Постанова № 18516212, 20.09.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.09.2011
Номер справи
2а-7455/11/2670
Номер документу
18516212
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

20 вересня 2011 року 11:07 № 2а-7455/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., при секретарі Чупринко Н.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомКомунального підприємства «Київський метрополітен» доСпеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків провизнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень від 16.05.2011р., за участю: позивача Мирошніченко Т.О. відповідач Карпенко О.В. На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 20 вересня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Комунальне підприємство «Київський метрополітен»(далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків (далі по тексту - відповідач) про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень від 16.05.2011р. №0000714210 та №0000724210.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення рішення прийняті відповідачем протиправно.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.

Відповідач проти заявленого позову заперечив, посилаючись на те, що податкові повідомлення рішення прийняті правомірно та на підставі встановлених податковою інспекцією порушень.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків проведено перевірку Комунального підприємства «Київський метрополітен»за результатами якої 21.04.2011р. прийнято акт №4154/23-02/03328913 про результати документальної планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2008р. по 30.09.2010р., валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008р. по 30.09.2010р. (далі по тексту Акт перевірки).

Актом перевірки встановлено порушення п.п. 1.11.1 п. 1.11 статті 1, п. 5.1 статті 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.1994р. №334/94-ВР, в результаті чого позивачем:

-завищено відємне значення обєкта оподаткування податком на прибуток: за 2009 рік на загальну суму 16170573грн., в тому числі: за 1 квартал 2009 року 4047774грн.; за півріччя 2009 року 8070050грн.; за 3 квартал 2009 року 12145833грн.; за 3 квартал 2010 року на загальну суму 9440302грн., в тому числі: 1 квартал 2010 року 18467438грн.; півріччя 2010 року 21048766грн.;

-заниження обєкта оподаткування з податку на прибуток за 3 квартал 2010 року на суму 309399грн., та відповідно, заниження суми податку на прибуток, що підлягає сплаті до бюджету за 3 квартал 2010 року на 77350грн.

п.п. 3.1.1 п. 3.1 статті 3, п. 4.1 статті 4, п.п. 7.3.1 п. 7.3 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997р. №168/97-ВР, в результаті чого позивачем занижено суму ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету на 14844грн., в тому числі по періодах: січень 2009 року 13922грн.; лютий 2009 року 922грн. та п. 38 Рішення Київської міської ради «Про бюджет м. Києва на 2009 рік»від 06.03.2009р. №124/1179, п. 33 Рішення Київської міської ради «Про бюджет м. Києва на 2010 рік»від 14.05.2010р. №793/4231 (редакція від 30.12.2010р.), в частині несплати до бюджету за оренду цілісних майнових комплексів та іншого майна, що належить комунальній власності, в сумі 18498171,12грн.

На підставі встановлених порушень відповідачем 16.05.2011р. винесені податкові повідомлення рішення №0000724210, яким за порушення п.п. 1.11.1 п. 1.11 статті 1, п. 5.1 статті 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»позивачу збільшено суму грошового зобовязання на суму 77350грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 38675грн. та №0000714210, яким за порушення п. 38 Рішення Київської міської ради «Про бюджет м. Києва на 2009 рік»від 06.03.2009р. №124/1179, п. 33 Рішення Київської міської ради «Про бюджет м. Києва на 2010 рік»від 14.05.2010р. №793/4231 в результаті чого збільшено суму податкового зобовязання, позивачу за платежем: плата за оренду іншого комунального майна, що у комунальній власності м. Києва, визначено суму грошового зобовязання на суму 18498171,12грн.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до п. 43 Рішення Київської міської ради від 17.01.2008, № 3/4475 "Про бюджет міста Києва на 2008 рік", встановлено, що 30 % надходжень за оренду майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва (за виключенням витрат на експлуатацію цього майна), зараховуються до загального фонду міського бюджету міста Києва.

Згідно з п. 3 Рішення Київської міської ради IV сесії V скликання від 12.07.07р. №1134/1795 «Про деякі заходи щодо поліпшення фінансового стану комунальних підприємств «Київський метрополітен»передбачено: Виконавчому органу Київради (Київській міській державній адміністрації) при підготовці проекту бюджету на 2008 рік врахувати п. 1 цього рішення. В Рішенні Київської міської ради від 17.01.2008 р. № 3/4475 «Про бюджет м. Києва на 2008р.»вищезазначеного пункту не прописано, тому КП «Київський метрополітен»повинно перераховувати 30% надходжень за оренду комунального майна за 2008 рік до загального фонду міського бюджету м. Києва.

