Постанова № 18704617, 27.09.2011, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2011
Номер справи
2а-8048/11/1370
Номер документу
18704617
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 вересня 2011 р. № 2а-8048/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравчука В.М.,

за участі секретаря судового засідання Ганачівської Л.Ю.,

представників позивача Когут Г.В., Маланкевич О.В.,

представника відповідачаОСОБА_3

розглянувши справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області до Старосамбірської міжрайонної Державної податкової інспекції Львівської області, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості в сумі 6249,88 грн., що виникла внаслідок переплати пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

05.05.2010 р. Управління Пенсійного фонду України в Турківському районі звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ДПІ у Турківському районі, третя особа - ОСОБА_4, в якому просило стягнути заборгованість, що виникла внаслідок переплати пенсії ОСОБА_4 за період з 01.02.2008 р. по 30.06.2009 р. в сумі 6249,88 грн.

08.07.2010р. позивач уточнив вимоги і просить стягнути суму заборгованості з ДПІ у Турківському районі та ОСОБА_4 солідарно.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 15.10.2010 року закрито провадження у даній справі з підстав неналежності розгляду даної справи в порядку адміністративного судочинства.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.06.2011 р. ухвалу про закриття провадження від 15.10.2010 р. скасовано, а справу направлено для продовження розгляду в іншому складі. 19.07.2011 р. справа надійшла на розгляд Львівського окружного адміністративного суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що Управління виплачує ОСОБА_4 пенсію державного службовця за віком. Внаслідок подання податковою інспекцією довідки про заробіток за лютий 2008 р., їй було перераховано та виплачено пенсію, однак перерахунок зроблено безпідставно з вини самої ДПІ, що і призвело до переплати пенсіонеру пенсії, яку слід стягнути з відповідачів солідарно. При зверненні з до суду управління керується ст. 50,101 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідач проти позову заперечує. Вважає, що довідка про заробіток та перерахунок пенсії державному службовцю була ним видана відповідно до розяснення Міністерства праці та соціальної політики України від 07.07.2009 р. № 7611/0/14-09/039 в якому зазначено, що перерахунки пенсій здійснюються виходячи із заробітної плати, яка склалася у місяці підвищення відповідно до рішення Уряду. Так, відповідно до цього розяснення, оскільки перерахунок посадових окладів, премій та надбавок було здійснено в березні із доплатою за лютий, то розмір заробітної плати за лютий визначався з урахуванням перерахованих відповідно до нових умов оплати праці сум посадових окладів, премій, надбавок. Вважає, що довідка про заробіток від 19.06.2009 р. видана у відповідності до вимог законодавства з урахуванням наданого розяснення, а тому підстав для стягнення коштів з ДПІ немає. Водночас, такі кошти слід стягнути з ОСОБА_4 на підставі ст. 1212 ЦК України, оскільки вони отримані безпідставно.

Згідно з наказом ДПА у Львівській області від 25.10.2010 р. правонаступником ДПІ у Турківському районі є Старосамбірської міжрайонної Державної податкової інспекції Львівської області, у звязку з чим було замінено відповідача у справі.

Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не зявилась, хоча належним чином повідомлялась про час та місце судового розгляду.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_4 перебуває на обліку як пенсіонер в Управління Пенсійного фонду України в Турківському районі та отримує пенсію державного службовця за віком з 26.07.2005 р.

17.03.2008 р. вона звернулась до Управління з заявою про перерахунок пенсії з 01.02.2008 р. на підставі довідки ДПІ у Турківському районі від 17.03.2008 р. № 050/2383.

В довідці від 17.03.2008 р. зазначено, що премія за результатами роботи на посаді головного державного податкового інспектора відділу оподаткування юридичних осіб за січень 2008 р., що увійшла у відомість за лютий 2008 р., становить 80% в сумі 1090,40 грн. Загальна сума, що враховується для обчислення пенсії становить 4183,70 грн.

На підставі розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Турківському районі № 125033 від 17.03.2008р., ОСОБА_4 проведено перерахунок пенсії та виплачено з 01.02.2008 р. по 31.03.2009 р. 4518,40 грн.

