Постанова № 18570068, 26.09.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.09.2011
Номер справи
2а/0570/12257/2011
Номер документу
18570068
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 вересня 2011 р. справа № 2а/0570/12257/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Зеленова А. С.

при секретаріКобець О.А.

за участю:

представника відповідача Олійникова С.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРПРОММАШ» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення №0000062240 від 23.03.2011 року прийняте Словянською ОДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій з урахуванням рішення Державної податкової адміністрації у Донецькій області про результати розгляду скарги від 21.04.2011 року №7739/10/25-113-1 на суму 87007,17грн., в частині визначення строку погашення грошового зобовязання протягом десяти календарних днів, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРПРОММАШ» звернулося до суду з позовом до Словянської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення №0000062240 від 23.03.2011 року прийняте Словянською ОДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій з урахуванням рішення Державної податкової адміністрації у Донецькій області про результати розгляду скарги від 21.04.2011 року №7739/10/25-113-1 на суму 87007,17грн., в частині визначення строку погашення грошового зобовязання протягом десяти календарних днів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами перевірки ТОВ «УКРПРОММАШ» Словянською ОДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000062240 від 23.03.2011 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Підставою для його прийняття є виявлений в ході перевірки факт порушення ТОВ «УКРПРОММАШ» вимог ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» в частині перевищення строку зарахування валютної виручки на валютний рахунок за експортним контрактом №1-95/04.09 від 15.04.09 укладеного з іранською компанією «Isfahan Steel Company». Словянською ОДПІ, керуючись ст.4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» та пунктом 54.3.3 статті 54 Податкового кодексу України, нарахована пеня за порушення термінів розрахунків в сфері ЗЕД на суму 97760,24грн. В рішенні зазначено, що ця сума є грошовим зобовязанням і підлягає сплаті протягом десяти календарних днів, що настануть за днем отримання цього Рішення, на бюджетний рахунок одержувача відповідно до п.57.3 ст. 57 Податкового кодексу України.

В порядку адміністративного оскарження ТОВ «УКРПРОММАШ» було подано скаргу на вищевказане рішення. За результатами її розгляду ДПА в Донецькій області було прийняте рішення про результати розгляду скарги від 21.04.2011 року №7739/10/25-113-1, в якому податкове повідомлення-рішення №0000062240 від 23.03.2011 року було скасовано в частині зменшення суми грошового зобовязання на суму 10753,07грн., а в іншій частині, зокрема, строку погашення зобовязання впродовж 10 календарних днів, залишено без змін. Не погодившись із даним рішенням, ТОВ «УКРПРОММАШ» була подана скарга до ДПА України, за результатами якої 29.06.2011 року прийнято рішення №11824/6/25-0415 про результати розгляду скарги. Рішення ДПА в Донецькій області залишено без змін. На доводи у скарзі ТОВ «УКРПРОММАШ» не звернуто уваги.

Вважає, що податкове повідомлення-рішення №0000062240 від 23.03.2011 року прийнято з порушенням норм діючого законодавства та підлягає скасуванню.

Просить суд, скасувати податкове повідомлення-рішення №0000062240 від 23.03.2011 року прийняте, Словянською ОДПІ, про застосування штрафних (фінансових) санкцій з урахуванням рішення Державної податкової адміністрації у Донецькій області про результати розгляду скарги від 21.04.2011 року №7739/10/25-113-1 на суму 87007,17грн., в частині визначення строку погашення грошового зобовязання протягом десяти календарних днів /а.с.3-5/.

Представник позивача у судове засідання не зявився, про час, день та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надіслав заяву про розгляд справи без його участі на підставі наданих доказів /а.с.93/.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення проти позову, у яких вказав, що пп.54.3.3 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган зобовязаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством. Згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Статтею 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» передбачено, що державні податкові інспекції вправі за наслідками документальних перевірок безпосередньо стягувати з резидентів пеню, передбачену цією статтею.

