Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
13 жовтня 2011 р. № 2-а- 12394/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Чалого І.С.,
при секретарі судового засідання Елоян Ж.Г.,
за участю представників сторін:
позивача - Закаблуков А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" до Управління Пенсійного фонду України в Купянському районі Харківської області про визнання неправомірними та скасування рішень,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд визнати неправомірними та скасувати у повному обсязі рішення відповідача № 276, № 275 від 28.03.2011 р. про нарахування штрафу в розмірі 5325,31 та нарахування пені в розмірі 11305,96 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що в оскаржуваних рішеннях відповідач нараховує пеню та застосовує фінансові санкції до філії Харківського обласного комунального підприємства "ДРІТ", проте такої назви філії не існує, так відповідно до положення про філію Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" "Куп'янське підприємство теплових мереж" філія має повну та скорочену назву, а саме філія Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" "Куп'янське підприємство теплових мереж" (філія ХОКП "Дирекція розвитку інфраструктури території" "Куп'янське ПТМ"), згідно заяви про реєстрацію платника страхових внесків значиться філія Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" "Куп'янське підприємство теплових мереж. Разом з цим позивач посилається на те, що порівнюючи оскаржувані рішення про застосування штрафних санкцій та пені за періоди з 20.10.2009 р. по 09.11. 2010 р. з рішеннями № 575, № 576 від 17.11.2010 р. про застосування фінансових санкцій та пені за період з 20.10.2009 р. по 26.04.2010 р. та з 20.10.2009 р. по 09.11.2010 р., які приймалися відносно філії, вбачається повторювання періодів, а також застосування однакових фінансових санкцій та пені. Рішення № 575, № 576 від 17.11.2010 р. скасовані, оскільки невірно зазначений період застосування штрафних фінансових санкцій, тобто періоди 20.10.2009 р. по 26.04.2010 р. та з 20.10.2009 р. по 09.11.2010 р. Позивач зазначає, що зовсім незрозуміло з яких таких підстав нарахована сума штрафу в розмірі 5325,31 грн. та пені в розмірі 11305,96 грн. та чим керувався відповідач при розрахунку вище вказаних сум, виносячи оскаржувані рішення № 275 та № 276 від 28.03.2011 р. Таким чином позивач вважає, що відповідачем порушено вимоги п.п.9.3.2 Інструкції а оскаржувані рішення не відповідають вимогам щодо оформлення та змісту, визначеного додатком № 14, а саме в ньому не вірно вказано назву філії до якої застосовуються фінансові санкції та нараховується пеня, не вірно визначені періоди (дата виникнення боргу, який погашається та дата його погашення, тобто дата останнього платежу на який нараховується фінансова санкція).
В судовому засіданні представник позивача повністю підтримав позовні вимоги, надав аналогічні обставинам справи пояснення та просив позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач на адресу суду надіслав заперечення на позов, в яких зазначив, що позивачем не заперечується, що філію Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" "Куп'янське підприємство теплових мереж" зареєстровано в Управлінні Пенсійного фонду України в Купянському районі Харківської області як платника страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування про що свідчить заява про реєстрацію. Також, позивачем не заперечується те, що страхові внески ним сплачувалися не своєчасно та не в повному обсязі. Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 10.11.2010 р. по справі № 2а-7159/10 було стягнуто з позивача суму заборгованості зі сплати страхових внесків штрафу та пені за період з жовтня 2009 р. по травень 2010 р. та постановою Харківського окружного адміністративного суду від 10.11.2010 р. по справі № 2а-3712/11 було стягнуто з позивача суму заборгованості зі сплати страхових внесків штрафу та пені за період з серпня 2010 р. по лютий 2011 р. Згідно з ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»сими страхових внесків, своєчасно не нараховані та (або) не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду, вважаються простроченою заборгованістю і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Позивач мав прострочену заборгованість за період з 20.10.2009 року по 09.11.2010 року, про що свідчать дані картки особового рахунку платника, тому відповідач цілком правомірно застосував фінансові санкції. 28.03.2011 року винесено рішення № 276, № 275 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальником страхових внесків.