Судом встановлено, що позивачем сплачено за оренду цілісних майнових комплексів та іншого майна, що належить комунальній власності (згідно платіжних доручень №466 від 19.01.2011р. та №973 від 21.02.2011р.) орендну плату за ІV квартал 2008 року у розмірі 30% до загального фонду міського бюджету м. Києва у сумі 1630839,21грн. (загальна сума орендної плати за оренду комунального майна 5436130,70грн.).

Відповідно до п.38 Рішення Київської міської ради „Про бюджет м. Києва на 2009 рік" від 06.03.2009р. № 124/1179, п. 33 Рішення Київської міської ради „Про бюджет м. Києва на 2010 рік" від 14.05.2010р. № 793/4231 (редакція від 30.12.2010) встановлено, що 50% надходжень за оренду майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Києва (за виключенням витрат на експлуатацію цього майна), зараховуються до загального фонду міського бюджету м. Києва.

При визначенні загальної суми надходжень від оренди такого майна враховується орендна плата, що надходить на рахунки або до каси підприємств (організацій, установ) -орендодавців (за касовим методом), згідно з договорами оренди, в тому числі суми платежів, не сплачених у попередніх періодах, крім коштів, отриманих від надання майна в тимчасове безоплатне користування або по яких плата за користування приміщеннями встановлена в межах витрат на утримання об'єкта, переданого в користування.

Судом встановлено, що позивач в перевіреному періоді надавав в оренду об'єкти комунального майна територіальної громади м. Києва. Передача в користування комунального майна здійснювалась на підставі відповідних рішень, а саме: Рішення Київської міської ради „Про бюджет м. Києва на 2008 рік" від 17.01.2008р. №3/4475, Рішення Київської міської ради „Про бюджет м. Києва на 2009 рік" від 06.03.2009р. № 124/1179, Рішення Київської міської ради „Про бюджет м. Києва на 2010 рік" від 14.05.2010р. № 793/4231 (редакція від 30.12.2010).

Пунктом 2 статті 2 Закону України від 10.04.1992р. №2269-ІІ "Про оренду державного та комунального майна", зі змінами та доповненнями, визначено, що "державну політику у сфері оренди здійснюють: Кабінет Міністрів України, а також Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо державного майна; органи місцевого самоврядування - щодо майна, яке перебуває у комунальній власності".

Згідно з статтею 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»завданнями органів державної податкової служби є, зокрема, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

За визначенням п. 19. статті 2 Бюджетного кодексу України доходи бюджету усі податкові, неподаткові та інші надходження на безповоротній основі, справляння яких передбачено законодавством України (включаючи трансферти, дарунки, гранти).

Таким чином, доведення до відома позивача, виявленої в результаті перевірки суми орендної плати, що підлягала перерахуванню до державного бюджету як неподатковий доход, шляхом направлення позивачу податкових повідомлень-рішень не суперечить завданням відповідача, як контролюючого органу.

Суд звертає увагу на те, що Рішенням Київської міської ради „Про бюджет м. Києва на 2009 рік" від 06.03.2009р. № 124/1179 та Рішенням Київської міської ради „Про бюджет м. Києва на 2010 рік" від 14.05.2010р. № 793/4231 (редакція від 30.12.2010) не передбачено звільнення позивача від перерахування 50% надходжень за оренду майнових комплексів та іншого майна, що у комунальній власності.

Судом встановлено, що між позивачем та Лінійним управлінням в Метрополітені, підпорядкованим Головному управлінню Міністерства внутрішніх справ у м. Києві укладено договір від 31.12.2008р. №1-Упр-09, предметом якого є послуги охорони обєктів метрополітену згідно з додатками №1 та №5 та забезпечення виконання пасажирами Правил користування метрополітеном, згідно з додатком №2 на території замовника.

Згідно з п. 2.1 договору №1-Упр-09 його сума складає 23700000грн., в тому числі: за рахунок коштів метрополітену 15000000грн., за рахунок коштів місцевого бюджету -8700000грн.

