Єдиний державний реєстр судових рішень 15.08.2011
Справа № 2-2317/11
категорія №44
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 серпня 2011 року Нахімовський районний суд м. Севастополя в складі:
головуючого судді - Лемешко А.С.,
при секретарі Пус М.Ю.,
з участю прокурора Ретоти О.В.,
з участю представника позивача Нахімовської районної ради в м. Севастополі Казакової С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі цивільну справу за позовом Прокурора Нахімовського району м. Севастополя в інтересах держави в особі Нахімовської районної ради м. Севастополя до ОСОБА_3, третя особа: Севастопольського міського головного управління земельних ресурсів про повернення земельної ділянки та стягнення шкоди,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Нахімовського району м. Севастополя звернувся до суду в інтересах держави в особі Нахімовської районної ради в м. Севастополі з позовом до ОСОБА_3, третя особа: Севастопольського міського головного управління земельних ресурсів та просить зобовязати відповідача повернути самовільно зайняту земельну ділянку орієнтовною площею 0,006 га земель житлової та громадської забудови по АДРЕСА_1 та стягнути з відповідача шкоду, заподіяну внаслідок самовільно зайнятої земельної ділянки в розмірі 397,32 грн. Вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_3 вказану земельну ділянку огородив камяним забором, але документів, що засвідчують право власності чи користування зазначеною земельною ділянкою відповідно до діючого законодавства не оформлено.
У судовому засіданні прокурор Ретота О.В. позовні вимоги підтримала у повному обсязі, посилаючись на обставини, що викладені у позові, просить зобовязати відповідача повернути самовільно зайняту земельну ділянку орієнтовною площею 0,006 га земель житлової та громадської забудови по АДРЕСА_1 та стягнути з відповідача шкоду, заподіяну внаслідок самовільно зайнятої земельної ділянки в розмірі 397,32 грн. Проти заочного розгляду справи не заперечувала.
Представник позивача Нахімовської районної ради в м. Севастополі Казакова С.В. підтримала позов у повному обсязі, просить задовольнити позовні вимоги. Проти заочного розгляду справи не заперечувала.
Відповідач у судове засідання не зявився, причин неявки суду не повідомив, був сповіщений у встановленому законом порядку, заперечень суду не надавав.
Суд розглядає справу відповідно до ст.224 ЦПК України, відповідно до якої у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Представники третіх осіб у судове засідання не зявилися, причин неявки суду не повідомили, були сповіщені належним чином. Представник Головного управління Держкомзему в м. Севастополі Карташев В.В. надав заяву про розгляд справи у відсутності їх представника, на задоволення позову наполягають.
Суд, вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, знаходить позовні вимоги обґрунтованими та таким, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 02.01.2009 року за №40 Державно інспекцією з контролю за використанням і охороною земель у м. Севастополі було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, в результаті якої встановлено, що ОСОБА_3 використовує в порушення вимог ст.ст.125,126 Земельного кодексу України земельну ділянку орієнтованою площею 0,006 га, шляхом огородження капітальним камяним забором по АДРЕСА_1, зі сторони вул. К.Лібнехта. Раніше 02.01.2009 року №000008 Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель у м. Севастополі у відношенні відповідача був винесений припис, відповідно до якого відповідач повинен був у зо-денний строк усунути порушення земельного законодавства. Так відповідно до справи №7 по справі про адміністративне правопорушення ОСОБА_3, на останнього складений протокол про адміністративне правопорушення за порушення ст.53-1 КУпАП, у звязку з встановленням порушення: гр-н ОСОБА_3 використовує не надану йому земельну ділянку орієнтованою площею 0,006 га, шляхом його огородження капітальним камяним забором. Ділянка примикає зі сторони вул. К.Лібнехта к земельній ділянці по АДРЕСА_1, що належить на праві власності гр.-ну ОСОБА_3 (держ.акт ІІІ-КМ №098351, реєстр. №861 від 26.05.1995 року). Постановою від 10.01.2009 року Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель у м. Севастополі ОСОБА_3 був притягнутий до адміністративної відповідальності за вчинення вказаного правопорушення з накладенням адміністративного стягнення в виді штрафу в розмірі 850 гривні.
