Рішення № 18617757, 05.10.2011, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
05.10.2011
Номер справи
14/5005/10938/2011
Номер документу
18617757
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

05.10.11р.Справа № 14/5005/10938/2011 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Едельвейс", 49000, м.Дніпропетровськ, вул. Комсомольська, 10-а

до Комунального підприємства "Ритуальна служба" Дніпропетровської міської ради, 49000, м. Дніпропетровськ, вул. Комсомольська, 10-а

про зобов'язання укласти договір

Суддя Панна С.П.

Представники:

Від позивача ОСОБА_1. - представник за довіреністю № 60 від 13.09.2011 року

Від відповідача ОСОБА_2 - представник за довіреністю № 423 від 30.08.2011 року

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Едельвейс" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Комунального підприємства "Ритуальна служба" Дніпропетровської міської ради про зобов'язання укласти договір про надання ритуальних послуг в редакції, що відповідає примірному договору, який міститься у типовому положенні про ритуальну службу в Україні, затвердженому наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 193 від 19.11.2003 року, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.09.2004 року № 1110/9709.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним: 03.06.2011 року позивач звернувся до відповідача з заявою про укладення договору щодо надання ритуальних послуг, але останній відмовив в його укладанні посилаючись на те, що наданий позивачем договір є примірним і не містить суттєвих умов. Позивач вважає вказану відмову від укладання договору необґрунтованою, оскільки спеціальним уповноваженим органом центральної виконавчої влади, до повноважень якого віднесено реалізацію державної політики в галузі поховання, затвердження необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації і ритуального обслуговування населення, затвердження типового положення про ритуальну службу, є Державний комітет України з питань житлово-комунального господарства, в зв'язку з чим обраний позивачем примірний договір про надання ритуальних послуг (додаток 8.2 Типового положення про ритуальну службу в Україні) є законодавчо обґрунтованим.

Відповідач з позовними вимогами не погоджується (клопотання відповідача від 27.09.2011 року), посилаючись на те, що укладення договору від 02.06.2011 року про надання ритуальних послуг є безпідставним, оскільки є чинним типовий договір про надання ритуальних послуг, затверджений рішенням Дніпропетровської міської ради № 53/30 від 21.09.2005 року "Про затвердження положення про порядок надання ритуальних послуг в м. Дніпропетровську".

13.09.2011 року до суду надійшло клопотання відповідача про зупинення провадження у справі до набрання чинності рішенням у адміністративних справах за позовами Прокурора м. Дніпропетровська і ОСОБА_3 про визнання рішення № 53/30 протиправним, які розглядаються Бабушкінським районним судом м. Дніпропетровська.

27.09.2011 року до суду надійшло клопотання відповідача про зупинення провадження у справі до набрання чинності рішенням у адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до Дніпропетровської міської ради про визнання незаконним і скасування рішення № 53/30 від 21.09.2005 року, яка розглядається Бабушкінським районним судом м. Дніпропетровська.

Клопотання не задовольняються господарським судом Дніпропетровської області, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення повязаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом, тобто обовязок господарського суду щодо зупинення провадження у справі виникає у разі повязаності справи, яка розглядається, зі справою, що розглядається іншим судом, а також неможливості розгляду справи до вирішення взаємоповязаного спору. Предметом розгляду справи № 14/5005/10938/2011 є вимога про укладення договору про надання ритуальних послуг в редакції, що відповідає примірному договору, який міститься у типовому Положенні про ритуальну службу в Україні, а у адміністративній справі № 2а-6676/11 за позовом ОСОБА_3 до Дніпропетровської міської ради предметом позову є визнання незаконним і скасування рішення Дніпропетровської міської ради № 53/30 від 21.03.2005 року. При цьому, розгляд Бабушкінським районним судом м. Дніпропетровська цивільної справи жодним чином не перешкоджає зясуванню судом обставин господарської справи № 14/5005/10938/2011, оцінці наданих сторонами чи зібраних судом доказів, тобто фактичному розгляду справі і винесенні остаточного рішення, та не свідчить про неможливість розгляду господарським судом даної справи.

Крім цього, у разі визнання недійсним та скасування в подальшому за результатами вирішення адміністративної справи № 2а-6676/11 спірного рішення Дніпропетровської міської ради, заінтересована сторона не позбавлена права на звернення до суду із заявою про перегляд прийнятого у справі № 14/5005/10938/2011 рішення за нововиявленими обставинами.

