Постанова № 1867754, 05.06.2008, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2008
Номер справи
2-а-628/08
Номер документу
1867754
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ  ОКРУЖНИЙ  АДМІНІСТРАТИВНИЙ  СУД

Категорія статобліку- 40                                                                                                   Справа № 2-а-628/08

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

05 червня 2008 року                                                                           м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді     Верба І.О.

при секретарі              Ромасько Є.В.

позивача                      Тиховліс В.Р., довіреність від 03.01.2008 р.,

відповідача                  Ішуткіна Т.Г., довіреність №586/10/100 від 22.01.2008 р.,

                                    Петрашко О.О., довіреність №007/10/100 від 08.01.2008 р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомакціонерного товариства закритого типу «Агро-Союз», с. Майське Дніпропетровської області

доСинельниківської об’єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області, м. Синельникове Дніпропетровської області

провизнання нечинними податкових повідомлень-рішень №0001892340/0 від 18.09.2007 р., №0001892340/1 від 19.10.2007 р., №0001892340/2 від 16.01.2008 р., №0002212340/0 від 19.10.2007 р., №0002212340/1 від 20.11.2007 р., №0002212340/2 від 16.01.2008 р., -

в с т а н о в и в:

 Дніпропетровський окружний адміністративний суду отримав згідно ухвали  Господарського суду Дніпропетровської області №АЗБР36/123-08 від 05.02.2008 р. позовну заяву акціонерного товариства закритого типу «Агро-Союз» до Синельниківської об’єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області із позовними вимогами  про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень  №0001892340/0 від 18.09.2007 р., №0001892340/1 від 19.10.2007 р., №0001892340/2 від 16.01.2008 р., №0002212340/0 від 19.10.2007 р., №0002212340/1 від 20.11.2007 р., №0002212340/2 від 16.01.2008 р.

В обґрунтування  позову зазначене наступне:

- позивач не допускав порушення норм закону, на підставі яких зменшено бюджетне відшкодування з ПДВ за червень 2007 року, оскільки позивач додержувався пункту 2 «Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1999 р. N 805; вказана норма фактично дублює правило пункту 6.2.6. Закону України «Про податок на додану вартість», відповідно до якої, у редакції на час дії спірних правовідносин, за нульовою ставкою оподатковуються операції з «до 1 січня 2008 року поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання»;

- позивач не порушував пункт 5.12. «Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 р. N 166, оскільки такий пункт не встановлює жодного обов’язку платника податку, а надає право подати Розрахунок сум бюджетного відшкодування та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування;

- сума податкового кредиту попереднього податкового періоду (травня 2007 року) повинна розраховуватися як сума податкового кредиту, безпосередньо сформованого в попередньому податковому періоді (травні 2007),  вказана в рядку 17 Декларації за травень 2007 року, та залишку від’ємного значення попереднього (по відношенню до травня 2007 року) податкового періоду, вказаного у рядку 23 Декларації за травень 2007 року (тобто залишку від'ємного значення квітня 2007 року); відповідно сума податкового кредиту попереднього податкового періоду – травня 2007 року є сумою рядків 17 та 23 декларації з ПДВ травня 2007 року;

- позивач не порушував порядок ведення податкового обліку, оскільки «Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1999 р. N 805 не регулює  питання відображення операцій по поставці переробним підприємствам молока та м’яса в живий вазі та заповнення та подання податкових декларацій з ПДВ; виключення з пункту 2 вказаного Порядку другого речення  не змінює встановленого порядку відображення операцій з поставки молока та м’яса в живий вазі переробним підприємствам.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити, зазначивши, що до спеціальних декларації платники податку повинні включати лише ті операції, які стосуються спеціальних режимів, встановлених відповідними пунктами закону, операції по поставці  молока та м’яса в живий вазі переробним підприємствам не стосуються спеціального режиму, встановленого пунктами 11.21. чи 11.29 Закону України «Про податок на додану вартість», оскільки такі операції регулюються пунктом 6.2.6. вказаного закону  та відображаються у загальній податковій декларації.

Представник відповідача проти позову заперечив, надавши наступні письмові пояснення:

- в ході перевірки встановлено, що позивач неправомірно включив до податкового кредиту загальної декларації  (розрахунки з бюджетом) за червень 2007 року ПДВ в сумі 254639,00 грн. (розподіл сум ПДВ, які відносяться   до складу податкового кредиту всіх категорій операції, що оподатковуються за ставкою 20% або 0% - перенос з тваринництва в загальну), та неправомірно включив до заявленого бюджетного відшкодування по декларації за липень 2007 року ПДВ в сумі 143075, 00 грн.;

- позивач неправомірно включив до складу податкового кредиту зальних декларацій за травень та червень  2007 року 276100,00 грн. та 254639,00 грн. відповідно податку на додану вартість згідно розподілу податкового кредиту за усіма категоріями операцій, що оподатковуються за ставкою 20% або 0% - перенесення ПДВ зі Спецдекларації №1 по тваринництву.

