ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"30" вересня 2011 р.Справа № 5013/1411/11 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кабакової В.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, Кіровоградська область, м. Олександрія
до відповідача: комунального підприємства "Олександрія-водоканал", Кіровоградська область , м. Олександрія
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Олександрійської міської ради, м. Олександрія
про зобов'язання вчинити певні дії
за участю представників:
від позивача - ОСОБА_3, довіреність від 16.12.2008 № 6566;
від відповідача - ОСОБА_4, довіреність від 01.09.2011 № 2058/01,
від третьої особи - ОСОБА_5, довіреність від 23.05.2011 № 12-51/23/1.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Кіровоградської області із позовною заявою про зобов'язання комунального підприємства "Олександрія-водоканал" терміново відновити постачання холодної води та водовідведення на належному позивачу об'єкті торгівлі, розташованому за адресою АДРЕСА_2.
Відповідач надав заперечення на позов, згідно яких просить відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що після реконструкції приміщення позивач повинен був отримати нові технічні умови, порушував умови договору та законодавчих актів в сфері житлово-комунальних послуг.
Олександрійською міською радою, яку залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, надано письмові пояснення, згідно яких зазначено, що з метою недопущення роботи об'єкту не введеного в експлуатацію, що може призвести до непередбачуваних наслідків, Олександрійською міською радою було прийнято рішення від 14.07.2011 № 590 щодо відключення незаконно реконструйованої будівлі від водопостачання.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Із адресованого Олександрійською міською радою начальнику комунального підприємства "Олександрія-водоканал" листа від 07.07.2011 № 10-636/05/1 вбачається, що об'єкти з нічним режимом роботи, у тому числі нічний клуб "Аватар", не введені в експлуатацію, а їх власники не подали зареєстровані декларації або сертифікати до інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Кіровоградській області, тому Олександрійська міська рада з метою недопущення функціонування на території м. Олександрії не введених в експлуатацію об'єктів просить розірвати договори та відключити їх від постачання питної води (а.с. 95).
На виконання вказаного листа, відповідачем внесено припис від 11.07.2011 № 1707/06, згідно якого фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 запропоновано у 3 денний термін надати акт про проведення промивання та дезінфекції трубопроводів та акт ввводу в експлуатацію, а також попереджено, що у разі не надання в зазначений термін відповідних документів КП "Олександрія-водоканал" достроково розриває договір № 718/3 від 04.08.2009 та припиняє надання послуг з водопостачання та водовідведення без додаткового попередження в примусовому порядку (а.с. 112).
На даному приписі міститься надпис: "отримала ОСОБА_6 11.07.2001".
Позивач заперечив отримання вказаного припису та зазначив, що йому невідомо хто така ОСОБА_6 і відповідно він не уповноважував її на отримання будь-яких документів.
В подальшому, виконавчий комітет Олександрійської міської ради з посиланням на статтю 29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та статтю 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" прийняв рішення від 14.07.2011 № 590 "Про відключення об'єктів торгівлі та ресторанного господарства від водопостачання та каналізації" (а.с. 11), згідно якого доручив комунальному підприємству "Олександрія-водоканал" терміново провести відключення об'єктів торгівлі та ресторанного господарства від водопостачання та каналізації, зокрема нічного клубу "Аватар" по проспекту Леніна, 100А.
У пункті 3 вказаного рішення зазначено, що підготовку до відключення від водопостачання та каналізації необхідно провести відповідно до вимог відомчих нормативних документів.
Актом від 19.07.2011, складеним представниками Водоканалу зафіксовано припинення подачі води на приміщення в м. Олександрія, вул. Леніна, 100А.
Відключення від водопостачання підтверджено також актом від 29.08.2011 (а.с. 55).
В акті, зокрема, зазначено, що припинення водопостачання здійснено згідно рішення міської ради від 14.07.2011, постанови КМУ від 13.04.2011 № 461 та порушенням умов договору (а.с. 13, (113 якісна копія)).
