Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" вересня 2011 р. Справа № 5004/573/11 за позовом Ковельської міжрайонної державної податкової інспекції, м. Ковель
до Відкритого акціонерного товариства “Луківський комбінат будівельних матеріалів”, смт. Луків Турійського району
про стягнення 122983,20 грн. податкового боргу
Суддя Черняк Л. О.
При секретарі Хомич О.В.
ПРЕДСТАВНИКИ:
від позивача, ОСОБА_1.- гол. держ.податковий інспектор, довіреність № 38/01-139 від05.09.2011р.
від відповідача, ОСОБА_2.- адвокат, довіреність від 23.08.2011 р., ОСОБА_3.- технолог, довіреність від 07.09.2011 р., ОСОБА_4.-економіст, довіреність від 07.09.2011 р.
Представникам сторін у судовому засіданні розяснені права та обовязки, передбачені ст. ст. 49, 51 КАС України.
В засіданні суду 28.09.2011 р. згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
встановив:
Ковельська міжрайонна державна податкова інспекція в позовній заяві просить суд стягнути з активів відповідача ВАТ «Луківський комбінат будівельних матеріалів»122983 грн. 20 коп. податкового боргу.
В заяві про уточнення позовних вимог від 27.09.2011 р., позивач просить суд стягнути з відповідача 85197,01 грн., в тому числі основний платіж 18449,58 грн., штрафні санкції 47494,15 грн., 19253,28 грн. пені.
При цьому позивач уточнив, що за результатами проведеної звірки з ВАТ «Луківський КБМ»встановлено, що 25.12.2008 року платником подано уточнюючі розрахунки по сплаті земельного податку за 2006р., 2007р., 2008р., в звязку з чим проведено зменшення основного платежу по земельному податку на суму 37786,19 грн. Тобто на момент розгляду справи податковий борг підприємства становить: 85197,01 грн., в тому числі основний платіж 18449,58 грн., штрафні санкції 47494,15 грн., пеня 19253,28 грн. Просить стягнути з відповідача 85197,01 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач товариство «Луківський комбінат будівельних матеріалів»позов не визнав, посилаючись на те, що позивачем порушено строки давності для застосування пені відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», відсутність правових підстав для нарахування штрафних санкцій за несплату земельного податку, оскільки земельна ділянка в розмірі 42,85 га не належить підприємству на праві власності чи праві користування, а тому підприємство не зобовязане сплачувати земельний податок. Крім того представник відповідача в судовому засіданні заявив клопотання про відкладення розгляду справи для підготовки заперечень на заяву позивача про уточнення позовних вимог.
Враховуючи те, що на вимогу ухвали господарського суду від 25.08.11р. у даній справі між сторонами проводилося звіряння розрахунків заборгованості по сплаті земельного податку, пені , фінансової санкції про що складено акт. Однак комбінатом акт не підписаний із зауваженнями представників останнього ОСОБА_3. та ОСОБА_4. Отже, представники відповідача мали можливість підготуватися по даній справі, зокрема, що стосується заяви позивача про зменшення позовних вимог. Заслухавши думку представника позивача суд ухвалив клопотання представника відповідача відхилити.
На заперечення представника відповідача представник податкової служби пояснила, що пеня нараховувалась у відповідності до ст. 16 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ від 21.12.2000р., з наступними змінами і доповненнями. Так, п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 зазначеного Закону передбачено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи ш/с ) у розмірі 120% річних облікової ставки НБУ, діючої на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Щодо відомостей зазначених в податкових вимогах представник ДПІ зазначила, що податкові вимоги направлені платнику згідно ст..6 закону України № 2181. Оскільки, у ВАТ «Луківський КБМ»податковий борг не переривався то відповідно до п.6.3.2 п.6.3 ст.6 Закону у разі коли у платника податків, якому було надіслано першу податкову вимогу виникає новий податковий борг, друга податкова вимога має містити суму консолідованого боргу. При цьому окрема податкова вимога щодо такого нового боргу не виставляється. Отже, керуючись зазначеною нормою, оскільки борг не переривався, Ковельською МДПІ нові податкові вимоги не направлялись. Наказом ДПА № 109 від 10.03.2009р. та наказом Міністерства фінансів України від 27.12.2001р. № 604 „Про бюджетну класифікацію" із змінами і доповненнями, передбачено перелік податків і зборів, що надходять до бюджетів, оперативний облік яких ведеться органами ДПС. Так, зокрема згідно даного переліку земельний податок має код 13050100. Крім того, на місцях проходить розприділення земельного податку по місцевостям. Так по Луківській селищній Раді земельний податок обліковується за кодом 13050121.