Згідно додаткової угоди №2 від 10.03.2010р. до договору від 31.12.2008р. №1-Упр-09 було зменшено суму договору до 15000000грн., у звязку з тим, що бюджетом м. Києва на 2009 рік не передбачено фінансування послуг з охорони обєктів метрополітену.

Відповідно до Додатку №1 «Кошторис витрат ресурсів на 2009 рік, які виділяються КП «Київський Метрополітен»на послуги з охорони обєктів Метрополітену та громадського порядку на них»та додаткової угоди №2 від 10.03.2009р. до договору від 31.12.2008р. №1-Упр-09 вартість послуг складається: заробітна плата вільнонайманих працівників 336846,61грн.; нарахування на заробітну плату вільнонайманих працівників 109665,34грн.; грошове утримання військовослужбовців 14553488,05грн.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.08.1993р. №615 «Про заходи щодо вдосконалення охорони обєктів державної та інших форм власності», для здійснення заходів щодо охорони нерухомих обєктів та іншого майна, в тому числі, вантажів, тимчасового зберігання валютних цінностей, забезпечення особистої безпеки громадян, а також технічного захисту інформації на договірних засадах в порядку, встановленому законодавством, утворена державна служба охорони при Міністерстві внутрішніх справ.

Перелік платних послуг, які можуть надаватися органами та підрозділами міністерства внутрішніх справ, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2007р. №795

Надання послуг із охорони метрополітену та їх вартість вищевказаними документами не передбачена.

Згідно із статтею 14 Закону України «Про транспорт», охорона громадського порядку, забезпечення особистої безпеки громадян, захист їх прав, свобод і законних інтересів, запобігання правопорушенням, виявлення і розкриття злочинів, розшук осіб, які їх вчинили, захист власності від злочинних посягань, державний пожежний нагляд на транспорті забезпечується Міністерством внутрішніх справ України при сприянні підприємств транспорту.

Надання вказаних послуг здійснюється на підставі Положення про лінійне управління в метрополітені, підпорядковане ГУ МВС України в м. Києві.

Згідно із статтею 2 Закону України «Про міліцію»забезпечення особистої безпеки громадян, захист їх прав і свобод, законних інтересів, запобігання правопорушенням та їх припинення, а також охорона і забезпечення громадського порядку, відносяться до основних завдань міліції.

Відповідно до статті 24 Закону «Про міліцію»утримання міліції здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, коштів, які надходять на підставі договорів від міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних органів, підприємств, установ, організацій і громадян, а також інших джерел, не заборонених законодавством.

Судом встановлено, що з січня 2010 року договори на надання послуг з охорони об'єктів метрополітену та забезпечення виконання пасажирами Правил користування метрополітеном, між Лінійним управлінням та КП «Київський метрополітен»не укладалися.

Згідно із п. 5.1. статті 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств валові витрати виробництва та обігу (далі - валові витрати) - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.

Таким чином, понесені КП «Київський метрополітен»витрати, у зв'язку з придбанням послуг охорони об'єктів метрополітену та забезпечення виконання пасажирами Правил користування метрополітеном в Лінійного управління в Метрополітені, підпорядкованого Головному управлінню Міністерства внутрішніх справ у м. Києві, що фінансується згідно ст. 24 Закону «Про міліцію», яке не мало права надавати вищевказані послуги, так як в переліку платних послуг, що можуть надаватися органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 № 795 вищезазначені послуги не передбачені, є такими, що не пов'язані з господарською діяльністю підприємства.

Отже, в порушення п. 5.1. статті 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств КП «Київський метрополітен»завищені валові витрати за перевірений період на суму 15 000 000грн.

Судом з Акту перевірки вбачається, що позивачем до складу валових витрат включені витрати, повязані з нарахуванням та сплатою відсотків по кредитним договорам:

- договір від 06.06.2008р. №25-47/1-08, укладений з ВАТ Комерційний банк «Хрещатик», про відкриття кредитної лінії в сумі 7 млн грн. Кредит надається для поповнення обігових коштів. Розмір відсотків за користування кредитом становить 20%. Строк дії кредитної лінії до 05.12.2008р.

