Єдиний державний реєстр судових рішень Україна
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2011 року Справа № 1170/2а-3210/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді Ясенової Т.І.
за участю секретаря Поцелуйко А.І., Осипової Н.В.,
за участю сторін:
представника позивача Стешенко О.О.
представника відповідача Макари О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кіровограді справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради до Ленінського відділу державної виконавчої служби Кіровоградського міського управління юстиції про визнання неправомірними дії та скасування постанов, -
ВСТАНОВИВ:
Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради звернулося до Ленінського районного суду м.Кіровограда з позовом до Ленінського відділу державної виконавчої служби Кіровоградського міського управління юстиції, в якому просить визнати неправомірні дії відповідача при винесенні постанови про накладання штрафу на управління праці та соціального захисту населення виконкому Ленінської районної у м.Кіровограді ради; скасувати постанови відповідача від 25.05.2011р., 10.06.2011р. про накладання штрафу на управління праці та соціального захисту населення виконкому Ленінської районної у м.Кіровограді ради у розмірі 680,00 грн. та 1360,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, на виконання постанови Леніського районного суду м.Кіровограда суду від 14.09.2010р. Ленінським районним судом м.Кіровограда видано виконавчий лист №2а-3873 від 17.09.2010р. про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення виконкому Ленінської районної у м.Кіровограді ради здійснити нарахування та виплату недоплачену щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.07р. по 31.12.2007р.
Відповідачем відкрито виконавче провадження по виконавчому листу за номером ВП №24151844 та надано боржнику - управлінню праці та соціального захисту населення виконкому Ленінської районної у м.Кіровограді для добровільного виконання рішення суду до 25.04.2011р.
Зазначає, що відповідача було повідомлено про неможливість виконання судового рішення у зв'язку з тим, що витрати, пов'язані з задоволенням судами позовних заяв отримувачів цієї допомоги, в Державному бюджету України на 2007-2009 роки не враховані. Управління не є прибутковою організацією, а являється розпорядником коштів Державного бюджету на відповідний рік. Призначення та виплата державних допомогою управлінням проводиться в автоматизованому режимі за допомогою програмного комплексу АСОПД/КОМТЕХ. Здійснити даний перерахунок та виплату не можливо, оскільки доопрацювання до програмного комплексу для призначення державних допомогою згідно рішень суду до управління не надходило. Здійснення перерахунку та збільшення розміру щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як того вимагає відповідач, управління праці та соціального захисту населення Ленінського райвиконкому не входить. Виконання рішення суду є неможливим. Але не зважаючи на це, 03.06.2011р. до управління надійшов лист відповідача від 26.05.2011р. про надіслання постанови про накладання штрафу від 25.05.2011р. за невиконання без поважних причин рішення суду та не виконання законних вимог державного виконавця, яким до позивача застосовано штраф в розмірі 680 грн.
Вказує на те, що дане рішення є безпідставним та необґрунтованим, оскільки позивач повідомляв Ленінський ВДВС Кіровоградського МУЮ про неможливість виконання рішення взагалі. Причиною неможливості виконання рішення є відсутність у уповноваженнях управління функції перерахунку і збільшення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вважає дану причину поважною. На постанову про накладання штрафу від 25.05.2011р. була направлена скарга до головного управління юстиції у Кіровоградській області від 06.06.2011р. відповіді на яку не отримано. Управління також з листом зверталось до головного управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації від 17.06.2011р. Проте, Ленінським ДВС Кіровоградського міського управління юстиції була винесена друга постанова про накладання штрафу від 10.06.2011р. в розмірі 1360 грн.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги із зазначених підстав.
Представник відповідача заперечуючи проти задоволення позовних вимог, посилається на те, що в порядку ст. ст. 75, 89 Закону України „Про виконавче провадження” за не виконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії здійснити нарахування та виплату ОСОБА_3 недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.07.07р. по 31.12.07р. у відповідності до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про державний бюджет на 2007 рік” на боржника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради накладено штраф в розмірі 680 грн., про що винесено постанову про накладання штрафу від 03.02.2011р. Постановою від 10.06.2011р. за повторне невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення на боржника накладено штраф в подвійному розмірі в сумі 1360 грн.
Вказує на те, що пояснення боржника про неможливість виконання рішення суду не є підставою для зупинення виконавчого провадження або його завершення.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Закону України „Про державну виконавчу службу” примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, районних, міських (міст обласного значення), районних в містах відділів державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.
