Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №9
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 вересня 2011 року Справа № 2а-7356/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Захарової О.В.
при секретарі судового засідання: Білоконі Д.І.
за участю:
прокурора: Пономаренко Т.С. (посвідчення від 06.11.2008 №595)
представника позивача:ОСОБА_1 (довіреність від 04.01.2011 №1-П/11)
представник відповідача:не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Жовтневого району м. Луганська в інтересах держави в особі Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Антрацитшахтобуд» про стягнення суми штрафної санкції у розмірі 85 000,00 грн., -
ВСТАНОВИВ:
23 серпня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Прокурора Жовтневого району м. Луганська в інтересах держави в особі Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Антрацитшахтобуд» про стягнення суми штрафної санкції у розмірі 85 000,00 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що в порушення вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та Положення “Про розкриття емітентами цінних паперів”, затвердженого рішенням ДКЦПФР №1591 від 19.12.2006, у термін до 20.02.2011 відповідач не розкрив регулярну квартальну інформацію за 4 квартал 2010 року шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, чим порушив вимоги п. 1 глави 3 розділу IV Положення. У звязку з цим у відношенні відповідача було винесено розпорядження про усунення порушень чинного законодавства, яким у строк до 06.05.2011 зобовязано відповідача проінформувати уповноважену особу Комісії про його виконання. Інформацію щодо виконання розпорядження до ЛТУ ДКЦПФР не надано.
Такі дії відповідача підпадають під правопорушення, відповідальність у вигляді штрафу, за яке передбачена п. 8 ч. 1 ст.11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” невиконання розпорядження щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів.
02 червня 2011 року уповноваженою особою ЛТУ ДКЦПФР у відношенні відповідача була винесена постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 85000 грн.
У звязку з чим прокурор просить стягнути з відповідача суму штрафної санкції у розмірі 85 000,00 грн.
Прокурор і представник позивача позов підтримали, надали пояснення, аналогічні викладеним в позові, просили позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, причини неявки суду невідомі.
На адресу суду повернувся конверт з позначкою пошти «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до ч. 11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
З огляду на вищезазначене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. Правом подати суду заперечення проти позову та докази на підтвердження своїх доводів не скористався. Заяви про розгляд справи без його участі до суду не надавав.
Суд вважав можливим розглядати справу за відсутності представника відповідача.
Заслухавши пояснення прокурора і представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних в матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Згідно із абз. 2 ст. 1 Закону України від 30 жовтня 1996 року №448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Відповідно до ст. 3 Закону України від 30 жовтня 1996 року №448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах:
- прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів;
- регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обовязків учасників ринку цінних паперів;
- видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю;
- заборона та зупинення на певний термін (до одного року);
- професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством;
- реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів;
- контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією;
- створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів;
- контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам;
- встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням;
- контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів;
- контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів;
- проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.
Державне регулювання ринку цінних паперів згідно із ст. 5 Закону України від 30 жовтня 1996 року №448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (ст. 6 Закону України від 30 жовтня 1996 року №448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»).
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, у відповідності із п. 14 ст. 8 Закону України від 30 жовтня 1996 року №448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», зокрема, має право накладати штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України від 23 лютого 2006 року №3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок» регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).
Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) відповідно до ч. 6 ст. 40 Закону України від 23 лютого 2006 року №3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок» встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року №1591, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 року за № 97/13364, затверджено Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів.
Відповідно до пункту 1 глави 1 розділу ІV Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів емітенти зобов'язані розкривати регулярну квартальну інформацію (далі - квартальна інформація) у повному обсязі відповідно до вимог цього Положення.
Розкриття квартальної інформації на фондовому ринку здійснюється шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та подання до Комісії.
Згідно із пунктом 1 глави 3 розділу IV Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року №1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 року за №97/13364, розкриття квартальної інформації на фондовому ринку здійснюється шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та подання до Комісії.
Відповідно пункту 3 глави 3 розділу IV, відповідач зобовязаний був розкрити квартальну інформацію у строк не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом, квартальну інформацію за четвертий квартал - не пізніше 20 лютого року, наступного за звітним роком.
З матеріалів справи вбачається, що Луганським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було виявлено порушення відповідачем вимог чинного законодавства про цінні папери в порушення вимог ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п.1 глави 3 розділу IV Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР №1591 від 19.12.2006, зареєстрованого в МЮУ 05.02.2007 за №97/13364 (далі Положення №1591), у термін до 20.02.2011 не розкрило регулярну квартальну інформацію за 4 квартал 2010 року шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та подання до Луганського територіального управління ДКЦПФР.
