ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11.10.2011 Справа № 5024/1385/2011
Господарський суд Херсонської області у складі судді Александрової Л.І. при секретарі Малацковській М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Прокурора Генічеського району Херсонської області в інтересах держави в особі Генічеської районної державної адміністрації
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сиваські простори"
про визнання недійсним договору
за участю прокурора Пагуба Т.В. - посв. № 73 від 08.07.10 р.
та представників позивача: не прибув,
відповідача: ОСОБА_1 - представник, дов. б/н від 20.06.11 р.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Строк вирішення спору продовжено ухвалою господарського суду від 15.09.11 р. за заявою сторони.
Розгляд справи розпочато 03.10.11 р. з перервою до 11.10.11 згідно зі ст. 77 ГПК України.
Прокурор Генічеського району Херсонської області в інтересах держави в особі Генічеської районної державної адміністрації (позивач) звернувся до суду про визнання недійсним договору про виконання робіт з утримання об'єкту благоустрою пляжної території від 15.01.10 р., укладеного між Генічеською районною державною адміністрацією та ТОВ "Сиваські простори" з посиланням, що даний договір суперечить чинному законодавству.
Заявою від 12.09.2011 за вих. № 101/362-11 прокурор зазначив додаткову підставу визначення договору недійсним, а саме, що спірний договір є нікчемним правочином відповідно до ст. 235 ЦК України, оскільки вчинений для приховання іншого правочину - договору оренди земельної ділянки, який насправді вчинено сторонами та який також є недійсним, оскільки суперечить вимогам законодавства.
Позивач заявою від 02.08.11 р. за вих. № 280 позов прокурора підтримує та просить розглянути справу без участі його представника.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись, що укладання спірного договору не суперечить жодному з положень ЦК України, іншим актам цивільного законодавства та моральним засадам суспільства.
Заперечує відповідач і проти твердження прокурора, що оскаржуваний правочин є удаваним, посилаючись на недоведеність даного факту належними засобами доказування.
Заслухавши пояснення прокурора, відповідача та дослідивши матеріали справи, суд встановив:
Закон України "Про благоустрій населених пунктів" визначає правові, економічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини. Відповідно до статей 9, 15 цього Закону до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері благоустрою населених пунктів належить: забезпечення реалізації державної політики у цій сфері; участь у розробленні і виконанні державних і регіональних програм благоустрою населених пунктів; інформування населення про здійснення заходів з благоустрою населених пунктів. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів об'єктів благоустрою державної та комунальної форм власності.
Разом з тим, встановлено, що договором про виконання робіт з утримання об'єкта благоустрою від 15 січня 2010 року, укладеного між Генічеською районною державною адміністрацією та відповідачем надано об'єкт благоустрою, який знаходиться за межами населеного пункту села Генічеська Гірка. Договір укладено на 49 років. Згідно акту приймання передачі від 15.01.10 Генічеською районною державною адміністрацією передано відповідачу об'єкт благоустрою: пляжна територія орієнтовною площею 0,8 га, прохід орієнтовною площею 0,3 га та прохід орієнтовною площею 0,25 га відповідно до план схеми.
Судом встановлено, що зазначений договір був укладений за результатами конкурсного відбору осіб (балансоутримувачів) з утримання об'єктів благоустрою рекреаційних територій за межами населених пунктів району, створеної за розпорядженням голови районної державної адміністрації від 26.11.09 за № 861.
Районні державні адміністрації здійснюють свою діяльність у межах повноважень, визначених ЗУ "Про місцеві державні адміністрації". Питання благоустрою у межах населених пунктів урегульовані ЗУ "Про благоустрій населених пунктів".
Проте, ні Законом України "Про місцеві державні адміністрації", ні Законом України "Про благоустрій населених пунктів" та іншими нормативними актами не передбачено, що до повноважень районної державної адміністрації належить проведення конкурсного відбору осіб (балансоутримувачів) з утримання об'єктів благоустрою рекреаційних територій за межами населених пунктів району та укладання договорів про виконання робіт з утримання об'єктів благоустрою.
З цих підстав прокурором Херсонської області був внесений протест щодо незаконності винесеного розпорядження голови Генічеської районної державної адміністрації від 26.11.09 за № 861.
На підставі протесту прокурора Херсонської області від 10 серпня 2010 року розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 01 вересня 2010 року № 773 "Про скасування розпорядження голови Генічеської районної державної адміністрації від 26 листопада 2009 року № 861" скасовано розпорядження голови Генічеської районної державної адміністрації від 26 листопада 2009 року № 861 "Про благоустрій рекреаційних територій району".
В зв'язку з скасуванням підстави, на якій укладалися вищезазначені договори, прокурор звернувся до суду з приводу визнання зазначеного договору недійсним.
Згідно із статтями 4 та 203 ЦК зміст правочину не може суперечити ЦК, іншим законам України. В ст.ст. 203,215 Цивільного кодексу України зазначено, у разі якщо зміст правочину суперечить законодавству, це є підставою визнання в суді правочину недійсним.
В силу статті 207 Господарського кодексу України, зі змісту якої вбачається, що господарське зобов'язання, яке не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка суперечить інтересам держави і суспільства, чи укладено учасниками господарських відносин з порушенням господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути визнано судом недійсним.
Виконання зобов'язання, визнаного судом недійсним, припиняється з дня набрання рішенням суду законної сили.
