Постанова № 1860685, 07.05.2008, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
07.05.2008
Номер справи
17/141
Номер документу
1860685
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

Господарський суд Чернігівської області

________________

14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 698-166, факс 7-44-62

Іменем України

ПОСТАНОВА

 "07" травня 2008 р. Справа № 17/141

м. Чернігів «07 »травня 2008 року

Суддя Кушнір І.В. розглянув у відкритому судовому засіданні за участю:

Секретаря судового засідання: Пищолка А.Г.

Представників позивача: Малай А.В. -держподатінспектор, дов.№2318/9/10-010 від 21.03.2008р.;

Відповідача: не з'явився.

матеріали справи №17/141

За ПОЗОВОМ: Державної податкової інспекції у м. Чернігові

14000, м. Чернігів, вул. Кирпоноса, 28

До ВІДПОВІДАЧА: Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1

АДРЕСА_1

Про стягнення 204345,85 грн. за рахунок активів

СУТЬ СПОРУ :

ДПІ у м. Чернігові пред'явлено позов до СПД - фізичної особи ОСОБА_1. про стягнення за рахунок активів податкового боргу з податку на додану вартість в розмірі 115009,00грн. основного платежу та 57889,50 грн. штрафних санкцій та з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 31445,87 грн. основного платежу та 1,48 грн. пені.

До початку судового засідання 07.05.08р. представником Позивача надана заява Позивача про уточнення позовних вимог та зміну предмету позову, згідно якої остаточна сума боргу по податку з доходів фізичних осіб складає 31319,36 грн., в тому числі 31295,87 грн. основного платежу, 18,30 грн. штрафних санкцій та 5,19 грн.пені.

Враховуючи, що зміна предмету позову не суперечить законодавству та не порушує чиї-небудь права і охоронювані законом інтереси і є правом Позивача, передбаченим ст. 51 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приймає заяву про зміну предмету позову.

Ухвала про відкриття провадження в адміністративній справі, повістка та додані до позовної заяви документи, неодноразово надіслані Відповідачу за адресою, вказаною в позові, повернулися з відміткою: за закінченням терміну зберігання. Судова повістка, надіслана Відповідачу 22.04.2008р., повернулася з відміткою: за зазначеною адресою не проживає.

Згідно листа Державного реєстратора м. Чернігова №321 від 21.03.2008р. СПД ОСОБА_1. зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1. Документів щодо зміни місця знаходження чи припинення підприємницької діяльності Відповідача до органу реєстрації надходило.

З викладеного вбачається, що процесуальні документи були направлені судом Відповідачу за місцем його державної реєстрації.

За таких обставин, суд вважає, що не перебування Відповідача за місцем його державної реєстрації та, як наслідок, неможливість направлення в засідання свого представника і ненадання відзиву, не перешкоджають розгляду справи по суті. Відкладення розгляду справи з направленням документів за тією ж адресою позбавлене смислу.

Справа розглядається за наявними матеріалами.

Заслухавши представника Позивача та дослідивши надані письмові докази, суд

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1зареєстрований в якості суб'єкта підприємницької діяльності виконавчим комітетом Чернігівської міської ради 05.10.2005р.

СПД ОСОБА_1. зареєстрований ДПІ у м. Чернігові як платник податків з 06.10.2005р. за №20309.

Відповідно до Закону України № 1251-ХІІ від 25.06.1991 р “Про систему оподаткування” Боржник є платником податків і тому зобов'язаний подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів), та сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законами терміни. Ст. 11 названого закону встановлює, що за порушення податкових законів платники податків та зборів несуть відповідальність, передбачену законодавством.

Згідно п.п.5.3.1 п.5.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.00р. №2181-ІІІ (далі Закон №2181) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Відповідачем дані вимоги не виконані.

Станом на момент подання позову за Відповідачем рахується податковий борг по сплаті податку на додану вартість в розмірі 115009,00 грн. основного платежу та 57889,50 грн. штрафних санкцій. Зазначена сума боргу виникла на підставі податкових повідомлень-рішень: №0011531720/0 від 30.08.2007р., №0013661720/0 від 26.11.2007р., №0013671720/0 від 26.11.2007р. якими визначено податкове зобов`язання на суму 172558,50 грн., 170,00 грн. та 170,00 грн. відповідно (податкове повідомлення рішення №0011531720/0 від 30.08.2007р отримано Відповідачем особисто 30.08.2007р., податкові повідомлення-рішення №0013661720/0 та №0013671720/0 від 26.11.2007 р. були отримані Відповідачем 01.12.07р. згідно повідомлення про вручення №3974920).

