ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"26" червня 2008 р.
Справа № 3/125-2450
Господарський суд Тернопільської області
у складі
Розглянув справу
за позовом: Управління з експлуатації майнового комплексу Тернопільської обласної ради (код ЄДРПОУ 30165302), м. Тернопіль, вул. М. Грушевського, 8.
до відповідача: Тернопільської обласної ради (код ЄДРПОУ 24630220), м. Тернопіль, вул. М. Грушевського, 8.
за участю представників сторін:
позивача: Стефанів І.С. - начальник відділу кадрової роботи, довіреність №107/02 від 18.06.2008р.
відповідача: Горішевська Н.І. –консультант відділу юридичного забезпечення, довіреність №07-406 від 02.04.2008р.
Суть спору До господарського суду надійшла позовна заява Управління з експлуатації майнового комплексу Тернопільської обласної ради до Тернопільської обласної ради про стягнення заборгованості на суму 83 488 грн. 34 коп.
В розпочатому судовому засіданні представникам сторін роз’яснено їх права та обов’язки , передбачені ст.ст.20,22,81-1 ГПК України.
Технічна фіксація (звукозапис) судового процесу , в порядку ст.. 81-1 ГПК України не здійснюється із-за відсутності відповідного клопотання сторін.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує дією Договору на надання послуг з комплексного утримання приміщень адмінбудинку від 03.08.2007 року з додатками №1 та №2 , угодами №1 про внесення змін до договору від 03 серпня 2007 року на надання послуг з комплексного утримання приміщень адмінбудинку від 30.10.2007 року та угоди №2 про внесення змін до договору від 3 серпня 2007 року на надання послуг з комплексного утримання приміщень адмінбудинку від 27 грудня 2007 року, а тому просить стягнути з відповідача зазначену суму боргу .
У судовому засіданні та у представленому суду відзиві на позов №07-740 від 25.06.2008 року Тернопільська обласна рада зазначає , що річним планом державних закупівель виконавчого апарату Тернопільської обласної ради передбачено застосування процедури закупівлі в одного учасника на послуги з обслуговування приміщень в адміністративному будинку Тернопільської обласної ради по вул. Грушевського , 8 в м. Тернополі.
Однак , Міжвідомча комісія з питань державних закупівель надала негативний висновок щодо можливості закупівлі послуг, а тому обласна рада не змогла укласти договір. В силу зазначеного, Тернопільська обласна рада не може взяти відповідні бюджетні зобов'язання та здійснити оплату за надані послуги в сумі 83 488 грн. 34 коп.
В судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав повністю.
Розглянувши матеріали справи , заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, суд встановив наступне :
Пунктом 2 статті 20 Господарського кодексу України визначено , що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів . Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються , зокрема , шляхом відшкодування збитків .
Під збитками розуміються витрати , зроблені управленою стороною , втрата або пошкодження її майна , а також не одержані нею доходи , які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною (статті 224 п. 2 ГК України ) .
Як встановлено в судовому засіданні, 03 серпня 2007 року між Тернопільською обласною радою в особі голови ради Миколенка М.А. , що діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та управлінням з експлуатації майнового комплексу Тернопільської обласної ради в особі начальника управління Слободяна І.Т. було укладено Договір на надання послуг з комплексного утримання приміщень адмінбудинку , згідно умов якого Тернопільська обласна рада зобов'язувалася оплатити вартість наданих послуг з комплексного утримання приміщень адмінбудинку за адресою м. Тернопіль вул. М. Грушевського , 8 управлінню з експлуатації майнового комплексу .
Пунктом 1.1 Договору сторони визначили , що управління як балансоутримувач адміністративного будинку Тернопільської обласної ради , надає послуги з комплексного утримання частини приміщень адмінбудинку загальною площею 3070,31 кв. м. , які перебувають у користуванні ради .
Послуги з комплексного утримання приміщень адмінбудинку передбачають прибирання внутрішніх приміщень , в тому числі приміщень загального користування , утримання та охорону прибудинкової території та будинку , поточний ремонт місць загального користування , вивіз сміття , обслуговування та поточний ремонт ліфтів, профілактичний огляд і поточний ремонт системи опалення , водопостачання , каналізації і водостоків , електросилового і електроосвітлювального обладнання і устаткування , кондиціонерів та систем вентиляції, протипожежного інвентаря , обладнання і сигналізації, систем автоматики та контрольно-вимірювальних приладів , засобів електрозв'язку .
