Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2011 р. справа № 2а/0570/15484/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Грищенка Є.І.
при секретаріЧерніковій О.Є.
за участю представників сторін
прокурор не зявився
від позивача Кравченко В.Г.
від відповідача Назаренко А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора міста Горлівки в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Кіровський» про стягнення суми штрафу у розмірі 5100 гривень за постановою Держенергонагляду від 22.02.2011 р. № 02/12-01-035, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор міста Горлівки звернувся до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Кіровський» (далі «відповідач» або «КП «Кіровський») про стягнення суми штрафу у розмірі 5100 гривень за постановою Держенергонагляду від 22.02.2011 р. № 02/12-01-035. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 16.02.2011 року державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Інспекції від 24.06.2010р. №02/19-0201 про усунення порушень законодавства про електроенергетику, про що складено акт перевірки від 16.02.2011 року №02/12-04-044. За невиконання вищезазначеного припису постановою №02/12-01-035 від 22.02.2011 року на відповідача накладено штраф в розмірі 5100,00 гривень. Суму штрафу відповідач у встановлений 15-денний строк з моменту отримання постанови не сплатив, у звязку з чим штраф підлягає стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного просив стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України штраф в сумі 5100,00 гривень.
До судового засідання прокурор не зявився, про час, дату та місце судового засідання повідомлявся належним чином.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав та просив виконання постанови розстрочити на 6 місяців.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
Відповідач Комунальне підприємство «Кіровський», зареєстровано як юридична особа Виконавчим комітетом Горлівської міської ради 28.09.2001 року, код ЄДРПОУ 31685415.
Здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999 року № 1573/99, покладено на Міністерство палива та енергетики України, яке є центральним органом державної виконавчої влади.
Згідно з Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Оскільки Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» та його структурних підрозділів, тому вимогу до відповідача заявляє саме Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Відповідно до п. 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії (далі - енергія).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 9 цього Закону Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, в тому числі, давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи.
В результаті обстеження Комунального підприємства «Кіровський» з питань технічного стану та дотримання режимів споживання теплової енергії, експлуатації тепловикористовувальних установок і мереж, систем опалення, вентиляції, гарячого водопостачання та систем збору і повернення конденсату Горлівським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області видано припис №02/19-0201 від 24.06.2010 року (а.с.6-7), яким відповідачу приписано усунути виявлені порушення діючого законодавства України про електроенергетику, строк виконання найбільш тривалого заходу встановлено 24.09.2010 року.
Припис №02/19-0201 від 24.06.2010 року про усунення порушень законодавства України про електроенергетику відповідачем оскаржено не було та будь-яких доказів щодо його скасування, визнання протиправним, тощо суду не надано.
16 лютого 2011 року, державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено перевірку відповідача, в результаті якої було встановлено, що підприємство не виконало в повному обсязі у встановлені строки зазначений припис, що було відображено в акті перевірки №02/12-04-044 від 16.02.2011р. (а.с.8-9).
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про електроенергетику» у разі порушення енергопостачальником, який здійснює постачання електричної енергії на закріпленій території, умов і правил здійснення ліцензованої діяльності з постачання електричної енергії та інших обов'язків, передбачених цим Законом, враховуючи зобов'язання щодо забезпечення захисту прав споживачів електричної енергії та проведення розрахунків за закуплену енергопостачальником електричну енергію, а також із суб'єктом підприємницької діяльності, який здійснює передачу належної енергопостачальнику електричної енергії, Національна комісія регулювання електроенергетики України застосовує до такого енергопостачальника такі санкції, зокрема, як штраф.
Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім того, порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику визначається Положенням про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312.
Відповідно до п. 2 цього Положення штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, в тому числі, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Інспекцією Держенергонагляду в Донецькій області постановою №02/12-01-035 від 22.02.2011 р. до відповідача за ухилення від виконання вимог припису Держенергонагляду №02/19-0201 від 24.06.2010 р. відповідно до ст. 27 закону України «Про електроенергетику» та ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» було накладено штраф в розмірі 5100,00 гривень (а.с.10).
Згідно п. 11 Положенням про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312, рішення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.
Постанова про накладення штрафу за порушення законодавства у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 22.02.2011 року була отримана відповідачем 02.03.2011 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 12).
Вказана постанова була оскаржена відповідачем до суду.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 31 травня 2011 року по справі № 2а/0570/4263/2011 у задоволенні позовних вимог КП «Кіровський» про скасування постанови від 22.02.2011 року про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання було відмовлено Вказана постанова Донецького окружного адміністративного суду в апеляційному порядку не оскаржувалась.
На підставі ст. 254 КАС України постанова Донецького окружного адміністративного суду від 31 травня 2011 року по справі № 2а/0570/4263/2011 набрала законної сили.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що Постанова Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної в теплової енергії у Донецькій області № 02/12-01-035 від 22.02.2011 року є чинною у розмірі 5100,00 грн. та її законність доказуванню не підлягає.
Оскільки вказане рішення відповідачем у добровільному порядку не виконано, суд задовольняє позовні вимоги Прокурора міста Горлівки в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Кіровський» про стягнення суми штрафу у розмірі 5100 гривень за постановою Держенергонагляду від 22.02.2011 р. № 02/12-01-035 в повному обсязі.
Стосовно клопотання відповідача про розстрочення виконання рішення суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання рішення можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
В судовому засіданні був досліджений графік погашення заборгованості. Враховуючи матеріальний стан відповідача та позицію позивача, який не заперечував проти зазначеного способу виконання рішення, суд вважає за можливим задовольнити клопотання та встановити спосіб виконання постанови суду, шляхом розстрочення суми боргу на шість місяців.
Керуючись ст.ст. 2, 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-164, 167, 254, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокурора міста Горлівки в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Кіровський» про стягнення суми штрафу у розмірі 5100 гривень за постановою Держенергонагляду від 22.02.2011 р. № 02/12-01-035 - задовольнити.
Стягнути з Комунальної підприємства «Кіровський» на користь Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100, поточний рахунок 31117106700018 УДК у м. Горлівка ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686448, одержувач Державний бюджет м. Горлівки) штраф в сумі 5100 (пять тисяч сто) гривень 00 копійок.
Встановити спосіб виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2011 року по справі №2а/0570/15484/2011 за позовом Прокурора міста Горлівки в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Кіровський» про стягнення суми штрафу у розмірі 5100 гривень за постановою Держенергонагляду від 22.02.2011 р. № 02/12-01-035, шляхом внесення Комунальним підприємством «Кіровський» платежів:
- у жовтні 2011 року - 850 грн. 00 коп.,
- у листопаді 2011 року - 850 грн. 00 коп.,
- у грудні 2011 року - 850 грн. 00 коп.,
- у січні 2012 року - 850 грн. 00 коп.,
- у лютому 2012 року - 850 грн. 00 коп.,
- у березні 2012 року - 850 грн. 00 коп.,
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 27 вересня 2011 року у присутності сторін.
Постанова в повному обсязі складена 3 жовтня 2011 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Грищенко Є.І.