Відповідно до п. 14.1.39 ст. 14 Податкового кодексу надано визначення грошового зобовязання платника податків, де грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до п.57.3. ст. 57 ПКУ у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Також, згідно п.п.2.2 Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом ДПА України від 22.12.2010 року №985 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.12.10 за №1440/18735, передбачено, що у випадках, що зазначені у п.2.1 цього розділу, відповідний структурний підрозділ органу державної податкової служби складає податкове повідомлення-рішення: за формою згідно з додатком 11 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) та/або пені за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (форма «У»).

Вказаною формою податкового повідомлення-рішення передбачено, що сума грошового зобовязання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні, підлягає сплаті протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання цього податкового повідомлення-рішення (при проведенні адміністративного або судового оскарження протягом десяти календарних днів, наступних за днем узгодження) на бюджетний рахунок одержувача.

Вважає, податкове повідомлення-рішення Словянської ОДПІ прийняте з урахуванням норм діючого законодавства.

Просив суд відмовити у задоволенні позову /а.с. 50-51/.

Заслухавши пояснення учасників процесу, які зявились у судове засідання, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №328386 Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРПРОММАШ» зареєстроване в якості юридичної особи Виконавчим комітетом Словянської міської ради Донецької області 14 січня 2000 року, за адресою: вул. Волзька, 162, м. Словянськ, 84116 /а.с.92/.

Відповідно до Довідки Головного управління статистики у Донецькій області серії АБ №205116 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України ТОВ «УКРПРОММАШ» перебуває в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, ідентифікаційний код 30708750 /а.с.91/.

Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРПРОММАШ» здійснює свою діяльність відповідно до Статуту підприємства в новій редакції, затвердженого рішенням загальних зборів, протокол від 27.07.2010 року /а.с.82-89/.

Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків за ф.4-ОПП від 05.08.2003 року №2631 Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРПРОММАШ» перебуває на податковому обліку в Словянській обєднаній державній податковій інспекції Донецької області з 18.01.2000 року за №2631/а.с.90/.

Відповідно до наказу начальника Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області від 28.01.2011 року №150 призначено проведення документальної планової виїзної перевірки платника податків ТОВ «УКРПРОММАШ» з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства /а.с.52/.

На підстав направлення від 15.02.2011 року №000195 та наказу Словянської ОДПІ від 28.01.2011 року в період з 17.02.2011 року по 02.03.2011 року проведено виїзну планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРПРОММАШ» (код ЄДРПОУ 30708750) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року.

За результатами даної перевірки Словянською ОДПІ складено акт перевірки №802/23-30708750 від 11.03.2011 року /а.с.95-148/.

Актом перевірки встановлено порушення вимог ст.1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»: прострочення законодавчо встановленого терміну надходження виручки в іноземній валюті від нерезидента за експортований товар за контрактом №1-95/04.09 від 15.04.09 укладеного з іранською компанією «Isfahan Steel Company» у сумі:

-29016євро становить 29 днів (з 14.04.2010 року по 12.05.2010 року);

-7950євро становить 233 дня (з 13.05.2010 року по 31.12.2010 року).

На підставі викладеного Словянською ОДПІ 23.03.2011 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0000062240 від 23.03.2011 про нарахування суми грошового зобовязання за платежем: пеня за порушення термінів розрахунків в сфері ЗЕД на суму 97760,24грн. /а.с.18/.

Вказане податкове повідомлення-рішення було оскаржено до Державної податкової адміністрації у Донецькій області. Рішенням ДПА у Донецькій області від 21.04.11 №7793/10/25-113-1, прийнятим за результатами розгляду скарги, податкове повідомлення-рішення від 23.03.2011 року №0000062240 було скасовано в частині застосування пені на суму 10753,07грн.

Відповідно до п.п.5.1.2 Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків затвердженого наказом ДПА України від 22.12.2010 року №985 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.12.10 за №1440/18735 (далі Порядок №985), податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним, якщо орган державної податкової служби зменшує нараховану суму грошового зобовязання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення.

З урахуванням рішення ДПА у Донецькій області від 21.04.11 №7793/10/25-113-1, прийнятим за результатами розгляду скарги та на підставі п.п.2.3 п.2 Порядку №985 ТОВ «УКРПРОММАШ» було направлено податкове повідомлення-рішення від 29.04.2011 року №0000162240, яким нараховано суми грошового зобовязання за платежем: пеня за порушення термінів розрахунків в сфері ЗЕД на суму 87000,17грн. /а.с.22/.

