Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.09.11 Справа № 9/5009/4874/11
Суддя Боєва О.С.
м. Запоріжжя
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “ЛАКМА-Z” (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 30-А)
до відповідача: Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206)
про визнання недійсним рішення
Суддя Боєва О.С.
За участю представників сторін:
Від позивача: Готовкін С.О (директор), ОСОБА_1 (дов. № 46 від 05.07.11);
Від відповідача: ОСОБА_2 (дов. № 01-17/2442 від 09.06.11)
СУТНІСТЬ СПОРУ:
Заявлено позов про визнання недійсним рішення позачергової сесії шостого скликання Запорізької міської ради № 19 від 27.07.2011р. “Про задоволення протесту прокуратури м. Запоріжжя від 22.04.2011. № 146-1819 вих. 11 на рішення міської ради від 24.12.2008 № 66/4 “Про передачу в оренду ТОВ “ЛАКМА- Z”земельної ділянки по вул. Тбіліській (навпроти житлового будинку № 9а) для розташування кафе”.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 16.08.2011р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі № 9/5009/4874/11, судове засідання призначено на 07.09.2011р. Ухвалою суду від 07.09.2011р. на підставі ст. 77 ГПК України розгляд справи відкладено на 15.09.2011р.
15.09.2011р. справу розглянуто, оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Справа розглянута без застосування засобів технічної фіксації судового процесу.
Позивач підтримав позовні вимоги, викладені у позовній заяві, зазначивши, зокрема, про наступне. Рішенням міської ради від 24.12.2008 № 66/4 «Про передачу в оренду ТОВ «ЛАКМА - Z»земельної ділянки по вул. Тбіліській (навпроти житлового будинку №9а) для розташування кафе», позивачу була передана в оренду строком на 10 років земельна ділянка за кадастровим номером 2310100000:05:001:0571 загальною площею 0,1658 га для розташування кафе. Рішенням Запорізької міської ради від 24.12.2008 № 66/4 «Про передачу в оренду ТОВ «ЛАКМА - Z»земельної ділянки по вул. Тбіліській (навпроти житлового будинку №9а) для розташування кафе»не було зупинено міським головою та не виносилось на повторний розгляд у встановлені законом строки, а також не зупинялося прокурором, як-то передбачено ч.2 ст.144 Конституції України, частиною 4 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування»та статтею 21 Закону України «Про прокуратуру». За своїм змістом вказане рішення є ненормативним актом, тобто актом індивідуальної дії одноразового застосування, який вичерпав свою дію фактом його виконання, а тому не може бути скасований чи змінений органом місцевого самоврядування після його виконання. На підставі вказаного рішення між Запорізькою міською радою та позивачем 02.03.2009 року був укладений договір оренди землі, який зареєстрований у Запорізькій РФДП «Центр державного земельного кадастру»за № 040926100314. Отже, вказане рішення з моменту укладення договору оренди було фактично виконано, шляхом надання в користування земельної ділянки. Таким чином, рішення позачергової сесії шостого скликання Запорізької міської ради №19 від 27.07.2011 «Про задоволення протесту прокуратури м. Запоріжжя від 22.04.2011 №146-1819 вих. 11 на рішення міської ради від 24.12.2008 №66/4 «Про передачу в оренду ТОВ «ЛАКМА - Z»земельної ділянки по вул. Тбіліській (навпроти житлового будинку №9а) для розташування кафе»прийняте Запорізькою міською радою з перевищенням повноважень, наданих їй чинним законодавством України, а тому є незаконним. Крім того, як зазначив позивач, вказана земельна ділянка була надана в оренду ТОВ «ЛАКМА- Z»за рішенням міської ради від 24.12.2008 № 66/4, на заміну іншої земельної ділянки, право на оренду якої було примусово відчужено з мотивів суспільної необхідності за рішенням Запорізької міської ради №40 від 01.08.2005р. за результатами розгляду розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.10.04 №794-р «Про затвердження проекту і титулу будови автотранспортної магістралі через р. Дніпро в м. Запоріжжі». Вказане підтверджується п. 15 Додатку до Рішення Запорізької міської ради № 40 від 01.08.2005р. Просить позов задовольнити на підставі ст. ст. 13, 14, 19, 140, 143, 144, 146 Конституції України, ч. 1 ст. 321 ЦК України, ст. ст. 124, 134 Земельного кодексу України, ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 6, 27 Закону України «Про оренду землі».