Судом встановлено, що 14.09.2010р. Ленінським районним судом м.Кіровограда видано виконавчий лист №2-3873 про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м.Кіровограді ради здійснити нарахування та виплату ОСОБА_3 недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за двома дітьми до досягнення ними трирічного віку з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. у відповідності до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про державний бюджет на 2007 рік”. (а.с.48)
Постановою державного виконавця Ленінського ВДВС від 03.02.2011р. відкрито виконавче провадження відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №2-3873 від 14.09.2010р. та надано боржнику - управлінню праці та соціального захисту населення виконкому Ленінської районної у м.Кіровограді строк для добровільного виконання рішення суду до 10.02.2011р., яка направлена позивачеві 04.02.2011р.
Позивачем направлено на адресу відповідача лист від 04.05.2011р. №875/8-1 яким повідомляло про неможливість виконання рішень суду щодо проведення соціальних виплат з незалежних від позивача причин. ( а.с.56,57)
Листом від 15.04.2011р. №19158/2 відповідачем повідомлено позивача про зобов'язання в строк до 25.04.2011р. здійснити нарахування недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на користь ОСОБА_3. (а.с.59)
25.05.2011р. старшим державним виконавцем Ленінського відділу державної виконавчої служби Кіровоградського міського управління юстиції прийнято постанову серії ВП №24151844, якою на позивача накладено штраф в розмірі 680 грн. за невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення суду. Постанова направлена позивачеві 26.05.20111р. та отримана ним 03.06.2011р. (а.с.5,6)
06.06.2011р. позивачем подано скаргу на вказану постанову до Головного управління юстиції у Кіровоградській області (а.с.14)
10.06.2011р. старшим державним виконавцем Ленінського відділу державної виконавчої служби Кіровоградського міського управління юстиції прийнято постанову серії ВП №24151844, якою на позивача накладено штраф в розмірі 1360 грн. за повторне невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення суду. Постанова направлена позивачеві 21.06.2011р. та отримана ним 07.07.2011р. (а.с.12,13)
Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України „Про виконавче провадження” державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ст. 76 Закону України „Про виконавче провадження” передбачено, що після відкриття виконавчого провадження по виконавчому документу, який зобовязує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець відповідно до ст. 24 цього ж Закону визначає йому строк добровільного виконання рішення. У разі невиконання без поважних причин цих вимог державний виконавець застосовує до боржника штрафні санкції чи інші заходи, передбачені законодавством, і призначає новий строк виконання.
Згідно ч.1,2 ст.89 Закону України „Про виконавче провадження” у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.
Відповідно до частини 5 статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обовязковими до виконання на всій території України.
Аналогічне правило міститься і в частині 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Крім того, обовязкове виконання рішення суду, в тому числі, субєктами наділеними владними повноваженнями, покладається також конвенцією „Про захист прав та свобод людини”, яка ратифікована Законом України „Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод” від 17.07.1997 року. Отже, її положення є обовязковими для виконання Україною.
Стаття 6 вказаної Конвенції гарантує неухильність виконання рішення суду громадянами, юридичними особами та всіма органами влади України.
Тобто, рішення суду, яке набрало законної сили повинно бути виконано, а інші обставини щодо його невиконання суперечать основним принципам права і до уваги судом неприймаються. У протилежному випадку буде мати місце порушення принципу юридичної визначеності, що є одним із базових складових принципу верховенства права, визнаного Україною як на рівні Конституції, так і шляхом ратифікації Європейської Конвенції з прав людини.
Судове рішення, яке набрало законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обовязок.
Відповідно до ст. 36, 37 Закону України „Про виконавче провадження” за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.
Питання про відстрочку або розстрочку виконання, встановлення чи зміну способу і порядку виконання розглядається судом у встановлений законом строк. Відповідне рішення може бути оскаржене у встановленому законом порядку.
Також, визначені підстави за яких виконавче провадження підлягає зупиненню.
Судом встановлено, що позивач не звертався до Ленінського відділу державної виконавчої служби Кіровоградського міського управління юстиції із відповідною заявою про відстрочку або розстрочку виконання судового рішення чи про зупинення виконавчого провадження.
В судовому засіданні, представником позивача не заперечувався факт не подання таких заяв до Ленінського ВДВС Кіровоградського міського управління юстиції.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що рішення відповідача є правомірними, вчинені у спосіб та відповідно до вимог законодавства, тому позовні вимоги є не обґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 86, 94, 159 163,167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради до Ленінського відділу державної виконавчої служби Кіровоградського міського управління юстиції про визнання неправомірними дії та скасування постанов відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова в повному обсязі виготовлена 03.10.2011р.
Суддя Т.І.Ясенова