Постанова № 18705624, 12.09.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.09.2011
Номер справи
2а-11875/11/2670
Номер документу
18705624
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

12 вересня 2011 року 09:11 № 2а-11875/11/2670

За позовом Дочірньої компанії Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»

до Ізюмської обєднаної державної податкової інспекції у Харківській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 04.08.2011 р. № 0000511501

Суддя Добрянська Я.І.

Секретар судового засідання Юзина О.В.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1 (довіреність № 2-2д від 14.12.2010 р.)

від відповідача: не прибув (клопотання про розгляд справи за відсутності представника відповідача)

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 12.09.2011 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся позивач Дочірня компанія Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»з позовом до Ізюмської обєднаної державної податкової інспекції у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 06.05.2011 р. № 0000231501, від 04.08.2011 р. № 0000511501.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.08.2011 р. було відкрито провадження у справі № 2а-11875/11/2670 та призначено справу до судового розгляду на 12.09.2011 р.

Зважаючи на уточнення позовних вимог, що були подані позивачем в судовому засіданні 12.09.2011 р., в яких позивач просив суд визнати протиправним та скасувати тільки податкове повідомлення рішення від 04.08.2011 р. № 0000511501, суд ухвалою від 12.09.2011 р. залишив позовну заяву позивача без розгляду в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.05.2011 р. № 0000231501.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, та в обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач дійшов помилкового висновку щодо порушення позивачем строку сплати суми податкових зобовязань з рентної плати за природний газ, відповідно до чого оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено протиправно та підлягає скасуванню.

Відповідач в судове засідання не прибув та не скерував свого представника, однак 06.09.2011 р. до канцелярії суду від відповідача надійшло заперечення проти адміністративного позову та клопотання про розгляд даної справи за відсутності представника відповідача.

Розглянувши подані сторонами матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

На підставі Акта перевірки № 16/1501/30019775 від 14.04.2011 року, Ізюмська об'єднана державна податкова інспекція у Харківській області (Борівське відділення) винесла ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»податкове повідомлення-рішення про визначення штрафу у розмірі 10% з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні, № 0000231501 від 06.05.2011 року на суму 7 593,76 грн. на підставі п. 57.1, ст. 57 Податкового кодексу України та ст. 126 Податкового кодексу України за затримку сплати грошових зобов'язань.

Не погоджуючись з зазначеним податковим повідомленням-рішенням, ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»подала скаргу № 2/1-011/2-3477 від 17.05.2011 р. до Державної податкової адміністрації у Харківській області.

04.07.2011 р. на адресу ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»надійшло рішення ДПА у Харківській області № 2833/10/25-103 від 29.06.2011 р., яким ДПА у Харківській області скасувала податкове повідомлення-рішення Ізюмської ОДПІ від 06.05.2011 р. № 0000231502 на суму штрафних санкцій 7590,76 грн., в іншій частині вказане повідомлення-рішення залишила без змін.

Не погоджуючись з рішенням ДПА у Харківській області, ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»подала повторну скаргу № 2/1-01-4855 від 14.07.2011 р. до Державної податкової адміністрації України.

08.08.2011р. на адресу ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»надійшло рішення ДПА України № 14025/6/25-0215 від 04.08.2011 р., яким залишено без змін рішення ДПА у Харківській області від 29 червня 2011 року № 2833/10/25-103, а скаргу ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»- без задоволення.

За результатами адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення від 06.05.2011 року № 0000231501, Ізюмською ОДПІ було винесено нове податкове повідомлення-рішення № 0000511501 від 04.08.2011 р. про визначення штрафу у розмірі 3 (трьох) грн. 00 коп. з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні на підставі п. 57.1, ст. 57 Податкового кодексу України та ст. 126 Податкового кодексу України (далі - Податковий кодекс) за затримку сплати сум грошових зобов'язань з урахуванням п. 7 ст. 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України.

Зазначене податкове повідомлення-рішення було оскаржено позивачем в судовому порядку до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Проаналізувавши матеріали справи, відповідні норми законодавства України та заслухавши пояснення представника позивача, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, зважаючи на наступне.

Відповідно до ст. 1 Податкового кодексу України, цей Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно з актом перевірки № 16/1501/30019775 від 14.04.2011 року, Ізюмська ОДПІ проводила перевірку карток особових рахунків ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»з питань дотримання вимог податкового законодавства по своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань по рентній платі за природний газ, що видобувається в Україні за період з 30.12.2010 р. по 14.04.2011 р.

Відповідно до висновків вказаного Акта перевірки, несвоєчасно перераховано узгоджені податкові зобов'язання по рентній платі за природний газ, що видобувається в Україні в сумі 75 937,58 грн. за листопад 2010 р., грудень 2010 р., січень 2011 р.

Згідно висновками даного Акта, за несвоєчасне перерахування узгоджених податкових зобов'язань протягом строків визначених законодавством, відповідальність позивача передбачена п.п. 17.1.7 п. 17.1. ст. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

№2181-111 від 21.12.2000 року (далі - Закон № 2181) та п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу.

Таким чином, податковий орган даною перевіркою охопив два законодавчі періоди, а саме: період дії Закону № 2181 та період дії Податкового кодексу.

Нарахування та сплата рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат визначено у Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 р. № 256 «Про затвердження Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат», який діяв до 31.12.2010 р. (далі також - Порядок).