- пунктом 11.21. статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено спеціальний режим оподаткування ПДВ сільськогосподарських товаровиробників та переробних підприємств, норма підпункту 6.2.6. пункту 6.2. статті 6 встановлює лише розмір ставки податку, а право акумуляції сільськогосподарськими підприємствами сум такого податку за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, та порядок виплати їм дотацій переробним підприємствам визначено пунктом 11.21. вказаного Закону.

            У судовому засіданні представник відповідача просила у задоволенні позову відмовити, зазначивши що суми від'ємного значення податку на додану вартість, що виникли у сільськогосподарських товаровиробників в результаті здійснення операцій з поставки переробним підприємствам молока та м’яза живою вагою за нульовою ставкою, включаються до спеціальної декларації, за якою не здійснюються розрахунки з бюджетом. 

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

           

            Синельниківською об’єднаною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області 18.09.07 року за № 91/230/24437204 складений акт «Про результати виїзної позапланової перевірки АТЗТ «Агро-союз», код 24437204, з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за період червень 2007 року».

            В перевіреному періоді підприємство займалось виробництвом зернових культур, м'яса, молока.

            Згідно висновків перевірки, позаплановою перевіркою встановлено наступне:

-  в порушення пункту 2 «Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1999 р. N 805 (зі змінами  внесеними постановою  Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 р. N 596) АТЗТ «Агро-Союз» неправомірно віднесено до податкового кредиту загальної декларації (розрахунки з бюджетом) за червень 2007 року ПДВ в сумі - 254639, 00 грн. (розподіл сум ПДВ, які відносяться   до складу податкового кредиту всіх категорій операції, що оподатковуються за ставкою 20% або 0% - перенос з тваринництва в загальну);

- в порушення пункту 2 «Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1999 р. N 805 (зі змінами  внесеними постановою  Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 р. N 596),  пункту 5.12. статті 5 «Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 р. N 166, підпункту 7.7.2. пункту 7.7. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» неправомірно включило до заявленого  бюджетного відшкодування по декларації за червень 2007 року ПДВ в сумі 157500, 00 грн.

18 вересня 2007 року на підставі вказаного акту перевірки Синельниківською об’єднаною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області прийнято податкове повідомлення-рішення №0001892340/0, яким встановлено порушення  підпункту 7.7.2. пункту 7.7. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» та АТЗТ «Агро-Союз» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 157500, 00 грн. за декларацією №10064 від 20.07.07 р. за 06 місяць 2007 року. 

За результатами процедури апеляційного узгодження податкового зобов’язання в порядку Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.00 р. №2181-II, відповідачем прийнято рішення про результати розгляду скарги платника податків від 19.10.07 р. №8112/10/250 яким встановлено що при визначенні бюджетного відшкодування за червень 2007 року неправомірно включено сума сплати ПДВ у попередньому податковому періоді митним органам 588000,00 грн., та помилково виключена перевіркою  сума сплати ПДВ постачальникам продуктів харчування столової 2006,19 грн., на підставі чого винесено додаткове повідомлення рішення  про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за червень 2007 року в сумі 585993,81 грн.  За наслідками процедури апеляційного узгодження відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення №0001892340/1 від 19.10.2007 р., №0001892340/2 від 16.01.2008 р., та №0002212340/0 від 19.10.2007 р., №0002212340/1 від 20.11.2007 р., №0002212340/2 від 16.01.2008 р.

Відповідно до закону України «Про державну податкову службу», органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Підстави проведення позапланової перевірки позивачем не оскаржуються, відповідач не оскаржує статус позивача, сторонами визнаються проведені операції, кількість та суми не оскаржуються та визнаються сторонами, спір точиться навколо того, чи зміни до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1999 р. N 805, якою затверджено «Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі» впливають на порядок декларування операцій із поставки переробним підприємствам молока та м'яса в живій вазі, оскільки на думку відповідача АТЗТ «Агро-союз» втратило право на розподіл сум ПДВ, які відносяться до складу податкового кредиту всіх категорій, що оподатковуються за ставкою 20% або 0% - перенос ПДВ з тваринництва до загальної декларації.

«Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1999 р. N 805(надалі Порядок №805) з метою підтримки сільськогосподарських виробників тваринницької продукції та своєчасного перерахування їм дотацій за поставлені переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, відповідно до пункту 11.21 статті 11 Закону України "Про податок на додану вартість".

Порядок №805 встановлює механізм нарахування та виплат дотацій переробними підприємствами сільськогосподарським товаровиробникам незалежно від форми власності і господарювання, включаючи особисті селянські господарства (далі - сільськогосподарські товаровиробники), за поставлені ними у період з 1 січня 2008 р. до року, що настає за роком, в якому Верховна Рада України ратифікує протокол про приєднання України до Світової організації торгівлі, переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі.

Відповідно до пункту 2 Порядку №805, в редакції до 28.03.07 року, сільськогосподарські товаровиробники реалізують переробним підприємствам усіх форм власності молоко і м'ясо в живій вазі відповідно до укладених договорів, нараховуючи податок на додану вартість за нульовою ставкою. При цьому податковий кредит, що складається із сум податку на додану вартість, сплачених сільськогосподарськими товаровиробниками у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу власних валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації, включається до податкової декларації платника податку за звітний період, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом, з відшкодуванням з бюджету податкового кредиту за цією декларацією.