Згідно договору № 1 від 09.07.2008р. до Кредитного договору №25-47/1-08 від 06.06.2008, підприємству додатково відкрита кредитна лінія в сумі 4,5 млн. грн. зі сплатою відсотків за користування кредитом із розрахунку 25%.

Згідно додаткового договору №2 від 06.08.2008, додаткового договору №3 від 02.09.2008, додаткового договору № 4 від 05.09.2008, Додаткового договору № 5 від 10.10.2008 збільшено додатково відкриту кредитну лінію до 42,5 млн. грн. зі сплатою відсотків за користування кредитом із розрахунку 25%.

Відповідно до Додаткової угоди № 6 від 05.12.2008 до Кредитного договору № 25-47/1 -08 від 06.06.2008, збільшено розмір відсотків за користування загальною сумою кредиту (49,5 млн грн.) до 30 %. Термін повернення кредиту -14.10.2009р.

Додатковою угодою № 7 від 13.03.2009 до Кредитного договору № 25-47/1-08 від 06.06.2008 перенесено термін повернення кредиту до 25.12.2009р.

Додатковими угодами № 8 від 20.03.2009, № 9 від 16.06.2009 та № Ю від 01.02.2010 до Кредитного договору № 25-47/1-08 від 06.06.2008, термін повернення кредиту - до 30.12.2010р.

Відповідно до додаткової угоди № 11 від 29.07.2010р. до кредитного договору № 25-47/1-08 від 06.06.2008, зменшено розмір відсотків за користування загальною сумою кредиту 5 млн грн.) до 25 %.

Згідно з документами, наданими КП «Київський метрополітен»до перевірки за період з 01.10.2008р. по 30.09.2010р., КП «Київський метрополітен»віднесено до валових витрат суми нарахованих (сплачених) відсотків за користування кредитними коштами згідно договору № 25-47/1-08 від 06.06.2008 (та додаткових угод до нього), а саме: IV квартал 2008р. - 3 142 281,42 грн. (25%); 2009р. - 14 850 000,04грн. (30%), в тому числі: І квартал 2009- 3661643,84 (30%); II квартал 2009 - 3702328,78 грн. (30%); III квартал 2009р. - 3743013,71 грн. (30%); IV квартал 2009р. -3743 012,71 грн. (30%) 2010р. - 10 693 356,19 грн., в тому числі: І квартал 2010р. - 3661643,84(30%); II квартал 2010р. -3702328,78 (30%); III квартал 2010р. - 3 329 383,57 грн. (25%).

Згідно даних НБУ України, динаміка процентних ставок за кредитами, що надавалися банками України субєктам господарювання у 2009 2010 (без урахування кредитів овердрафт) складала: 2009 від 17,1%до 28,0%, 2010 від 12,3% до 17,7%.

При співставленні суми нарахованих підприємством % за користування кредитом за ставкою 30% за 2009 рік із сумою при ставці 28% (найбільша ставка процентів, яка діяла протягом 2009 року за даними НБУ) встановлено завищення валових витрат за 2009 рік на суму 989999,9грн., в тому числі: 1 квартал 2009 року 244109,6грн.; півріччя 2009 року 490931,5грн.; 3 квартал 2009 року 740465,7грн., 2009 рік 989999,9грн.

При співставленні суми нарахованих підприємством % за користування кредитом за ставкою 30-25% за ІІІ 2010р. із сумою відсотків при ставці 17,7% (найбільша ставка процентів, яка діяла протягом 2010 року за даними НБУ) встановлено завищення валових витрат по договору №25-47/1-08 від 06.06.2008р. за ІІІ квартал 2010 року на суму 3991409грн., в тому числі: 1 квартал 2010 року 1501274грн., півріччя 2010 року 3019229грн., ІІІ квартал 2010 року 3991409грн.;

- договір від 06.10.2008р. №42-47/1-08, укладений з ПАТ Комерційний банк «Хрещатик», про надання кредиту в сумі 5 млн грн.

Кредит надається для поповнення обігових коштів. Розмір відсотків за користування кредитом становить 25 %. Строк користування кредитними коштами - 06.04.2009р.

Згідно додаткової угоди № 1 від 06.04.2009 збільшено розмір відсотків за користування кредитом до 30 % та подовжено строк користування кредитними коштами до 20.08.2009р.