На підставі вищезазначеного відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог та справу розглянути без участі свого представника.
Суд вважає, за можливим розглянути справу за відсутністю представника відповідача, за наявними в ній матеріалами.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до п. 2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 8-2 від 30 квітня 2002 року одним з основних завдань управління є облік платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, збирання та акумулювання в районі (місті) страхових внесків та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Фонду.
Спірні правовідносини врегульовані законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»(далі по тексту Закон України № 1058-IV) та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.004 року №64/8663.
Судовим розглядом встановлено, що філія Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" "Куп'янське підприємство теплових мереж" (код 34013866) є платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 17, ч. 6 ст. 20 Закону України № 1058- IV страхувальники зобовязані сплачувати страхової внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суму яких нараховуються страхові внески.
Представником позивача в судовому засіданні не заперечувалось те, що позивачем не своєчасно та не в повному обсязі було сплачено внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.
Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням Пенсійного фонду України в Купянському районі Харківської області до філії Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" "Куп'янське підприємство теплових мереж" (код 34013866) 28 березня 2011 року були винесенні рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду № 275, яким позивачеві нараховану пеню в розмірі 11305,96 грн. (0,1 відсотка на суми недоїмки і фінансових санкцій) та № 276 , яким позивачеві нараховане штраф в розмірі 5325,31 грн. (10 %).
Зі змісту перелічених рішень слідує, що правовою підставою для їх винесення суб'єкт владних повноважень указав п.2 ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", згідно з яким за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум (абз.1 п.2 ч.9 ст.106); одночасно на суми своєчасно не сплачених страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу (абз.2 п.2 ч.9 ст.106).
Суд відзначає, що станом на 28.03.2011р. Закон України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" не містив норми ч.9 ст.106, яка виключена згідно із Законом України від 08.07.2010р. №2464-VI.
Разом з тим, суд бере до уваги, що відповідно до п.7 розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється (абз.5 п.7 Прикінцевих та перехідних положень); на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом (абз.6 п.7 Прикінцевих та перехідних положень).
З приписів наведеної норми закону слідує, що територіальні органи ПФУ і після 01.01.2011р. наділені законодавцем повноваженнями на застосування до платників внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування штрафних (фінансових) санкцій за діяння, що визнавались законом правопорушеннями до 01.01.2011р. та були вчинені платниками внесків до 01.01.2011р. або в разі вчинення триваючого правопорушення (як-то: несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків) були розпочаті платниками внесків до 01.01.2011р., а завершені вже після вказаної дати. При цьому, такі повноваження підлягають реалізації за правилами, що діяли до набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", тобто за правилами ч.9 ст.106 Закон України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування".
Виходячи із системного аналізу положень ст. 106 Закону України № 1058- IV та п.п. 9, 10 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, які визначають порядок розрахунку фінансових санкцій та пені та їх оформлення, рішення про застосування фінансових санкцій повинно містити у собі періоди, з якого починається розрахунок санкції та пені (дата виникнення боргу, який погашається) та дата його погашення (дата останнього платежу, на який нараховується фінансова санкція).
Із досліджених в судовому засіданні оскаржуваних рішень вбачається, що фінансова санкція та пеня застосовані до позивача за період з 20.10.2009 р. по 09.11.2010 року, тобто чітко вказано дата виникнення боргу, який погашається та дата його погашення, тобто дата останнього платежу на який нараховується фінансова санкція.
Суд зазначає, що посилання позивача на порушення відповідачем п.п.9.3.2 Інструкції спростовується розрахунком фінансової санкції та пені по особовому рахунку позивача, які надані до матеріалів справи.
Також суд звертає увагу на те, що розрахунок суми фінансової санкції здійснюється на підставі облікових даних картки особового рахунка страхувальника, яка формується за даними звітів платника, що розраховуються ним самостійно.
До матеріалів справи надана картка особового рахунку позивача, з якого вбачається коли та в яких розмірах позивачем було сплачено суми страхових внесків, нарахованих за відповідний базовий звітний період.
