Постанова № 18516163, 14.09.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.09.2011
Номер справи
2а-3940/11/2670
Номер документу
18516163
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

14 вересня 2011 року11:59 № 2а-3940/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Качура І.А. , суддів Келеберди В.І. Шарпакової В.В. при секретарі судового засідання Черненко О.В. вирішив адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доМіністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Міністра надзвичайних ситуацій України ОСОБА_2 проскасування наказу про звільнення та поновлення на роботі

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1), адвокат ОСОБА_3

від відповідачів: не зяв.

третьої особи: не зяв.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністра надзвичайних ситуацій України ОСОБА_2, 3-тя особа - Міністерство надзвичайних ситуацій України про визнання наказу про звільнення неправомірним та поновлення на роботі.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 14.09.2011 року в 11 год. 59 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.2 ст. 167 КАС України.

ВСТАНОВИВ:

Позовні вимоги заявлені про визнання неправомірним та скасування наказу Міністра надзвичайних ситуацій України №49 від 11.02.2011р. в частині, звільнення ОСОБА_1 з 14.02.2011р. з посади директора Департаменту будівництва, реалізації будівельних Чорнобильських програм та забезпечення житлом відповідно до пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України в звязку із скороченням штату; поновлення на посаді директора Департаменту будівництва, реалізації будівельних Чорнобильських програм та забезпечення житлом з 14.02.2011р.

Під час проведення судового засідання представником позивача було подано заяву про уточнення позовних вимог відповідно до якої він просить суд:

- визнати неправомірним та скасувати наказ Міністра надзвичайних ситуацій України ОСОБА_2 №49 від 11.02.2011р. в частині звільнення з 14.02.2011р. з посади директора Департаменту будівництва, реалізації будівельних Чорнобильських програм та забезпечення житлом відповідно до п.1 ст.40 КЗпП України, у звязку із скороченням штату;

- поновити на посаді директора Департаменту ресурсного забезпечення та підготовки до чемпіонату Європи з футболу 2012року.

Обгрунтовуючи позовні вимоги представник позивача зазначив, що не погоджується з наказом №49 від 11.02.2011р., вважає його незаконним та таким, що винесений з перевищенням повноважень. На його думку, звільнення з посади Міністр надзвичайних ситуацій України ОСОБА_2 який 11.02.2011р. підписав оскаржуваний позивачем наказ, зазначене міністерство не очолював. Тобто прийняв його з перевищенням своїх повноважень. Крім того, відповідачами не дотримано та порушено процедуру передбачену ст.ст. 40, 41 КЗпП України, що регулює порядок припинення трудових відносин

Також представник позивача зазначив, що з 17.05.2011 року в апарату Міністерства надзвичайних ситуацій України діє нова редакція штатного розпису, яка за функціональними обовязками включає в себе аналогічні тій, що займав позивач до моменту звільнення, яка на даний час іменується - директор департаменту ресурсного забезпечення та підготовки до чемпіонату Європи з футболу 2012. З огляду на зазначене просить суд позовні вимоги з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, задовольнити в повному обсязі.

Відповідач з позовними вимогами й обставинами, на які посилався позивач не погоджувався у повному обсязі. На його думку, звільнення відбулось на законних підставах у відповідності до вимог КЗпП України, відповідачем як субєктом владних повноважень було дотримано процедуру звільнення, а саме: попереджено про наступне вивільнення згідно вимог статті 49-2 зазначеного Кодексу, у відповідності до якої також було запропоновано іншу роботу, а саме звільнення відбулось не раніше встановленого терміну. З огляду на зазначене вважає позовні вимоги необґрунтованими, та такими, що не підлягають до задоволення. Тому просить суд відмовити в їх задоволенні.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судова колегія дійшла висновку про задоволення позовних вимог з огляду про наступне.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 17 КАС України на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби поширюється компетенція адміністративних судів.

Пунктом 15 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено, що публічна служба це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Статтею 43 Конституції України громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.

Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, позивач - ОСОБА_1, 11.02.2008 року був призначений на посаду радника Міністра відділу забезпечення діяльності Міністра Управління Апарату Міністра у Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, згідно наказу Міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи № 37 від 11.02.2008 р.

29.02.2008 р. на підставі наказу № 58 Міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи позивач був призначений на посаду директора Департаменту капітального будівництва та забезпечення житлом, як такий, що пройшов стажування.

25.08.2010 р. наказом (по особовому складу) № 300 у зв'язку із здійснення організаційно-штатних заходів відповідно до наказу МНС України від 25.08.2010 р. № 707 «Про здійснення організаційно-штатних заходів у структурних підрозділах центрального апарату МНС»позивач був призначений на посаду директора Департаменту будівництва, реалізації будівельних Чорнобильських програм та забезпечення житлом.

Наказом Міністра надзвичайних ситуацій України ОСОБА_2 № 49 від 11.02.2011р. позивача було звільнено з 14.02.2011 р. з посади директора Департаменту будівництва, реалізації будівельних Чорнобильських програм та забезпечення житлом відповідно до пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України, у зв'язку із скороченням штату.

З огляду на вищевикладене суд акцентує увагу на наступному.

12.11.2010 р. ОСОБА_2 призначений на посаду Міністра України питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, згідно указу Президента України від 12.11.2010 р. № 1021/2010.

