Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ РІШЕННЯ
Справа № 13/34711.10.11 За позовом Комунального підприємства з питань будівництва житлових будинків “Житлоінвестбуд - УКБ”
до відповідача Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради
(Київської міської державної адміністрації)
третя особа Київська міська рада
про визнання договору припиненим та зобовязання вчинити певні дії
Суддя Курдельчук І.Д.
Представники:
від позивача ОСОБА_1 дов. № 114/64 від 10.01.2011 р.
від відповідача не зявився
від третьої особи ОСОБА_2 дов. № 225-КР-1285 від 09.09.2011 р.
В судовому засіданні 11.10.2011 року відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено вступну і резолютивну частини рішення
ОБСТАВИНИ СПРАВИ і СУТЬ СПОРУ:
Комунальне підприємство з питань будівництва житлових будинків “Житлоінвестбуд-УКБ” звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про:
- визнання договору оренди земельної ділянки від 19.10.2004 року, зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 25.10.2004 року за № 63-6-00170, таким, що припинив свою дію у звязку із закінченням терміну дії договору;
- зобовязання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зняти з реєстрації та виключити з бази даних державного земельного кадастру договір оренди земельної ділянки від 19.10.2004 року, зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів від 25.10.2004 року за № 63-6-00170, у звязку із закінченням терміну дії договору.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на закінчення строку дії договору від 19.10.2004 року та бездіяльність відповідача щодо зняття його з реєстрації у державному земельному кадастрі.
12.09.2011 року ухвалою Господарського суду міста Києва порушено провадження у справі №13/347, залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Київську міську раду, призначено розгляд справи на 11.10.2011 року, сторони зобовязано вчинити дії, надати документи.
Учасники судового процесу належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи ухвалою господарського суду за місцезнаходженням відповідно до довідок ЄДРПОУ про що свідчить повідомлення про вручення з відміткою Укрпошти про отримання.
Відповідно до положень ст.ст. 64, 77, 87 ГПК України ухвала про відкриття провадження у справі (про відкладення розгляду справи) надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
Перед початком розгляду справи по суті представників позивача та третьої особи ознайомлено з їхніми правами та обовязками у відповідності із ст.ст. 20, 22, 81-1 ГПК України.
Відповідно до вимог ст. 81-1 ГПК України в судових засіданнях складені протоколи, які долучено до матеріалів справи.
Господарський суд визнав наявні в матеріалах справи документи достатніми для вирішення спору та відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України розглянув справу за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі обставини справи, які мають значення для вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представників позивача та третьої особи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно із ст.ст.13, 41 Конституції України передбачено, що від імені українського народу права власника, зокрема, на землю здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до ст.ст.142, 143 Основного Закону України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
За змістом ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
В силу ст.124 вказаного Кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Як встановлено судом, 15.07.2004 року Київською міською радою було прийнято рішення № 419-4/1829 про передання Комунальному підприємству з питань будівництва житлових будинків “Житлоінвестбуд -УКБ” в короткострокову оренду на три роки земельну ділянку № 9 загальною площею 0,9471 га для будівництва житлового будинку у 3-му мікрорайоні житлового масиву Позняки у Дарницькому районі м. Києва за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови.
Згідно із ч.2 ст.126 Земельного кодексу України право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст.93 Земельного кодексу України та ст.1 Закону України “Про оренду землі” право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Статтею 13 Закону України “Про оренду землі” встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
На виконання рішення № 419-4/1829 від 15.07.2004 року Київської міської ради, приймаючи до уваги приписи ч.1 ст.93 Земельного кодексу України, ст.ст.1, 13 Закону України “Про оренду землі”, 19.10.2004 року між позивачем та третьою особою був укладений договір оренди земельної ділянки, за змістом п.п.1.1, 2.1 якого Київська міська рада за актом приймання-передачі передає, а Комунальне підприємство з питань будівництва житлових будинків “Житлоінвестбуд-УКБ” приймає в оренду (строкове платне користування) для будівництва житлового будинку земельну ділянку № 9 загальною площею 9 471 кв.м у третьому мікрорайоні житлового масиву Позняки у Дарницькому районі міста Києва.
Пунктом 3.1 договору оренди земельної ділянки від 19.10.2004 року сторони погодили, що строк його дії 3 роки.