            Пункт 2 Порядку №805 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 р. N 596 встановив наступне сільськогосподарські товаровиробники поставляють переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі відповідно до укладених договорів з нарахуванням податку на додану вартість за нульовою ставкою.

Таким чином, редакція Порядку №805 після 28 березня 2007 р. N596 підтверджує правило підпункту 6.2.6.  пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про податок на додану вартість», відповідно до якої (тут і далі по тексту нормативно-правові акти в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) до 1 січня 2008 року операції з  поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання оподатковуються за нульовою ставкою. 

Відповідно до пункту 1.2 «Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 р. N 166 (у редакції наказу від 15 червня 2005 р. N 213),  декларація подається до податкового органу за місцем реєстрації особою, яка зареєстрована платником податку на додану вартість згідно з вимогами Закону України від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР "Про податок на додану вартість". 

Абзацом 2 пункту 1.2. вказаного Порядку встановлено, що платники податку, у яких згідно з чинним законодавством (пункти 11.21, 11.29 Закону) суми податку на додану вартість повністю залишаються у розпорядженні цих платників податку для цільового використання, подають податкову декларацію з податку на додану вартість (скорочену). До такої податкової декларації включаються лише ті операції, що стосуються спеціальних режимів, установлених указаними пунктами.

Таким чином, скорочену декларацію подають:

-  платником податку, у яких згідно з чинним законодавством (пункти 11.21, 11.29 Закону) суми податку на додану вартість повністю залишаються у їх  розпорядженні для цільового використання,

- та виключно щодо тих операцій, що стосуються спеціальних режимів, установлених вказаними пунктами.

Відповідно до пункту 11.21. статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість», до 1 січня 2008 року сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.

Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва. Порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно вказаного пункту спеціальний режим встановлюється для операцій, при обліку яких:

- сума податку на додану вартість повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва.

 - сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, спрямовується для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам.

Таким чином, викладений у пункті 11.21. спеціальний режим не встановлений для операцій викладених у підпункті 6.2.6.  пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про податок на додану вартість», де йдеться про операції з  поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою, які оподатковуються за 0 ставкою, і, в такому випадку, спеціальний режим, направлений на виключення механізму надходження суми податку до бюджету та його направлення на спецрахунки, не може стосуватися операцій які взагалі не передбачають залишення у розпорядженні сільськогосподарських підприємств сум ПДВ (а навпаки передбачають  спрямовування їх на підтримку власного виробництва), оскільки відсутня мета спецрежиму – нарахування та виплата дотацій, а таке нарахування при застосуванні 0 ставки податку взагалі не відповідає меті пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» - підтримці сільськогосподарських виробників тваринницької продукції та своєчасного перерахування їм дотацій за поставлені переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі.

Відповідно до пункту 11.29. Закону України «Про податок на додану вартість», до 1 січня 2008 року зупинено дію пункту 7.7 статті 7, пунктів 10.1 і 10.2 статті 10 цього Закону в частині сплати до бюджету податку на додану вартість щодо операцій з поставки товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, за винятком операцій з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою, що здійснюються сільськогосподарськими товаровиробниками незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, в яких сума, одержана від поставки сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік, становить не менше 50 відсотків загальної суми валового доходу підприємства. Зазначені кошти залишаються в розпорядженні сільськогосподарських товаровиробників і використовуються ними на придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення. У разі нецільового використання акумульованих коштів вони стягуються до Державного бюджету України в безспірному порядку. Порядок акумуляції та використання зазначених коштів визначається Кабінетом Міністрів України.

В вищевикладеному спеціальному режимі метою також є акумулювання коштів, та встановлений виняток - операції з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивач мав право скористатись правилом пункту 5.12. «Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 р. N 166, згідно якого, якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення, то платником податку разом з податковою декларацією подається Розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість). При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість).

Отже, платник податку не припустився й порушення підпункту 7.7.2. пункту 7.7. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», згідно якого, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступногоподаткового періоду.

На підставі викладеного, керуючись статтями 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов акціонерного товариства закритого типу «Агро-Союз» задовольнити.

Скасувати податкові повідомлення-рішення №0001892340/0 від 18.09.2007 р., №0001892340/1 від 19.10.2007 р., №0001892340/2 від 16.01.2008 р., №0002212340/0 від 19.10.2007 р., №0002212340/1 від 20.11.2007 р., №0002212340/2 від 16.01.2008 р.

Судові витрати покласти відповідача.

Повернути з Державного бюджету України на користь акціонерного товариства закритого типу «Агро-Союз» судовий збір у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження відповідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України – з дня складення в повному обсязі, та подальшої подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя                                                      (підпис)                                                        І.О. Верба

Постанову складено у повному обсязі 10.06.08 р.

З оригіналом згідно                                                                                         Суддя    І.О.Верба

Постанова не набрала законної сили станом на 10.06.08 р.                        Суддя    І.О. Верба