Відповідно до додаткової угоди № 2 від 20.05.2009, збільшено розмір відсотків за користування кредитними коштами до 30,5 % та подовжено строк користування кредитними коштами до 20.12.2009р.

Додатковою угодою № 6 від 18.12.2009 перенесено термін повернення кредиту до 02.02.2010р.

Додатковою угодою № 7 від 01.02.2010 перенесено термін повернення кредиту до 30.12.2010р.

Відповідно до додаткової угоди № 8 від 28.07.2010р. зменшено відсотки за користування кредитом до 25%.

КП «Кивський метрополітен» за перевірений період відніс до валових витрат суми нарахованих (сплачених) відсотків за користування кредитними коштами згідно договору від 06.10.2008 № 42-47/1-08 (та додаткових год до нього), а саме: 2008р. - 297 131,15грн. (25%); 2009р. -1233 780,81грн.; I квартал 2009р. - 308219,17 грн. (25%); II квартал 2009р. - 310547,95 грн. (30,5%); III квартал 2009р. - 307506,85 грн. (30,5%); 4 квартал 2009р. - 307506,84 грн. (30,5%); 2010р.- 875 726,03 грн. (30,5%); I квартал 2010р. - 300821,92грн. (30,5%); II квартал 2010р. - 304164,38грн. (30,5%); III квартал - 270739,73грн. (25%).

Згідно даних НБУ України від 05.01.2011р. № 14-013/32-80, динаміка процентних ставок за кредитами, що надавалися банками України суб'єктам господарювання у 2009-2010 (без урахування кредитів овердрафт) складала: 2009р. - від 17,1% до 28,0%; 2010р.-від 12,3 до 17,7%.

При співставленні суми нарахованих відсотків за кредит за ставкою 30,5 % за 2009р. (починаючи з II кварталу 2009р.) із сумою відсотків при ставці 28 % (найбільша ставка процентів, яка діяла протягом 2009 року за даними НБУ) встановлено завищення валових витрат за 2009р. на суму 75 865,71 грн., в тому числі: півріччя 2009р. - 25 454,75 грн.; 3 квартал 2009р.-50 660,23 грн.; 2009р.-75 865,71 грн.

При співставленні суми нарахованих відсотків за кредит за ставкою 30,5 % за 2010р. (25% у 3 кварталі 2010р.) із сумою відсотків при ставці 17,7 % (найбільша ставка процентів, яка діяла протягом 2010 року за даними НБУ) встановлено, завищення валових витрат за III квартал 2010р. на суму 332 951,9 грн., в тому числі: І квартал 2010р. - 126 246,6грн.; півріччя 2010р. - 253 895,90 грн.; 2010р. -332 951,9 грн.;

- договір від 03.08.2007р. №1-50/7, укладений з Акціонерним комерційним Промислово-інвестиційним банком, про надання кредиту в сумі 30 млн грн. Кредит надається для поповнення обігових коштів. Розмір відсотків за користування кредитом становить 12,58 %.

Строк користування кредитними коштами - 30.07.2008р. Згідно з договором про внесення змін №ІІ-5-1/08 від 30.07.2008р. збільшено розмір відсотків за користування кредитом до 19% та подовжено строк користування кредитними коштами до 25.12.2008р. Договором про внесення змін від 31.12.2008р. збільшено розмір відсотків за користування кредитом до 23% та подовжено строк користування кредитними коштами до 05.04.2009р.

Договором про внесення змін від 09.07.2009 збільшено розмір відсотків за користування кредитом до 25 % та подовжено строк користування кредитними коштами до 25.09.2009р.

Відповідно до договору про внесения змін № II від 29.10.2009, зменшено розмір відсотків за користування кредитними коштами до 27,5 % та подовжено строк користування кредитними коштами до 25.09.2010р.

КП «Київський метрополітен»за перевіряємий період віднесено до валових витрат суми нарахованих (сплачених) відсотків за користування кредитними коштами згідно договору від 03.08.2007 № 1-50/07 (та додаткових до нього), а саме: IV квартал 2008р. - 1 432 786,89 грн. (23%); 2009р. - 7320821,94 грн. (25%); I квартал 2009 - 1701369,87 грн. (23%); II квартал 2009- 1720273,98 грн. (23%); III квартал 2009р. - 1877260,28 грн. (23%); 4 квартал 2009р. - 2021917,81 грн. (25%); 2010р. - 6 057 534,23 грн. (27,5%); 1 квартал 2010р. - 2034246,57 грн. (27,5%); II квартал 2010р. -2056849,31 грн. (27,5%); III квартал 2010р. - 1966438,35 грн. (27,5%).

