ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 серпня 2011 року Справа № 2а-0870/5787/11
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Нечипуренко О.М., при секретарі Бриль А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовною заявою Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі, м. Запоріжжя
до: Відкритого акціонерного товариства «Завод «Львівсільмаш», м. Запоріжжя
про стягнення заборгованості у розмірі 56935,69 грн. на виплату та доставку пільгових пенсій,-
ВСТАНОВИВ:
У липні 2011 року Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі, м. Запоріжжя (далі УПФУ в Орджонікідзевському районі, позивач) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовною заявою до Відкритого акціонерного товариства «Завод «Львівсільмаш»(далі ВАТ «ЗАВОД «ЛЬВІВСІЛЬМАШ», відповідач), в якій позивач просить суд стягнути з відповідача на користь УПФУ в Орджонікідзевському районі фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком призначених на пільгових умовах у розмірі 56935,69 грн. Позовні вимоги обґрунтовує приписами Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”від 09.07.2003 № 1058 (далі Закон №1058) та вказує, що відповідачем не відшкодовуються фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 за період з березня 2011року по травень 2011 року включно у розмірі 56935,69 грн.
Представник позивача у судове засідання не зявився, проте надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи без його участі та зазначив що позов підтримує.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату. місце та час судового засідання, до суду не пррибув, проти позову не заперечив.
Відповідно до п.4 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь в справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь в справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
У звязку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, оцінивши надані докази, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
ВАТ «ЗАВОД «ЛЬВІВСІЛЬМАШ» (код ЄДРПОУ 05786134) відповідно до Закону України “Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування” від 26.06.1997 №400 (далі Закон № 400), є платником збору на обовязкове державне пенсійне страхування, а також платником страхових внесків відповідно до Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058 (далі Закон № 1058).
Як свідчать матеріали справи, відповідачем не відшкодовані УПФУ в Орджонікідзевському районі фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до п. “б”ст. 13 Закону №1788 за період з березня 2011 по травень 2011 року включно у розмірі 56935,69 грн. гр.. ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15
Відповідачу надсилались Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058. Проте сума заборгованості у добровільному порядку сплачена не була.
У звязку із несплатою заборгованості позивач звернувся до суду.
Оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Статтею 1 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”№400/97-ВР від 26.06.1997 встановлено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Закон № 1058 визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 64 Закону № 1058, серед інших повноважень територіальним органам Пенсійного фонду надано було право стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків.
Статтею 1 Закону № 1058 встановлено, що страховими внесками є кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обовязкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно з законодавством, що діяло раніше, а також кошти, сплачені на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Згідно з нормами п. 2 розділу 15 Прикінцевих положень Закону № 1058, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами Закону № 1058 в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788.
Виходячи з приписів п. 16 розділу 15 Прикінцевих положень Закону № 1058 до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України, інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечать цьому Закону. Положення Закону №1788 застосовується в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Статтею 1 Закону № 400 визначено, що платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування є субєкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх обєднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, обєднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - субєкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Згідно ст. 13 Закону №1788 на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, за якими підтверджується право працівника на пільги та компенсації, повязані із зайнятістю в несприятливих умовах праці:
- чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 12 років 6 місяців на таких роботах;
- жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на таких роботах. Постановою правління Пенсійного фонду України затверджено Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстровану у Міністерстві Юстиції України від 16.04.2004 № 64/8663 (далі - Інструкція № 21-1).
Згідно з п. п. 6.1. та 6.2. Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України Закон № 1058 в таких розмірах:
- 100 % фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених відповідно до абз. 1 ч. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно з п. 6.4. та 6.8. Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 “Прикінцевих положень” Закону № 1058, які надсилаються підприємствам до 20-го березня поточного року на протязі 10 днів з дня прийняття рішення про призначення пенсії. Підприємства щомісяця, до 25 числа, вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Судом встановлено, що гр.. ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 призначена та виплачується пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п. “б”“з”ст.13 Закону № 1058-IV за Списком № 2.
Таким чином, з березня 2011 по травень 2011 року включно підлягають відшкодуванню (за рахунок підприємств і організацій) у розмірі 56935,69 грн. фактичних витрат на виплату і доставку пенсій.
Позивачем надано суду належним чином засвідчені довідки, видані ВАТ «ЗАВОД «ЛЬВІВСІЛЬМАШ», які уточнюють особливий характер роботи та умови праці, що необхідні для призначення пільгової пенсії. Видаючи відповідні довідки, відповідачем підтверджено наявність у гр.. ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 пільгового стажу і надане йому право на отримання пільгової пенсії, а отже, з цього моменту у відповідача виник обовязок відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку такої пенсії.
Управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання вищевказаних пенсіонерів на адресу відповідача надіслано Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2. Прикінцевих положень Закону № 1058-IV за період з березня 2011 по травень 2011 року включно.
Відповідно до Розрахунків, розмір відшкодування з березня 2011 по травень 2011 року включно склав усього 56935,69 грн., але відповідачем плата на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій вищевказаним пенсіонерам на користь управління Пенсійного фонду не перерахована.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
За таких обставин суд дійшов висновку, що заявлені Управлінням Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя вимоги про стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Завод «Львівсільмаш» 56935,69 грн. в рахунок відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11, 17, 99, 112, 158-163 КАС України суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Завод «Львівсільмаш» заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах в розмірі 56935 (пятдесят шість тисяч девятсот тридцять пять) гривень 69 коп. на користь Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя (на р/р №25601301001080, Запорізьке обласне управління ВАТ “Державний ощадний банк України”, МФО 313957, ЕДРПОУ 20508396).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанову у повному обсязі, відповідно до вимог ст. 160 КАС України, оформлено і підписано 20.09.2011.
Суддя (підпис) О.М. Нечипуренко