За приписами ч.1 ст.210 Цивільного кодексу України правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
Відповідно до п.6 Тимчасового порядку державної реєстрації правочинів, який затверджено постановою № 671 від 26.05.2004 року Кабінету Міністрів України, державна реєстрація правочинів проводиться шляхом внесення нотаріусом запису до реєстру одночасно з його нотаріальним посвідченням.
Як свідчать матеріали справи, 19.10.2004 року вказаний договір було посвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_3, та зареєстровано в реєстрі за № 1013.
Одночасно, ст.ст.18, 20 Закону України “Про оренду землі” (у редакції дійсній на момент проведення державної реєстрації договору) встановлено, що договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.
Згідно із ст.125 Земельного кодексу України (у відповідній редакції) право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
За приписами ст.202 Земельного кодексу України (у редакції, яка діяла станом на час проведення реєстрації права на землю) державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель. Державний реєстр земель складається з двох частин: книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.
За змістом п.1.2 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, який затверджено наказом №174 від 02.07.2003р. Держкомзему України, державний реєстр земель - це складова частина державного земельного кадастру, який складається з книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок та поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку і формується за допомогою АС ДЗК.
За таких обставин, 25.10.2004 року договір від 19.10.2004 року було зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис за № 63-6-00170 у книзі записів державної реєстрації договорів, а земельну ділянку передано Комунальному підприємству з питань будівництва житлових будинків “Житлоінвестбуд-УКБ” за актом приймання-передачі, підписаним між позивачем та третьою особою.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що внаслідок укладання зазначеного договору оренди та проведення відповідних реєстраційних дій, позивач став законним користувачем у розумінні норм ст.ст. 116, 124, 126 Земельного кодексу України земельної ділянки площею 9 471 кв.м у третьому мікрорайоні житлового масиву Позняки у Дарницькому районі міста Києва, на умовах визначених спірним договором.
Як вказує позивач, договір оренди землі припинив свою дію 25.10.2007 року, з огляду на встановлений п.3.1 вказаної угоди строк його дії 3 роки, внаслідок чого Комунальним підприємством з питань будівництва житлових будинків “Житлоінвестбуд-УКБ”, через невизнання цих обставин відповідачем (що виразилося у бездіяльності відносно проведення реєстрації припинення права користування землею позивача), заявлено вимоги, зокрема, про визнання договору оренди земельної ділянки від 19.10.2004 року припиненим.
Частиною 1 ст.598 Цивільного кодексу України, ч.1 ст.202 Господарського кодексу України встановлено, що зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.
Статтею 31 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що договір оренди припиняється у випадку закінчення терміну, на який його було укладено.
Наразі, п.11.3 договору оренди від 19.10.2004 року сторони погодили, що останній припиняється, у тому числі, у разі закінчення строку на який його було укладено.
Як вказувалося вище, п.3.1 спірного договору було встановлено, що угоду укладено на 3 роки.
Будь-яких належних доказів продовження строку дії договору учасниками судового процесу до матеріалів справи не представлено.
Приймаючи до уваги вищенаведене, враховуючи, що п.3.1 договору оренди земельної ділянки від 19.10.2004 року зазначає три річний строк його дії, суд дійшов висновку, що правовідносини сторін правочину, що є предметом дослідження у цій справі, припинили свою дію 25.10.2007 року.
За змістом ст.1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно із ч.1 ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ч.2 ст.20 Господарського кодексу України способом захисту прав та інтересів може бути, в тому числі, установлення, зміна і припинення господарських правовідносин.
За таких обставин, позовні вимоги Комунального підприємства з питань будівництва житлових будинків “Житлоінвестбуд-УКБ” про визнання договору оренди земельної ділянки від 19.10.2004 року, який 25.10.2004 року було зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за № 63-6-00170, таким, що припинив свою дію у звязку із закінченням терміну дії, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Виходячи з принципу повного, всебічного та обєктивного розгляду всіх обставин справи, позовні вимоги про зобовязання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зняти з реєстрації та виключити з бази даних державного земельного кадастру договір оренди земельної ділянки від 19.10.2004 року, який 25.10.2004 року було зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за № 63-6-00170, у звязку із закінченням терміну дії, підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Згідно із ст.193 Земельного кодексу України, державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.
За приписами ст.195 вказаного Кодексу України завданнями ведення державного земельного кадастру є забезпечення повноти відомостей про всі земельні ділянки; застосування єдиної системи просторових координат та системи ідентифікації земельних ділянок; запровадження єдиної системи земельно-кадастрової інформації та її достовірності.