У наданих Олександрійською міською радою поясненнях зазначено, що в ході роботи комісії по перевірці і вивченню роботи об'єктів торгівлі та ресторанного господарства, що працюють у нічний час, створеної згідно розпорядження міського голови від 09.06.2011 № р-187-з, було встановлено, що за позивачем зареєстровано на праві власності на підставі договору купівлі-продажу від 08.02.2008 об'єкт нерухомого майна - торгівельний комплекс, що розташований за адресою м. Олександрія, пр. Леніна, 100-А. Даний об'єкт введений в експлуатацію в 2005 році як торгівельний комплекс і за договором купівлі-продажу від 08.02.2008 був придбаний позивачем як торгівельний комплекс.
Розважальний клуб "Аватар", питання законності відключення якого від мереж водопостачання та каналізації є предметом розгляду в суді, не є будівлею торгівельного призначення, є іншим продуктом будівництва.
Олександрійська міська рада вважає, що позивач володіючи об'єктом нерухомого майна як торгівельним комплексом, маючи намір змінити цільове використання окремої частини будівлі для використання її під розважальний клуб (бар, ресторан) повинен був провести реконструкцію у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Проте позивачем, всупереч ч. 5 ст. 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" не розроблювалась та не затверджувалась проектна документація, об'єкт нерухомого майна як ресторан (бар) "Аватар" в експлуатацію не вводився та в Олександрійському МБТІ право власності не реєструвалось, відповідно ресторан (бар) "Аватар" являється самочинним будівництвом і як наслідок, декларація про готовність об'єкта до експлуатації або сертифікат на об'єкт нерухомого майна як ресторан (бар) "Аватар" у позивача - відсутні.
Олександрійською міською радою надано акт державної технічної комісії про готовність закінченого будівництвом об'єкта до експлуатації торгівельного комплексу по пр. Леніна, 100А від 03.02.2005 (а.с. 59 - 62); постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.08.2011 у справі № 2а-11021/11/2670, якою відмовлено в задоволенні позову суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 до Олександрійської міської ради про скасування рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області від 14.07.2011 № 590 "Про відключення об'єктів торгівлі та ресторанного господарства від водопостачання та каналізації" (а.с. 63, 64); заключення по проекту будівництва № 65 від 11.09.2000 (а.с. 65, 66).
Господарським судом враховано, що Постановою КМУ від 13.04.2011 № 461 "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів" затверджено Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, який згідно пункту 1 визначає процедуру прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.
Пунктом 13 вказаного Порядку передбачено, що зареєстрована декларація або сертифікат є підставою для укладення договорів про постачання на прийнятий в експлуатацію об'єкт необхідних для його функціонування ресурсів - води, газу, тепла, електроенергії, включення даних про такий об'єкт до державної статистичної звітності та оформлення права власності на нього.
Підключення об'єкта, прийнятого в експлуатацію, до інженерних мереж здійснюється відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" протягом десяти днів з дня відповідного звернення замовника до осіб, які є власниками відповідних елементів інженерної інфраструктури або здійснюють їх експлуатацію.
Відповідно до пункту 9 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" зареєстрована декларація про готовність об'єкта до експлуатації або сертифікат є підставою для укладення договорів про постачання на прийнятий в експлуатацію об'єкт необхідних для його функціонування ресурсів - води, газу, тепла, електроенергії, включення даних про такий об'єкт до державної статистичної звітності та оформлення права власності на нього.
Підключення закінченого будівництвом об'єкта, прийнятого в експлуатацію, до інженерних мереж здійснюється протягом десяти днів з дня відповідного звернення замовника до осіб, які є власниками відповідних елементів інженерної інфраструктури або здійснюють їх експлуатацію.
Позивач та третя особа зазначають про те, що у належному на праві власності позивачу приміщенні, проведено реконструкцію та в ньому функціонує та займає певну площу на першому поверсі нічний клуб "Аватар".
