УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
_____________
_______________
* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "14" жовтня 2011 р.Справа № 14/5007/56/11
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Костриця О.О.
за участю представників сторін
від позивача: ОСОБА_1 - дов. 25/955 від 23.08.2011р., ОСОБА_2 - дов. №25/956 від 23.08.2011р.
від відповідача: ОСОБА_3 - дов. №08/3933-000024 від 12.04.2011р., ОСОБА_4- дов. №08/4000-000014 від 12.04.2011р.
представник прокуратури: Алексєєв С.М. - посвідчення №99 від 11.01.2011р.
Розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Комунального підприємства "Житомирводоканал" Житомирської міської ради (м. Житомир)
до Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Житомиробленерго" (м. Житомир)
За участю прокуратури Житомирської області в розгляді справи в порядку представництва інтересів держави на стороні позивача
про зобов'язання внести зміни до договору
Спір вирішується у відповідності до ч.3 ст.69 Господарського процесуального кодексу України та з врахуванням ст. 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, ратифікованою Верховною Радою України (Закон України від 17.07.1997р. №475/97-ВР).
Відповідно до ст.77 ГПК України в судовому засіданні 13.10.2011р. оголошувалась перерва до 14.10.2011р.
Позивачем пред'явлено позов про зобов'язання відповідача внести зміни до договору №3 від 30.11.2010р. про постачання ПАТ "Енергопостачальна компанія "Житомиробленерго" електричної енергії КП "Житомирводоканал" Житомирської міської ради, шляхом підписання акту екологічної, аварійної та технологічної броні на насосні станції 3-го підйому води "Вітрука", "Гречко", "Щорса", "Південно-західний район".
Ухвалою суду від 25.08.2011р. задоволено заяву прокуратури Житомирської області про вступ у розгляд справи в порядку представництва інтересів держави на стороні позивача - Комунального підприємства "Житомирводоканал" Житомирської міської ради.
13.10.2011р. на запит суду від Управління Держгірпромнагляду по Житомирській області надійшов супровідний лист, разом з витягом з державного реєстру об'єктів підвищеної небезпеки, які розташовані на території Житомирської області за Комунальним підприємством "Житомирводоканал" (а.с.9-10 том 2).
Представник позивача та прокуратури в засіданні суду 13.10.2011р. та 14.10.2011р. позовні вимоги підтримали в повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві (а.с.2-5 том 1), поясненнях (а.с.117-119 том 1) та додаткових поясненнях (а.с.13-14 том 2).
Представник відповідача в судовому засіданні 12.07.2011р. надав письмовий відзив на позовну заяву (а.с.51-53 том 1), в якому проти позовних вимог заперечив в повному обсязі, з підстав викладених у відзиві.
В засіданні суду 08.09.2011р. представник відповідача надав письмові доповнення до відзиву на позовну заяву (а.с.101-102 том 1).
Представники відповідача в засіданні суду 13.10.2011р. та 14.10.2011р. проти позовних вимог заперечили в повному обсязі, з підстав викладених у відзиві та доповненнях до відзиву на позовну заяву.
Заслухавши представників сторін та прокурора, дослідивши матеріали справи, господарський суд,-
<Текст >
ВСТАНОВИВ:
Позивач в позовній заяві зазначає, що 30.11.2010р. між Житомирським районом електричних мереж, яке є виробничим підрозділом Публічного акціонерного товариства "ЕК "Житомиробленерго"- постачальник (позивач у справі) та Комунальним підприємством "Житомирводоканал" Житомирської міської ради - споживач (відповідач у справі) було укладено договір №3 про постачання електричної енергії (а.с.10-14 том 1).
В розділі 2 вищезазначеного договору сторони обумовили, що під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема Правилами користування електричною енергією затвердженими в установленому порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2003р. №2052 затверджено Порядок складання переліку споживачів та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання.
Відповідно до п.3 вищезазначеного порядку, перелік складається та затверджується Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями за погодженням з відповідними територіальними органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища, МНС та Держнаглядохоронпраці за формою згідно з додатком.
Згідно п.5 рішення позачергового засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій зобов'язано Головне управління промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації відповідно до чинного законодавства внести зміни до переліку споживачів електроенергії та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання з обов'язковим включенням станції 3-го підйому води КП"Житомирводоканал"
Станом на 07.12.2010р. до вказаного переліку включено чотири насосних станції 3-го підйому, а саме: НС-ІІІп- "Вітрука", НС-ІІІп "Гречко", НС-ІІІп "Щорса", НС-ІІІп "Північно-західний район" (а.с.21 том ).