Також в клопотанні від 13.09.2011 року відповідач просив суд залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача - Дніпропетровську міську раду

Вимоги позивача про залучення третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача не підлягають задоволенню, оскільки в справі № 14/5005/10938/2011 достатньо матеріалів для вирішення спору по суті.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, у справі оголошувались вступна та резолютивна частини рішення.

У справі згідно зі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України оголошувалась перерва з 27.09.2011 року до 05.10.2011 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про поховання та похоронну справу" надання ритуальних послуг відповідно до необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, передбаченого пунктом 2 частини другої статті 8 цього Закону, здійснюється ритуальними службами або за договором суб'єктами господарювання інших форм власності. Вартість таких послуг встановлюється в порядку і в межах, встановлених законодавством, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради.

Згідно зі ст. 12 вищевказаного Закону особа, яка зобов'язалася поховати померлого, на підставі свідоцтва про смерть звертається згідно із статтею 8 цього Закону до сільського голови або ритуальної служби з приводу укладення відповідного договору-замовлення на організацію та проведення поховання. Ця особа має право вибирати виконавців послуг серед суб'єктів господарської діяльності, які уклали договори із сільським головою або ритуальною службою про надання цих послуг.

Ритуальні послуги надаються за плату згідно з договором-замовленням, крім випадків, передбачених законом.

Отже, в статті 12 вищезазначеного Закону визначено, що виконавцем ритуальних послуг (які надаються на підставі договору-замовлення) можуть бути лише особи, які уклали відповідні договори із сільським головою або ритуальною службою про надання цих послуг. Даний договір є обов'язковим.

Ритуальні служби - спеціалізовані комунальні підприємства, що створюються органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом, з метою здійснення організації поховання померлих і надання ритуальних послуг, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності, передбаченим пунктом 2 частини другої статті 8 цього Закону (ч. 1 ст. 9 Закону України "Про поховання та похоронну справу").

За приписами п. 5 типового положення "Про ритуальну службу в Україні", затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 193 від 19.11.2003 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 08.09.2004 року за № 1110/9709 ритуальна служба до покладених на неї завдань зобов'язана зокрема:

- укладати договори-замовлення на організацію та проведення поховання;

- на підставі договору-замовлення забезпечувати безперешкодний доступ на територію кладовищ суб'єкта господарської діяльності, з яким укладено договір про надання ритуальних послуг.

Пунктом 8 вищевказаного положення "Про ритуальну службу в Україні" встановлено порядок укладання договорів із суб'єктами господарювання, а саме: суб'єкт господарювання, що виявив бажання працювати на ринку ритуальних послуг, має подати до територіальної ритуальної служби відповідну заяву щодо укладання договору про надання ритуальних послуг на ім'я її керівника та долучити до заяви (засвідчені у встановленому порядку копії) такі документи:

- копію довідки про включення до ЄДРПОУ для юридичної особи або довідки про присвоєння ідентифікаційного номера для фізичної особи;

- копію свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності;

- перелік послуг, що пропонуються для надання суб'єкту господарювання;

- режим роботи та номер телефону.

Порядок укладення договорів регулюється главою 20 "Господарські договори" Господарського кодексу України та главою 53 "Укладення, зміна і розірвання договору" Цивільного кодексу України.

Договір є різновидом правочину і до його форми застосовуються правила щодо форми правочину, викладені у статті 205 Цивільного кодексу України.

Відповідно до статті 181 Господарського кодексу України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.

Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін (ч. 2 ст. 181 Господарського кодексу та ч. 1 ст. 641 Цивільного кодексу України).

У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

Як було з'ясовано у судових засіданнях, позивач 03.06.2011 року у відповідності з п. 8.1 вищенаведеного типового положення "Про ритуальну службу в Україні" звернувся до відповідача з проектами договорів та з заявою від 03.06.2011 року за № 29 про укладення договору щодо надання ритуальних послуг в редакції "Примірного договору" про надання ритуальних послуг, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 193 з наступним додатком:

- копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи;

- копія довідки з ЄДРПОУ;

- довідка про перелік послуг, що пропонується ТОВ "Едельвейс";

- режим роботи ТОВ "Едельвейс" та номер телефону;

- проект договору про надання ритуальних послуг;

- перелік ритуальних послуг та їх вартість;

- витяг з ЄДРПОУ про підтвердження видів діяльності підприємства;

- довідка з ЄДРПОУ ТОВ "Едельвейс";

- копія довідки про взяття на облік платника податків.

Необхідно зауважити, що відповідно з довідкою відділу реєстрації та обліку платників податків від 23.01.2007 року за № 3605/1991 Товариство з обмеженою відповідальністю "Едельвейс" є платником податків з 28.08.1992 року.