Відповідно до змісту договору про виконання робіт з утримання об'єктів благоустрою від 15.01.10 відповідачу надано об'єкти благоустрою, які знаходяться за межами населеного пункту села Генічеська Гірка.
Між тим, діючим законодавством України, зокрема Законом України "Про благоустрій населених пунктів", на підставі якого сторонами було укладено данні угоди, передбачено правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою тільки населених пунктів. Тобто законодавством не передбачено здійснення благоустрою об'єктів, що розташовані за межами населеного пункту.
Відповідно до статей 9, 15 цього Закону до повноважень райдержадміністрації належить забезпечення реалізації державної політики у сфері благоустрою населених пунктів. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів об'єктів благоустрою державної та комунальної форм власності.
Таким чином, правовідносини та господарські зобов'язання, які витікають із вищезазначеного договору не можуть бути урегульовані ЗУ "Про благоустрій населених пунктів", а посилання на нього в п.1.1 договору є безпідставне.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку, що за зазначеною угодою позивачем фактично надано відповідачу в оренду земельні ділянки: пляжна територія площею 0,8 га, прохід площею 0,3 га та прохід площею 0,25 га.
Відповідно до ст. 235 ЦК України удаваним є правочин, який вчинено сторонами для приховування іншого правочину, який вони насправді вчинили.
Тобто угода від 15.01.2010 є нікчемним правочином відповідно до ст. 235 ЦК України, оскільки вчинений для приховання іншого правочину - договору оренди земельних ділянок, які насправді вчинено сторонами.
Договорів оренди земельних ділянок, які сторони мали на увазі, також є недійсними, оскільки суперечать вимогам законодавства.Згідно ст. 19 Конституції України, ст. 24 "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування, його посадові особи повинні діяти тільки на підставі та в межах повноважень і засобами, які передбачені Конституцією та Законами України. Відповідно з ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Порядок надання земельної ділянки юридичній особі здійснюється відповідно до статті 12, частини 2 статті 116, статей 120, 123, 125 Земельного кодексу України.
П. 2 ст. 116 Земельного кодексу України встановлено, що набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою або технічної документації із землеустрою щодо складання документа, який посвідчує право користування земельною ділянкою.
У абзаці 3 частини 1 статті 1 Закону України "Про землеустрій" наведено визначення терміну "документація з землеустрою", відповідно до якого - це затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо.
Процедура надання земельних ділянок встановлена у ч.ч. 2-11 ст. 123 Земельного кодексу України, яка безпосередньо включає необхідність подачі клопотання до місцевої ради або районної державної адміністрації разом із документами, передбаченими ст. 151 Земельного кодексу України, розробку проекту відведення земельної ділянки, узгодженого із контролюючими органами, отримання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи, отримання рішення про надання земельної ділянки.
Між тим при наданні земельних ділянок відповідачу передбачені законодавством заходи для одержання в користування земельної ділянки не вживалися, тому у ТОВ "Сиваські простори" відсутні будь-які правові підстави на користування земельними ділянками.Згідно з частиною 3 статті 215 Цивільного кодексу України, пунктом 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 р. № 9 "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" та пунктом 4 Роз'яснень Вищого арбітражного суду України від 12.03.1999 р. № 02-5/111 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням угод недійсними" (із змінами і доповненнями) вимога про визнання правочину недійсним може бути заявлена як однією з його сторін, так і іншою заінтересованою особою, права та законні інтереси якої порушено його вчиненням.
На підставі викладеного, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог та визнання недійсним договору від 15.01.2010, який було укладено між Генічеською райдержадміністрацією та ТзОВ "Сиваські простори".
В порядку ст. 216 ЦК України суд зобов'язує відповідача повернути позивачу земельні ділянки, отримані на підставі спірного договору.
Судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати недійсним договір про виконання робіт з утримання об'єкта благоустрою пляжної території від 15 січня 2010 року, укладений між Генічеською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Сиваські простори".
3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Сиваські простори" (75500, м. Генічеськ, вул. Махарадзе, 67) повернути Генічеській райдержадміністрації по акту приймання-передачі земельні ділянки: пляжну територію орієнтовною площею 0,8 га, прохід орієнтовною площею 0,3 га та прохід орієнтовною площею 0,25 га відповідно до план-схеми, акту приймання-передачі від 15.01.2010р. до договору про виконання робіт з утримання об'єкта благоустрою, укладеного 15.01.2010р. між Генічеською райдержадміністрацією та ТзОВ "Сиваські простори".
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сиваські простори" ( 75500, м. Генічеськ, вул. Махарадзе, 67, ідентифікаційний код 32785769, розрахункові рахунки не відомі ):
а) на користь держави до Держбюджету (на рахунок 31119095700002 банк ГУ ДКУ в Херсонській області, МФО 852010, ЄДРПОУ 24104230 отримувач платежу УДК м. Херсона, призначення платежу код 22090200, символ звітності банку 095) - 85 грн. державного мита;
б) на користь держави до Держбюджету (на рахунок 31218264700002 банк ГУ ДКУ в Херсонській області МФО 852010 код ЄДРПОУ 24104230 отримувач платежу УДК м. Херсона, призначення платежу ККД 22050003, символ звітності банку 264) - 236 грн. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Л.І. Александрова
Дата підписання рішення
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 13.10.2011р.