ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 07/2164а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" червня 2008 р.
11 год. 35 хв., м. Черкаси
За позовом прокурора м. Черкаси в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у м. Черкаси
до товариства з обмеженою відповідальністю „Черкаський деревообробний комбінат”
про стягнення 183895грн..
Суддя Дорошенко М.В.
Секретар судового засідання Ковба І.М.
Представники сторін:
від позивача: Павленко М.В. - за довіреністю від 11.01.2008р., Піхота С.В. –за довіреністю від 07.05.2008р.;
від відповідача: Чепурна С.А. - за довіреністю від 03.01.2007р.
За участю помічника прокурора м. Черкаси Архипенко В. О.
Заявлено позов про стягнення з відповідача в доход бюджету 183895грн. боргу з податку з доходів фізичних осіб станом на 18.04.2008р.
В обґрунтування позову прокурор зазначив, що стягувана сума податку з доходів фізичних осіб була нарахована відповідачем з виплачених громадянам доходів, але фактично до бюджету не була сплачена, що підтверджується актом проведеної позивачем перевірки відповідача від 18.04.2008р. №189/17-2207.
Відповідач проти позову заперечив в частині стягнення 57900грн. боргу з податку з доходів фізичних осіб, вказавши при цьому на погашення ним цієї суми податкового боргу.
У засіданні суду прокурор і представники позивача позов підтримали в частині стягнення 125995грн. боргу з податку з доходів фізичних осіб. Щодо решти заявленої у позові суми боргу в розмірі 57900грн. прокурор подав письмову заяву про відмову від позову у зв’язку зі сплатою відповідачем цієї суми податкового боргу.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив наступне.
23 червня 2000р. виконавчим комітетом Черкаської міської ради була проведена державна реєстрація відповідача як юридичної особи.
4 липня 2000р. відповідач був узятий позивачем на облік як платник податків.
У квітні 2008р. позивач провів виїзну тематичну перевірку відповідача з питань перерахування ним до бюджету податку з доходів фізичних осіб з виплачених громадянам доходів, за результатами якої був складений акт від 18.04.2008р. №189/17-2207.
Перевіркою було встановлено, що станом на 18.04.2008р. сума нарахованого відповідачем і не перерахованого до бюджету податку з доходів фізичних осіб становить 183895грн.
Відповідач не спростував встановлений перевіркою факт нарахування ним і несплати до бюджету станом на 18.04.2008р. податку з фізичних осіб у сумі 183895грн.
Після 18.04.2008р. станом на день прийняття господарським судом цієї постанови відповідач в рахунок погашення наявного у нього станом на 18.04.2008р. податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб сплатив до бюджету 57900грн., що підтверджується платіжними дорученнями від 18.04.2008р. №1514 і №1525, від 21.04.2008р. №1542, від 22.04.2008р. №1559, від 24.04.2008р. №175 і №1599, від 05.06.2008р. №2122 і від 20.06.2008р. №2335. Відповідно непогашена сума податкового боргу відповідача з податку з доходів фізичних осіб становить 125995грн. (183895 грн. –57900 грн.).
За таких обставин відмова прокурора від позову в частині стягнення 57900грн. боргу з податку з доходів фізичних осіб не суперечить закону не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси, тому підлягає прийняттю судом.
Відповідно до пп. 8.1.2 п.8.1 ст. 8 Закону України від 22.05.2003р. №889-IV „Про податок з доходів фізичних осіб” податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
В преамбулі Закону України від 20.12.2000р. №2181-ІІІ „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (далі - Закон №2181-ІІІ) зазначається, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов’язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов’язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податкові контролюючими органами, в тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Вичерпний перелік податків і зборів (обов’язкових платежів) визначено у ст.ст. 14 та 15 Закону України „Про систему оподаткування”.
Податок на доходи фізичних осіб згідно з п. 4 ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” відноситься до загальнодержавних податків.
Отже, порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами з прибуткового податку з громадян та з податку з доходів фізичних осіб регулюється Законом №2181-ІІІ.
Згідно з п.1.1 ст. 1 Закону №2181-ІІІ платниками податків є юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Пункти 1.2 та 1.3 ст. 1 Закону №2181-ІІІ визначають термін „податкове зобов'язання” як зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України, а „податковий борг (недоїмку)” - як податкове зобов’язання, самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеню, нарахована на суму такого податкового зобов’язання.
Пункт 1.6 ст. 1 Закону №2181-ІІІ примусове стягнення визначає як звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, без попереднього узгодження його суми таким платником податків.
Підпункт 3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону №2181-ІІІ передбачає можливість примусового стягнення за рішенням суду активів платника податків у рахунок погашення його податкового боргу.
Пункт 11 ст. 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” передбачає право органів державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі якщо позивач відмовився від адміністративного позову і відмову прийнято судом.
З огляду на викладені вище обставини та норми законодавства господарський суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенні лише в частині стягнення 125995грн. богу з податку з доходів фізичних осіб.
У частині стягнення 57900грн. боргу з податку з доходів фізичних осіб провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 2 ч. 1 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України.
З відповідача в доход Державного бюджету України також підлягає стягненню судовий збір в сумі 1259грн. 95коп.
Керуючись ст.ст. 157 ч. 1 п. 2, 160 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути із товариства з обмеженою відповідальністю „Черкаський деревообробний комбінат” (вул. Чигиринська, буд. 15, м. Черкаси, 18030, ідентифікаційний код 31007467):
- в доход бюджету через державну податкову інспекцію у м. Черкаси (вул. Хрещатик, буд. 235, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код 34503595) –125995коп. боргу з податку з доходів фізичних осіб;
- в доход Державного бюджету України через державну податкову інспекцію у м. Черкаси (вул. Хрещатик, буд. 235, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код 34503595) для зарахування на реєстраційний рахунок УДК у м. Черкаси №31117095700002 в головному управлінні державного казначейства України в Черкаській області, МФО 854018, - 1259грн. 95коп. судового збору.
У частині стягнення 57900грн. боргу з податку з доходів фізичних осіб прийняти відмову прокурора від позову і провадження у справі закрити.
Ця постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через господарський суд Черкаської області заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня оголошення постанови і апеляційної скарги - протягом двадцяти днів після подання такої заяви.
Ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
У разі своєчасного подання заяви про апеляційне оскарження і неподання апеляційної скарги у встановлений строк, ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СУДДЯ Дорошенко М.В.