Із досліджених матеріалів справи суд, -
в с т а н о в и в :
Приписами ст. 2 Закону України «Про плату за землю»№2535-ХІІ від 03.07.1992 року з наступними змінами і доповненнями, використання землі в Україні є платним.
В постійному користуванні ВАТ "Луківський КБМ" з вересня 1998 року по грудень 2006 року знаходились земельні ділянки розміром 42,85 га., які перейшли у користування ВАТ "Луківський КБМ" в звязку з перетворенням Державного підприємства на товариство. Так відповідно, до частини 3 ст.30 Земельного кодексу від 13.03.1992 року № 2196-ХІІ, з наступними змінами і доповненнями, який діяв на момент перетворення до 01.01.2002 р. при передачі підприємствами, установами і організаціями будівель та споруд іншим підприємствам, установам і організаціям разом з цими об"єкгами до них переходить користування земельною ділянкою, на якій знаходяться зазначені споруди.
В грудні 2006 року Луківською селищною Радою прийнято рішення від 26.12.2006 року за №. 10/2, відповідно до якого надано дозвіл ВАТ "Луківський КБМ" на складання технічної документації із землеустрою по оформленню права на оренду земельної ділянки орієнтовно розміром 6,0 га.
Враховуючи зазначене рішення, в користуванні ВАТ "Луківський КБМ", з грудня 2006 року знаходиться земельна ділянка розміром 6,0 га. Дана обставина підтверджується і довідкою відділу земельних ресурсів у Турійському районі від 30.01.2008 р. № 306.
Проте, товариством відповідно до вищезазначеного рішення Луківської селищної ради до податкового органу було подано нові уточнюючі податкові розрахунки земельного податку. Відповідно до поданих розрахунків, в користуванні підприємства знаходиться земельна ділянка розміром 6,0 га., а тому різниця, яка виникла при використанні меншої площі земельної ділянки, по особовому рахунку платника була проведена як погашення несплаченого узгодженого податкового зобов'язання за платежем - земельний податок. Оскільки, податкове зобовязання по земельному податку було сплачено з порушення граничних строків, тому працівниками Турійського відділення Ковельської МДПІ проведено перевірку щодо дотримання вимог граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання. За результатами вказаних перевірок, відповідно складено акти : № 23/18/05466884 від 24.02.2007 р. та № 148/18/05466884 від 17.09.2007р. На підставі вказаних актів на адресу підприємства направленні податкові повідомлення-рішення від 24.02.2007 року № 0000281830/0 та від 18.09.2007 р. № 0001771830/0 відповідно, якими до підприємства, у відповідності до п.п.17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами " № 2181-III від 21.12.2000 року застосовано штрафні санкції, на загальну суму 47494 грн. 15 коп.
Згідно постанови Волинського окружного адміністративного суду від 13.03.09 року у справі №2а-558\08 у позові ВАТ «Луківського комбінату будматеріалів»про визнання недійсними податкових повідомлень рішень Ковельської МДПІ № 0001771830/0 від 18.09.07 р. яким до товариства застосовано штрафну санкцію у розмірі 43069,03 грн., та за № 000000281830/0 від 24.02.2007 р. про застосування штрафних санкцій в розмірі 3449,59 грн. в позові відмовлено (а.с.116,117). Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2010р. у даній справі постанова Волинського окружного адміністративного суду від 13.03.2009р. залишена без змін, отже рішення окружного адміністративного суду є чинним (а.с. 126,127).
Земельний податок з юридичних осіб в сумі 18449,58 грн. підтверджується актом від 07.09.2011 року станом на 06.08.2008р. за підписом інспектора ДПІ Кулеби Л.В. В акті зазначено, що з врахуванням уточнених розрахунків за 2006, 2007, 2008 роки, 25 грудня 2008 року проведено зменшення основного платежу на суму 37786,18 грн., несплачена пеня складає 19253,28 грн.
Крім того заборгованість по земельному податку з юридичних осіб підтверджується випискою з облікової картки по коду платежу 103050101 за період з 2005 по 2008 р., податковими розрахунками земельного податку № 707 від 29.01.2008р., № 836 від 31.01.2007р., № 125 від 30.01.2006р., № 125 від 31.01.2005р., уточнюючими податковими розрахунками земельного податку № 2264 від 03.04.2007р., № 2258 від 03.04.2007; а також розрахунками суми земельного податку № 706 від 29.01.2008р., № 2263 від 03.04.2007, №2257 від 03.04.2007р., № 835 від 31.01.2007, № 683 від 31.01.2006р.; відомостями про наявність документів на землю № 2256 від 03.04.2007р., № 2260 від 03.04.2007р., № 705 від 29.01.2008р., № 682 від 31.01.2006р., № 834 від 31.01.2007р.; актами перевірок № 148/18/05466884 від 17.09.2007р., № 23/18/05466884 від 24.02.2007р., № 09/18/05466884 від 26.01.2008р. та корінцями податкових повідомлень-рішень № 0001771830/0 від 18.09.2007р., № 0000281830/0 від 24.02.2007р., № 0000121830/0 від 26.01.2008р. відповідно.
