ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
УХВАЛА
20.06.11 Справа № 16/7/08
Суддя Ніколаєнко Р.А.
Кредитори:
1. Пологівська міжрайонна державна податкова інспекція Запорізької області (м.Пологи Запорізької області, вул.Жовтнева, 9)
2. відкрите акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго" в особі Чернігівського району електричних мереж (смт Чернігівка Запорізької області, вул.Леніна, 261)
Боржник: товариство з обмеженою відповідальністю "Мир", с.Новополтавка Чернігівського району Запорізької області, вул.Першотравнева, 1, код ЄДРПОУ 03749460 Банк, здійснюючий розрахунково-касове обслуговування боржника:
1.ЗРУ ПАТ КБ "Приватбанк", м.Запоріжжя
2.філія ЗОВ ПАТ “Ощадбанк”, м.Запоріжжя
про банкрутство
Ліквідатор арбітражний керуючий Шонія М.В.
Суддя Ніколаєнко Р.А.
Представники учасників:
від кредитора 1 : не зявився
від кредитора 2: ОСОБА_1 (дов. № 186 від 27.07.2010)
від боржника : ліквідатор арбітражний керуючий Домбровський Г.М. не зявився
В засіданні приймає участь арбітражний керуючий Шонія М.В. (ліцензія НОМЕР_1)
ВСТАНОВЛЕНО:
Постановою господарського суду Запорізької області від 20.03.2008 у справі № 16/7/08 ТОВ "Мир" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Іваннікова В.А., строк ліквідаційної процедури встановлено у шість місяців. Строк ліквідаційної процедури неодноразово продовжувався, розгляд справи відкладався, про що винесені відповідні ухвали.
Ухвалою суду від 22.03.2010 звільнено арбітражного керуючого Іваннікова В.А. від виконання обов'язків ліквідатора ТОВ "Мир", ліквідатором ТОВ "Мир" призначено арбітражного керуючого Клименка Олександра Юрійовича (адреса листування: 69063, м.Запоріжжя, пр.Леніна, 44, оф.33, ідент.№ НОМЕР_2).
Ухвалою від 04.11.2010 арбітражного керуючого Клименка О.Ю. звільнено від виконання обов'язків ліквідатора ТОВ "Мир", в зв"язку з відсутністю кандидатур на призначення ліквідатора у справі, суд відклав судове засідання до 23.11.2010, зобов"язав кредиторів, Відділ з питань банкрутства у Запорізькій області, Агентство з питань банкрутства надати пропозиції по кандидатурі арбітражного керуючого на призначення ліквідатором ТОВ "Мир", погоджену з відповідним арбітражним керуючим.
23.11.2010 після судового засідання від Пологівської МДПІ до суду надійшла заява з пропозицією кандидатури ліквідатора арбітражного керуючого Домбровського Г.М., та його згода на призначення ліквідатором ТОВ “Мир” .
В судовому засіданні 07.12.2010 кредитори підтримали кандидатуру арбітражного керуючого Домбровського Г.М., просять призначити його ліквідатором ТОВ “Мир”, зазначили, що відповідне рішення було прийнято кредиторами на засіданні комітету від 06.12.2010, протокол № 5 засідання комітету кредиторів додають.
Ухвалою від 07.12.2010 повноваження ліквідатора у даній справі покладено на арбітражного керуючого Домбровського Геннадія Миколайовича (ліцензія Державного департаменту з питань банкрутства серії НОМЕР_3 від 25.02.2008; адреса: АДРЕСА_1; ідент.№ НОМЕР_4), судове засідання відкладено на 17.03.2011, зобов”язано арбітражного керуючого Домбровського Г.М. здійснити ліквідаційну процедуру відповідно до Закону, вжити заходи до стягнення дебіторської заборгованості, заявити позови до суду, надати звіт, ліквідаційний баланс, реєстр вимог кредиторів, всі документи в підтвердження проведення ліквідаційної процедури, з”явитись у судове засідання.
Проте, ліквідатор арбітражний керуючий Домбровський Г.М. не виконав вимоги ухвали суду від 07.12.2010, що призвело до подальшого відкладення розгляду справи та затягування провадження по справі.
