Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.2.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 вересня 2011 року Справа № 2а-3091/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
суддіУшакова Т.С.,
при секретарі Фенічевій О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбас-Нафтогаз» до Стахановської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 28.03.2011 року за № 0000232301/0,-
ВСТАНОВИВ:
08.04.2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбас-Нафтогаз» до Стахановської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 28.03.2011 року за № 0000232301/0.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що 25.03.2011 року була проведена документальна невиїзна перевірка ТОВ «Донбас-Нафтогаз», за результатами якої складено акт від 25.03.2011 року за № 99/23-37315290 «Про результати документальної невиїзної перевірки щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків». На підставі акту перевірки від 25.03.2011 року посадовими особами Стахановської ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення від 28.03.2011 року за № 0000232301/0, згідно якого сума грошового зобовязання підприємства за основним платежем складає 188648 грн.
Під час проведення аналізу фінансового стану та технічного оснащення постачальника ПП ВКФ «Укрпромснаб» відповідач посилався на акт перевірки від 04.03.2011 року № 72/23-34202109, наданий Ленінською МДПІ у м. Луганську. З висновками перевірки Ленінської МДПІ у м. Луганську позивач не згоден, оскільки правочин позивача з ПП ВКФ «Укрпромснаб» мав місце, товар придбався, що підтверджується відповідними документами.
Під час перевірки позивачем було надано відповідачу первинну та податкову документацію, що підтверджує фінансово-господарські відносини ТОВ «Донбас-Нафтогаз» з ПП ВКФ «Укрпромснаб». Даний факт підтверджено відповідачем в акті перевірки.
Позивач не погоджується з висновками відповідача щодо нікчемності діяльності ПП ВКФ «Укрпромснаб», оскільки відповідачем не надано достатніх доказів цього.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, підтримали доводи, викладені у позові, просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, підтримав доводи, викладені у письмових запереченнях проти адміністративного позову, в яких зазначено, що Стахановською ОДПІ було здійснено документальну невиїзну перевірку ТОВ «Донбас-Нафтогаз» за період з 01.01.2011 року по 31.01.2011 року, за результатами якої складено акт від 25.03.2011 року № 99/23-37315290, яким встановлено порушення п. 198.3 Податкового кодексу України, а саме: занижено податок на додану вартість за січень 2011 року на загальну суму 188648 грн. та порушено ч. 1, 3, 5 ст. 203, ч. 1, 2 ст. 215, ст. 216 Цивільного кодексу України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання наслідків, що обумовлені ними по правочинах, здійснених ТОВ «Донбас-Нафтогаз» при придбанні товарів (послуг) у ПП «ВКФ «Укрпромснаб», та винесено податкове повідомлення-рішення форми «Р» №0000232301/0 від 28.03.2011 року на суму 188648 грн. основного платежу, 1 грн. штрафні санкції.
Стахановською ОДПІ в результаті аналізу даних «Деталізованої інформації по платнику ПДВ, щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» встановлені розбіжності по даному підприємству внаслідок включення до складу податкового кредиту січня 2011 року податкових накладних, виписаних підприємством ПП «ВКФ «Укрпромснаб» на адресу ТОВ«Донбас-Нафтогаз», на загальну суму ПДВ 188 648 грн.
Оскільки на ПП «ВКФ «Укрпромснаб» відсутні трудові ресурси, складські приміщення, виробничі потужності для здійснення будь-якого виду діяльності, вбачається проведення транзитних фінансових потоків, спрямованих на здійснення операцій надання податкової вигоди переважно з контрагентами, які не виконують свої податкові зобов'язання, зокрема, у випадках, коли операції здійснюються через посередників з метою штучного формування валових витрат та податкового кредиту, не мають реального товарного характеру.
ПП «ВКФ «Укрпромснаб» по взаємовідносинам з ТОВ «Донбас-Нафтогаз» податкові зобов'язання відображенні, а відповідної сплати до бюджету не було.