Відповідно до роз'яснення Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 01.07.2006 "Щодо трактування понять "реконструкція приміщень" та "прибудова" зазначено, що у додатку Б "Терміни та визначення" ДБН А.2.2-3-2004 "Склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва" подається визначення терміну "реконструкція": "Перебудова існуючих об'єктів виробничого та цивільного призначення, пов'язана з удосконаленням виробництва, підвищенням його техніко-економічного рівня та якості вироблюваної продукції, поліпшенням умов експлуатації та проживання, якості послуг, зміною основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність, функціональне призначення, геометричні розміри)".
Також Правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.05.2005 № 76 та зареєстрованих у Мін'юсті 25.08.2005 за № 927/11207, визначено: "Реконструкція житлового будинку - комплекс будівельних робіт, спрямованих на поліпшення експлуатаційних показників приміщень житлового будинку шляхом їх перепланування та переобладнання, надбудови, вбудови, прибудови з одночасним приведенням їх показників відповідно до нормативно-технічних вимог".
Згідно статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідачем та третьою особою не надано доказів того, що у приміщенні по пр. Леніна 100а у м. Олександрії Кіровоградської області функціонує нічний клуб "Аватар", не доведено також того, що позивачем проведено реконструкцію вказаного приміщення.
Крім того, у рішенні Олександрійської міської ради йде мова про відключення нічного клубу "Аватар", а не всього приміщення.
До того ж у Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого Постановою КМУ від 13.04.2011 № 461 йде мова про те, що зареєстрована декларація або сертифікат є підставою саме для укладення договорів, в даному випадку водопостачання та водовідведення.
Як вбачається з матеріалів даної справи, належне на праві власності позивачу приміщення, вже підключене до мережі водопостачання.
Між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Абонент) та комунальним підприємством "Олександрія-водоканал" (Водоканал) 04.08.2009 укладено договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення № 718/3 (далі - Договір, а.с. 22 - 25).
У Договорі зазначено, що сторони при його виконанні керуються Законами України "Про житлово-комунальні послуги", "Про питну воду і питне водопостачання", "Про метрологію та метрологічну діяльність", Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України, Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні системи каналізації м. Олександрії та селищ Дмитрово, Пантаївка, БНіП 2.04.02-84, БНіП 2.04.01-85 та рішеннями Олександрійської міської ради та її виконавчого комітету.
Згідно пункту 1.1 Договору Водоканал зобов'язався надавати Абонентові послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення за адресою АДРЕСА_2, а Абонент зобов'язався оплачувати надані послуги за встановленими тарифами, у строки і на умовах передбачених договором.
Згідно пункту 7.1, Договір укладається на один рік. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну Договору після закінчення його строку протягом одного місяця, він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором.
Сторонами не надано доказів, які свідчили б про припинення терміну дії Договору, відтак він є пролонгованим.
Договір підписано та скріплено печатками сторін.
Відповідно до статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
У статті 627 Цивільного кодексу України зазначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Аналогічні положення містяться у Господарському кодексі України.
Так, статтею 67 Господарського кодексу України визначено, що відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.
Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначені зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
У відповідності до статті 174 Господарського кодексу України, однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є господарський договір.
Частиною 7 статті 179 Господарського кодексу України передбачено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Статтею 19 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" та пунктом 8 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630, передбачено, що послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору, укладеного з власником будинків, що перебувають у приватній власності.
Згідно статті 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Зміст договору, відповідно до частини 1 статті 628 Цивільного кодексу України становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Умовами Договору передбачено, що Водоканал зобов'язаний забезпечувати вчасне та відповідної якості надання послуг з водопостачання та водовідведення (пункт 2.1.1).