Відповідно до ст.13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно з п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України До розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці другому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до п.34 ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Так, до повноважень Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить розпорядження землями територіальної громади міста, що встановлено п.а ч.1 ст.9 ЗК України.
У звязку з цим, органом, уповноваженим виконувати відповідні функції в спірних правовідносинах є Севастопольська міська рада. Рішенням V сесії Севастопольської міської ради №1475 від 13.02.2007 року постановлено, що прийняття рішень про повернення самовільно зайнятих земельних ділянок громадянами та предявлення судових позовів по звільненню земельних ділянок, розташованих на території відповідного району відноситься до повноважень районних у місті Севастополі рад.
Згідно зі ст.121 Конституції України, ст.36-1 Закону України «Про прокуратури»на прокуратуру покладається представництво інтересів держави в судах у випадках, визначених законом.
Ст.ст. 20,36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст.45,46 ЦПК України передбачено право прокурора звертатися до суду в інтересах держави у випадках порушення економічних, політичних та інших державних інтересів через протиправні дії фізичних чи юридичних осіб.
Відповідно до положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №224 від 19.03.2008 року. Державний комітет України із земельних ресурсів є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики та управління у сфері регулювання земельних відносин, використання, охорони та проведення моніторингу земель, ведення державного земельного кадастру, а також міжгалузеву координацію та державне регулювання у сфері встановлення меж області, району, міста, району в місті, села і селища. Державний комітет України із земельних ресурсів здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені у встановленому порядку території органи в Автономній Республіці Крим, областях та містах Києві та Севастополі.
Згідно з ч.ч. 1,2 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ч.6 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Згідно до положень ст.125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст.212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Виходячи з вищевикладеного, вбачається, що документи, що засвідчують право власності чи користування зазначеною земельною ділянкою у відповідності до вимог ст.125 Земельного кодексу України у ОСОБА_3 не оформлено. Згідно зі ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»зазначені дії кваліфікуються як самовільне зайняття земельної ділянки. Також, внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки відповідачем причинена шкода, яка була розрахована на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963 (далі Методика) та склала 397,32 гривні.
Відповідно до вищевказаної Методики, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року №963, розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок проводиться (в тому числі) Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель та її територіальними органами на підставі матеріалів обстежень земельних ділянок. Кошти, отримані в результаті відшкодування шкоди, заподіяної державі внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, розподіляються відповідно до порядку, затвердженого Держземагенство за погодженням з Мінфіном, Мінекономіки та Мінприроди України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 13, 121 Конституції України, ст.ст.16 ЦК України, ст.ст. 20, 36-1 ЗУ «Про прокуратуру», ст.ст. 10, 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування», ст.ст. 116, 118, 125, 212 Земельного кодексу України та п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст.ст. 3, 10, 11, 30, 42, 45, 46, 58, 60, 64, 88, 212-215 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Прокурора Нахімовського району м. Севастополя в інтересах держави в особі Нахімовської районної ради в м. Севастополі задовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_3 повернути самовільно зайняту земельну ділянку орієнтовно площею 0,006 га земель житлової та громадської забудови по АДРЕСА_1.
Стягнути з ОСОБА_3 в дохід держави /р.р №33218856700008 МФО 824509 ОКПО 24035606 код платежу 24062100 банк УГКУ в м. Севастополі, державний бюджет Нахімовського району м. Севастополя/ майнову шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в сумі 397 гривень 32 копійок.
Стягнути з ОСОБА_3 судовий збір у сумі 51 гривні в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_3 витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи (ТУ ДСА м. Севастополя, р/р 37310003000035 в УДК м Севастополя, МФО 824509, ЗКПО 26265115 для Нахімовського районного суду м. Севастополя) в розмірі 120 гривень.
Заочне рішення може бути переглянуто за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10-ти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду м. Севастополя через Нахімовський районний суд м. Севастополя шляхом подачі у 10 денний строк з моменту проголошення рішення апеляційну скаргу. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий - суддя: /підпис/ А. Лемешко
Згідно з оригіналом:
СуддяНахімовського районного
суду м. Севастополя А. Лемешко