Постанова № 18694617, 06.10.2011, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2011
Номер справи
2а-7015/11/1370
Номер документу
18694617
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 жовтня 2011 р. м. Львів№ 2а-7015/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Панчишин Н.Я., представника позивача Куксова В.Г., представника відповідача Задорожнього І.Б., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Ток-Маркет»до державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

ПП «Ток-Маркет»звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000832380 від 09.06.2011 року про застосування фінансових санкцій за порушення вимог п. 12,13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно з наказу керівника № 7 від 04.01.2011 року «Про облікову політику ПП «Ток-Маркет»у 2011 р.», первинні документи зберігаються не за місцем реалізації товарів (в аптеці), а в приміщенні центральної бухгалтерії позивача за адресою м. Львів, вул. Дж. Вашингтона, 21, що відповідає вимогам законодавства. Позивач надав суду копії первинних документів (видаткових, товарно-транспортних, прихідних накладних), що підтверджують придбання та отримання позивачем перелічених в додатку до Акта перевірки року товарно-матеріальних цінностей, а також роздруківки зведених реєстрів документів, оборотно-сальдових відомостей по рахунку 361 «Розрахунки з контрагентами»з програмного комплексу «1С: підприємство .v8.1», що підтверджують факт оприбуткування та обліку позивачем перелічених в накладних ТМЦ. У судовому засіданні представник позивача просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача позов заперечив повністю з підстав, викладених у письмових запереченнях на позовну заяву. Зокрема, зазначив, що ревізорам не було надано первинних документів (накладних) на товар (медикаменти та предмети для догляду за хворими), що реалізовувався в належній позивачеві аптеці за адресою: м. Львів, вул. А.Горської, 9, на загальну суму 5348,85 грн., що є порушенням вимог п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

На запитання суду представники сторін повідомили, що надали суду всі наявні у них докази на обґрунтування їх вимог та заперечень, інших надати суду не бажають, клопотань про витребування доказів не мають.

Суд заслухав пояснення осіб, що беруть участь у розгляді справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини:

Приватне підприємство «Ток-Маркет»є юридичною особою, що здійснює торгівельну діяльність через мережу аптек. У травні 2011 року посадовими особами органу ДПС проведено перевірку дотримання позивачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Перевірка проводилась в належній позивачу аптеці за адресою: м. Львів, вул. А.Горської, 9, про що складено акт від 23.05.2011 року з додатками. Відповідно до акта від 25.05.2011 р., під час перевірки встановлено:

-невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів згідно зі звіту в сумі 2,80 грн.;

-неведення у встановленому законодавством порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, а саме до перевірки не представлено прихідні накладні і накладні на переміщення на медикаменти і на предмети догляду за хворими на загальну суму 5348,85 грн.

Додатком № 3 до акта перевірки є відомість про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (ТМЦ) станом на 23.05.2011 року, у якій наведено перелік товару, щодо якого орган ДПС зазначив про його неналежний облік за місцем реалізації, а також його вартість.

За результатами перевірки відповідачем зроблено висновок про те, що позивач порушив вимоги пунктів 12, 13 статті 3 Закону України від «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». На підставі акта перевірки ДПІ в Личаківському районі м. Львова (за місцем державної реєстрації позивача) прийняло податкове повідомлення-рішення № 0000832380/13580 від 08.06.2011 р. про застосування до позивача штрафних(фінансових) санкцій в сумі 10697,70 грн. (у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання).

Щодо твердження відповідача про порушення ПП «Ток-Маркет»порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації слід зазначити наступне.

Статтею 20 Закону України від «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, що до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порядок ведення бухгалтерського обліку товарних запасів врегульовано спеціальними нормативними актами, а саме - Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»від 16.07.1999 № 996-XIV та Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затверджене наказом Міністерства фінансів України від 20.10.1999 № 246.

Відповідно до п. 5 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підприємство самостійно визначає облікову політику, обирає форму бухгалтерського обліку, розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій, затверджує правила документообігу і технологію обробки облікової інформації.

На реалізацію наведеної норми Закону, для здійснення облікової політики позивачем видано Наказ від 04.01.2011 року № 7 «Про облікову політику ПП «Ток-Маркет»у 2011 році»(а.с. 6-16). Відповідно до положень цього наказу (п. 4), для контролю та впорядкування оброблених даних на підставі первинних документів можуть складатись зведені облікові документи. Первинні документи у оригінальній формі на паперовому носії зберігаються протягом встановленого строку у бухгалтерії підприємства. З цією метою встановлюється систематична (два рази в місяць 15 та 30(31) числа) подача первинних документів від структурних підрозділів до бухгалтерії. Юридичною адресою ПП «Ток-маркет», а відповідно бухгалтерії підприємства є м. Львів, вул. Джорджа Вашингтона, 21, що і є місцем зберігання первинних документів,

Згідно зі ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. До документів, що є підставою для оприбуткування товару, як правило, належать накладні, товарно-транспортні накладні. Такі документи водночас є підставою для внесення записів до облікових бухгалтерських реєстрів. Відсутність у підприємства відповідних первинних документів, які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей, є порушенням встановленого порядку ведення бухгалтерського обліку.

