Постанова № 18512315, 22.09.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2011
Номер справи
2а/0570/11522/2011
Номер документу
18512315
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 вересня 2011 р.                                                                       справа № 2а/0570/11522/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Кочанової П.В.

при секретарі                                                  Перова В.В., Дікусяк Н.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовомДержавного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання недійсним та скасування рішення № 452 від 03.06.2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, -

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 (дов. № 9/473 від 10.01.2011р.)

від відповідача: ОСОБА_2 (дов. № 18558/04 від 21.09.2011р.)

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання недійсним та скасування рішення № 452 від 03.06.2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, щов оскаржуваному рішенні вказані розрахункові рахунки, яких шахта не має, оскільки вони були закриті. Крім того, шахта не має можливості та повноважень перераховувати грошові кошти, оскільки ВП «Шахта «Моспінська», не є юридичною особою.

Таким чином, позивач вважає, що рішення № 452 від 03.06.2011 рокуне відповідає вимогам законодавства.

Ухвалою суду від 28 липня 2011 року позивачу поновлено строк звернення до адміністративного суду /а.с. 1/.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав суду пояснення аналогічні обґрунтуванню позовних вимог. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав суду пояснення, які співпадають з письмовими запереченнями проти позову. Просив у задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представниківсторін, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовуютьсяпозовні вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач – Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія», є юридичною особою, включено до ЄДРПОУ за № 33161769; діє на підставі Статуту, затвердженого наказом Міністра енергетики та вугільної промисловостіУкраїни № 200 від 06.06.2011 року /а.с. 58, 71-79/.

«Шахта «Моспінська» (код ЄДРПОУ 33340978) є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія», що підтверджується довідкою з ЄДРПОУ № 205378; діє на підставі Положенняпро відокремлений підрозділ;перебуває на обліку як платник єдиного внеску вУправлінні Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька, що підтверджується повідомленням про взяття на облік платника єдиного внеску/а.с. 36, 56, 59-70/.

03 червня 2011 року Управлінням Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька прийнято рішення № 452 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким застосовано до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» ВП «Шахта «Моспінська» штраф у розмірі 15252,72 грн. та нараховано пеню у розмірі 1074,87 грн. /а.с. 6/. Данерішенняприйнято на підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Як вбачається з наведеного, правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон).

Так, Преамбулою Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» визначено, що цей Закон визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.

Таким чином, відповідач – Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька, відповідно до норм Закону наділений певними правами та обов’язками щодо ведення обліку платників єдиного внеску, забезпечення збору та ведення обліку страхових коштів, здійснення контролю за повнотою та своєчасністю їх сплати тощо.

Пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону визначено, що платниками єдиного внеску, зокрема, єроботодавці – підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Отже, Відокремлений підрозділ «Шахта «Моспінська»Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» є платником єдиного внеску.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону платник єдиного внеску зобов'язанийсвоєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно з ч. 8 ст. 9 Закону платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Частиною 1 статті 25 Закону передбачено, що рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону визначено, що територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкціїза несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Також, відповідно до норм вказаної статті Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Як вбачається, з картки особового рахунку платника єдиного внеску (ВП «Шахта «Моспінська» ДП «ДВЕК»), ВП «Шахта «Моспінська» ДП «ДВЕК» не було своєчасно та в повному обсязі сплачено єдиний внесок за ставками 36,76-49,7%, 36,3%, 5,3%, 2%, 2,6%, 3,6% за квітень 2011 року.

Таким чином, відповідачем були правомірно застосовані штрафні санкції та пеня до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» ВП «Шахта «Моспінська» за рішенням № 452 від 03.06.2011 року.

Також, з огляду на вищезазначене, суд вважає необґрунтованими посилання позивача на факт закриття рахунків, вказаних у спірному рішенні, оскільки реквізити рахунків платника в рішенні про застосування штрафних санкцій не впливають на зміст такого рішення і не звільняють платника єдиного внеску від обов’язку сплатити правомірно застосовані санкції. Крім того, суд враховує, що на момент прийняття відповідачем оскаржуваного рішення, відомості про вказані у рішенні розрахункові рахунки платника містяться у комп’ютерній базі даних АРМ ОССВ.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до п.п. 2, 3, 4 ч. 2 ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідач надав суду всі необхідні докази щодо правомірності, прийнятого ним оскаржуваного рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, щоне підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 18, 94, 158 - 163, 167 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання недійсним та скасування рішення № 452 від 03.06.2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску – відмовити повністю.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті, проголошена її вступна та резолютивна частини 22 вересня 2011 року.

Повний текст постанови складено 27 вересня 2011 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

                    

Суддя                                                                                 Кочанова П.В.