Постанова № 1860731, 18.04.2008, Господарський суд Херсонської області

Дата ухвалення
18.04.2008
Номер справи
7/215-ап-08
Номер документу
1860731
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м.Херсон, вул. Горького, 18

____________________________

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"18" квітня 2008 р. Справа № 7/215-АП-08

Господарський суд Херсонської області у складі судді Задорожної Н.О. при секретарі Просоєдовій Ю.Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом приватного підприємця ОСОБА_1 м.Херсон

до відповідача-1 державної податкової інспекції у м.Херсоні м.Херсон відповідача -2 Головного управління Державного казначейства України у Херсонській області м.Херсон

треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

Херсонська міська рада м.Херсон

приватний нотаріус ОСОБА_2 м.Херсон

про зобов'язання вчинити певні дії

за участю представників сторін:

від позивача - юрист ОСОБА_3(дор. б/н від 01.04.08р.)

від відповідача-1 - ст. держподатковий інспектор Горбунова К.О. (пост. дор. № 15414/9/10-105 від 28.12.07р.)

від відповідача-2 - головний спеціаліст Сенкевич О.В. (дор. № 14-08/807 від 18.03.08р.)

від 3-ї особи - Херсонської міської ради - головний спеціаліст Маковецький Д.Ю. (дор. № 9-771-9/21 від 18.12.07р.)

від 3-ї особи - приватного нотаріуса ОСОБА_2- уповноважена особа ОСОБА_4 (дор. від 01.04.08р. - в справі)

Позивач (приватний підприємець ОСОБА_1, м.Херсон, ЄДР НОМЕР_1, код НОМЕР_2) звернувся з позовом, у якому просить суд зобов'язати відповідача 1 - Державну податкову інспекцію у м.Херсоні, м.Херсон, підготувати та подати відповідачу 2 - управлінню Державного казначейства України у Херсонській області висновок щодо повернення надмірно утриманої (сплаченої) суми податку з доходів фізичних осіб у розмірі 39180грн. 85коп.

Заявою від 10.04.2008р. позивач на підставі ст.ст.51, 137 КАС України змінив позовні вимоги і просить суд зобов'язати Державне казначейство України у Херсонській області повернути (перерахувати) позивачу надмірно утриману (сплачену) суму податку з доходів фізичних осіб у розмірі 39 180грн. 85коп.

Судом задоволено заяву про зміну позовних вимог, оскільки її подано до прийняття судового рішення.

Враховуючи, що з 20 листопада 2006р. управління ДК у Херсонській області реорганізовано у Головне управління Державного казначейства України у Херсонській області, яке є правонаступником, суд, керуючись ст.55 КАС України, проводить заміну реорганізованого відповідача на його правонаступника.

Обгрунтовуючи підстави позову, позивач посилається на те, що є платником єдиного податку та знаходиться на спрощеній системі оподаткування.

На підставі договору купівлі-продажу від 07.12.2007р. ним здійснено відчуження нерухомого майна за ціною продажу 602540грн. 40коп.

При нотаріальному посвідченні договору приватний нотаріус ОСОБА_2, виконуючи функції податкового агента, зобов'язала позивача сплатити податок з доходів фізичних осіб з суми укладеного договору купівлі-продажу в розмірі 39180грн. 85коп., і було перераховано до місцевого бюджету згідно платіжного доручення №1 від 07.12.2007р.

Натомість відповідно до статті 6 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" від 03.07.1998р. №727 (далі Указ №727) фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які сплачують єдиний податок, не є платниками податку на доходи фізичних осіб.

Звернення з заявами про повернення безпідставно сплаченої суми податку позитивних наслідків не мали, в зв'язку з чим позивач змушений звернутись з адміністративним позовом за захистом порушеного права.

Відповідач 1 - ДПІ у м.Херсоні позов не визнає, посилається на те, що податок позивачем сплачено при нотаріальному оформленні договору на вимогу нотаріуса. До зазначених правовідносин ДПІ у м.Херсоні не має ніякого відношення, оскільки орган державної податкової служби не здійснював будь-яких дій стосовно нарахування та сплати цього податку, не приймав актів індивідуальної дії, що стосуються позивача і носять для нього обов'язковий характер.

Звернувся з клопотанням, у якому просить суд виключити ДПІ у м.Херсоні із складу відповідачів.