На підставі викладеного, за твердженнями позивача викладеними в позовній заяві сторони зобов'язані укласти акт екологічної аварійної та технологічної броні на вказані чотири об'єкти позивача.
Позивач зазначає, що супровідним листом №6/1205 від 13.12.2010р., листом №6/1265 від 20.12.2010р. (а.с.23-24 том 1) було надіслано відповідачу для підписання три примірника акта екологічної броні.
21.12.2010р. позивач отримав від відповідача лист №5205 від 21.12.2010р. (а.с.26 том 1), в якому останній зазначив перелік документів, які повинен надати позивач для підписання акта екологічної броні.
На виконання вимог відповідача, супровідними листами №6/1299 від 28.12.2010р., №6/296 від 14.03.2011р. (а.с.28, 31 том 1) позивачем була надіслана вся необхідна документація, згідно п.3.2. інструкції про порядок складання акта екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача".
06.04.2011р. та 17.05.2011р. відповідачем були проведені обстеження насосних станцій 3-го підйому води, про що складено відповідні акти (а.с.33, 35 том 1).
01.06.2011р. позивач направ відповідачу лист з в якому повідомив, що всі вимоги виконані та просить підписати акт екологічної броні насосних станцій 3-го підйому води (а.с.37 том 1), який залишений відповідачем без відповіді та задоволення.
З врахуванням зазначеного вище позивач звернувся з позовом до суду про зобов'язання відповідача внести зміни до договору №3 від 30.11.2010р. про постачання ПАТ "Енергопостачальна компанія "Житомиробленерго" електричної енергії КП "Житомирводоканал" Житомирської міської ради, шляхом підписання акту екологічної, аварійної та технологічної броні на насосні станції 3-го підйому води "Вітрука", "Гречко", "Щорса", "Південно-західний район".
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на приписи ст. 188 ГК України, постанову Кабінету Міністрів України від 26.12.2003р. №2052 "Про затвердження Порядку складання переліку споживачів та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання", Інструкцію про порядок складання акта екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 19.01.2004р. №26.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, за необхідне зазначити наступне.
Закон України "Про електроенергетику" визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.
30.06.2004р. між ВАТ "ЕК "Житомиробленерго" та КП "Житомирводоканал" Житомирської міської ради було укладено договір №3 про постачання електричної енергії споживачам з додатками, які є невід'ємними частинами договору.
17.01.2005р. між тими ж сторонами підписано акт екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача по 22-м об'єктам (а.с.120-121 том).
Судом було встановлено, що рішенням господарського суду Житомирської області від 20.08.2009р. у справі №6/48-Д позов ВАТ "ЕК "Житомиробленерго" (м. Житомир) до Комунального підприємства "Житомирводоканал" Житомирської міської ради (м.Житомир) задоволено частково, а саме: Комунальному підприємству "Житомирводоканал" Житомирської міської ради (10005, м.Житомир, вул.Черняховського, 120, код 03344065) внести зміни в договір №3 від 30.06.2004р. про постачання електричної енергії шляхом викладення акта екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача в новій редакції, включивши до нього наступні об'єкти: насосні станції водопостачання та водовідведення КП "Житомирводоканал" - 8300кВт, а саме :
1. НС-1-2п (ПС-35/10 "Тетерівка", ПС-110/10 "Корбутівка" - 3200 кВт);
2. ГНС (ТП-328 10 кВ - 1440 кВт);
3. КНС "Богунська" (ТП-27, ТП-28 10 кВ - 174 кВт);
4. КНС "Гуйва" (ТП-49 0,4 кВ - 45 кВт);
5. КНС "Селецька" (ТП-421, РП-18 0,4 кВ - 65 кВт);
6. КНС "Домбровського" (ТП-688 - 44 кВт);
7. КНС "ЗМК" (ТП-133, ЦРП "ЗМК" 10 кВ - 180 кВт);
8. КНС "3-А" (ТП-260/248, ТП-260/36, ТП-260/73, ТП-341 10 кВ - 280 кВт);
9. КНС "Черняхівського 22" (ТП-260 0,4 кВ - 158 кВт);
10. КНС "Гоголя" (ТП-308, ТП-364 0,4 кВ - 42 кВт);
11. КНС "ЗСА" (ПС "ЗСА" комірка №14 - 150 кВт);
12. КНС "Лісопарк" (ТП-309 - 18 кВт);
13. КНС "Поліська" (КТП-693 - 25 кВт);
14. КНС "Смоковка" (ТП-253 - 45 кВт);
15. КНС "Східна" (ТП-361 - 8 кВт);
16. КНС "Тублікарня" (ТП-247 - 23 кВт);
17. КНС "Черняхівського" (ТП-260 - 158 кВт);
18. КНС "Теплична" (РП-50, ТП-415 - 170 кВт);
19. КНС "НДІ" (ТП-584 - 58 кВт);
20. КНС "Паперова фабрика" (ТП-723 - 100 кВт);
21. КНС "БОСи" (ТП-99 - 22 кВт);
22. КНС "Бугайченко" (ТП-51 - 7 кВт);
23. КНС "Горького" (ТП-256 - 9кВт);
24. КНС "Затишшя" (ТП-182 - 35 кВт);
25. ОСК-1 (ПЛ-35 кВ "Смолянка-Левків", "Смолянка-Силікатний, ПС-110/35/10 "Льонокомбінат" - 1298 кВт);
26. ОСК-2 "Хімволокно" (ГПП-110/10/6 кВ "ЖЗХВ" - 550 кВт);
27. ОСК-3 "Рекорд" (ТП-106, ТП-438 - 20 кВт).