Не погодившись із рішенням ДПА у Донецькій області, ТОВ «УКРПРОММАШ» 28.04.2011 року звернулось із скаргою до Державної податкової адміністрації України. За результатами розгляду даної скарги ДПА України прийнято рішення, про результати розгляду скарги від 19.06.2011 року №11824/6/25-0415 /а.с.23-24/, яким ДПА України залишає без змін податкове повідомлення-рішення Словянської ОДПІ від 23.03.2011 року №0000062240 про сплату застосованих до ТОВ «УКРПРОММАШ» штрафних (фінансових) санкцій , з урахуванням рішення ДПА у Донецькій області від 21.04.11 №7793/10/25-113-1, а скаргу ТОВ «УКРПРОММАШ» - без задоволення /а.с.23-24/.

Не погодившись із даним повідомленням позивач звернувся до суду із адміністративним позовом /а.с.3-5/.

У відповідності до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 3 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади.

Суд приходить до висновку, що відповідач у судовому засіданні довів правомірність своїх дій та прийнятого ним податкового повідомлення-рішення, з огляду на таке.

Пп.54.3.3 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган зобовязаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством. Згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Статтею 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» передбачено, що державні податкові інспекції вправі за наслідками документальних перевірок безпосередньо стягувати з резидентів пеню, передбачену цією статтею.

Відповідно до п. 14.1.39 ст. 14 Податкового кодексу надано визначення грошового зобовязання платника податків, де грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до п.57.3. ст. 57 ПКУ у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Також, згідно п.п.2.2 Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом ДПА України від 22.12.2010 року №985 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.12.10 за №1440/18735, передбачено, що у випадках, що зазначені у п.2.1 цього розділу, відповідний структурний підрозділ органу державної податкової служби складає податкове повідомлення-рішення: за формою згідно з додатком 11 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) та/або пені за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (форма «У»).

Вказаною формою податкового повідомлення-рішення передбачено, що сума грошового зобовязання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні, підлягає сплаті протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання цього податкового повідомлення-рішення (при проведенні адміністративного або судового оскарження протягом десяти календарних днів, наступних за днем узгодження) на бюджетний рахунок одержувача.

Чим позивач і скористався, пройшовши процедуру адміністративного та судового оскарження.

Крім того, відповідно до п.п.5.1.2 Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків затвердженого наказом ДПА України від 22.12.2010 року №985 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.12.10 за №1440/18735, податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним, якщо орган державної податкової служби зменшує нараховану суму грошового зобовязання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення.

З урахуванням рішення ДПА у Донецькій області від 21.04.11 №7793/10/25-113-1, прийнятим за результатами розгляду скарги та на підставі п.п.2.3 п.2 Порядку №985 ТОВ «УКРПРОММАШ» було направлено податкове повідомлення-рішення від 29.04.2011 року №0000162240, яким нараховано суми грошового зобовязання за платежем: пеня за порушення термінів розрахунків в сфері ЗЕД на суму 87000,17грн.

Тобто рішення, яке оскаржує позивач в частині визначення десятиденного терміну сплати є відкликаним.

Враховуючи наведене, суд відмовляє у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРПРОММАШ» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення №0000062240 від 23.03.2011 року прийняте Словянською ОДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій з урахуванням рішення Державної податкової адміністрації у Донецькій області про результати розгляду скарги від 21.04.2011 року №7739/10/25-113-1 на суму 87007,17грн., в частині визначення строку погашення грошового зобовязання протягом десяти календарних днів.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРПРОММАШ» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення №0000062240 від 23.03.2011 року прийняте Словянською ОДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій з урахуванням рішення Державної податкової адміністрації у Донецькій області про результати розгляду скарги від 21.04.2011 року №7739/10/25-113-1 на суму 87007,17грн., в частині визначення строку погашення грошового зобовязання протягом десяти календарних днів - відмовити.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 26 вересня 2011 року в присутності представника відповідача. Постанова виготовлена в повному обсязі 29 вересня 2011 року.

Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Зеленов А. С.