Однак, 19.06.2009 р. ДПІ у Турківському районі подала до Управління Пенсійного фонду України в Турківському районі на заміну попередньої довідки від 17.03.2008 р., довідку № 4948/10/050 за лютий 2008 р. для перерахунку пенсії. При цьому сума, що враховується для обчислення пенсії зменшена, а саме: премія за результатами роботи на посаді старшого державного податкового ревізора-інспектора за січень 2008 р., що увійшла у відомість за лютий 2008 р., становить 55,0 % в сумі 750 грн., загальна сума що враховується для обчислення пенсії становить 3843, 30 грн.

Згідно з довідкою Управління Пенсійного фонду України в Турківському районі в квітні, травні та червні 2009 р. ОСОБА_4 отримувала пенсію у розмірі 4527,40 грн. щомісяця.

Згідно з розрахунком Управління по виплаті та переплаті пенсії, на підставі довідок від 17.03.2008 р. та від 19.06.2009 р.:

-сума пенсії, яка перерахована на підставі довідки від 17.03.2008 р., за період з 01.02.2008 р. по 31.03.2009 р. становить 4518,40 грн., а за період з 01.04.2008 р. по 30.06.2009 р. 4527 грн.;

-сума пенсії, яка перерахована на підставі довідки від 19.06.2009 р., за період з 01.02.2008 р. по 31.03.2009 р. становить 4150,76 грн., а за період з 01.04.2008 р. по 30.06.2009 р. 4159,76 грн..

Тобто, за період з 01.02.2008 р. по 31.03.2009 р. сума переплати становить 5146,96 грн., а за період з 01.04.2008 р. по 30.06.2009 р. - 1102,92 грн., разом 6249,88 грн. Спору щодо правильності обчислення цієї суми між сторонами немає.

22.06.2009 р. Управління Пенсійного фонду України в Турківському районі спільно з ДПІ у Турківському районі було проведено зустрічну перевірку заробітку за лютий 2008 р. для перерахунку пенсії ОСОБА_4 та встановлено правильність довідки ДПІ у Турківському районі від 19.06.2009 р. Проведено звіркою встановлено, що преміювання працівників ДПІ проводилось на підставі наказу № 5 від 19.02.2008 р. «Про преміювання працівників ДПІ у Турківському районі». Для визначення розміру премії за січень 2008 р. пенсіонеру брався середній розмір премії за посадою головного державного податкового інспектора 55,0 % від посадового окладу лютого 2008 р. 750 грн. За даними розрахунково-платіжної відомості за лютий 2008 р. відбулось нарахування премії за січень 2008 р., а згідно розрахунково-платіжної відомості за березень 2008 р. проведено доплату відповідно до нових умов оплати праці посадових окладів та надбавок за високі досягнення у праці. Доплата премії не проводилась.

Довідка ДПІ від 19.06.2009 р. призвела до перерахунку розміру пенсії з 1 липня 2009 р. та її зменшення пенсіонеру ОСОБА_4

Управління Пенсійного фонду України в Турківському районі повідомило про суму переплати і ДПІ, і ОСОБА_4, однак кошти не були повернуті.

ДПІ у Турківському районі в обґрунтування правомірності своїх дій покликається на запит ДПА у Львівській області від 28.07.2008 р. до Міністерства праці та соціальної політики України з проханням розяснити, чи включається в довідку надбавка у відсотках до старого окладу, як нарахованого у лютому, чи до нового окладу після перерахунку в березні та надати розяснення щодо заповнення довідок у звязку з підвищенням зарплати для перерахунку пенсії.

У відповідь листом від 01.08.2008 р. Міністерство повідомило, що відповідно до ст. 37-1 Закону «Про державну службу»у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Враховуючи, що перерахунок посадових окладів, премій та надбавок було здійснено в березні з доплатою за лютий, розмір заробітної плати за лютий необхідно визначати з урахуванням перерахованих відповідно до нових умов оплати праці сум посадових окладів, премій та надбавок.

В листі від 02.09.2009 р. Міністерство праці та соціальної політики України розяснило як слід здійснювати перерахунок.

На підставі зазначеного ДПІ відмовилась відшкодовувати 6249,88 грн., хоч відповідач і визнав, що зазначена сума є саме переплатою пенсії.

Оскільки, сторони визнали, що спору щодо самого розміру суми переплати пенсії та підстав її виникнення немає, то зазначене не є предметом судового розгляду у дані справі. Між сторонами виник спір лише щодо стягнення 6249,88 грн. з винної особи.