Вартість послуг складає 303 744 грн. ( пункт 2.1 Договору ); плата за надані послуги проводиться щомісячно до 20 числа місяця наступного за звітним , на підставі поданих Управлінням актів виконаних робіт .
Договір діє з 03 серпня 2007 року до повного виконання сторонами взятих на себе зобов'язань .
В силу ст. 11 ЦК України цивільні права і обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
У відповідності до статті 193 Господарського кодексу України суб'єкт господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До вимог господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з врахуванням особливостей, передбачених господарським кодексом України.
П.1 статті 509 ЦК України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги тощо або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
У відповідності до вимог ст. ст. 525,526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Беручи до уваги доводи позивача, оцінені докази, суд дійшов висновку про те, що, між позивачем та відповідачем виникли зобов'язання з надання послуг , що підтверджується документами, належним чином завірені копії яких знаходяться у матеріалах справи.
Статтею 901 Цивільного Кодексу України встановлено , що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.
Як вбачається із наданих позивачем документів, зокрема: Актів про надані послуги № 199/1 від 31.03.2008 року ; № 145/1 від 29.02.2008 року ; № 276/1 від 05.05.2008року , Тернопільська обласна рада станом на час подачі позову до суду заборгувала по оплаті за надані послуги 83488,34 грн.
13 травня 2008 року за № 84/01 на адресу Тернопільської обласної ради м. Тернопіль була направлена претензія про відшкодування послуг, наданих в період з лютого по квітень 2008 року на суму 83 488 грн. 34 коп.
У відповіді на претензію № 07-622 від 26.05.2008 року Тернопільська обласна рада зазначає , що відповідно до частини першої статті 2 Закону України " Про закупівлю товарів , робіт і послуг за державні кошти " угоди про надання послуг на суму , що дорівнює або перевищує 20 тисяч гривень, укладаються після проведення визначеної законом процедури закупівлі.
Міжвідомча комісія з питань державних закупівель надала негативний висновок щодо можливості закупівлі послуг, а тому Тернопільська обласна рада не змогла укласти договір і не може взяти відповідні бюджетні зобов'язання та здійснити оплату за надані у лютому-травні 2007 року послуги на суму 83488,34 грн.
У відповідності до статті 32 ГПК України доказами у справі є будь - які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Представленими суду доказами, позивач по справі довів наявність перед ним на час подання позову до суду боргу відповідача за надані комунальні послуги на суму 83488, 34 грн., що в силу ст.ст. 526, 530 ЦК України є неприпустимим, а тому порушене право позивача підлягає судовому захисту.
У відповідності з пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України та статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини , на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Доказів , які б свідчили про погашення заборгованості перед позивачем в сумі 83488,34 грн. , Тернопільська обласна рада суду не представила , а тому у відповідності до статті 33 Господарського процесуального кодексу України суд визначає , що на час розгляду заяви в суді борг не сплачений і грошові вимоги у вказаній сумі підлягають до задоволення як обґрунтовано заявлені та підтверджені документально .
Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача, згідно приписів ст.ст. 44,49 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі наведеного , керуючись ст. 129 Конституції України, п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного Кодексу України, ст. ст.. 20,193 ГК України, ст. ст.11, 509, 525, 526, 837 ЦК України, ст.ст. 33, 44, 49, 81-1, 82, 84, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Тернопільської обласної ради м. Тернопіль вул. Грушевського 8 ,
(код ЄДРПОУ 24630220) на користь Управління з експлуатації майнового комплексу Тернопільської обласної ради м. Тернопіль вул. Грушевського , 8 , ( код ЄДРПОУ 30165302) - 83 488 грн. 34 коп. боргу ; 834 грн. 88 коп. в повернення витрат по оплаті державного мита та 118 грн. в повернення витрат по оплаті інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
3. На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення «04»липня 2008 року, через місцевий господарський суд Тернопільської області .
4. Рішення направити сторонам по справі.
Суддя