Частиною 1 ст.204 Земельного кодексу України встановлено, що державний земельний кадастр ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Одночасно, за змістом п.2.3 Положення “Про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), яке затверджено рішенням №182/342 від 19.12.2002 року (зі змінами і доповненнями) Київської міської ради, одним з основних завдань управління є ведення державного земельного кадастру відповідно до законодавства, моніторингу земель, здійснення землеустрою.
Як свідчать матеріали справи, 04.03.2009 року позивач звернувся до Київського міського голови з листом, за змістом якого повідомив, що відповідно до акту Державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом обєкту № 401 від 18.10.2007 року та АВІЗО № 20 житловий будинок введено в експлуатацію та передано на баланс Комунального підприємства “Житло-сервіс”. За таких обставин, відповідач вказаним листом просив Київську міську раду дати доручення відповідачу зняти з реєстрації та виключити з бази даних державного земельного кадастру договір оренди, зареєстрований 25.10.2004 року за № 63-6-00170.
15.04.2009 року відповідь № 07-387/10950 на вказаний лист надало Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), згідно із якою для проведення процедури припинення дії договору оренди земельної ділянки, необхідно направити до відповідача наступний пакет документів:
- розпорядження районних державних адміністрацій про передачу обєкта будівництва на баланс експлуатуючим організаціям;
- АВІЗО;
- акт приймання-передачі обєкта будівництва;
- лист-клопотання від балансоутримувача про внесення даних (земельних ділянок) до автоматизованої системи ПК “Кадастр”;
- лист від районної податкової інспекції про відсутність заборгованості по орендній платі по конкретних земельних ділянках.
При цьому, як встановлено судом, ані законом, ані умовами укладеного між позивачем та третьою особою договору вказаний порядок його припинення не передбачено.
Одночасно, діючим законодавством виконання відповідачем обовязку внесення в державний земельний кадастр відомостей про припинення права оренди на землю не ставиться в залежність від наявності відповідного рішення Київської міської ради, внаслідок чого твердження відповідача в цій частині є безпідставними.
За таких обставин, враховуючи, що як було встановлено судом, договір оренди земельної ділянки від 19.10.2004 року припинив свою дію 25.10.2007 року, відомості щодо припинення вказаної угоди підлягають внесенню відповідачем до державного реєстру земель, який у відповідності до Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом №174 від 02.07.2003 року Держкомзему України, є складовою частиною державного земельного кадастру, внаслідок чого вимоги позивача в цій частині також підлягають задоволенню.
Твердження відповідача стосовно того, що Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) не є належним відповідачем у справі про визнання припиненим договору оренди земельної ділянки від 19.10.2004 року, судом до уваги не приймаються, враховуючи, що процедура припинення дії договору оренди землі передбачає внесення відомостей до державного земельного кадастру, а повноваження стосовно вказаних дій належать саме відповідачу. Крім того, за висновками суду, припинення дії спірного правочину не визнається саме Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з огляду на те, що відповідачем не було проведено відповідних реєстраційних дій стосовно припинення договору від 19.10.2004 року.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання договору припиненим та зобовязання відповідача внести відповідні відомості до державного земельного кадастру, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати відповідно до статті 49 ГПК України покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 32-34, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги Комунального підприємства з питань будівництва житлових будинків “Житлоінвестбуд-УКБ” до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) задовольнити повністю.
2. Визнати договір оренди земельної ділянки від 19.10.2004 року, який 25.10.2004 року зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за № 63-6-00170, таким, що припинив свою дію у звязку із закінченням терміну дії.
3. Зобовязати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зняти з реєстрації та виключити з бази даних державного земельного кадастру договір оренди земельної ділянки від 19.10.2004 року, який 25.10.2004 року зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за № 63-6-00170, у звязку із закінченням терміну дії.
4. Стягнути з Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01601, м. Київ, Шевченківський район, вул. Хрещатик, 32-А, код ЄДРПОУ 26199097) на користь Комунального підприємства з питань будівництва житлових будинків “Житлоінвестбуд-УКБ” (01034, м. Київ, Шевченківський район, вул. Володимирська, 42, код ЄДРПОУ 31958324) 85 (вісімдесят пять),00 грн. витрат по сплаті державного мита, 236 (двісті тридцять шість),00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя І.Д. Курдельчук
дата складення 11.10.2011 року