Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 жовтня 2011 р. справа № 2а/0570/15326/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Череповського Є.В.
при секретаріТелешов В.О.
за участю:
представника позивача Бабіч І.Ю.
представника відповідача не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Донецьку адміністративну справу за позовом Донецького міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 2225,80 гривень,
В С Т А Н О В И В:
Донецький міський центр зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 2225,80 гривень.
В обґрунтування позову зазначив, що 13.01.2009 року до позивача за сприянням у працевлаштуванні звернувся відповідач, у звязку з чим 20.01.2009 року відповідачу було надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю.
В заяві про надання статусу безробітного від 20.01.2009 року ОСОБА_2 зазначив, що він не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності та трудовою діяльністю не займається.
При розслідуванні страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним в Порядку, затвердженому Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації від 13.02.2009 року № 60/62, встановлено, що відповідача було прийнято на роботу до Окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 43 з виборів Президента України 17 січня 2010 року. Відповідно до архівної довідки від 28.02.2011 року № 5/37 відповідач отримав дохід в період перебування на обліку в Донецькому міському центрі зайнятості.
Проте, відповідач не звернувся до Донецького міського центру зайнятості для надання йому громадської роботи, а тому порушив норми вказаних вище нормативних актів. Саме з цієї причини відповідач отримав незаконно виплачену матеріальну допомогу по безробіттю, перебуваючи на обліку в Донецькому міському центрі зайнятості з 13.01.2010 року по 26.05.2010 року в розмірі 2225,80 гривень, які підлягають поверненню з наступних підстав.За період з 13.01.2010 року по 26.05.2010 року відповідач отримав допомогу по безробіттю в сумі 2225,80 гривень.
Донецьким МЦЗ відповідачу було направлено листа від 30.08.2011 року вих. № 08-09/2115, в якому був встановлений 15-денний термін для добровільної сплати суми незаконно отриманого матеріального забезпечення на випадок безробіття.
Але до теперішнього часу кошти повернуті не були.
На підставі викладеного просив стягнути з відповідача незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 2225,80 гривень.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не зявився, про час, дату та місце слухання справи був повідомлений належним чином, своїх заперечень та заяв про відкладення слухання справи до суду не надав.
За таких обставин і відповідно до ст. 128 КАС суд визнав можливим розглянути справу без участі представника відповідача та на підставі доказів наявних у матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що відповідач з особистою заявою від 20.01.2009 року звернувся до Донецького міського центру зайнятості з метою працевлаштування, у звязку з чим 20.01.2009 року відповідачу було надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю.
В результаті розслідуванні страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним в Порядку, затвердженому Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації від 13.02.2009 року № 60/62, встановлено, що відповідача було прийнято на роботу до Окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 43 з виборів Президента України 17 січня 2010 року. Відповідно до архівної довідки від 28.02.2011 року № 5/37 відповідач отримав дохід в період перебування на обліку в Донецькому міському центрі зайнятості.10.03.2010 року проведено реєстраційну дію, а саме внесено судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, що не повязано з її банкрутством.
Проте, відповідач не звернувся до Донецького міського центру зайнятості для надання йому громадської роботи, а тому порушив норми вказаних вище нормативних актів. Саме з цієї причини відповідач отримав незаконно виплачену матеріальну допомогу по безробіттю, перебуваючи на обліку в Донецькому міському центрі зайнятості з 13.01.2010 року по 26.05.2010 року в розмірі 2225,80 гривень, які підлягають поверненню з наступних підстав. За період з 13.01.2010 року по 26.05.2010 року відповідач отримав допомогу по безробіттю в сумі 2225,80 гривень.
Донецьким МЦЗ відповідачу було направлено листа від 30.08.2011 року вих. № 08-09/2115, в якому був встановлений 15-денний термін для добровільної сплати суми незаконно отриманого матеріального забезпечення на випадок безробіття.
Але до теперішнього часу кошти повернуті не були.
Таким чином, заборгованість відповідача у розмірі складає 2225,80 гривень до теперішнього часу не сплачена.
У відповідності до статті 14 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, провадять роботу по збору акумуляції страхових внесків, контролюють використання коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції, згідно з затвердженими статутами.
Управління страховими Фондами здійснюються Правлінням фонду. Виконавча дирекція страхового Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Робочими органами виконавчої дирекції є її відділення.
Отже, у відповідних правовідносинах виконавчі дирекції Фонду соціального страхування, їх робочі органи виступають як суб'єкти владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п. З Постанови Центральної виборчої комісії від 02.12.2009 р. «Про затвердження Порядку оплати праці членів виборчих комісій з виборів Президента України» за безробітними у період виконання обов'язків члена виборчої комісії з оплатою праці в комісії (участі в оплачуваних громадських роботах) зберігається виплата допомоги по безробіттю у розмірах І в строки, встановлені законодавством, та вказаний період включається до страхового стажу для наступних страхових випадків.
П. п. 9,10 Постанови КМУ від 10.09.2008 р. «Про затвердження Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт і визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України передбачено, що для проведення оплачуваних громадських робіт (незалежно від джерел їх фінансування) між міським центром зайнятості та роботодавцями укладається договір про організацію та проведення оплачуваних громадських робіт.
Направлення державною службою зайнятості громадян на оплачувані громадські роботи здійснюється на підставі укладених договорів.
Донецький міський центр зайнятості у відповідності до ст. 12 3акону України N1533 від 02.03.2000р. "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, на якого п. 2 ст. 12 вищезгаданого Закону та Положенням покладені всі повноважні функції і центр зайнятості у даному випадку виступає як суб'єкт владних повноважень у відповідності до норм діючого законодавства.
Згідно ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» №803-ХІІ від 01.03.1991р., зайнятість це діяльність громадян, повязана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що приносить доход у грошовій або іншій формі. До зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
Відповідно до ст.2 зазначеного Закону, безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Абзацем 2 п. 2 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних, затвердженого постановою КМУ від 14.02.2007р. №219 із змінами, затвердженими постановою КМ України від 16.07.2008р. №640 передбачено, що зайняті громадяни, які бажають змінити професію або місце роботи, влаштуватися на роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час і звернулися до державної служби зайнятості, підлягають обліку. Під час прийому таких громадян працівник центру зайнятості проводить консультацію, про що робить відповідний запис у картці.
Відповідно до п.п. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-111 від 02.03.2000р., застраховані особи, зареєстровані у встановленому порядку як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обовязків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Враховуючи викладене, відповідач не мав права на отримання статусу безробітного та на виплату йому допомоги по безробіттю у вищевказаний період, а тому суд вважає необхідним стягнути з відповідача незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 2225,80 гривень.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони субєкта владних повноважень, судовий збір з відповідача, який не є субєктом владних повноважень, не стягується.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 17-20, 69-72, 88, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Донецького міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 2225,80 гривень - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_2 (83012, АДРЕСА_1) на користь Донецького міського центру зайнятості (83086, м. Донецьк, вул. Ф.Зайцева, 46-Д, ЄДРПОУ 25671511) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 2225 (дві тисячі двісті двадцять пять) гривень 80 копійок на р/р 37176002002327 в ГУДК України в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 25671511.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 17 жовтня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Череповський Є.В.