В іншій частині позову відмовлено.
З врахування зазначеного, акт екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача по 22-м об'єктам від 17.01.2005р. припинив свою дію, про що в судовому засіданні не заперечили представники сторін (протокол судового засідання від 13.10.2011р.).
На виконання рішення суду від 20.08.2009р. у справі №6/48-Д, між сторонами було укладено акт екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача від 16.11.2009р. (а.с.122-123 том 1).
В подальшому, 30.11.2010р. між сторонами було укладено договір №3 про постачання електричної енергії (а.с.10-14 том 1).
Слід зазначити, що здійснюючи свої договірні правовідносин сторони застосовують в діяльності акт екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача від 16.11.2009р. про що в судовому засіданні не заперечили представники сторін (протокол судового засідання від 13.10.2011р.).
Згідно п.5.6. Правил користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996р. №28 (зі змінами і доповненнями), однією з невід'ємних частин договору про постачання електричної енергії є акти екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача.
Відповідно до п.6.9. Правил користування електричною енергією, обсяг електричної енергії на покриття аварійної (екологічної) броні визначається відповідно до даних складеного акта екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2003р. №2052 затверджено Порядок складання переліку споживачів та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання.
Згідно п.п. 2,3 вищезазначеного порядку, до переліку споживачів електроенергії та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання, включаються споживачі, обєкти яких у встановленому порядку включено до Державного реєстру обєктів підвищеної небезпеки, а також інші споживачі, яких визначено такими відповідно до законодавства.
Перелік складається та затверджується Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями за погодженням з відповідними територіальними органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища, МНС та Держнаглядохоронпраці за формою згідно з додатком.
13.10.2011р. на запит суду від Управління Держгірпромнагляду по Житомирській області надійшов супровідний лист, разом з витягом з державного реєстру об'єктів підвищеної небезпеки, які розташовані на території Житомирської області за Комунальним підприємством "Житомирводоканал" (а.с.9-10 том 2).
З вищезазначеного витягу з державного реєстру об'єктів підвищеної небезпеки, які розташовані на території Житомирської області за Комунальним підприємством "Житомирводоканал", вбачається про відсутність відомостей про включення до Державного реєстру чотирьох насосних станцій 3-го підйому, а саме: НС-ІІІп "Вітрука", НС-ІІІп "Гречко", НС-ІІІп "Щорса", НС-ІІІп "Північно-західний район".
Разом з тим, як зазначалося вище, до переліку споживачів електроенергії та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання, включаються також інші споживачі, яких визначено такими відповідно до законодавства.
Згідно положення про обласну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, затвердженого розпорядженням голови Житомирської обласної державної адміністрації від 03.11.2010р. №346 (а.с.134-135 том 1), обласна комісія, крім перелічених в положенні функцій, зокрема розглядає та затверджує перелік потенційно небезпечних об'єктів та перелік споживачів на яких поширюється обмеження постачання питної води та електропостачання до рівня екологічної броні.
Рішення комісії фіксуються у протоколі засідання, який підписується головуючим на засіданні, відповідним секретарем комісії, та затверджується головою обласної державної адміністрації (п.11 положення).