Суд зазначає, що при порівнянні оскаржуваних рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, які приймалися щодо позивача та розрахунків фінансових санкцій та пені, які надані до матеріалів справи, відповідачем було правильно нараховані штрафні санкції та пеня.
Також суд вважає за необхідне зазначити, що твердження позивача про повторювання періодів, а також застосування однакових фінансових санкцій та пені до позивача відповідачем в оскаржуваних рішеннях від 28.03.2011 р. № 275 та № 276 та рішеннях від 17.11.2010 р. № 575 та № 576, не знайшли свого підтвердження в судовому розгляді справи, а саме.
Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням Пенсійного фонду України в Купянському районі Харківської області до філії Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" "Куп'янське підприємство теплових мереж" (код 34013866) 17.11.2010 р. були винесенні рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду № 576, яким позивачеві нараховану пеню в розмірі 11305,96 грн. (0,1 відсотка на суми недоїмки і фінансових санкцій) та № 575 , яким позивачеві нараховане штраф в розмірі 5325,31 грн. (10 %).
Позивач не погодився з вищезазначеними рішенням та оскаржив їх до Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області, яким 18.01.2011 р. було винесено рішення про результати розгляду скарги № 722-07/20 та скаргу позивача задоволено частково та рішення від 17.11.2010 р. № 576 та № 576 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування скасовані та вирішено Управлінню Пенсійного фонду України в Купянському районі Харківської області винести нові рішення з урахуванням вимог чинного законодавства.
Тобто, рішення від 17.11.2010 р. № 576 та № 576 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на даний час скасовані, а оскаржувані рішення від 28.03.2011 р. № 276 та № 275 були прийняті відповідачем на виконання вимог рішення Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області.
Щодо твердження позивача що у рішеннях про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду відповідачем невірно зазначено назву підприємства позивача, суд зазначає.
Суд проаналізувавши оскаржувані рішення вказує, що дійсно відповідачем в рішеннях № № 276, № 275 від 28.03.2011 р. про нарахування штрафу в розмірі 5325,31 та нарахування пені в розмірі 11305,96 грн. зазначена назва підприємства позивача, яка є скороченою відповідачем не відповідно до положення про філію Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" "Куп'янське підприємство теплових мереж" однак суд вважає, що це не може бути єдиною підставою для скасування оскаржуваних рішень.
Суд зазначає, що позивачем не заперечувався той факт, що він зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в Купянському районі Харківської області як є платник страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України та ним не своєчасно та не в повному обсязі сплачувались страхові внески, код за ЄДРПОУ вказаний в рішенні є кодом за ЄДРПОУ позивача та вказані рішення про нарахування штрафу та пені були винесені на підставі розрахунку фінансової санкції та пені по філії Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" "Куп'янське підприємство теплових мереж" (код ЄДРПОУ 34013866) та карткою особового рахунку страхувальника, що підтверджується матеріалами справи.
Разом з цим факт існування за позивачем заборгованості по сплаті страхових внесків підтверджується постановами Харківського окружного адміністративного суду по справі № 2а-7159/10/2070 від 10.11.2010 р. та по справі № 2а-3712/11/2070 від 08.06.2011 р., які надані до матеріалів справи.
Тобто як свідчать матеріали справи (дані картки особового рахунку платника) позивач мав прострочену заборгованість за період з 20.10.2009 року по 09.11.2010 року, тому відповідачем цілком правомірно було застосовано фінансові санкції та пеню 28.03.2011 року та було винесені рішення № 276, № 275 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальником страхових внесків.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" про визнання неправомірними та скасування у повному обсязі рішень відповідача № 276, № 275 від 28.03.2011 р. про нарахування штрафу в розмірі 5325,31 та нарахування пені в розмірі 11305,96 грн. нормативно та документально не обґрунтовані, а заперечення відповідача відповідають діючому законодавству та знайшли своє підтвердження в судовому розгляді справі.
На підставі вищезазначене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 КАС України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" до Управління Пенсійного фонду України в Купянському районі Харківської області про визнання неправомірним та скасування рішення - відмовити в повному обсязі. <Текст ><Сума задоволення ><Текст >
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 18 жовтня 2011 року.
Суддя І.С.Чалий