Постанова № 18654440, 10.10.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2011
Номер справи
2а-8004/10/1270
Номер документу
18654440
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №5.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 жовтня 2011 року Справа № 2а-8004/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Чиркіна С.М.

при секретарі: Кіцені О.П.

без участі сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до Публічного акціонерного товариства «Птахогосподарство «Червоний прапор» про стягнення економічної санкції в розмірі 36613,80 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

22 жовтня 2010 року Державна інспекція з контролю за цінами звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Птахогосподарство «Червоний прапор» про стягнення економічної санкції в розмірі 36613,80 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області у період з 31.08.2010 по 03.09.2010 проводилася перевірка Відкритого акціонерного товариства «Птахогосподарство « Червоний прапор» з питань дотримання діючого Порядку декларування зміни оптово- відпускних цін на продовольчі товари та порядку формування та застосування цін на окремі види продовольчих товарів. За результатами перевірки складено акт 03.09.2010№ 470. Підприємством порушено порядок формування та застосування цін, а саме: станом на 01.03.2010, на 02.03.2010,06.04.2010 допущено реалізацію яєць курячих категорій «Столове відбірне», «Столове-1», «Столове-2» за оптово-відпускними цінами, збільшеними протягом місяця як на 1 відсоток без процедури обовязкового декларування, внаслідок чого підприємством необґрунтовано одержана виручка. Ці дії призвели до порушення вимог Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, затвердженого постановою КМУ від 17.10.2007 № 1222. Відповідно до ст.14 ЗУ «Про ціни і ціноутворення» вся необґрунтовано одержана підприємством сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства. Крім того, стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної виручки. Рішенням Держінспекції з контролю за цінами в Луганській області від 09.09.2010 № 265 за вказане порушення застосовані економічні санкції у розмірі 36613,80 грн., які складаються з штрафу в сумі 24409,2 грн. вилучення необґрунтовано одержаної виручки в сумі 12204,60 грн.10.09.2010 рішення від 09.09.2010 №265, претензія і припис були направлені на адресу відповідача.

Ухвалою суду від 23.11.2010 було зупинено провадження по справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 2а-8287/10/1270 за позовом Відкритого акціонерного товариства «Птахогосподарство «Червоний прапор» до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про скасування рішення №265 від 09.09.2010 про застосування економічних санкцій.( а.с.28).

Ухвалою суду від 09.02.2011 поновлено провадження по справі, оскільки адміністративний позов у справі № 2а-8287/10/1270 ухвалою суду від 11.01.2011 залишено без розгляду, станом на 18.01.2011 ухвала набрала законної сили.( а.с.38).

Ухвалою суду від 02.03.2011 було допущено процесуальне правонаступництво Відкритого акціонерного товариства «Птахогосподарство «Червоний прапор» на Публічне акціонерне товариство «Птахогосподарство «Червоний прапор» та зупинено провадження по справі до набрання законної сили судовим рішенням по справі № 2а-801/11/1270 за позовом Публічного акціонерного товариства «Птахогосподарство «Червоний прапор» до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про скасування рішення №265 від 09.09.2010 про застосування економічних санкцій.

Ухвалою суду від 05 липня 2011 року поновлено провадження по справі.

Ухвалою суду від 05 липня 2011 року знов зупинено провадження по справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 2а-3919/11/1270 за позовом Публічного акціонерного товариства «Птахогосподарство «Червоний прапор» до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про скасування рішення №265 від 09.09.2010 про застосування економічних санкцій, оскільки ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 19.04.2011 скасовано ухвалу Луганського окружного адміністративного суду у справі № 2а-801/11/1270, якою відмовлено у поновленні строку звернення до адміністративного суду та адміністративний позов залишено без розгляду, справу направлено для продовження розгляду ( справа № 2а-3919/11/1270).

Ухвалою суду від 10.10.2011 за письмовим клопотанням представника позивача поновлено провадження по справі.

Представник позивача у судове засідання не прибув, надіслав клопотання, в якому зазначив, що підтримує позовні вимоги у повному обсязі та просить розглянути справу без участі уповноваженого представника Інспекції.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про час, місце та дату судового засідання повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі.

08 листопада 2011 року представником відповідача на адресу суду було надано заперечення ( 15-19), в якому він просив відмовити в задоволені адміністративного позову.

Суд вражає за можливе розглянути справу без участі сторін, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України , суд прийшов до наступного.

Законом України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обовязки та відповідальність субєктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю). Дія цього Закону поширюється на відносини, повязані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державним наглядом (контролем) є діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів (далі органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства субєктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно із ст.12 Закону України від 03.12.1990 № 507-ХІІ «Про ціни та ціноутворення» координацію роботи по здійсненню політики цін, проведення економічного аналізу рівня та динаміки цін і вжиття заходів щодо регулювання цін і тарифів здійснюється відповідними державними органами управління України та їх структурними підрозділами.

Цей Закон поширюється на всі підприємства й організації незалежно від форм власності, підпорядкованості і методів організації праці та виробництва.

В народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи. Так, ст.8 Закону України від 03.12.1990 № 507-ХІІ «Про ціни та ціноутворення» передбачено, що державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення:

- державних фіксованих цін (тарифів);

- граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.

Державний контроль за цінами відповідно до ст.13 Закону України від 03.12.1990 № 507-ХІІ «Про ціни та ціноутворення» здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.

Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Згідно з Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністрові економіки.

Основними завданнями Державної інспекції з контролю за цінами є:

- організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, субєктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів);

- проведення цінових спостережень на споживчому та товарних ринках.