Відповідач 2 - ГУДКУ у Херсонській області у наданих поясненнях посилається на те, що здійснює відповідно до ст.48 Бюджетного кодексу України розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів. До повноважень органів Державного казначейства не входить контроль за обгрунтованістю та своєчасним внесенням обов'язкових платежів до бюджету, у тому числі по сплаті податку з доходів фізичних осіб.

З огляду на ці обставини, ГУДКУ у Херсонській області не може дати оцінку законності та обгрунтованості позовних вимог.

Державне казначейство України веде облік всіх надходжень, що належать місцевим бюджетам, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно перераховані до місцевих бюджетів.

Згідно п.7 «Порядку взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків»затвердженим наказом ДПА України № 58/78/22 від 03.02.05 орган державної податкової служби України на підставі даних особових рахунків платників готує висновки, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам. Згідно зазначених реєстрів орган державної податкової служби України, відповідний районний (міський) фінансовий орган та орган Державного казначейства України проводять приймання-передавання висновків про повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів).

За платежами, належними місцевим бюджетам, орган державної податкової служби України в термін не пізніше ніж п'ять робочих днів від дати отримання заяви платника передає висновки згідно з Реєстром висновків для погодження відповідному районному (міському) фінансовому органу.

Районний (міський) фінансовий орган у термін не пізніше ніж два робочих дні здійснює погодження отриманих висновків шляхом завірення підписом керівника районного (міського) фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків відповідному органу державної податкової служби України. Орган державної податкової служби України не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого районним (міським) фінансовим органом, передає його згідно з Реєстром висновків територіальному органу Державного казначейства України.

На підставі п.11 зазначеного порядку орган Державного казначейства України перевіряє правильність оформлення всіх документів, готує платіжне доручення на повернення коштів фізичним особам готівкою та за умови наявності коштів, необхідних для здійснення повернення, у термін не пізніше ніж п'ять робочих днів від дати отримання Реєстру здійснює перерахування коштів. У платіжному дорученні зазначаються реквізити установи банку, який здійснюватиме виплату коштів готівкою, або реквізити підприємства поштового зв'язку, з рахунку якого будуть сплачуватися перекази їх одержувачам.

Треті особи без самостійних вимог правом на надання письмових заперечень по заявленому позову не скористались.

У наданих суду усних поясненнях по суті позову, за умови його обгрунтованості, заперечень не мають.

Представник нотаріуса ОСОБА_2пояснив, що позивач сплатив податок з операції купівлі-продажу добровільно без будь-якого тиску.

Представник міської ради підтвердив надходження сплаченої ПП ОСОБА_1 суми податку до місцевого бюджету.

Клопотання відповідача задоволенню не підлягає, оскільки він, будучи контролюючим органом, здійснює функції контролю і стягнення щодо перерахованого позивачем податку, а приватний нотаріус є лише податковим агентом, який подає щоквартальні податкові розрахунки форми 1 ДФ.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд

в с т а н о в и в:

Сьомого грудня 2007р. між позивачем (продавець) та ТОВ "Крайтекс-Сервіс" (покупець) укладено договір купівлі-продажу майнового комплексу - об'єкта нерухомості, розташованого у м.Херсоні по вул.10-ій Західній, №22.

Продаж нерухомого майна вчинено за 602540грн. 40коп.

В процесі нотаріального посвідчення договору, у пункті 14 зазначено про сплату продавцем витрат по нотаріальному оформленню договору та сплату податку з доходу фізичних осіб від продажу нерухомого майна у сумі 39180грн. 85коп., які перераховані згідно платіжного доручення №1 від 07.12.2007р. до місцевого бюджету, банк одержувача УДК у Херсонській області, код 24104230, МФО 852010, рахунок 33216844700002, призначення платежу:*101; НОМЕР_2; 11011200; податок з доходів фізичних осіб від продажу нерухомого майна.

Зазначені кошти зараховано до місцевого бюджету 07.12.2007р., про що свідчить лист фінансового управління Херсонської міської ради від 18.02.2008р. №2-10/359.

Відповідно до положень Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" встановлено, що оподаткування доходів, отриманих фізичною особою від продажу нею товарів (надання послуг, виконання робіт), у межах підприємницької діяльності без створення юридичної особи, здійснюється за правилами, встановленими спеціальним законодавством з цих питань, з урахуванням норм цього пункту.

Зокрема, спеціальним законодавством врегульовано правовідносини, що стосуються спеціальної (спрощеної) системи оподаткування, обліку та звітності, порядок провадження якої здійснюється фізичними особами- суб'єктами підприємницької діяльності за правилами, встановленими Указом Президента України №727.

