Постанова № 18694051, 26.09.2011, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.09.2011
Номер справи
2а-2712/11/1370
Номер документу
18694051
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 вересня 2011 р. № 2а-2712/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Шинкар Т.І.,

за участю секретаря Васильків О.С.,

за участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні м.Львові адміністративну справу за позовом ДПІ у Сихівському районі м.Львова до ОСОБА_4 про стягнення коштів в розмірі 13090,00 грн., -

ВСТАНОВИВ:

ДПІ у Сихівському районі м.Львова (далі-ДПІ) звернулася з адміністративним позовом у Львівський окружний адміністративний суд до ОСОБА_4, просить стягнути податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 18700,00 грн. Позов обґрунтовує тим, що відповідачем при проведенні першої реєстрації транспортного засобу не сплачено до бюджету суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів. На виклик в ДПІ з питань сплати вищезгаданого податку не зявлявся, доказів оплати не подав.

Ухвалою суду від 15.04.2011р. залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Управління Державтоінспекції ГУМВС України у Львівській області (далі-Управління), яке явку повноважного представника в судове засідання не забезпечило, належним чином повідомлене про розгляд справи.

В судовому засідання за клопотанням представника позивача поновлено строк звернення до суду, оскільки, на думку суду, такий пропущений з поважних причин.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги уточнив, просив позов задовольнити та стягнути податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 13090,00 грн.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з підстав, викладених у запереченнях на позов, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Справа розглядається за наявними в ній матеріалами справи, відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 26 вересня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови.

Заслухавши пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи, зясувавши дійсні обставини справи, дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позов з врахуванням поданих уточнень підлягає до задоволення з наступних підстав.

Спір виник у звязку із не сплатою фізичною особою ОСОБА_4 податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.

Як вбачається з реєстраційної справи та даних Управління на імя ОСОБА_4 зареєстровано автомобіль OPEL VIVARO (державний номерний знак НОМЕР_1) 2003 року випуску.

Згідно Розрахунку суми податку з власників транспортних засобів під час здійснення першої реєстрації транспортних засобів в Україні, сума податку, що підлягає сплаті відповідачем, з врахуванням уточнень становить 13090,00 грн.

У відповідь на запит ДПА у Львівській області, Львівський ВРЕР ДАІ надав інформацію про те, що ОСОБА_4 здійснила першу реєстрацію транспортного засобу автомобіля OPEL VIVARO (державний номерний знак НОМЕР_1) 2003 року випуску, квитанція про сплату податку з власників ТЗ відсутня.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Закон України "Про систему оподаткування" визначає ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.

Відповідно до ст.2 цього ж Закону під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.

Стаття 14 Закон України "Про систему оподаткування" передбачає, що до загальнодержавних належать, зокрема, такі податки і збори (обов'язкові платежі), як податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.

Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів встановлено Законом України ?Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів? з наступними змінами та доповненнями від 11 грудня 1991 року №1963-XII (далі-Закон №1963), який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин.

Статтею 20 Закону України "Про систему оподаткування" передбачено, що контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.

Аналогічними за змістом є завдання, функції та права органів державної податкової служби, встановлені Законом України ?Про державну податкову службу?.

Таким чином, ДПІ у Сихівському районі м.Львова в межах наданих законом повноважень звернулась до суду з вимогою про стягнення даного виду податку з фізичної особи.

Відповідно до ст. 1 Закону №1963 платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.

Відповідно до ст. 2 Закону №1963 об'єктами оподаткування є, зокрема, автомобілі, призначені для перевезення не менше 10 осіб, включаючи водія, - код 8702; автомобілі легкові - код 8703; автомобілі вантажні - код 8704.

Оскільки відповідач провів першу реєстрацію в Україні вищезгаданого транспортного засобу, а відтак Законом на нього покладено обовязок сплати податку.

Відповідно до ст. 3 Закону №1963 перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу. Перша реєстрація транспортного засобу відповідачем здійснена, 20.03.2010р.

Виходячи із ставок податку за транспортний засіб марки OPEL VIVARO (державний номерний знак НОМЕР_1) 2003 року випуску, з розрахунку за рік належить до сплати 13090,00 грн. (обєм двигуна 1870 куб.см., ставка податку за 100 куб.см. 700,00 грн.).

Податок з визначених цим Законом власників наземних транспортних засобів сплачується юридичними та фізичними особами за місцем реєстрації таких транспортних засобів на спеціальні рахунки територіальних дорожніх фондів республіканського бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів та бюджетів міст Києва та Севастополя.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону №1963 податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами - перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд.

Відповідно до ч. 6 цієї статті фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.

Відповідно до ч. 5-8 ст. 6 Закону №1963 сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачується фізичними особами, обчислюється за ставками, визначеними у статті 3 цього Закону. У разі виявлення юридичних чи фізичних осіб, які не сплачували податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вони зобов'язані сплатити податок не більш як за три попередні роки. Перерахування неправильно сплаченого податку допускається не більш як за три попередні роки. Органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов'язані щомісячно повідомляти податкові органи про транспортні засоби, зареєстровані або зняті з реєстрації протягом попереднього місяця, за формою, затвердженою центральним податковим органом України, та їх власників.

З наведених вище положень Закону України ?Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів?, вбачається, що сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачується фізичними особами, розраховується саме фізичною особою за ставками встановленими цим Законом.

Відповідно до ст. 7 цього Закону у разі приховування (заниження) об'єктів оподаткування з власників транспортних засобів стягуються сума несплаченого податку, а також пеня або штраф у порядку, передбаченому законом.

Відповідно до ч. 5 ст. 50 Бюджетного кодексу України податки, збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими в доход державного бюджету з моменту зарахування на єдиний казначейський рахунок державного бюджету.

Як пояснив представник відповідача його довірителька ОСОБА_4 з заявами на предмет скасування державної реєстрації транспортного засобу в судовому порядку не зверталася, а також не зверталася в слідчі органи на предмет визнання її потерпілою у кримінальній справі порушеної щодо працівників Управління Державтоінспекції ГУМВС України у Львівській області та Відділення №3 Львівського філіалу ЗАТ КБ ?Приватбанк?, працівники якого здійснювали платіжні операції.

Оскільки сума податку з власників транспортних засобів, яка мала б бути сплачена відповідачем під час першої реєстрації до бюджету не зарахована на єдиний казначейський рахунок державного бюджету, а позивачем не представлено суду доказів щодо оплати такого, а відтак cуд приходить до висновку, що позовні вимоги обгрунтовані матеріалами справи, не спростовані відповідачем та з врахуванням уточнень підлягають до задоволення.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст. 94 КАС України, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.

Керуючись ст.ст. 7-14, 51, 53, 69-71, 86, 94, 99, 100, 128, 159-163, 167 Кодексу адмінстративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_4 (прож.: АДРЕСА_1) на користь місцевого бюджету Сихівського району м. Львова (р/р №33216808700008, код платежу 12020200 одержувач місцевий бюджет Сихівського району, ЗКПО 26360233 ГУДКУ у Львівській області МФО 825014) 13090,00 грн. податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 01.10.2011р.

Суддя Шинкар Т.І.

З оригіналом згідно

Суддя Шинкар Т.І.