В контексті спірних правовідносин Закон встановлює обовязок вести облік товарних запасів за місцем їх реалізації, проте виконання цього обовязку не можна трактувати як наявність за місцем реалізації товару тих чи інших первинних документів. Закон не визначає обовязку особи зберігати документи первинного обліку (накладні) саме за місцезнаходженням товару, а не в іншому місці (бухгалтерія і т.д.), оскільки їх наявність чи відсутність жодним чином не свідчить про ведення підприємством обліку товарних запасів за місцем їх продажу.

Відповідно до п. 9 наказу № 7 від 04.01.2011 року, бухгалтерський облік ПП «Ток-Маркет»здійснюється із застосуванням автоматизованої форми ведення обліку за допомогою бухгалтерської програми «1С:підприємство .v8.1».

Станом на дату проведення перевірки торгової точки ПП «Ток-Маркет»за адресою: м. Львів, вул. А.Горської, 9, накладні на товари, перелічені в додатку №3 до акта перевірки від 25.05.2011 р., дійсно були відсутні в аптеці. Проте, цей факт жодним чином не підтверджує висновків відповідача про те, що такі матеріальні цінності були не облікованими.

Отже, в предмет доказування в даній справі входить встановлення факту ведення ПП Ток-маркет»обліку товарних запасів в одному з підрозділів підприємства (аптеці по вул. А.Горської, 9 у м. Львові).

З долучених до матеріалів справи письмових доказів вбачається, що перелічені в додатку №3 до акту перевірки від 25.05.2011 р. товари (лікарські засоби та предмети для догляду за хворими) на загальну суму 5348,85 грн. були обліковані позивачем в торговій точці за адресою: м. Львів, вул. А.Горської, 9 в наступний спосіб. Після отримання товару, який поставлявся безпосередньо в аптеку, на підставі отриманих від поставщика/перевізника видаткових/товарно-транспортних накладних позивачем формувалися прибуткові накладні; після їх обробки та внесення облікових даних до програмного комплексу «1С:підприємство .v8.1»первинні документи передавалися в центральну бухгалтерію позивача для відповідального зберігання. Якщо товар поставлявся в інші торгові точки підприємства, такі поступали на реалізацію у вказану аптеку на підставі накладних на внутрішнє переміщення, які також фіксувалися в облікових документах позивача.

Такий висновок суду підтверджується долученими до матеріалів справи:

-копіями прихідних та видаткових накладних з відміткою про отримання позивачем товару, в яких зазначено як адресу доставки адресу аптеки (м. Львів, вул. А.Горської, 9); копіями накладних на внутрішнє переміщення товару; в кожній накладній виділено товар, щодо якого ДПІ зроблено висновок про відсутність підтверджуючих документів;

-обліковими реєстрами (оборотно-сальдовими відомостями щодо кожного контрагента: ТОВ «Купецький дім Галичина», ТОВ «Каскад меді кал», ПрАТ «Альба Україна», ТОВ «БаДМ», ТОВ «Група Юг Львів», ТОВ «Фармако»), а також: даними з оборотно-сальдової відомості по рахунку 631 стосовно цих же контрагентів та окремими картками рахунку 631 з відомостями про первинні документи, на підставі яких формувались проводки у вигляді запису в дебет одного рахунку та в кредит іншого), що підтверджують облік отриманих від поставщиків товарів шляхом внесення до бухгалтерського комплексу «1С:підприємство .v8.»відомостей про асортимент, кількість та вартість товарів з вищеописаних прихідних накладних.

Усі перелічені вище документи долучено до матеріалів справи та досліджено у судовому засіданні.

Оцінюючи встановлені фактичні обставини справи та норми права, що регулюють спірні правовідносини суд дійшов висновку, що ревізори під час перевірки аптеки повинні були отримати в службової особи ПП «Ток- Маркет»облікову відомість з комплексу «1С:підприємство .v8.»щодо облікованих в аптеці товарів та перевірити фактично наявні товари на відповідність облікованим. Натомість, ревізори безпідставно вимагали для перевірки накладні, наявність чи відсутність яких сама по собі жодним чином не доводить факту обліку тих чи інших товарів за місцем їх реалізації.

Згідно з частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не довів того факту, що позивачем не ведеться облік товарних запасів за місцем їх реалізації; висновок відповідача про те, що первинні документи на товар за вищенаведених обставин повинні зберігатися за місцем реалізації товару, не ґрунтується на Законі. Долучені до матеріалів справи докази підтверджують факт належного обліку позивачем перелічених в додатку № 3 до акта перевірки від 25.05.2011 р. товарів. За таких обставин, рішення податкового органу № 0000832380/13580 від 09.06.2011 року про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог статті 3 Закону України від «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»в сумі 10697,70 грн. є протиправним і підлягає скасуванню.

На підставі ст. 94 КАС України судовий збір, сплачений за подання цього позову, підлягає стягненню з бюджету на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 17-19, 35, 71, 94, 128, 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова № 0000832380/13580 від 09.06.2011 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь приватного підприємства «Ток-Маркет»(м. Львів, вул. Дж. Вашингтона, 21; ідентифікаційний код 36609831) судовий збір в сумі 3 (три) гривні 40 копійок.

Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 11 жовтня 2011 року

Суддя Москаль Р.М.

З оригіналом згідно

Суддя Москаль Р.М.