Єдиний державний реєстр судових рішень 14.09.2011
<копія >
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 серпня 2011 р. Справа № 2а/0470/9334/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Горбалінського В.В. <Текст > при секретаріКошлі А.О. за участю: представників позивача Скрипаль О.С. представників відповідачів Фурса Ю.С.< ПІБ Пр. > розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Криворізького слідчого ізолятора управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Дніпропетровській області про стягнення штрафу у сумі 5100,00 грн., - ВСТАНОВИВ: 28.07.2011 року державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго»» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення з Криворізького слідчого ізолятора Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Дніпропетровській області заборгованості в розмірі 5100,00 грн. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 16.03.2011 року державним інспектором було проведено перевірку Криворізького слідчого ізолятора Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Дніпропетровській області на предмет виконання припису від 25.03.2010 року №01/11-0061, під час якої встановлено факт невиконання пунктів 1, 2, 8, 10 цього припису, про що складено акт №01/11-67-025/13 та протокол №01/11-67-025 від 16.03.2011 року. На підставі зазначених обставин державний інспектор виніс постанову №01/11-45-041 від 21.03.2011 року про накладання штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в розмірі 5100,00 грн. Так, як Криворізький слідчий ізолятор Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Дніпропетровській області не сплатив у встановлені чинним законодавством строки штраф, нарахований постановою №01/11-45-041 від 21.03.2011 року., він підлягає стягненню у судовому порядку. Представник позивача в судове засідання зявився, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Також, у судове засідання зявився представник відповідача, проти позову заперечував та пояснив наступне. Пункти 1, 2, 8, 10 припису №01/11-0061, за невиконання яких до відповідача застосовані штрафні санкції, виконані Криворізьким слідчим ізолятором Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Дніпропетровській області, та про цей факт було повідомлено позивача, що підтверджується повідомленням №4/8-12813 від 02.08.2011 року.
Крім того, головним документом, на підставі якого здійснюється фінансування Криворізького слідчого ізолятора Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Дніпропетровській області є кошторис. Згідно затвердженого кошторису на 2011 рік від 16.02.2011 року установі не виділено фінансування по КЕКВ 1135 «Інші видатки», сплата штрафів, пені, тощо.
З огляду вищезазначене відповідач просить суд зменшити суму штрафу до мінімуму суми передбаченому законодавством, оскільки відповідач є не прибутковою установою та не має змоги виконати дані вимоги у звязку із відсутністю бюджетного фінансування.
Суд, заслухавши пояснення осіб, що беруть участь у розгляді адміністративної справи, та вивчивши матеріали, встановив.
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі врегульовані Законом України «Про електроенергетику», № 575/97-ВР, 16.10.1997 року.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про електроенергетику» до принципів державної політики в енергетиці належать: державне регулювання діяльності в електроенергетиці; створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики; забезпечення раціонального споживання палива і енергії; додержання єдиних державних норм, правил і стандартів усіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії; створення умов для розвитку і підвищення технічного рівня електроенергетики; підвищення екологічної безпеки об'єктів електроенергетики; забезпечення захисту прав та інтересів споживачів енергії; збереження цілісності та забезпечення надійного і ефективного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, єдиного диспетчерського (оперативно-технологічного) управління нею; сприяння розвитку конкурентних відносин на ринку електричної енергії;
забезпечення підготовки кадрів високої кваліфікації для електроенергетики; створення умов для перспективних наукових досліджень; забезпечення стабільного фінансового стану електроенергетики; забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів; сприяння розвитку альтернативної енергетики як екологічно чистої і безпаливної підгалузі енергетики шляхом встановлення "зеленого" тарифу та оплати електростанціям, які виробляють електричну енергію з використанням альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише малими гідроелектростанціями), всієї виробленої ними електричної енергії в повному обсязі у грошовій формі, без застосування будь-яких видів заліків погашення заборгованості із розрахунків за електроенергію.
У відповідності до ч.1 ст.9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Абзацами 3, 4, 8 частини 5 статті 9 зазначеного Закону передбачено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право: давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
У період з 22.03.2010 року по 24.03.2010 року державним інспектором Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області Колесником В.В. здійснено планове обстеження Криворізького слідчого ізолятора Управління Державного департаменту з питань виконання покарань в Дніпропетровській області, з питань стану та дотримання режимів споживання теплової енергії, експлуатації тепловикористовувальних установок і мереж, систем опалення, вентиляції, гарячого водопостачання, системи збору і повернення конденсату споживачів теплової енергії важливого соціального значення, під час якої були виявлені порушення вимог законодавства про електроенергетику.
