Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 вересня 2011 року Справа № 2а-7374/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Твердохліба Р.С.,
за участю секретаря судового засідання Григоренко-Тумасян А.М.
та
представників сторін:
від позивача ОСОБА_1 (довіреність від 18.10.2010 №07/06-4124),
від відповідача не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Краснолуцького міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми витрат на професійну підготовку у розмірі 569,32 грн.,
ВСТАНОВИВ:
23 серпня 2011 року Краснолуцький міський центр зайнятості Луганської області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення суми витрат на професійну підготовку у розмірі 569,32 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що ОСОБА_2 був зареєстрований Краснолуцьким міським центром зайнятості 08 грудня 2010 року на підставі його заяви про надання статусу безробітної особи з виплатою допомоги по безробіттю.
Згідно із ст.24 Закону України «Про зайнятість населення» між Краснолуцьким міським центром зайнятості і ОСОБА_2 з метою сприяння його подальшого працевлаштування, відповідно до заяви ОСОБА_2 від 15 грудня 2010 року був укладений договір №275 від 15 грудня 2010 року на його професійну підготовку за рахунок коштів державної служби зайнятості з виплатою матеріальної допомоги у період професійної підготовки. Згідно з зазначеним договором та направленням Краснолуцького міського центру зайнятості ОСОБА_2 з 15 грудня 2010 року повинен був проходити професійну підготовку з професії «кухар» у вищому професійному училищі №64 м. Красний Луч, відповідно до наказу вищого професійного училища №64 м. Крачний Луч «Про зарахування до складу слухачів за укладеним договором з центром зайнятості» №4 «3-СНН» від 15 грудня 2010 року.
У звязку з порушенням правил внутрішнього розпорядку, відповідно до наказу вищого професійного училища №64 м. Крачний Луч №1 «В-СНН» від 07 квітня 2010 року ОСОБА_2 був відрахований зі складу слухачів вищого професійного училища №64 м. Красний Луч з 08 квітня 2011 року, чим порушив свої зобовязання, встановлені п.п.2.1.1, 2.1.2 укладеного договору №275 від 15 грудня 2010 року.
Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 36 Закону України від 02 березня 2000 року № 1533-III «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», ОСОБА_2 зобовязаний повернути Краснолуцькому міському центру зайнятості суму вартості наданих йому соціальних послуг витрат на професійну підготовку, суму забезпечення виплаченої матеріальної допомоги у період професійної підготовки.
ОСОБА_2 28 квітня 2010 року була направлена претензія про повернення коштів, витрачених на його професійне навчання в загальній сумі 569,32 грн. Оскільки відповідачем кошти добровільно не повернуті, позивач просить стягнути з відповідача 569,32 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, місце та час розгляду справи був повідомлений належним чином. Правом надання заперечень проти позову та доказів на підтвердження своїх доводів не скористався, заяви про розгляд справи за його відсутності суду не надавав.
З огляду на положення ст.128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Відповідно до частини 6 статті 71 КАС України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.
Для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості.
Відповідно до статті 8 Закону України від 02 березня 2000 року № 1533-III «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління на випадок безробіття, провадження збору на акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості (стаття 12 Закону).
Відповідно до статті 2 Закону України від 01 березня 1991 року № 803-XII «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. У разі неможливості надати підходящу роботу безробітному може бути запропоновано пройти професійну перепідготовку або підвищити свою кваліфікацію.
Згідно із статтею 25 цього Закону, держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм такі види компенсацій:
а) надання особливих гарантій працівникам, вивільнюваним з підприємств, установ, організацій;
б) виплата матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації;
в) виплата в установленому порядку допомоги по безробіттю.
Робочі органи виконавчих дирекцій фондів загальнообовязкового державного соціального страхування мають право перевіряти обґрунтування видачі довідок про середню заробітну плату, достовірність зазначених у них відомостей шляхом звіряння даних, зазначених у довідках, з відомостями про нараховану заробітну плату на підприємствах, в установах чи організаціях або з базою даних персоніфікованого обліку застрахованих осіб Пенсійного фонду та базою даних ДПА (пункт 26 Порядку обчислення заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266).
Частиною 1 статті 33 Закону України від 02 березня 2000 року № 1533-III «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що застрахованим особам у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості виплачується матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації відповідно до умов надання допомоги по безробіттю та в розмірах, передбачених статтями 22 і 23 цього Закону, і не підлягає зменшенню. Виплата матеріальної допомоги здійснюється з першого дня навчання. Тривалість виплати матеріальної допомоги зараховується до загальної тривалості виплати допомоги по безробіттю і не може її перевищувати (частина 2 статті 33 Закону України від 02 березня 2000 року № 1533-III «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»).
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), був зареєстрований в Краснолуцькому міському центрі зайнятості Луганської області з 15 грудня 2010 року як такий, що шукає роботу. У статусі безробітного останній перебував на обліку в Краснодонському міськрайцентрі зайнятості Луганської області з 15 грудня по 2010 року по 10 травня 2011 року, знятий з обліку 10 травня 2011 року. 15 грудня 2010 року відповідача було направлено на професійну підготовку з професії «кухар» у вищому професійному училищі №64 м. Красний Луч, відповідно до наказу вищого професійного училища №64 м. Крачний Луч «Про зарахування до складу слухачів за укладеним договором з центром зайнятості» №4 «3-СНН» від 15 грудня 2010 року (а.с. 6-8).