Підстави формування податкового кредиту за такими обставинами відсутні.
Крім цього, відповідач зазначає, що відомості, які слугували для Стахановської ОДПІ при складанні акту та прийнятті оскаржуваного позивачем рішення мали достатньо обґрунтований характер. На підставі цих відомостей зроблено висновок, що наслідком взаємовідносин ТОВ «Донбас-Нафтогаз» з ПП «ВКФ «Укрпромснаб» є формування податкового кредиту для ТОВ «Донбас-Нафтогаз», що призводить до втрат державних коштів з бюджету, що само по собі є антисоціальним явищем. У зв'язку з цим відповідач вважає, що твердження позивача про те, що данні, вказані в акті перевірки носять суб'єктивну думку не коректні, а навпаки є обґрунтованими та були достатніми для прийняття оскаржуваного позивачем рішення.
На підставі викладеного представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, приходить до наступного.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Донбас-Нафтогаз» (далі ТОВ «Донбас-Нафтогаз») зареєстровано 25.10.2010 року у виконавчому комітеті Стахановської міської ради, свідоцтво про державну реєстрацію від 25.10.2010 року № 1392102 0000 001345, код за ЄДРПОУ 37315290.
Як вбачається з матеріалів справи, 25.03.2011 року на підставі службового посвідчення серії УЛГ № 031659, виданого 22.10.2009 року Стахановською ОДПІ, головним державним податковим ревізором-інспектором відділу податкового контролю юридичних осіб Дубенко І.О., згідно п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року, із змінами та доповненнями, та відповідно до наказу Стахановської ОДПІ від 25.03.2011 року № 374, проведено документальну невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбас-Нафтогаз» з питань перевірки відомостей, отриманих від осіб, які мали правові відносини з платником податків ПП «ВКФ «Укрпромснаб», код 34202109 за період з 01.01.2011 року по 31.01.2011 року.
За результатами перевірки складено акт від 25.03.2011 року № 99/23-37315290, з якого слід, що перевіркою встановлено порушення п. 198.3 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року, в результаті чого занижено податок на додану вартість за січень 2011 року на загальну суму 188648 грн.; ч. 1, 3, 5 ст. 203, ч. 1, 2 ст. 215, ст. 216 ЦК України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання наслідків, що обумовлені ними по правочинах, здійснених ТОВ «Донбас-Нафтогаз» при придбанні товарів (послуг).
На підставі вищевказаного акту перевірки Стахановською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 0000232301/0 від 28.03.2011 року на суму 188648 грн. основного платежу, 1 грн. штрафні санкції.
Суд вважає, що ТОВ «Донбас-Нафтогаз» правомірно сформував податковий кредит з податку на додану вартість у січні 2011 року в сумі 188648 грн. від постачальника ПП «ВКФ «Укрпромснаб», виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 03.01.2011 року між ПП «ВКФ «Укрпромснаб» та ТОВ «Донбас-Нафтогаз» укладено договір № 125, згідно якого ПП «ВКФ «Укрпромснаб» зобовязалося передати, а ТОВ «Донбас-Нафтогаз» прийняти та оплатити нафтопродукти, найменування, кількість, асортимент та ціна яких вказані у видатковій накладній.
На підтвердження виконання умов договору позивачем надано видаткові накладні, податкові накладні та товарно-транспортні накладні, копії яких знаходяться в матеріалах справи, та які підтверджують правомірність формування позивачем податкового кредиту в сумі 188648 грн.
Згідно п.п. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Відповідно до п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Пунктом 198.6 статті 198 Податкового кодексу України передбачено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу).
У разі якщо на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, які попередньо віднесені до податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до закону.
У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати виписки податкової накладної.
Системним аналізом вищевказаних положень Податкового кодексу України встановлено, що по своєму змісту наведені норми, як підставу для не включення у валові витрати та податковий кредит відповідних сум, розглядають лише відсутність податкових накладних та інших документів первинного бухгалтерського обліку, оскільки неможливо включити до складу валових витрат та податкового кредиту суми, що документально не підтверджені.