Державна інспекція з контролю за цінами відповідно до покладених на неї завдань, серед іншого:

- у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування;

- надає за результатами перевірок органів виконавчої влади, субєктів господарювання обовязкові для виконання приписи щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів;

- вживає відповідно до законодавства заходів за порушення субєктами господарювання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також невиконання вимог органів державного контролю за цінами;

- застосовує відповідно до законодавства адміністративно-господарські санкції за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів).

Відповідно до п.п.5 та 12 п.5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами має право приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів) та звертатись до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобовязання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.

Абзацом першим п.6 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819, передбачено, що начальники державних інспекцій з контролю за цінами та їх заступники від імені органів державного контролю за цінами приймають рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної субєктом господарювання виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також розглядають справи про адміністративні правопорушення і накладають адміністративні стягнення.

Державна інспекція з контролю за цінами має територіальні органи державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені п.5, 6 цього Положення, відповідно до абзаца першого пункту 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819.

Пунктом 3.1 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 року за № 1047/6238, передбачено, що Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством.

Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.

Відповідач Публічне акціонерне товариство «Птахогосподарство «Червоний прапор», і.к.00851519, зареєстроване як юридична особа 24.09.1996 Перевальською районною державною адміністрацією Луганської області, 13.12.2010 змінено свідоцтво про державну реєстрацію у звязку зі зміною найменування з Відкритого акціонерного товариства «Птахогосподарство «Червоний прапор» на Публічне акціонерне товариство «Птахогосподарство «Червоний прапор» ( 82-84).

З матеріалів справи вбачається, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області у період з 31.08.2010 по 03.09.2010 проводилася перевірка Відкритого акціонерного товариства «Птахогосподарство « Червоний прапор» з питань дотримання діючого Порядку декларування зміни оптово- відпускних цін на продовольчі товари та порядку формування та застосування цін на окремі види продовольчих товарів. За результатами перевірки складено акт 03.09.2010№ 470

Згідно акту перевірки від 03.09.2010 №470 та довідок ( а.с. 3-7), перевіркою дотримання діючого порядку декларування, зміни оптово відпускних цін на яйце куряче відповідно до постанови КМУ від 17.10.2007 № 122 «Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари» встановлено застосування цін з порушенням запровадженого порядку обовязкового декларування їх зміни більше ніж 1% протягом місяця 01.03.2010, 02.03.2010 та 06.04.2010. Необґрунтовано отримана відповідачем сума виручки складає 12204,60 грн. та підлягає вилученню у Держбюджет із застосуванням штрафних санкцій відповідно до ст.14 ЗУ «Про ціни і ціноутворення».

Акт перевірки, довідки про суму необґрунтованої виручки, підписані комерційним директором та головним бухгалтером відповідача. Примірник акту вручено головному бухгалтеру відповідача.

Відповідно до ст.14 Закону України від 03.12.1990 № 507-ХІІ «Про ціни і ціноутворення» та пункту 1.3. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 року за № 1047/6238, необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки за належністю.

Пунктом 1.4. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 року за № 1047/6238, передбачено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання субєктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.

На підставі ст.14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» 09.09.2010 року уповноваженою особою Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області у відношенні відповідача було винесено рішення № 265 про застосування економічних санкцій у розмірі 36613,80 грн., які складаються з штрафу в сумі 24409,2 грн. вилучення необґрунтовано одержаної виручки в сумі 12204,60 грн.( а.с.8).

Рішенні № 265 від 09.09.2010 направлялося відповідачу та було отримано ним 14.09.2010 ( а.с.8 звор.бік).

Пунктом 4.1 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 року за № 1047/6238, передбачено, що скарги на рішення про застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій, прийняті органами державного контролю за цінами, можуть направлятись керівникам цих органів або Державній інспекції з контролю за цінами.

Вищезазначене рішення № 265 від 09.09.2010 було оскаржене в судовому порядку.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 06 червня 2011 року в задоволені позову Публічного акціонерного товариства «Птахогосподарство «Червоний прапор» до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про скасування рішення № 265 від 09.09.2010 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін відмовлено за необґрунтованістю. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2011 року апеляційну скаргу залишено без задоволення , Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 06 червня 2011 року без змін, рішення набрало законної сили. ( а.с.77-78).

Частиною 3 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Відповідно до частини 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обовязковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Згідно із частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, обставини щодо правомірності застосування до відповідача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін за рішенням № 265 від 09.09.2010 у відповідності із ч. 1 ст. 72 та ч. 2 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді даної справи не доказуються.

Враховуючи те, що рішення позивача № 265 від 09.09.2010 про застосування до відповідача економічної санкції за порушення державної дисципліни цін на суму 36613,80 грн. в судовому порядку визнано законним і обґрунтованим, а також те, що за час судового розгляду справи у добровільному порядку економічні санкції за цим рішенням відповідачем не сплачено, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17, 18, 94, 158-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до Публічного акціонерного товариства «Птахогосподарство «Червоний прапор» про стягнення економічної санкції в розмірі 36613,80 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Птахогосподарство «Червоний прапор» ( і.к. 00851519) економічні санкції в сумі 36613,80 грн. ( тридцять шість тисяч шістсот тринадцять гривень вісімдесят копійок) на користь Державного бюджету України, код платежу 210811, МФО 804013, одержувач: Держбюджет Перевальського району, код 24046917, р/р 31118106700241.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною і підлягає негайному виконанню.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

СуддяС.М. Чиркін