Рішенням Дніпропетровської міської ради від 21.09.2005 року № 53/30 затверджено Положення про надання ритуальних послуг у м. Дніпропетровську і текст договору про надання ритуальних послуг, який суттєво відрізняється від Примірного договору про надання ритуальних послуг, який затверджено Державним комітетом України з питань житлово-комунального господарства (вищевказаний наказ № 193).

Відповідач листом від 15.06.2011 року за № 237 (а. с. 20) відмовив позивачу в укладенні спірного договору, посилаючись на те, що центральним органом виконавчої влади було затверджено Типове положення про ритуальну службу і для його реалізації на місцевому рівні вищевказаним рішенням Дніпропетровської міської ради від 21.09.2005 року № 53/30 було затверджено Положення про ритуальну службу в м. Дніпропетровську і як додаток до нього, текст Типового договору про надання ритуальних послуг. Також відповідач посилається на те, що зміст примірного договору було адаптовано до вимог Господарського кодексу України, а запропоновані позивачем примірні договори не відповідають змісту типового договору, який затверджений вищезазначеним рішенням Дніпропетровської міської ради, оскільки в ньому відсутні суттєві умови, які вимагаються для погодження Дніпропетровською міською радою.

З відмовою відповідача від укладення договору в редакції примірного договору, запропонованій позивачем, не можна погодитись, виходячи з наступного:

Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог ч. 1 ст. 181 Господарського кодексу України і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору (п. 3 ст. 181 Господарського кодексу України).

Відповідно до ч. 4, ч. 5 ст. 181 Господарського кодексу України, за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.

Як свідчать матеріали справи, відповідач не направляв позивачу протокол розбіжностей до запропонованого останнім договору.

Пунктом 8.1 вищенаведеного типового положення "Про ритуальну службу в Україні" передбачено наступне: протягом 14 робочих днів з дня отримання заяви територіальна ритуальна служба укладає з суб'єктом господарювання договір про надання послуг при наявності всього переліку документів, передбачених цим пунктом. Безпідставна відмова в укладанні договору не допускається, вона повинна бути аргументована.

Відповідно до ч. 2 ст. 179 Господарського кодексу України Кабінет Міністрів України, уповноважені ним органи виконавчої влади можуть рекомендувати суб'єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори.

Законом України "Про поховання та похоронну справу" органи місцевого самоврядування не наділені повноваженнями встановлювати будь-які інші правила поховання окрім тих, які визначив Державний комітет України з питань житлово-комунального господарства в наказі № 193 від 19.11.2003 року або вносити зміни до примірного договору.

Частиною 1 ст. 186 Господарського кодексу України передбачено, що договірне оформлення організаційно-господарських зобов'язань може здійснюватися учасниками господарських відносин як на основі вільного волевиявлення сторін, так і на основі примірних договорів, якщо укладання таких договорів передбачено відповідними нормативно-правовими актами. Спрощений спосіб укладання організаційно-господарських договорів не допускається.

Частиною 3 ст. 184 Господарського кодексу України встановлено наступне: укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.

Відповідно до ст. 10, ст. 12 Закону України "Про поховання та похоронну справу" укладення договору є обов'язковим.

Згідно з п. 2 ч. 4 ст. 179 Господарського кодексу України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст, тобто сторони не позбавлені можливості вносити зміни до примірного договору та доповнювати його зміст.

З огляду на вищевикладене, позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Зобов'язати комунальне підприємство "Ритуальна служба" Дніпропетровської міської ради (код ЄДРПОУ 32702195) укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю "Едельвейс" (код ЄДРПОУ 03341718) договір про надання ритуальних послуг в редакції, що відповідає примірному договору, який міститься у типовому Положенні про ритуальну службу в Україні, затвердженому наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 193 від 19.11.2003 року, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.09.2004 року № 1110/9709.

Стягнути з Комунального підприємства "Ритуальна служба" Дніпропетровської міської ради (49000, м. Дніпропетровськ, вул.Комсомольська, 10-а, р/р 26000060286072 в КБ Приватбанк, МФО 305299, код ЄДРПОУ 32702195) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Едельвейс" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Комсомольська, 10-а, р/р 26003050100392 в КБ Приватбанк, МФО 305299, код ЄДРПОУ 03341718) 85 (вісімдесят п'ять) грн. - витрат на держмито, 236 (двісті тридцять шість) грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, про що видати наказ.

СуддяС.П. Панна Повне рішення складено - 10.10.2011 року.