Тобто, з огляду на викладене, суд приходить до висновку, що аналіз реальності господарської діяльності та обґрунтованості формування валових витрат та податкового кредиту має здійснюватися на підставі даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту.
Документальним підтвердженням здійснення господарської діяльності ТОВ «Донбас-Нафтогаз» та ПП «ВКФ «Укрпромснаб», а відповідно здійснення певних витрат, є податкові накладні, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні.
Відповідно до ч.2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік є обовязковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, засновуються на даних бухгалтерського обліку.
Статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факт здійснення господарської операції, а якщо це неможливо безпосередньо після її закінчення.
Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати обовязкові реквізити: назву документа; дату та місце складання; назву підприємства, від імені якого складається документ; зміст та обсяг господарської операції та правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дозволяють ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Згідно п. 198.2 ст. 198 Податкового кодексу України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається:
дата тієї події, що відбулася раніше:
дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Позивачем одержано від ПП «ВКФ «Укрпромснаб» податкові накладні, тобто з боку позивача виконано усі передбачені законом умови щодо отримання податкового кредиту.
Суд критично оцінює доводи відповідача стосовно того, що ТОВ «Донбас-Нафтогаз» не було надано до перевірки документи бухгалтерського обліку, оскільки у вступній частині акту перевірки від 25.03.2011 року вказано, що до перевірки надано документи, підтверджуючі фінансово-господарські відносини ТОВ «Донбас-Нафтогаз» з ПП «ВКФ «Укрпромснаб».
Як вбачається з акту перевірки від 25.03.2011 року № 99/23-37315290, Стахановська ОДПІ під час проведення аналізу фінансового стану та технічного устаткування постачальника ПП «ВКФ «Укрпромснаб» посилається на акт перевірки Ленінської МДПІ у м. Луганську від 04.03.2011 року № 72/23-34202109, згідно якого угоди з вищезазначеним підприємством є нікчемними.
Судом встановлено, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 15.06.2011 року визнано протиправним наказ Ленінської МДПІ у м. Луганську від 03.03.2011 року № 364 «Про призначення невиїзної документальної перевірки ТОВ «ВКФ «Укрпромснаб» (код за ЄДРПОУ 34202109) з питань правомірності нарахування податкових зобовязань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за період з 01.12.2010 року по 31.12.2010 року». Визнано протиправними дії Ленінської МДПІ у м.Луганську з проведення документальної перевірки ТОВ «ВКФ «Укрпромснаб» (код за ЄДРПОУ 34202109) з питань правомірності нарахування податкових зобовязань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за період з 01.12.2010 року по 31.12.2010 року, результати якої оформлено актом від 04.03.2011 року № 72/23-34202109.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.08.2011 року постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15.06.2011 року залишено без змін.
Згідно ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З викладеного слід, що відповідач дійшов висновків про порушення позивачем, які викладені в акті перевірки від 25.03.2011 року № 99/23-37315290, на підставі акту перевірки від 04.03.2011 року № 72/23-34202109, дії по проведенню якої визнані судом протиправними.
Оскільки позивачем було правомірно включено до складу податкового кредиту за січень 2011 року 188648 грн., суд вважає, що податкове повідомлення-рішення № 0000232301/0 від 28.03.2011 року, винесене на підставі акту перевірки від 25.03.2011 року № 99/23-37315290, є протиправним та підлягає скасуванню.
Враховуючи наявні у матеріалах справи докази, суд вважає позовні вимоги ТОВ «Донбас-Нафтогаз» обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтвердженні судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбас-Нафтогаз» до Стахановської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 28.03.2011 року за № 0000232301/0 задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 28.03.2011 року за № 0000232301/0, винесене Стахановською обєднаною державною податковою інспекцією Луганської області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 26 вересня 2011 року.
Суддя Т.С. Ушаков