Згідно даних НБУ України, динаміка процентних ставок за кредитами, що надавалися банками України суб'єктам господарювання у 2009-2010 (без урахування кредитів овердрафт) складала: 2009-від 17,1% до 28,0%; 2010- від 12,3 до 17,7%.

При співставленні суми нарахованих відсотків за кредит за ставкою 23-25 % за 2008 - 2009р. із сумою відсотків при ставці 28 % (найбільша ставка процентів, яка діяла протягом 2009 року за даними НБУ) не встановлено завищення валових витрат за 2008-2009р.

При співставленні суми нарахованих відсотків за кредит за ставкою 27,5 % за 2010р. із сумою відсотків при ставці 17,7 % (найбільша ставка процентів, яка діяла протягом 2010 року за даними НБУ) встановлено, що підприємством завищено валові витрати за III квартал 2010р. на суму: 2 158 684,90 грн., в тому числі: за І квартал 2010р. - 724 931,5 грн. за півріччя 2010 р. - 1457917,80 грн.; за III квартал 2010 - 2 158 684,90 грн.

Відповідно до п.п. 1.11.1 п. 1.11 статті 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.1994р. №334/94, фінансовий кредит кошти, які надаються банком резидентом або нерезидентом, кваліфікованим як банківська установа згідно із законодавством країни перебування нерезидента, або резидентами і нерезидентами, які мають статус небанківських фінансових установ, згідно з відповідним законодавством, а також іноземними урядами або його офіційними агентствами чи міжнародними фінансовими організаціями та іншими кредиторами нерезидентами у позику юридичній або фізичній особі на визначений строк, для цільового використання та під процент. Правила надання фінансових кредитів встановлюються Національним банком України (стосовно банківських кредитів), а також кабінетом Міністрів України (стосовно небанківських фінансових організацій) відповідно до законодавства.

Згідно з п. 1.10 статті 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» проценти - доход, який сплачується (нараховується) позичальником на користь кредитора у вигляді плати за використання залучених на визначений строк коштів або майна. До процентів включаються: платіж за використання коштів або товарів (робіт, послуг), отриманих у кредит; платіж за використання коштів, залучених у депозит; платіж за придбання товарів у розстрочку. Проценти нараховуються у вигляді відсотків на основну суму заборгованості або фіксованих сум.

Платежі за іншими цивільно-правовими договорами, незалежно від того, чи встановлені вони в абсолютних (фіксованих) цінах або у відсотках до суми договору або до іншої вартісної бази, не є процентами.

Згідно із п. 5.1. статті 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»валові витрати виробництва та обігу (далі - валові витрати) - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.

Оскільки, визначена Національним банком України, динаміка процентних ставок за кредитами, що надавалися банками України суб'єктам господарювання у 2009 - 2010 роках не відповідає процентним ставкам, за якими обраховувалися КП «Київський метрополітен»платежі за користування кредитами на користь вищевказаних банківських установ (30, 30,5% замість 28,0% у 2009р., 30, 30,5% замість 17,7% у 2010р.), проценти, сплачені КП «Київський метрополітен»за користування кредитними коштами, на користь банків з порушенням п.п. 1.11.1 п. 1.11 статті 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»(НБУ визначено інші правила надання фінансових кредитів, зокрема, інші процентні ставки) є такими, що не пов'язані з господарською діяльністю підприємства.

Відповідно до п.п. 54.3.2 п. 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем не надано суду достатніх беззаперечних доказів на підтвердження своїх позовних вимог, а відповідач виконав покладений на нього обовязок щодо доказування правомірності прийнятих ним податкових повідомлень-рішень від 16.05.2011р. №0000714210 та №0000724210, а тому адміністративний позов Комунального підприємства «Київський метрополітен»вважається таким, що не підлягає задоволенню.

Оскільки судове рішення ухвалене на користь субєкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Комунальному підприємству «Київський метрополітен»відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлений 26.09.2011р.

Суддя В.В. Амельохін