ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
ПОСТАНОВА
19.10.06 Справа№ 2/1483-27/234А
Суддя Н.Судова-Хомюк
За участю секретаря судового засідання М.Король
Розглянула судову справу
За позовом: Приватного підприємства ”Адвокатське Бюро-юридичний центр”, м.Львів
До відповідача: Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м.Львова;
Про скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м.Львова №300/04/30337983 від 05.07.2006року.
В судовому засідання взяли участь представники
Від позивача : Петлевич С.С.-представник;
Від відповідача : Сівак О.О.-представник.
Позовні вимоги заявлені Приватним підприємством”Адвокатське Бюро-юридичний центр”, м.Львів до Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м.Львова про скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м.Львова №300/04/30337983 від 05.07.2006року про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків.
Сторона позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Сторона відповідача позов заперечила з підстав наведених у запереченні від 11.08.2006р.за № 5044/06-08.Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м.Львова вказує, що обов”язковість сплати страхових внесків на загальнообов”язкове пенсійне страхування не пов”язується із статусом платника податку як суб”єкта підприємницької діяльності та не підпадає під правовідносини, що регулюються Указом Президента України від 03.07.1998р. №727/98 „Про спрощену систему оподаткування,обліку та звітності суб”єктів малого підприємництва”.
В судовому засіданні було оголошено перерву до 19.10.2006р.по закінченні якої сторонам було оголошено повний текст постанови.
В процесі розгляду судової справи, з огляду на представлені документи та заслухані пояснення представників сторін, суд,встановив наступне.
05.07.2006року Управлінням Пенсійного фонду України в Личаківському районі м.Львова було прийнято рішення №300/04/30337983 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків.
Даним рішенням було накладено на підприємство фінансові санкції в розмірі 4 757,70 грн.за недоврахування внесків до Пенсійного фонду України в сумі 25 162,21 грн.Підставою винесення спірного рішення був проведений акт перевірки правильності нарахування і своєчасності сплати страхових внесків на загальнообов”язкове державне пенсійне страхування.В даному акті зазначено,що в результаті перевірки виявлено заниження суми виплат, на які нараховуються страхові внески до солідарної системи на суму 75 607,44,що призвело до заниження нарахування страхових внесків на суму 25 162,21 грн.,оскільки не було проведено нарахування страхових внесків за ставкою, визначеною Законом України”Про збір на обов”язкове державне пенсійне страхування”.
При прийнятті оскаржуваного рішення Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м.Львова виходило з того,що підприємство є платником страхових внесків до Пенсійного фонду України,пославшись при цьому на п.1ст.14,ст.15,п.4ст.18 та ст.19 Законом України”Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” № 1058 від 09.07.2003 року.
Відповідно до пункту 1 статті 8 Заключних положень Закону України”Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”№ 1058 від 09.07.2003 року,страхові внески сплачуються страхувальниками застрахованими особами по ставках,передбачених Законом України №400/97-ВР від 26.06.1997року”Про збір на обов”язкове державне пенсійне страхування”.
Відповідно до пункту 1 статті 4 Закону України №400/97-ВР від 26.06.1997року ”Про збір на обов”язкове державне пенсійне страхування”, Приватне підприємство”Адвокатське Бюро-юридичний центр” зобов”язане проводити нарахування 32% від об”єкту оподаткування. Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м.Львова вважає,що спеціальним законом,що встановлює ставки,механізм стягнення і пільги щодо сплати збору,є згаданий закон,перед яким Указ Президента України”Про спрощену систему оподаткування,обліку та звітності суб”єктів малого підприємництва”№727/98 від03.07.1998р.переваг немає.
Суд вважає,що такий висновок не відповідає положенням закону.
Частиною 1 ст.18 Закону України ”Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”передбачено, що розмір страхових внесків, у тому числі розмір частини внесків, що спрямовуються до Накопичувального фонду, встановлює Верховна Рада України відповідно для страхувальників і застрахованих осіб за результатами актуарних розрахунків, виходячи з того, що вони повинні забезпечувати надання особам пенсійних виплат і соціальних послуг, передбачених цим Законом, а також покриття адміністративних витрат для забезпечення функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Проте ці положення не можуть бути застосовані до спірних правовідносин у зв”язку з тим, що Верховна Рада України не встановила розміру страхових внесків,як це передбачено частиною1ст.18Закону України”Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”.
Отже, за таких обставин,до спірних правовідносин слід застосовувати п.1 ч.8 Розділу XV ”Прикінцеві положення” Закону України ”Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, яким встановлено, що страхові внески, що перераховуються до солідарної системи (крім страхових внесків, що перераховуються особами, зазначеними в пунктах 3 і 4 статті 11 та у статті 12 цього Закону, а також страхових внесків, сплачуваних за осіб, зазначених у пунктах 8, 13, 14 статті 11 цього Закону), сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і в порядку, визначених цим Законом, та в розмірах, передбачених Законом України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” для відповідних платників збору. Платники збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, визначені пунктами 5-10 статті 1 Закону України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування”, сплачують збір на обов’язкове державне пенсійне страхування в порядку та розмірах, визначених зазначеним Законом.
Закон України ”Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” № 1058 від 09.07.2003р.не визначає кола осіб,які є платниками збору на обов”язкове державне пенсійне страхування та не змінює порядку їх визначення.Тому, визначення осіб які є платниками збору на обов”язкове державне пенсійне страхування повинно здійснюватися на підставі положень Закону України ”Про збір на обов”язкове державне пенсійне страхування”,з урахуванням положень Закону України”Про державну підтримку малого підприємництва”та Указу Президента України ”Про спрощену систему оподаткування,обліку та звітності суб”єктів малого підприємництва”.
Як зазначено у ст.11 Закону України ”Про державну підтримку малого підприємництва”, спрощена система оподаткування передбачає заміну сплати встановлених законодавством податків і зборів(обов”язкових платежів) сплатою єдиного податку.Законом України”Про систему оподаткування”,збір на обов”язкове державне пенсійне страхування віднесений до загальнодержавних податків і зборів (обов”язкових платежів).
Відповідно до п.6 Указу Президента України”Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб”єктів малого підприємництва”,суб”єкт малого підприємництва,який сплачує єдиний податок не є платником збору на обов”язкове державне пенсійне страхування,що відповідає наведеним положенням ст.11 Закону України” Про державну підтримку малого підприємництва”.
Суд вважає,що Приватне підприємство ”Адвокатське Бюро-юридичний центр”, м.Львів не є платником збору на обов”язкове державне пенсійне страхування, оскільки сплата цього збору для нього замінена сплатою єдиного податку на підставі ст.11 Закону України”Про державну підтримку малого підприємництва”, п.6 Указу Президента України ”Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб”єктів малого підприємництва”.
Згідно ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення.
Судові витрати, здійснені позивачем, підлягають поверненню останньому з Державного бюджету України в порядку п. 1 ст.94 КАС України.
Керуючись п.1 ч.8 Розділу XV ”Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, п.6 Указу Президента України”Про спрощену систему оподаткування ,обліку та звітності суб”єктів малого підприємництва”, ст.11 Закону України”Про державну підтримку малого підприємництва”, ст.ст. 94,158-164, п.6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
1. Позовні вимоги задоволити повністю.
2. Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в
Личаківському районі м.Львова № 300/04/30337983 від 05.07.2006р.
3. Видати довідку про повернення судового збору, сплаченого позивачем, в розмірі 3,40 грн. з державного бюджету.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного господарського суду протягом десяти днів з моменту її підписання.
Суддя Судова-Хомюк Н.М.