Відповідно до п. 5 вказаного вище Порядку, платник самостійно складає розрахунок податкових зобов'язань з рентної плати, у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати, за формою, затвердженою ДПА.

У п. 7 Порядку вказується, що платник протягом 20 календарних днів після закінчення звітного (податкового) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби:

- за місцезнаходженням ділянки надр, межі якої визначені в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, у разі розміщення такої ділянки в межах території України;

- за місцем перебування на обліку як платника податків і зборів (обов'язкових платежів) у разі розміщення ділянки надр, межі якої визначено в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Абз. 2 п. 8 Порядку передбачено, що сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за звітний (податковий) період, сплачується платником до Державного бюджету України протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.

З набранням чинності Податкового кодексу України, порядок обчислення податкових зобов'язань та строк сплати рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат визначено ст. 260 Податкового кодексу.

Згідно з п. 260.2 ст. 260 Податкового кодексу, розмір податкового зобов'язання з рентної плати обчислюється платником як добуток обсягу видобутої ним вуглеводневої сировини, встановлених статтею 258 цього Кодексу ставок рентної плати та коригуючого коефіцієнта, який у кожному податковому (звітному) періоді розраховується відповідно до ст. 259 Податкового кодексу.

Відповідно до п. 260.3 ст. 260 Податкового кодексу України, платник самостійно складає розрахунок податкових зобов'язань з рентної плати, у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати.

П. 260.5 ст. 260 Податкового кодексу України зазначає, що платник протягом 20 календарних днів після закінчення податкового (звітного) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби:

- за місцезнаходженням ділянки надр, межі якої визначені в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводної сировини, у разі розміщення такої ділянки в межах території України;

- за місцем перебування на обліку як платника податків і зборів у разі розміщення ділянки надр, межі якої визначено в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, в межах континентального шельфу та/абр виключної (морської) економічної зони України.

Відповідно до п. 260.7 ст. 260 Податкового кодексу України, сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.

Застосування штрафних санкцій на підставі норм ст. 126 Податкового кодексу України здійснюється лише у разі порушення платником податків норм Податкового кодексу.

Як вбачається з наявних матеріалів справи, ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»не порушувало вимог законодавства України щодо строків сплати суми податкових зобовязань з рентної плати за природний газ, оскільки рентну плату за природний газ позивачем було сплачено в строки, передбачені п.п. 5-8 постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 р. № 256 «Про затвердження Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат», та п. 1 ст. 57, п. 260.7 ст. 260 Податкового кодексу України, що підтверджується зокрема платіжними дорученнями:

- податковим розрахунком від 16.12.2010 р. № 8954 за листопад 2010 р., позивач визначив податкове зобов'язання з рентної плати за природний газ у сумі 219 915,42 грн. та сплатив платіжним дорученням № 534 від 30.12.2010 р. на суму 219 915,42 грн.;

- податковим розрахунком від 18.01.2011 р. № 8954 за грудень 2010 р., позивач визначив податкове зобов'язання з рентної плати за природний газ у сумі 232 512,61 грн. та сплатив платіжними дорученнями № 22 від 10.01.2011 р. на суму 73 305,14 грн. та № 326 від 01.02.2011 р. на суму 159 207,47 грн.;

- податковим розрахунком від 21.02.2011 р. № 1230 за січень 2011 р., позивач визначив податкове зобов'язання з рентної плати за природний газ у сумі 277 043,33 грн. та сплатив платіжним дорученням № 43 від 28.02.2011 р. на суму 277 043,33 грн.

Щодо сплати рентної плати за природний газ за грудень 2010 р., з наявних матерів справи судом вбачається наступне.

Між ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»та Ізюмською ОДПІ було підписано договір про розстрочення грошових зобов'язань від 28.01.2011 р. № 2/05, відповідно до якого відповідач надав позивачу розстрочення сплати грошових зобов'язань на загальну суму 159 207,47 грн. під проценти строком з 30.01.2011 р. по 26.12.2011 р.

02.02.2011 р. було укладено додаткову угоду до договору про розстрочення грошових зобов'язань від 28.01.2011 р. № 2/05. Відповідно до п. 1 даної угоди внесено зміни до договору № 2/05 від 28.01.2011 р. про дострокову сплату податкового зобов'язання по рентній платі за природний газ у сумі 159 207,47 грн.

На виконання умов додаткової угоди, позивачем достроково було сплачено податкові зобов'язання по рентній платі за природний газ у сумі 159 207,47 грн., що підтверджується платіжним доручення № 326 від 01.02.2011 р.

Зважаючи на викладене, та наявні в справі докази, судом вбачається, що позивачем було вчасно сплачено рентну плату за природний газ за період листопад-грудень 2010 р. та січень 2011 р.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно з ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач не довів суду правомірності винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 04.08.2011 р. № 0000511501, натомість як позивач обґрунтував правомірність заявлених позовних вимог, що також підтверджується допустимими доказами, які наявні в матеріалах справи.

А відтак суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно зі ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 2, 86, 71, 94, ст.ст. 158-163, ст. 254 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 04.08.2011 р. № 0000511501.

3.Присудити на користь Дочірньої компанії Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»судові витрати в сумі 3,40 грн. судового збору з державного бюджету України.

Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя: Я.І. Добрянська

Дата складання та підписання в повному обсязі постанови 15.09.2011 р.