Відповідно до абзацу першого підпункту 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року зі змінами і доповненнями, платник податків зобов'язаний був самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку.
Відповідно до абзацу третього підпункту 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року зі змінами і доповненнями, у випадку визначення податкового зобов'язання контролюючим органом, платник податків зобов'язаний був самостійно погасити суму податкового зобов'язання протягом десяти днів від дня отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли платник розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідач процедуру апеляційного узгодження не розпочинав, тобто вище вказані податкові повідомлення-рішення в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувались
Згідно підпунктом 5.4.1 пункту 5.4. статті 5 зазначеного Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнаються сумою податкового боргу платника податків. Таким чином, зазначені вище суми перейшли в статус податкового боргу і податковою інспекцією вживались заходи до стягнення податкового боргу.
Податковий борг - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податку або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня нарахована на суму такого податкового зобов'язання (п.1.3 ст. 1 Закону України №2181-ІІІ від 21.12.2000р.).
Відповідачем зазначені суми заборгованості по податках , зборах та платежах до бюджету сплачені лише частково.
На підставі ст.16 Закону України "Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року після закінчення встановлених строків погашення узгоджених податкових зобов'язань на суму податкового боргу нараховано пеню: 19253,28 грн.
Всі активи платника податків ВАТ "Луківський КБМ" знаходяться в податковій заставі, про що засвідчує витяг від 18.05.2007р. за № 12573956 про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна наданий Волинською філією Інформаційного центру Міністерства юстиції України.
Ковельською МДПІ до відповідача вживались заходи щодо стягнення заборгованості в порядку визначеному Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року із змінами та доповненнями, а саме, у зв'язку з несплатою відповідачем податкового боргу в установлені законом строки відповідно до п.п.6.2.3. п.6.2. ст.6 Закону №2181- ІІІ від 21.12.2000р. із змінами і доповненнями Ковельською МДПІ були надіслані дві податкові вимоги:
-перша податкова вимога № 1/96 від 26 жовтня 2001 року;
-друга податкова вимога № 2/228 від 25 грудня 2001 року.
Після застосування вказаних заходів податковий борг ВАТ "Луківський КБМ" не погашено, тому Ковельською МДПІ прийнято рішення № 41/24-054 від 20.05.2002р. про застосування заходів погашення податкового боргу платника податків за рахунок стягнення його активів.
Згідно з ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платниками додатків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181- ІІІ від 21.12.2000 року із змінами та доповненнями, активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання, ст.3 даного закону передбачає, що активи платника податків можуть бути примусово стягненні в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду (господарського суду).
Таким чином, наведені докази у справі свідчать про підставність позовних вимог податкової інспекції в сумі 85197.01 грн. податкового боргу із них: 18449,58 грн. основний платіж, 47494,15 грн. штрафна санкція, 19253,28 грн. пеня.
Керуючись ст. ст. 70, 71, 86, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, п.11 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990р. №509-ХІІ із змінами та доповненнями, ст. 1, 5, 6, 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000р. зі змінами і доповненнями господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з активів ВАТ «Луківський комбінат будівельних матеріалів»(юридична адреса: Волинська область, Турійський район, смт. Луків, вул.. Незалежності; ідентифікаційний код 05466884; р/р №2600658015 «Райффайзен Банк Аваль»м. Київ, МФО 380805; р/р № 26000301569 Ковельське відділення ВАТ «Ощадбанк», м. Ковель, МФО 303945; р/р 26082369100001 Волинське ГРУ «Приватбанку», м. Луцьк, МФО 303440) в користь Ковельської МДПІ (Волинська область, м. Ковель, вул.. Степана Бандери,5) на розрахунковий рахунок № 3412599970397 ГУДК у Волинський області, МФО 803014, код 21740379 85197,01 грн. податкового боргу із них: 18449,58 грн. основний платіж, 47494,15 грн. штрафна санкція, 19253,28 грн. пеня.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Л. О. Черняк
Повний текст постанови
складено та підписано
03.10.11