Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
29.09.11р.Справа № 22/5005/10430/2011
за позовом Прокурора Жовтневого району м. Кривого Рогу в інтересах держави в особі Криворізької міської ради, м.Кривий Ріг
до Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", м.Дніпропетровськ
про внесення змін до договору оренди від 23.07.2003р.
Суддя Пуппо Л.Д.
Представники:
Від прокурора: не з'явився
Від позивача: не з'явився
Від відповідача: ОСОБА_1, дов. від 12.04.11 №102, представник
СУТЬ СПОРУ
Прокурор Жовтневого району м. Кривого Рогу в інтересах держави в особі Криворізької міської ради, просить суд внести зміни до п.3.1 Договору оренди земельної ділянки від 23.07.2003р., зареєстрованого за № 2751 від 01.08.2003р., укладеного між Криворізькою міською радою та Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", виклавши його в наступній редакції: " п.3.1 Річна орендна плата вноситься "Орендарем " виключно у грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України від нормативної грошової оцінки, на підставі витягу (або довідки) з технічної документації нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого управлінням держказначейства у м. Кривому Розі Дніпропетровської області, на рахунок відділення держказначейства у м. Кривому Розі № 33215812700026 у банку ГУДКУ у Дніпропетровській області МФО 85012, код ЄДРПОУ 24237497 щомісячно протягом 30-ти календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця".
Прокурор не з'явився, надав клопотання про розгляд справи без його участі, позов підтримує в повному обсязі.
Представник від Криворізької міської ради не з'явився, повідомлений належним чином, поштове повідомлення ним отримане 18.08.11р.
Відповідач проти позову не заперечує, однак вважає, що порядок і строк оплати за позовними вимогами не є обов'язковими згідно чинного законодавства, а віддута не повинно бути судовим примусом.
Справа розглядається за наявними матеріалами згідно статті 75 Господарського процесуального кодексу України ( далі - ГПК України ).
В порядку статті 85 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, оцінивши надані докази, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В
Між Криворізькою міською радою (орендодавець) та Відповідачем (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки від 23.07.2003р., згідно якого «Орендодавець»надає, а «Орендар»приймає у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 5956 кв.м., згідно з планом землекористування.
31.03.2011 року на загальних зборах акціонерів ВАТ ,,ЕК „Дніпрообленерго" було прийнято рішення про перейменування Відкритого акціонерного товариства „Енергопостачальна компанія „Дніпрообленерго" на Публічне акціонерне товариство „Енергопостачальна компанія „Дніпрообленерго". Внесення змін були зареєстровані 11.04.11, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи №064319.
Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Криворізької міської ради від 18.12.2002р. № 554.
Згідно п.2.1 земельна ділянка передається в оренду з метою несільськогосподарського використання під розміщення електропідстанції Криворізьких електричних мереж "Соколовка" по вул. Електрозаводській в Жовтневому районі. Договір зареєстрований за № 2751 від 01.08.2003р.
Згідно п 3.1 за користування земельною ділянкою Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату на рік у розміру 1,5% від її грошової оцінки на підставі довідки управління земельних ресурсів на рахунок відділення держказначейства у Жовтневому районі № 33216812800022 в банку УДКУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ , МФО 805012 код ЄДРПОУ 24237505 рівними частками щомісячно протягом тридцяти календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного місяця.
Пунктом 3.5 зазначено, що орендна плата не може бути меншою за розмір земельного податку. У разі збільшення відповідно до законів України розміру земельного податку Орендодавець має право вимагати збільшення орендної плати.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України № 309-VI від 03.06.2008р. у Закон України "Про оренду землі" внесено зміни, зокрема ч.4, 5 ст. 21 викладені у редакції: "Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині".
З 01.01.2011р. набув чинності Податковий кодекс України, відповідно до статті 288 якого підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільним кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обовязковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (стаття 6 Цивільного кодексу України).
Відповідно до змісту статей 759, 762 ЦК України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном
Відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі" (з відповідними змінами) орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Згідно зі статтею 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (стаття 30 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до статті 654 Цивільного кодексу України зміна умов договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно до частини другої статті 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Частиною 2 статті 652 ЦК України, якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:
1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;
2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;
3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;
4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона. У разі розірвання договору внаслідок істотної зміни обставин суд, на вимогу будь-якої із сторін, визначає наслідки розірвання договору виходячи з необхідності справедливого розподілу між сторонами витрат, понесених ними у зв'язку з виконанням цього договору.
Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.
В частинах 3, 4 статті 653 цього ж кодексу вказано, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором або законом.
Отже, враховуючи те, що відбулась зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею (в трикратному розмірі земельного податку), суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково, без банківських реквізитів, оскільки в типовій формі договору оренди земельної частки (паю) затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах №5 від 17.01.2000р. не передбачені банківські реквізити, які у будь-який момент можуть бути змінені.
Керуючись Законом України «Про оренду землі», статтями 651, 652, 653, 654 Цивільного кодексу України статтями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В
Позов задовольнити частково.
Змінити п. 3.1. Договору оренди землі від 01.08.2003 року, укладеного між Криворізькою міською радою (50101, м. Кривий Ріг, вул. Радянська, ЄДРПОУ 24230992) та Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" ( 49107, м. Дніпропетровськ, Запорізьке шосе,22, ЄДРПОУ 23359034) зареєстрованого за №2751 від 01.08.2003., виклавши його в такій редакції: " п.3.1 Річна орендна плата вноситься "Орендарем " виключно у грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України від нормативної грошової оцінки, на підставі витягу (або довідки) з технічної документації нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого управлінням держказначейства у м. Кривому Розі Дніпропетровської області, на рахунок відділення держказначейства у м. Кривому Розі щомісячно протягом 30-ти календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця".
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" (49107, м. Дніпропетровськ, Запорізьке шосе,22, ЄДРПОУ 23359034) в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31118095700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, код ЗКПО 24246786, МФО 805012) державне мито в розмірі 85,00 грн., видати наказ.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" (49107, м. Дніпропетровськ, Запорізьке шосе,22, ЄДРПОУ 23359034) в дохід Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 3121726470005 в Дніпропетровській області, КБКД 22050003 "Надходження від оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах", ЗКПО 24246786, МФО 805012) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236,00 грн., видати наказ.
Суддя Л.Д.Пуппо
Рішення підписано 04.10.2011 року