Відповідно до п.10 ст.8 ЗУ «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обовязкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
На підставі ст.ст. 8, 9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 №448/96, 31 березня 2011 року уповноваженою особою Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні Відкритого акціонерного товариства «Антрацитшахтобуд» було винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №30-ЛУ, відповідно до якого відповідач у термін до 06 травня 2011 року повинен усунути порушення чинного законодавства про цінні папери та до 06 травня 2011року розкрити регулярну квартальну інформацію за 4 квартал 2010 року відповідно до вимог п.1 глави 3 розділу IV Положення, шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (територіального управління) паперової форми квартальної інформації відповідно до вимог Положення та електронної форми відповідно до вимог Наказу Голови Комісії ДКЦПФР від 05.04.2007 №349 (а.с. 7).
Зазначене Розпорядження було направлено відповідачу, що підтверджується реєстром відправки поштової кореспонденції (а.с. 8).
Відповідно до Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 №448/96 та Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 11.12.2007 №2272, Луганське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку здійснює державний контроль за дотриманням вимог законодавства на ринку цінних паперів та при виявленні фактів порушень законодавства про цінні папери уповноважені особи складають акти про правопорушення на ринку цінних паперів, які в подальшому є підставою для винесення постанови про накладення штрафних санкцій.
13 травня 2011 уповноваженою особою комісії винесено Постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, в якій зазначено, що доказів на підтвердження виконання розпорядження не надано, розпорядження №30-ЛУ від 31.03.2011 не виконано, що є порушенням вимог п.10 ст. 8 ЗУ «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (а.с. 9).
Зазначену постанову направлено відповідачу, що підтверджується реєстром відправки поштової кореспонденції (а.с. 10).
23 травня 2011 року уповноваженою особою Комісії складений Акт №102 ЛУ про правопорушення на ринку цінних паперів, в якому зазначено про повторне порушення відповідачем ЗУ «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», оскільки 11.03.2011 у відношенні відповідача була винесена постанова про накладення санкції №10-ЛУ, у звязку з невиконанням розпорядження. Представник відповідача на підписання акту не зявився, що кваліфіковано як відмова від підписання акту (а.с. 11).
Акт про правопорушення на ринку цінних паперів №102-ЛУ від 23.05.2011 та постанова про розгляд справи була направлена на адресу товариства (а.с. 13).
Пункт 8 ч.1 ст. 11 ЗУ «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»(зі змінами і доповненнями) передбачає, що за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Постановою №102 ЛУ від 02.06.2011 до відповідача застосована санкція у вигляді накладення штрафу у розмірі 5000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян 85 000, 00 грн., який слід перерахувати в дохід Державного бюджету України. Як обтяжуюча обставина зазначено наявність повторного вчинення протягом року однорідного правопорушення (постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №10-ЛУ від 11.03.2011) (а.с. 14, 15).
Зазначена постанова була направлена відповідачу 03.06.2011 (а.с. 16).
Відповідно до розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року №2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за №120/14811, штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання нею постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (відповідного підрозділу територіального органу Комісії). У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Частиною 3 статті 11 Закону України від 30 жовтня 1996 року №448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» також закріплено, що штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Порядок накладення штрафу, визначений ст.12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», позивачем дотриманий.
Оскільки відповідачем постанову Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 02.06.2011 №102-ЛУ у встановленому порядку не оскаржено, внаслідок чого вона на момент розгляду справи є чинною та такою, що підлягає виконанню, а також те, що в порушення вимог розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року №2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за №120/14811, штраф протягом 15 днів з дати отримання постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів не сплачений, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню.
Оскільки судове рішення винесено на користь позивача субєкта владних повноважень та сплата судового збору було відстрочено до розгляду позовних вимог по суті, то питання про розподіл судових витрат не вирішується.
Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 87, 94, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Прокурора Жовтневого району м. Луганська в інтересах держави в особі Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Антрацитшахтобуд» про стягнення суми штрафної санкції у розмірі 85 000,00 грн., задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Антрацитшахтобуд» в дохід Державного бюджету України (р/р 31112106700010 в ГУ ДКУ в Луганській області, МФО 804013, код 25992095, код бюджетної класифікації 21081100) суму штрафної санкції у розмірі 85 000 грн. 00 коп. (вісімдесят пять тисяч гривень 00 коп.).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Постанова у повному обсязі складена та підписана 16 вересня 2011 року.
Суддя О.В. Захарова