09.12.2010 р. Указом Президента України «Про оптимізацію системи централі органів виконавчої влади»від 09.12.2010 р. № 1085/2010, а саме абзацом 6 пункту 1 цього Указу визначено утворити: Міністерство надзвичайних ситуацій України, Держану службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, Державне агентство України, управління зоною відчуження, Державну інспекцію техногенної безпеки України реорганізувавши Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Указом Президента України № 1091/2010 від 09.12.2010 р. звільнено ОСОБА_2 з посади Міністра України з питань надзвичайних ситуацій справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Указом Президента України від 09.12.2010 р. № 1110/2010 призначено ОСОБА_2 Міністром надзвичайних ситуацій України.

Зазначене Міністерство надзвичайних ситуацій України зареєстровано як окрему юридичну особу, якій присвоєно окремий ідентифікаційний номер 37535001.

Відповідно до ч.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1996р. №170 «Про порядок діяльності комісії для ліквідації міністерства, іншого центрального органу державної виконавчої влади»у разі ліквідації в установленому порядку міністерства, іншого центрального органу державної виконавчої влади Кабінет Міністрів України утворює ліквідаційну комісію, призначає її голову та визначає термін ліквідації.

Пунктом 3 зазначеною постанови визначено, що ліквідаційна комісія: здійснює інвентаризацію та оцінку майна, закріпленого за центральним органом, що ліквідується; складає перелік підприємств, установ і організацій, що належать до сфери управління ліквідовуваного центрального органу; вживає заходів для виявлення кредиторів та одержання дебіторської заборгованості; задовольняє відповідно до законодавства вимоги кредиторів; вирішує в установленому порядку питання щодо вивільнення працівників.

Так, 10.12.2010 р. Кабінетом Міністрів України видано Розпорядження від 10.12.2010 2219-р «Про утворення комісій з проведення реорганізації та ліквідації деяких центральних органів виконавчої влади», яке прийняте на виконання Указу Президента України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади»№ 1085/2010 від 09.12.2010р.

Вказаним Розпорядженням від 10.12.2010 р. № 2219-р, вирішено утворити комісію з проведення реорганізації Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи на чолі з першим заступником Міністра - Болотських Михайлом Васильовичем.

Пунктом 2 цього Розпорядження голів комісій зобов'язано затвердити персональний склад комісій; забезпечити здійснення заходів, пов'язаних із реорганізацією або ліквідації центрального органу виконавчої влади.

Відповідно до ч. 3 ст. 105 ЦК України з моменту призначення комісії до неї переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Комісія виступає в суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Розпорядженням КМУ від 10.12.2010 р. № 2219-р управління справами (керівництво діяльністю) Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи , що знаходиться на стадії реорганізації, покладено на заступника Міністра - Болотських Михайла Васильовича.

Як зазначено вище, ОСОБА_2 звільнили з посади Міністра цього Міністерства Указом Президента України № 1091/2010 від 09.12.2010 р.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 40 КЗпП трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1, 2 і 6 статті 40 КЗпП, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу (частина друга статті 40 КЗпП).

Згідно з частиною другою статті 36 цього Кодексу зміна підпорядкованості підприємства, установи, організації не припиняє дії трудового договору.

Частиною 3 цієї статті встановлено, що у разі зміни власника підприємства, а також у разі його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується. Припинення трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого органу можливе лише у разі скорочення чисельності або штату працівників.

Однак, незважаючи на зазначене ОСОБА_2 спірним наказом № 49 від 11 лютого 2011 року звільнив позивача з посади Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, яке станом на 11.02.2011р. вже не очолював. Тобто, на думку суду вирішення зазначених питань відносилось до компетенції голови комісії з проведення реорганізації цього Міністерства Болотського М.В., до повноважень якого також відносилось вирішення усіх питань діяльності цього Міністерства, в т.ч. і кадрових.

Вище зазначені обставини свідчать про недотримання відповідачами процедури звільнення, що призвело до неправомірного звільнення позивача. За таких підстав судова колегія вважає, що оскаржуваний наказ № 49 від 11.02.2011 р. винесено відповідачами із перевищенням повноважень.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів дійшла до висновку, що звільнення позивача проведено не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені законами України, а оскаржуваний наказ прийнято без дотримання принципу рівності перед законом, що є порушенням вимог ч. 3 ст. 2 КАС України,

Відповідно до ст. 162 КАС України, суд вправі постановою визнати протиправним рішення субєкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення. Суд також може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод чи інтересів субєкта у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень.

На підставі ст.ст.2, 160-163,186, 256 КАС України, судова колегія Окружного адміністративного суду міста Києва ,-

ПОСТАНОВИЛА:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати неправомірним та скасувати наказ Міністра надзвичайних ситуацій України ОСОБА_2 №49 від 11.02.2011р. в частині звільнення з 14.02.2011р. ОСОБА_1 з посади директора Департаменту будівництва, реалізації будівельних Чорнобильських програм та забезпечення житлом відповідно до п.1 ст.40 КЗпП України, у звязку із скороченням штату.

3. Поновити ОСОБА_1 на посаді директора Департаменту ресурсного забезпечення та підготовки до чемпіонату Європи з футболу 2012року.

4. Постанову звернути до негайного виконання в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді директора Департаменту ресурсного забезпечення та підготовки до чемпіонату Європи з футболу 2012року

5. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.

Головуючий Суддя І.А. Качур

Судді В.І. Келеберда В.В. Шарпакова