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно пункту 2.2.5 Договору Водоканал, завчасно попередивши абонента, має право припинити йому подачу води у разі: а) незадовільного технічного стану водопровідних та каналізаційних мереж, пристроїв і споруд, які перебувають на балансі Абонента, невиконання Абонентом вимог Водоканалу щодо усунення порушень Правил технічної експлуатації, виявлених Водоканалом; б) проведення Водоканалом ремонтних робіт з обслуговування водопровідних та каналізаційних мереж і пристроїв, до яких приєднаний Абонент, а також виконання робіт з приєднання нових абонентів; в) невиконання Абонентом умов Договору; г) своєчасного внесення плати за використану воду та скид стоків; д) самовільного приєднання до комунальної водопровідної мережі або мережі водовідведення; з) невиконання вимог щодо забезпечення якісного обліку води, що споживається; і) самовільного вмикання резервних вводів, опломбованих водоканалом, без попередження Водоканалу, за винятком потреби гасіння пожежі; к) відмови абонента укласти договір з Водоканалом на надання послуг з водопостачання та водовідведення, прийняти рахунок чи платіжний документ за використану воду та скид стоків, не усунення причин, що перешкоджають зніманню показань водолічильника в строк, встановлений Водоканалом.
Відповідачем у наданих поясненнях зазначено, що підставою для відключення приміщення, належного позивачу, від водопостачання також стало те, що ним не виконувались умови договору, зокрема п. 2.3.8, не надавались звіти спожитої води та скиду стоків за червень-липень 2011 року; не надано акта державної комісії, сертифікату або декларації вводу в експлуатацію реконструйованих приміщень, схеми внутрішніх та зовнішніх водопровідних та каналізаційних мереж торгівельного комплексу, копії технічних умов на приєднання до систем водопостачання реконструйованих приміщень; не проведено розрахунок за спожиту воду та прийняті стоки у травні та червні 2011.
Крім того, відповідач посилається на п. 2.2.3 Договору, яким визначено, що Водоканал має право вимагати від Абонента дотримання нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг та надавати рекомендації щодо їх дотримання.
Відтак, відповідач вважає, що позивачем не дотримано умов договору, а саме підпунктів "в" та "г" пункту 2.2.5 Договору.
Поряд з тим, відповідачем не було направлено позивачу, як зазначено у пункті 2.2.5 Договору, завчасного попередження про відключення, в якому б чітко було зазначено про допущені порушення.
Припис від 11.07.2011 не є таким попередженням, так як відсутні належні докази отримання його позивачем або уповноваженою ним згідно пункту 3.2 Договору особою, а саме ОСОБА_7, а також в ньому відсутні вказівки на порушення позивачем умов договору.
До того, умовами Договору, зокрема пунктом 5.5 передбачено, що всі суперечки , що виникають між водоканалом та абонентом вирішуються шляхом переговорів, а при недосягненні згоди - у судовому порядку.
Невиконання умов договору сторонами, згідно пункту 7.2 є підставою для його дострокового розірвання.
Враховуючи вищевикладене позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що відповідають встановленим законом способам захисту.
Однак, позивач просить зобов'язати відповідача відновити постачання холодної води та водовідведення на належному позивачеві об'єкті торгівлі, розташованому за адресою АДРЕСА_2.
Матеріалами справи не підтверджено та позивачем не надано доказів, які свідчили б про відключення вказаного об'єкта від системи водовідведення.
Відтак позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
В частині позовних вимог про зобов'язання відповідача відновити водовідведення слід відмовити.
Згідно статті 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 47, 49, 82, 84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Зобов'язати Комунальне підприємство "Олександрія-водоканал" (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Діброви, 30, код 13756426) відновити водопостачання на належному ОСОБА_1 об'єкті, розташованому за адресою: АДРЕСА_2.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Комунального підприємства "Олександрія-водоканал" (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Діброви, 30, код 13756426) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) 85,00 грн державного мита та 236,00 грн витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішення законної сили.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Суддя В.Г.Кабакова
Повне рішення складено 05.10.2011.