Відповідно до статті 6 Указу №727 не є платниками податку на доходи фізичних осіб фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які зареєстровані і сплачують єдиний податок, тобто платники єдиного податку. Зазначена правова норма кореспондує з п.п.4.3.25, п.4.3 ст.4 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", відповідно до якої до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку не включається дохід (прибуток), одержаний самозайнятою особою від здійснення нею підприємницької або незалежної професійної діяльності, якщо така особа обрала спеціальну (спрощену) систему оподаткування такого доходу (прибутку) відповідно до Закону.

Фактичними доказами, наданими у справу, доведено, що позивач знаходиться на спрощеній системі оподаткування і є платником єдиного податку, про що свідчить видане ДПА України ПП ОСОБА_1 свідоцтво про сплату єдиного податку від 01.01.2007р., НОМЕР_3.

Отже, на момент вчинення договору купівлі-продажу від 07.12.2007р. позивач (продавець) знаходився на спрощеній системі оподаткування, був платником єдиного податку і на нього не поширювався обов'язок щодо сплати податку з доходу, одержаного від продажу нерухомого майна.

Відтак, позивачем безпідставно перераховано податок з доходу від продажу нерухомого майна у сумі 39180грн. 85коп., тому заявлений позов підлягає задоволенню.

Суд не приймає доводи відповідачів з огляду на їх безпідставність та необгрунтованість.

Так, відповідно до ст.9 Закону України "Про Держану податкову службу" державні податкові інспекції в містах з районним поділом здійснюють функції з контролю за додержанням законодавства про податки, порядком прийняття і обліку від платників, своєчасністю і повнотою перерахування цих сум до бюджету.

Нотаріус виконує функції податкового агента і подає до органу державної податкової служби щоквартальні податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку форми 1 ДФ, затвердженої наказом ДПА України №451 від 29.09.2003р. Отже, у відношенні зазначеного податку орган ДПС здійснює контролюючі функції і є органом стягнення.

Статтею 78 Бюджетного кодексу України встановлено, що казначейське обслуговування місцевих бюджетів здійснюється територіальними органами Державного казначейства України.

Державне казначейство України веде обліку всіх надходжень, що належать місцевим бюджетам, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно перераховані до місцевих бюджетів.

Порядок повернення з бюджету помилково або надмірно сплачених грошових коштів платнику податків передбачено "Порядком взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та /або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків", затвердженого наказом ДПА України №58/78/22 від 03.02.2005р.

Повернення за платежами, належними місцевим бюджетам, проводиться на підставі Реєстру висновків погоджених органом ДПС з відповідним фінансовим органом, переданим для подальшого виконання територіальному органу Державного казначейства України.

Натомість у наданні таких висновків позивачу було відмовлено, що згідно встановленої процедури унеможливило подальше повернення помилково перерахованої суми податку.

Зважаючи на викладене, враховуючи те, що казначейське (розрахунково-касове) обслуговування місцевих бюджетів здійснюється територіальними органами Державного казначейства (ст.78 Бюджетного кодексу України), суд зобов'язує відповідача - Головне управління державного казначейства України у Херсонській області здійснити повернення помилково перерахованої суми податку з доходів у сумі 39 180грн. 85коп. на користь ПП ОСОБА_1.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено про дату виготовлення повного тексту постанови - 23 квітня 2008р. о 14.30 годині, каб.324, м.Херсон, вул.Горького, 18.

Позивачу присуджується з Державного бюджету 3грн. 40коп. судового збору.

Керуючись ст.ст. 157, 158, 160-163, 167, п. 3, 6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, суд

постановив:

1. Позов задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Державного казначейства України у Херсонській області, м.Херсон, код 22762213, повернути безпідставно перерахований приватним підприємцем ОСОБА_1, м.Херсон, код НОМЕР_2, до місцевого бюджету, банк одержувача УДК у Херсонській області, код 24104230, МФО 852010, рахунок №33216844700002 згідно платіжного доручення від 07.12.2007р. №1 податок з доходів фізичних осіб від продажу нерухомого майна.

Повернення коштів здійснити на користь ОСОБА_1, м.Херсон, код НОМЕР_2 на р.рахунок НОМЕР_4 в АКБ "Укрсиббанк", м.Херсон, МФО 351005.

2. Присудити приватному підприємцю ОСОБА_1, м.Херсон, код НОМЕР_2, з Державного бюджету 3грн. 40 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Н.О. Задорожна

повний текст постанови

складений 12.05.2008р.