Постанова № 18653190, 13.08.2011, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2011
Номер справи
2а-1670/6584/11
Номер документу
18653190
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2011 року м. Полтава Справа №2а-1670/6584/11

Полтавський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді – Клочка К.І.

при секретарі – Міщенко Р.В.,

за участю:

прокурора – Кармазіної І.В.,

представника позивача – ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом прокурора м. Полтави в інтересах держави в особі Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку  до Відкритого акціонерного товариства «Велика Круча» про стягнення штрафних санкцій, -

В С Т А Н О В И В:

03 серпня 2011 року прокурор м. Полтави Полтавської області (далі - прокурор) в інтересах держави в особі Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відкритого акціонерного товариства «Велика Круча» (далі – відповідач, ВАТ «Велика Круча») про стягнення штрафних санкцій у розмірі 17 000,00 грн, посилаючись на порушення відповідачем вимог законодавства України про цінні папери щодо розкриття річної інформації за 2009 рік шляхом розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів та опублікування річної інформації в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів.

Прокурор у судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримав, просив їх задовольнити.

Представника позивача у судовому засідання вимоги позовної заяви підтримав, просив їх задовольнити.

Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив надавши суду клопотання про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника (вх. №31090/11 від 13.09.2011).

Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Прокуратурою міста Полтави проведено перевірку ВАТ «Велика Круча» та встановлено, що уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку при здійсненні повноважень, наданих Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, передбачених статтею 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" на підставі аналізу виконання виданих уповноваженою особою Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери, встановлено, що ВАТ «Велика Круча» допущено порушення законодавства у сфері діяльності на ринку цінних паперів, а саме: невиконання виданого уповноваженою особою Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 27 грудня 2010 року №231-ПО.

Зазначеним розпорядженням зобов’язано ТОВ «Велика Круча» у термін до 01 березня 2011 року усунути порушення чинного законодавства про цінні папери, а саме: розкрити річну інформацію за 2009 рік шляхом розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів та опублікування річної інформації в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів, та в термін до 07 березня 2011 року письмово поінформувати уповноважену особу Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про виконання цього розпорядження з наданням підтверджуючих документів.

Так, відповідно до положень частини першої статті 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», емітенти, які здійснили відкрите (публічне) розміщення цінних паперів, зобов'язані своєчасно та в повному обсязі розкривати інформацію про фінансово-господарський стан і результати діяльності емітента у строки, встановлені законодавством, будь-які дії, що можуть вплинути на фінансово-господарський стан емітента та призвести до значної зміни ціни на його цінні папери; власників великих пакетів (10 відсотків і більше) акцій.

В розумінні частини першої статті 40 Закону України «Про фондовий ринок та цінні папери» регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).

Відповідно до положень частин другої та четвертої статті 40 Закону України «Пр фондовий ринок та цінні папери», звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік. Річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.

Згідно з пунктом 1 глави 1 та пунктом 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 №1591 (надалі – Положення №1591) емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати регулярну річну інформацію (далі - річна інформація) у повному обсязі відповідно до вимог цього розділу. Звітним періодом для складання річної інформації є календарний рік. Перший звітний рік новоствореного емітента може бути меншим за 12 місяців, він обчислюється: для акціонерних товариств - з дати державної реєстрації товариства до 31 грудня звітного року включно; для емітентів цінних паперів, крім акцій, - з дня реєстрації випуску до 31 грудня звітного року включно. Розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Комісії. Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.

Судом встановлено, що станом на 30 березня 2011 року в Полтавському територіальному управлінні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку була відсутня інформація про належне та своєчасне виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 25 січня 2011 року №04-ПО, що свідчить про невиконання розпорядження, що є порушенням вимог пункту 10 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".

Статтею 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачена відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів.

Відповідно до положень пункту 8 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Так, 22 березня 2011 року Полтавським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку порушена справа про правопорушення на ринку цінних паперів та складений акт про правопорушення на ринку цінних паперів №32-ПО.

За результатами розгляду справи відповідно до постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №35-ПО від 30 березня 2011 року до ВАТ «Велика Круча» застосовано штрафну санкцію у розмірі 17 000,00 грн (1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

08 квітня 2011 року ВАТ «Велика Круча» оскаржувало постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №35 -ПО від 30 березня 2011 року до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

08 липня 2011 року Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку прийнято рішення №901 про залишення постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 30 березня 2011 року №35-ПО без змін, а скаргу ВАТ «Велика Круча» без задоволення.

Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку регулює Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок» №3480-IV від 23.02.2006.

Відповідно до частини другої статті 6 цього Закону Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Статтями 1, 2 цього ж Закону визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері; державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою: реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів та їх похідних; створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку цінних паперів фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства; одержання учасниками ринку цінних паперів інформації про умови випуску та обігу цінних паперів, результати фінансово-господарської діяльності емітентів, обсяги і характер угод з цінними паперами та іншої інформації, що впливає на формування цін на ринку цінних паперів; забезпечення рівних можливостей для доступу емітентів, інвесторів і посередників на ринок цінних паперів; гарантування прав власності на цінні папери; захисту прав учасників фондового ринку; інтеграція в європейський та світовий фондові ринки; дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства; запобігання монополізації та створення умов розвитку добросовісної конкуренції на ринку цінних паперів; контролю за прозорістю та відкритістю ринку цінних паперів.

Повноваження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку встановлені статтею 8 названого Закону і передбачають, зокрема, право Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам (пункт 8); накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів (пункт 14).

Пунктом 14 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до статті 121 Конституції України, на прокуратуру покладено представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Відповідно до положень статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадках встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатись до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. Прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадян або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.

Відповідно до частини п’ятої статті 361 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ, прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законодавством.

Як встановлено судом, на час розгляду справи відповідачем не сплачено у добровільному порядку суму санкцій у розмірі 17 000,00 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Зважаючи на вищевикладене, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов прокурора м. Полтави в інтересах держави в особі Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства "Велика Круча" про стягнення штрафної санкції - задовольнити .

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Велика Круча" (код ЄДРПОУ: 05267222: с. Велика Круча, Пирятинський район, Полтавська область, р/р26008110000148 в ПОФ АППБ "Аваль", МФО 331605) на користь Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (вул. Жовтнева, 45, м. Полтава, 36001) штрафні санкції у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 (нуль) копійок на рахунок одержувача: код ЄДРПОУ ВДК 34698810 УДК 34698810 УДК у Полтавській області на р/р 31116106700379 в УДК у Полтавській області, МФО 831019 (код ЄДРПОУ платника 21081100; 106).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 19 вересня 2011 року.

Суддя К.І. Клочко