Сума боргу по податку з доходів фізичних осіб в розмірі 31314,17 грн. визначена розрахунком авансових платежів №0000000430/17 від 05.02.07р., податковим повідомленням №00046317/0 від 05.02.2007р. (отримано Відповідачем особисто 09.02.07р.), згідно якого станом на 14.08.07р. нараховано 225,00 грн., враховуючи сплату Відповідачем 214,00 грн., сума боргу становить 11,00 грн. Станом на 14.11.07р. нараховано 225,00 грн.; податковим повідомленням-рішенням №0011521720/0 від 30.08.07р., (отримано Відповідачем особисто 30.08.07р.) на суму 31284,87 грн., податковими повідомленнями-рішеннями №0084941710/0 від 06.12.2007р. на суму 5,50грн. та №0084931710/0 від 06.12.2007р. на суму 12,80 грн., які були надіслані рекомендованим листом з повідомленням, проте були повернуті без вручення адресату та розміщені на дошці податкових оголошень, про що свідчить акт про встановлення факту повернення податкового повідомлення-рішення від 23.01.2008р.

Платіжними дорученнями 20.11.07р., 14.02.08р., 01.04.08р. Відповідачем було сплачено 225,00 грн. податкового боргу.

Крім того за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання Відповідачу нарахована пеня в розмірі 5,19 грн.

Таким чином, сума боргу по податку з доходів фізичних осіб становить 31319,36грн., в тому числі 31295,87 грн. основного платежу, 18,30 грн. штрафних санкцій та 5,19 грн. пені.

Згідно п.1.3. ст.1 Закону №2181:

“Податковий борг (недоїмка) -податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.”

Згідно до п.5.1. ст.5 Закону №2181:

«Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.»

Відповідно до п.п.5.2.1. п.5.2. ст.5 Закону №2181:

“Податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.”

Доказів оскарження вищезазначених податкових повідомлень-рішень Відповідач не надав, а отже визначені в них суми є узгодженими.

Згідно до п.п.6.2.4. п.6.2. ст.6 Закону №2181-ІІІ:

«Податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.

У такому самому порядку надсилаються податкові повідомлення.

У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.

Порядок встановлення дошок податкових повідомлень визначається центральним податковим органом.

Податкові повідомлення або податкові вимоги, розміщені з порушенням правил, установлених цим підпунктом, вважаються такими, що не були врученими (надісланими) платнику податків.»

Позивачем були сформовані та направлені рекомендованими листами з повідомленнями про вручення податкові вимоги: перша за №1/4547 від 17.08.2007р. (отримана Відповідачем 30.08.07р., повідомлення про вручення №3235019) та друга за №2/5863 від 02.10.2007р. (була повернута поштою в зв'язку з відсутністю відповідача за вказаною адресою та розміщена на дошці податкових оголошень, про що складено акт встановлення факту повернення податкової вимоги від 08.11.2007р.).

Враховуючи, що вищевказаний податковий борг самостійно Відповідачем не погашений, він підлягає стягненню за рахунок активів такого платника на підставі п.п.3.1.1 п.3.1. ст. 3 Закону №2181 в судовому порядку.

За таких обставин позовні вимоги являються обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

При вирішенні питання розподілу судових витрат суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України:

“У справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.”

Покладення на Відповідача держмита у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, даною статтею взагалі не передбачено.

На підставі викладеного, суд не знаходить підстав для покладення на Відповідача обов'язку сплачувати держмито за розгляд даної справи.

Керуючись ст.ст.94, 158-163, п.6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути за рахунок активів з суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1(АДРЕСА_1, ід. код НОМЕР_1, р/рНОМЕР_2, ЧФ ВАТ Банку „Біг Енергія” м. Чернігів, МФО 353508):

- на користь державного бюджету (р/р31110029700002, код 14010100, отримувач: Держбюджет: банк ГУДК в Чернігівській області, МФО 853592, код 22825965) 115009грн. основного платежу та 57889 грн. 50 коп. штрафних санкцій по податку на додану вартість;

- на користь місцевого бюджету (р/р33217801700002, код 11010200, отримувач: місцевий бюджет, банк ГУДК в Чернігівській області, МФО 853592, код 22825965) 31314грн. 17 коп. основного платежу та 5 грн. 19 коп. пені. по податку з доходів фізичних осіб.

Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили в разі надходження заяви особи, на користь якої ухвалено судове рішення.

3. Дана Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в наступному порядку. Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції,  який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

4. Дана Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

5. Дана Постанова після набрання законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Суддя І.В. Кушнір