Відповідач проти позову заперечив, зазначивши, зокрема, про наступне. 27.04.2011р. на адресу міськвиконкому надійшов протест прокуратури м. Запоріжжя від 22.04.2011р. № 146-1819 вих 11 на рішення міської ради від 24.12.2008 № 66/4 «Про передачу в оренду ТОВ «ЛАКМА - Z»земельної ділянки по вул. Тбіліській (навпроти житлового будинку №9а) для розташування кафе». Вказаним протестом зазначене вище рішення Запорізької міської ради було скасовано як незаконне. У звязку з чим, Запорізька міська рада, яка має вільно володіти, користуватися та розпоряджатися належними їй землями на власний розсуд, прийняла рішення № 19 від 27.07.2011р. “Про задоволення протесту прокуратури м. Запоріжжя від 22.04.2011. № 146-1819 вих. 11 на рішення міської ради від 24.12.2008 № 66/4 “Про передачу в оренду ТОВ “ЛАКМА- Z” земельної ділянки по вул. Тбіліській (навпроти житлового будинку № 9а) для розташування кафе”. Вважає, що дане рішення було прийнято у відповідності до вимог діючого законодавства та в межах компетенції міської ради, визначеній законом, тому підстави для визнання цього рішення недійсним відсутні. На підставі ст. ст. 13, 14, 19 Конституції України, п. 12 Перехідних положень, ст. ст. 12, 116, 123, 124 Земельного кодексу України, ст. ст. 10, 24, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Рішенням двадцять восьмої сесії пятого скликання Запорізької міської ради від 24.12.2008р. № 66/4 «Про передачу в оренду ТОВ «ЛАКМА - Z»земельної ділянки по вул. Тбіліській (навпроти житлового будинку №9а) для розташування кафе», Запорізька міська рада (відповідач у справі) передала Товариству з обмеженою відповідальністю «ЛАКМА - Z»(позивачу у справі) в оренду строком на 10 років земельну ділянку (кадастровий номер 2310100000:05:001:0571) загальною площею 0,1658 га для розташування кафе по вул. Тбіліській (навпроти житлового будинку № 9а).
Також зазначеним рішенням міська рада затвердила ТОВ «ЛАКМА - Z»проект землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки та, зокрема, зобовязала ТОВ «ЛАКМА - Z»після прийняття даного рішення у двомісячний термін укласти договір оренди землі (п. 1, п.п. 4.1. п. 4 рішення).
02.03.2009 року на виконання даного рішення між Запорізькою міською радою та ТОВ «ЛАКМА - Z»був укладений договір оренди землі, який зареєстрований у Запорізькій регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах»за № 040926100314. За даним договором, відповідно до рішення двадцять восьмої сесії пятого скликання Запорізької міської ради від 24.12.2008р. № 66/4, Запорізька міська рада (орендодавець) передала, а ТОВ «ЛАКМА - Z»(орендар) прийняло в строкове платне користування земельну ділянку (кадастровий номер 2310100000:05:001:0571), яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Тбіліська (навпроти житлового будинку № 9а), загальною площею 0,1658 га, для розташування кафе.
Факт передачі земельної ділянки в оренду також підтверджується актом прийому-передачі земельної ділянки від 02.03.2009р.
22.04.2011р. заступником прокурора м. Запоріжжя було винесено протест (№ 146-1819 вих 11) на рішення Запорізької міської ради від 24.12.2008 № 66/4 «Про передачу в оренду ТОВ «ЛАКМА - Z»земельної ділянки по вул. Тбіліській (навпроти житлового будинку №9а) для розташування кафе». В протесті запропоновано скасувати як незаконне дане рішення та зазначено, що в порушення вимог Земельного кодексу України та Закону України «Про планування і забудову територій»(чинного на той час), вказаним рішенням міської ради, всупереч містобудівної документації, а також за відсутності позитивного висновку органу по земельних ресурсах, затверджено проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «ЛАКМА - Z». Заступник прокурора вважає, що рішення прийнято з численними порушеннями вимог законодавства.
У звязку з чим, 27.07.2011р. на позачерговій сесії шостого скликання Запорізької міської ради було прийнято рішення № 19 від 27.07.2011р. “Про задоволення протесту прокуратури м. Запоріжжя від 22.04.2011 № 146-1819 вих. 11 на рішення міської ради від 24.12.2008 № 66/4 “Про передачу в оренду ТОВ “ЛАКМА- Z” земельної ділянки по вул. Тбіліській (навпроти житлового будинку № 9а) для розташування кафе”.