За результатами перевірки складено акт №01/11-0119 від 24.03.2010 року, на підставі якого Криворізькому слідчому ізолятору Управління Державного департаменту з питань виконання покарань в Дніпропетровській області видано обовязковий до виконання припис №01/11-0061 від 25.03.2010 року, зі змісту якого вбачається, що відповідачу необхідно здійснити наступні дії та вказано термін виконання:
пункт 1. мати власний персонал операторів котельні у складі чотирьох осіб, або експлуатувати обладнання котельні персоналом спеціалізованої організації (на основі договору), що має персонал, що пройшов навчання та перевірку знань ПТЕТУіМ (до 10.09.2010 року);
пункт 2. провести налагодження теплових мереж та систем опалення після їх теплових випробувань на рівномірність прогрівання опалювальних приладів (до 01.12.2011 року);
пункт 3. позначити на шкалі всіх манометрів, що встановлені на обладнанні теплового господарства максимально доступний тиск теплоносія (до 10.09.2010 року);
пункт 4. пронумерувати арматуру трубопроводів всіх систем опалення та гарячого водопостачання, теплових мереж, на ній вказати напрямок руху теплоносія та напрямок відкриття та закриття арматури, на теплопроводах вказати умовне позначення теплоносіїв, пізнавальні кільця. Відновити антикорозійне покриття теплопроводів на вузлах керування системами опалення режимного корпусу, теплових мереж в підвальному приміщенні режимного корпусу та всіх інших (до 10.09.2010 року);
пункт 5. повірити всі манометри, що встановлені на обладнанні теплового господарства (до 10.09.2010 року);
пункт 6. провести роботи з підготовки до опалювального сезону 2010-2011 років: промивання та гідравлічні випробування на щільність та міцність систем опалення, гарячого водопостачання, зовнішніх теплових мереж, підготовки до опалювального періоду котлів, автоматики котельних, мережних насосів, вентиляторів, установок припливної вентиляції та іншого обладнання з оформленням підтверджуючих документів. Оформити акт готовності загальний по тепловому господарству до опалювального сезону 2010 -2011 року за участю в комісії представника Держенергонагляду. Розробити розпорядчі документи та заходи з підготовки теплового господарства до опалювального сезону 2010-2011 року, наказ про призначення комісії з визначення стану готовності теплового господарства підприємства (до 10.09.2010 року);
пункт 7. всі вузли керування обладнати манометрами та термометрами в обсягах згідно ПТЕТУіМ (до 10.09.2010 року);
пункт 8. відновити проектну схему підключення системи опалення виробничого корпусу до зовнішньої теплової мережі (до 10.09.2010 року);
пункт 9. провести роботи з обробки димової труби котельної антикорозійним покриттям (до 11.09.2010 року);
пункт 10. відновити порушення проектну схему (до 10.09.2010 року).
16.03.2011 року державним інспектором було проведено перевірку виконання припису №01/11-0061 від 25.03.2010 року, під час якої було встановлено факт невиконання у встановлені строки пунктів 1, 2, 8, 10 цього припису. За результатами перевірки складено протокол №01/11-67-025 та акт №01/11-67-025/13.
Статтею 27 Закону України «Про електроенергетику» передбачена відповідальність субєктів господарської діяльності за порушення в електроенергетиці, а саме: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку.
21.03.2011 року на підставі виявлених порушень законодавства, протоколу №01/11-67-025 та акту №01/11-67-025/13, старший державний інспектор заступник начальника Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області Голуб А.О. виніс постанову №01/11-45-041 про накладання штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в розмірі 5100,00 грн., яка отримана відповідачем 29.03.2011 року, що підтверджується матеріалами справи. Дана постанова відповідачем у судовому порядку не оскаржувалась.
Відповідно до ч. 8 ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» суб'єкт господарювання повинен сплатити штраф у п'ятнадцятиденний термін із дня отримання постанови про його накладання.
Як вбачається із вищевикладеного, позивач діяв у відповідності до вимог чинного законодавства та у межах визначеної законом компетенції.
Судом встановлено, що у встановлені законодавством строки відповідач не сплатив нарахований йому, за порушення вимог чинного законодавства, штраф в розмірі 5100,00 грн.
Суд не бере до уваги твердження відповідача щодо виконання припису №01/11-0061 від 25.03.2011 року в повному обсязі з наступних підстав.
По-перше, граничні строки виконання зазначених пунктів припису були встановлені позивачем (пункт 1 до 10.09.2010 року; пункт 2 до 01.12.2010 року; пункт 8 до 10.09.2010 року та пункт 10 до 10.09.2010 року) та погоджені із керівником Криворізького слідчого ізолятора Управління Державного департаменту з питань виконання покарань в Дніпропетровській області, що підтверджується матеріалами справи. Повідомлення, яке було надане представником відповідача до суду, як доказ виконання зазначеного припису, був направлений позивачу 02.08.2011 року, отже пізніше ніж було встановлено.
По-друге, в даному повідомленні вказано виконання пунктів 1, 2, 3, 4, але відсутня інформація щодо виконання пунктів припису 8 та 10. Також відповідачем не було надано жодних доказів, які б підтвердили протиправність дій позивача при прийнятті постанови про накладання штрафу за порушення законодавства в галузі енергетики та сфері теплопостачання.
Щодо прохання відповідача про зменшення суми штрафних санкцій у звязку із відсутністю коштів, відведених на сплату даного виду платежів, суд зазначає, що Законом України «Про електроенергетику» та Законом України «Про теплопостачання», не визначено підстав та обставин, при яких можливе, зменшення суми штрафу предявленого за порушення вимог законодавства.
За змістом частин 4, 5 ст. 11 КАС України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; зясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.
Таким чином, суд дійшов висновку, що поданих доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги слід задовольнити в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Керуючись <статті >Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» до Криворізького слідчого ізолятора Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Дніпропетровській області про стягнення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання у сумі 5100, 00 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Криворізького слідчого ізолятора Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Дніпропетровській області 5100,00 грн. (пять тисяч сто грн. 00 коп.) штрафу до Державного бюджету України на р/р №31117106700025 у банку Головного управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24244864, одержувач Державний бюджет Тернівського району м. Кривого Рогу, код бюджетної класифікації 21081100.
Постанова суду набирає законної сили відповідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 21.08.2011 року
Суддя <(підпис) >
< Текст >
< Список >
< Список >
< Список >В.В. Горбалінський
<Текст >
< ПІБ Судді >
< ПІБ Судді >