Постанова № 18513206, 13.07.2011, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2011
Номер справи
2а/1770/2738/2011
Номер документу
18513206
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а/1770/2738/2011

13 липня 2011 року 10 год. 35 хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д. П. за участю секретаря судового засідання Минько Н.З. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник не з'явився,

відповідача: представник не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Державної екологічної інспекції в Рівненській області

доТовариства з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони"

про відшкодування шкоди, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач - Державна екологічна інспекція в Рівненській області звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом про відшкодування шкоди до відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони".

Позивач до початку судового розгляду справи подав клопотання, в якому просив розглянути справу за відсутності його представника.

Відповідач заперечень на адміністративний позов не надав, у судове засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином.

Судом не визнавалася обов'язковою участь сторін в судовому засіданні. За таких обставин суд вважає за можливе вирішити спір без участі сторін, на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши у відкритому судовому засіданні подані письмові докази, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 06 квітня 2011 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області Савчуком А.В. у присутності головного інженера товариства з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони" ОСОБА_2 було проведено перевірку дотримання вимог природоохороного законодавства, в результаті якої виявлено порушення відповідачем вимог ст.ст. 48-50 Водного кодексу України, ст. 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" N1264-XII від 25.06.1991р. (далі Закон N1264-XII), а саме незаконний забір та використання води з підземного водоносного горизонту без дозволу на спецводокористування за період з 30.07.2010 року по 22.10.2010 року об'ємом 78, 7 м. куб.

У зв'язку з цим, 06 квітня 2011 року Державною екологічною інспекцією в Рівненській області складено акт про порушення товариства з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони" природоохоронного законодавства, один примірник якого було отримано головним інженером відповідача.

21 квітня 2011 року позивач звернувся до відповідача з претензією, в якій пропонував добровільно в місячний термін сплатити заподіяні збитки в сумі 3179,48 грн. Претензію відповідач залишив без уваги.

Ці обставини підтверджуються дослідженими в судовому засіданні доказами: копією квитанції про надсилання претензії відповідачу (а.с.6), копією претензії від 21.04.2011р. № 1606/09 (а.с.7, 8), копією розрахунку суми збитків (а.с.9), копією акта перевірки виконання вимог природоохоронного законодавства від 06.04.2011р. (а.с.10), копією довідки про використання води (а.с.11).

Згідно з ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Дозвіл на спеціальне водокористування видається:

державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення;

Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.

Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обгрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних.

Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України.

У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. У разі настання маловоддя ці ліміти можуть бути зменшені спеціально уповноваженими державними органами без коригування дозволу на спеціальне водокористування.

Спеціальне водокористування є платним.

Таким чином спеціальне водокористування здійснюється лише на підставі дозволу. Відповідно до ст. 38 Закону N1264-XII в порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів, як передбачено ч. 1 ст. 69 Закону N 1264-XII

Згідно з п. "з" ч. 1 ст. 20 Закону N1264-XII до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить подання позовів про відшкодування збитків заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Органом, який уповноважений державою здійснювати контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища є Державна екологічна інспекція в Рівненській області.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, Державною екологічною інспекцією в Рівненській області правомірно було складено акт про порушення товариством з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони" природоохоронного законодавства та надіслано відповідачу претензію про відшкодування збитків.

Сума збитків, завданих державі товариством з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони" внаслідок незаконного забору та використання води з підземного водоносного горизонту без дозволу на спецводокористування, розрахована відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затверджену наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 20.07.2009р. № 389, і становить 3179, 48грн.

На день розгляду адміністративної справи відповідач доказів сплати вказаної суми збитків в добровільному порядку суду не надав.

За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.

Судові витрати по справі згідно зі ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями <Текст >, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Млинівські макарони" (35100, вул. Народна, 50, смт. Млинів, Рівненська область, код ЄДРПОУ 34337272) суму збитків, заподіяних державі, в розмірі 3179 (три тисячі сто сімдесят дев'ять) грн. 48 коп. для зарахування коштів на спеціальний рахунок місцевого бюджету для Фонду охорони навколишнього природного середовища Млинівської селищної ради.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя <Підпис >Зозуля Д. П.

Постанова складена в повному обсязі 14.07.11р.