Даним рішенням Запорізької міської ради № 19 від 27.07.2011р. було задоволено протест прокуратури м. Запоріжжя від 22.04.2011р. № 146-1819 вих. 11 та скасовано рішення міської ради від 24.12.2008 № 66/4 “Про передачу в оренду ТОВ “ЛАКМА- Z” земельної ділянки по вул. Тбіліській (навпроти житлового будинку № 9а) для розташування кафе”.
Позивач звернувся з позовом до суду, в якому просить визнати недійсним рішення позачергової сесії шостого скликання Запорізької міської ради № 19 від 27.07.2011р., оскільки вважає, що воно прийняте Запорізькою міською радою з порушенням норм чинного законодавства України, з перевищенням повноважень, наданих їй чинним законодавством України, а тому є незаконним і підлягає скасуванню.
Суд знаходить доводи позивача обґрунтованими, а позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Частиною 1 ст. 143 Конституції України встановлені повноваження органів місцевого самоврядування та зазначено, що вони «вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції». Відповідно до положення пунктів "а", "б", "в", "г" ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад належить вирішення питання розпорядження землями територіальної громади, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності.
За змістом статей 13, 14 Конституції України, статті 11 ЦК України, статей 123, 124, 127, 128 Земельного Кодексу України рішенням органу місцевого самоврядування або державної адміністрації про надання земельної ділянки господарюючому суб'єкту у власність або в користування здійснюється волевиявлення власника землі і реалізуються відповідні права у цивільних правовідносинах з урахуванням вимог Земельного Кодексу України.
Гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, приписами статей 19, 140, 143, 144, 146 Конституції України.
З аналізу вказаних конституційних положень вбачається, що ці органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Конституційний Суд України у справі № 7-рп/2009 (рішення від 16.04.2009р.) за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»(справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) вирішив, що орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
В статті 144 Конституції України визначено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Згідно зі статтею 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Крім того, у пункті 5 рішення № 7-рп/2009 Конституційний Суд України вказав, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, повязані з реалізацією певних субєктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і субєкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Ненормативні правові акти місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вони вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, а тому не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Як вже зазначалось, на виконання рішення Запорізької міської ради від 24.12.2008р. № 66/4, між сторонами 02.03.2009р. було укладено договір оренди землі, за яким по акту прийому-передачі Запорізька міська рада передала, а ТОВ «ЛАКМА - Z»прийняло в строкове платне користування земельну ділянку (кадастровий номер 2310100000:05:001:0571), яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Тбіліська (навпроти житлового будинку № 9а), загальною площею 0,1658 га, для розташування кафе.
За своїм змістом рішення Запорізької міської ради від 24.12.2008 № 66/4 «Про передачу в оренду ТОВ «ЛАКМА - 2»земельної ділянки по вул. Тбіліській (навпроти житлового будинку №9а) для розташування кафе»є ненормативним правовим актом індивідуальної дії та одноразового застосування і вичерпало свою дію фактом його використання (виконання), а тому, не може бути скасоване органом місцевого самоврядування.
Таким чином, рішення Запорізької міської ради № 19 від 27.07.2011р. “Про задоволення протесту прокуратури м. Запоріжжя від 22.04.2011 № 146-1819 вих. 11 на рішення міської ради від 24.12.2008 № 66/4 “Про передачу в оренду ТОВ “ЛАКМА- Z” земельної ділянки по вул. Тбіліській (навпроти житлового будинку № 9а) для розташування кафе»прийняте з порушенням норм чинного законодавства України та підлягає скасуванню.
Вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача, оскільки спір виник внаслідок його неправильних дій.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати недійсним рішення позачергової сесії шостого скликання Запорізької міської ради № 19 від 27.07.2011р. «Про задоволення протесту прокуратури м Запоріжжя від 22.04.2011 № 146-1819 вих 11 на рішення міської ради від 24.12.2008 № 66/4 «Про передачу в оренду ТОВ «ЛАКМА- Z»земельної ділянки по вул. Тбіліській (навпроти житлового будинку № 9а) для розташування кафе».
Стягнути з Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр Леніна, буд. 206; код ЄДРПОУ 02140892) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ЛАКМА-Z” (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 30-А; код ЄДРПОУ 31010988) суму 85 грн. витрат на державне мито та суму 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя О.С. Боєва
Суддя Т.А. Азізбекян
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання. Повне рішення підписано 20.09.2011р.