02.12.2010р. відбулось позачергове засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, про що було складено протокол №13, затверджений головою Житомирської обласної державної адміністрації (а.с.17 том1).
Пунктом 5 вищезазначеного протоколу позачергового засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій зобов'язано Головне управління промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації відповідно до чинного законодавства внести зміни до переліку споживачів електроенергії та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання з обов'язковим включенням станції 3-го підйому води КП"Житомирводоканал".
На виконання вищезазначеного, першим заступником голови облдержадміністрації було затверджено відкоригований Перелік споживачів електроенергії та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання в Житомирській області (станом на 07.12.2010р.) (а.с.18-20 том 1), який погоджений начальником головного управління промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації, головного управління житлово-комунального господарства та енергозбереження облдержадміністрації, управління Держгірпромнагляду по Житомирській області, головного управління МНС України у Житомирській області та в.о. начальника інспекції Державної екологічної інспекції у Житомирській області.
Згідно додатку до відкоригованого Переліку споживачів електроенергії та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання в Житомирській області, станом на 07.12.2010р. включено чотири насосних станції 3-го підйому, а саме: НС-ІІІп "Вітрука", НС-ІІІп "Гречко", НС-ІІІп "Щорса", НС-ІІІп "Північно-західний район" (а.с.21 том 1).
Таким чином, на підставі вищевикладеного спірні обєкти позивача були включені комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій до переліку споживачів електроенергії та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання.
Слід звернути увагу на те, що рішення обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, оформлене протоколом №13, було доведене до відома відповідача, шляхом направлення позивачем листів (а.с.23,25 том 1) та не було оскаржено останнім, а тому є діючим та обов'язковим до виконання Публічним акціонерним товариством "ЕК "Житомиробленерго" (п. 11 положення про обласну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій).
Отже, заперечення відповідача, викладені у відзиві та доповненні до нього (а.с. 51-53, 101-102 том 1), в частині необгрунтованого включення комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій спірних об'єктів позивача до переліку споживачів електроенергії та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання в Житомирській області, відхиляються судом, як такі, що спростовуються вищевикладеним.
Разом з тим, оцінивши всі обставини справи, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарських зобов'язань є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди, не передбачені законом, але такі, які йому не суперечать.
В силу ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір набирає чинності з моменту його укладення (ч. 2 ст. 631 Цивільного кодексу України).
Слід зазначити, що принцип свободи договору, встановлений ст. 627 Цивільного кодексу України, включає в себе такі ознаки, як вільний вияв волі особи на вступ у договірні відносини; свобода вибору сторонами форми договору; право громадян або юридичних осіб, та інших суб'єктів цивільного права вступати чи утримуватися від вступу у будь-які договірні відносини, передбачені законом, так і відносини, які законом не передбачені, але йому не суперечать; право сторін за своєю згодою змінювати, розривати або продовжувати чинність укладеного ними договору.
Слід звернути увагу на те, що в першу чергу свобода договору проявляється у можливості наданій сторонам визначати умови такого договору.
Частиною 1 ст. 638 Цивільного кодексу України визначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 651 Цивільного кодексу України).
Матеріали справи свідчать про відсутність спільного волевиявлення сторін щодо змін до договору №3 від 30.11.2010р.
Як зазначалося вище, позивач просить суд зобов'язати відповідача внести зміни до договору №3 від 30.11.2010р., шляхом підписання акту екологічної, аварійної та технологічної броні на насосні станції 3-го підйому води "Вітрука", "Гречко", "Щорса", "Південно-західний район".
При цьому з комплексного аналізу вищенаведених правових норм, суд дійшов висновку про те, що зобов'язання в судовому порядку другої сторони за договором внести до нього зміни суперечить законодавству.
Слід звернути увагу, на те, що вирішення спорів про внесення змін до договору пов'язане із застосуванням положення частини першої статті 626 ЦК України, відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього.
Отже, зацікавлена сторона у випадках, передбачених законом, може просити суд про внесення зміни до договору згідно з рішенням суду, а не про зобов'язання відповідача внести такі зміни до договору.
Аналогічна позиція викладена у рекомендаціях президії Вищого господарського суду України від 02.02.2010 № 04-06/15 та постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає за необхідне в позові відмовити.
Керуючись ст.ст.49,82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі поданняапеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
СуддяКостриця О.О. Повне рішення складено: "19" жовтня 2011 р.
<Текст ><Текст >