Вирішуючи спір, Суд виходить з того, що відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу»у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи з сум заробітної плати на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідно до посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

З метою вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 31.05.2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", відповідно до п. 4 якої при перерахунку пенсій особам, які на момент перерахунку пенсій не працюють або продовжують працювати на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію премія, крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, та інші надбавки (крім надбавок за ранг, вислугу років, за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу»з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплати за науковий ступінь кандидата або доктора наук), враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права н перерахунок.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_4 перерахунок пенсії проведено на підставі довідки від 17.03.2008 р. ДПІ у Турківському районі подала до Управління Пенсійного фонду України в Турківському районі на заміну попередньої довідки від 17.03.2008 р., довідку від 19.06.2009 р. № 4948/10/050 за лютий 2008 р. для перерахунку пенсії. При цьому, сума, що враховується для обчислення пенсії, була зменшена.

Наявність суми переплати пенсії в розмірі 6249,88 грн. сторонами встановлено самостійно, однак податковий орган своєї вини в цьому не вбачає і вважає, що зайво сплачену суму слід стягнути з ОСОБА_4

Порядок призначення, перерахунку та виплати пенсій регулюється Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ст. 50 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

Як вбачається зі змісту наведеної норми, умовою застосування даної норми є наявність надміру виплаченої пенсії (тобто, переплати), встановлення факту зловживання з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних. Суд вважає, що зловживання це умисні протиправні дії пенсіонера, спрямовані на безпідставне отримання пенсій у більшому, ніж визначено законом, розмірі. Таких дій з боку пенсіонера ОСОБА_4 позивач та ДПІ не довели.

Суд відхиляє як помилкове покликання сторін на ст. 1212 ЦК України, як підставу стягнення заборгованості з ОСОБА_4 як безпідставного збагачення.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Водночас, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Оскільки виплата пенсії ОСОБА_4 проведена Пенсійним фондом України добровільно, рахункової помилки не було, і не доведено недобросовісності з боку пенсіонера ОСОБА_4, Суд вважає, що положення п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України підлягають застосуванню до вирішення спору і унеможливлюють повернення безпідставно отриманої пенсії (переплати) в сумі 6249,88 грн.

Відповідно до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення»органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Діючи відповідно до зазначеної статті Закону, Управління Пенсійного фонду України в Турківському районі перевірило обґрунтованість перерахунку пенсії виплаченої ОСОБА_4 та встановлено правильність довідки від 19.06.2009 р., що призвело до перерахунку пенсії на суму 6249,88 грн., що виплачується за рахунок коштів Пенсійного Фонду, що виділяються в Державного бюджету України.

Таким чином, переплата пенсії пенсіонеру ОСОБА_4 виникла саме внаслідок дій відповідача ДПІ, які полягали у видачі довідки про заробітну плату від 17.02.2008р., в якій були наведені помилкові дані. Саме ці дії ДПІ були причиною надлишкових виплат. За таких обставин, Суд вважає, що ДПІ, як страхувальником, було подано недостовірні дані щодо розміру заробітної плати ОСОБА_4, а тому надміру виплачена пенсію слід стягнути саме з податкового органу.

Щодо причин подання недостовірних даних, то вони не мають значення для вирішення спору. Якщо ДПІ вважає, що недостовірні дані у довідку від 17.02.2008р. були внесені з вини інших осіб, то вона може звернутися до суду з регресним позовом про відшкодування збитків.

Враховуючи наведене, позов слід задовольнити частково, стягнувши заборгованість, що виникла внаслідок переплати пенсій ОСОБА_4 в сумі 6249,88 грн. з Старосамбірської міжрайонної державної податкової інспекції Львівської області

Судові витрати у справі відсутні, тому між сторонами не розподіляються.

Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, Суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Старосамбірської міжрайонної державної податкової інспекції Львівської області (м. Старий Самбір, пл. Ринок, буд. 10, ідентифікаційний код 34279412) на користь Управління Пенсійного фонду України у Турківському районі (м. Турка, пл. Ринок, 26, ідентифікаційний код 22417410) заборгованість, що виникла внаслідок переплати пенсій ОСОБА_4 в сумі 6249 (шість тисяч двісті сорок девять) гривень 88 (вісімдесят вісім) копійок.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складено 29 вересня 2011 р.

Cуддя В.М.Кравчук