З матеріалів справи вбачається, що у звязку з порушенням правил внутрішнього розпорядку, відповідно до наказу вищого професійного училища №64 м. Крачний Луч №1 «В-СНН» від 07 квітня 2010 року ОСОБА_2 був відрахований зі складу слухачів вищого професійного училища №64 м. Красний Луч з 08 квітня 2011 року (а.с. 9).
Згідно довідки Краснолуцького міського центру зайнятості безробітному ОСОБА_2, який проходив навчання за направленням Краснолуцького міського центру зайнятості Луганської області у вищому професійному училищі №64 м. Красний Луч сплачено витрати на професійне навчання в розмірі 440,29 грн., витрати на виплату матеріальної допомоги у період професійного навчання в сумі 129,03 грн., а всього на загальну суму 569,32 грн. (а.с.10).
Згідно положень частини 3 статті 36 Закону України від 02 березня 2000 року № 1533-III «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обовязків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
У разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.
Умови та тривалість виплати допомоги по безробіттю відповідно до пункту 5 частини другої статті 12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», пункту 16 частини першої статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та частини третьої статті 22 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначає Порядок надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року № 308, погоджений постановою правління Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття від 07 вересня 2000 року № 8 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 року № 916/5137 (надалі Порядок № 308).
Порядок № 308 є нормативно-правовим актом у розумінні статті 117 Конституції України та підлягає застосуванню відповідно до пункту 2 частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 15 Порядку № 308, серед іншого встановлено, що виплата матеріальної допомоги у період професійного навчання припиняється у разі відрахування з навчального закладу (з дня відрахування).
Відповідно до пункту 16 Порядку № 308 матеріальна допомога у період професійного навчання призначається за умови відвідування безробітним занять без пропусків без поважних причин, що підтверджується відповідним табелем. Поважними причинами пропусків занять вважаються: хвороба безробітного, догляд за хворою дитиною віком до 14 років, догляд за хворими близькими родичами, смерть близьких родичів - чоловіка (дружини), дітей, батьків, братів, сестер, бабусь і дідусів, відвідування лікарні, судових та правоохоронних органів, райвійськоматів, інших державних установ, що підтверджено відповідними документами.
Згідно з пунктом 26 Порядку № 308 якщо місце навчання розташоване не в населеному пункті, де постійно проживає особа, то їй компенсуються фактичні витрати на проїзд до населеного пункту, де розташований навчальний заклад і назад транспортом загального користування (крім таксі) за кожний день за наявності квитків.
Пунктом 21 Порядку № 308 передбачено, що якщо під час одержання матеріальної допомоги у період професійного навчання безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому законодавством, та у разі надходження відповідних відомостей від Державної прикордонної служби України щодо перетинання безробітним державного кордону України або перебування за межами України, то з безробітного стягується сума виплаченої матеріальної допомоги у період професійного навчання з моменту виникнення цих обставин.
Відповідно до пункту 28 Порядку № 308 у разі припинення професійного навчання за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за набутою професією (спеціальністю) з осіб стягується загальна сума витрат на професійне навчання, включаючи суму виплаченої матеріальної допомоги у період професійного навчання, витрат на проїзд до місця навчання і назад (включаючи щоденні), витрат на проживання та витрат, повязаних з попереднім медичним та наркологічним оглядом відповідно до законодавства.
Поважними причинами вважаються: працевлаштування безробітного; поновлення безробітного на роботі за рішенням суду; вступ до навчального закладу на навчання з відривом від виробництва; призов на строкову військову або альтернативну (невійськову) службу; набрання законної сили вироком суду про позбавлення волі безробітного або направлення його за рішенням суду на примусове лікування; отримання права на пенсію відповідно до законодавства України; призначення безробітній жінці допомоги по вагітності та пологах; подання безробітним письмової заяви про бажання здійснювати догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку; переїзд на постійне місце проживання в іншу місцевість; хвороба безробітного, що має медичні протипоказання щодо продовження навчання або працевлаштування за набутою професією (спеціальністю), що підтверджено відповідними документами; інші причини, що не залежать від безробітного, підтверджені документально.
Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Відповідачу була спрямована претензія Краснолуцького міського ценру зайнятості від 28 квітня 2011 року № 07/05-1242 про порушення безробітним ОСОБА_2 умов договору та законодавства України про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та повернення ним отриманих витрачених Краснолуцьким міським центром зайнятості коштів на профнавчання в загальній сумі 569,32 грн. Протягом місячного строку з дня отримання претензії відповідач отримані кошти на профнавчання у період у розмірі 569,32 грн. не повернув.
За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до пункту 34 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 14 вересня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 19 вересня 2011 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) на користь Краснолуцького міського центру зайнятості Луганської області (код ЄДРПОУ 13391968, місцезнаходження: 94518, Луганська область, м. Красний Луч, Мікрорайон 4, буд. 9а) суму вартості наданих соціальних послуг витрат на професійну підготовку у розмірі 440,29 грн. (чотириста сорок гривень двадцять девять копійок) та суму виплаченого матеріального забезпечення матеріальної допомоги у період професійної підготовки у розмірі 129,03 грн. (сто двадцять девять гривень три копійки), всього 569,32 грн. (пятсот шістдесят девять гривень тридцять дві копійки).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 19 вересня 2011 року.
Суддя Р.С. Твердохліб