Пологівською МДПІ заявлено суду, що арбітражний керуючий Домбровський Г.М. ігнорує листи МДПІ з вимогою надати інформацію про свою діяльність по справі, письмові відповіді не надає, ліквідаційну процедуру не проводе, завдає шкоди інтересам кредитора.
11.03.2011 арбітражний керуючий Домбровський Г.М. направив суду заяву про дострокове припинення обов”язків ліквідатора у справі, мотивуючи своє рішення великою завантаженістю у цій сфері діяльності.
Суд зауважує, що будь-якої інформації з моменту призначення 07.12.2010 від арбітражного керуючого Домбровського Г.М. не надходило, процедура по справі триває майже три роки і чергова заміна ліквідатора призведе до її ще більшого затягування, порушення інтересів кредиторів.
Заяву ліквідатора про припинення повноважень суд визнав доцільним вирішити після проведення перевірки дотримання ліквідатором Домбровським Г.М. вимог Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, проведення якої доручив відділу з питань банкрутства у Запорізькій області.
Враховуючи необхідність вжиття ліквідатором заходів, передбачених ст. 25 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, суд відклав розгляд справи до 26.04.2011 зобовязав ліквідатора здійснити ліквідаційну процедуру відповідно до вимог Закону.
В судове засідання 26.04.2011 ліквідатор не зявився, вимоги ухвали суду від 17.03.2011 не виконав, чим знову грубо порушив вимоги закону.
Представник відділу з питань банкрутства у Запорізькій області повідомила суд, що ліквідатор арбітражний керуючий Домбровський Г.М. не зявився на перевірку, документи не надав, про що складено акт про неявку ліцензіата для проведення позапланової перевірки від 22.04.2011. Наказом заступника начальника відділу від 22.04.2011 №46 термін проведення позапланової перевірки встановлено з 28.04.2011 по 29.04.2011.
Присутні представники кредиторів повідомили суд та надали документи в підтвердження про звернення зі скаргами на дії ліквідатора арбітражного керуючого Домбровського Г.М. по справі до відділу з питань банкрутства у Запорізькій області.
Відділ з питань банкрутства у Запорізькій області листом від 13.05.2011 повідомив суд, що 04.05.2011 до Державного департаменту з питань банкрутства були направлені матеріали для розгляду питання про анулювання ліцензії арбітражного керуючого Домбровського Г.М. При цьому також зазначено, що Указом Президента України від 06.04.2011 затверджено Положення про міністерство юстиції України, Положення про державний департамент з питань банкрутства на даний час не є чинним, на теперішній час Державний департамент з питань банкрутства не має правових підстав для розгляду зазначених матеріалів щодо анулювання ліценції Домбровського Г.М., в звязку з чим питання щодо анулювання ліцензії арбітражного керуючого Домбровського Г.М. не вирішено.
Ухвалою від 26.04.2011 розгляд справи було відкладено до 07.06.2011.
В судове засідання 07.06.2011 ліквідатор також не зявився, причину неявки не повідомив, звіт ліквідатора, ліквідаційний баланс, реєстр вимог кредиторів, документи в підтвердження проведення ліквідаційної процедури не надав.
Ухвалою від 07.06.2011 розгляд справи у черговий раз було відкладено до 20.06.2011 та наголошено ліквідатору арбітражному керуючому Домбровському Г.М. про обовязок неухильного виконання вимог суду, попереджено про передбачену законом відповідальність арбітражного керуючого за порушення чи невиконання вимог суду.
Ухвалами суд зобовязував ліквідатора здійснити ліквідаційну процедуру ТОВ “Мир” у відповідності до Закону, зобовязував вжити заходів до стягнення дебіторської заборгованості, заявити позови до суду; спільно з кредиторами вжити заходів до розшуку сільськогосподарської та автомобільної техніки, яка обліковується за банкрутом, звернутися до правоохоронних органів з відповідними заявами, надати суду підтвердження про передачу техніки фізичним особам-пайовикам колишнього КСП, чи її реалізацію, списання, зняття з обліку в органах МРЕВ ДАІ та держтехнагляду; скликати комітет кредиторів, на якому розглянути звіт, ліквідаційний баланс, реєстр вимог кредиторів, надати їх суду разом з протоколом засідання комітету кредиторів, а також надати всі документи в підтвердження проведення ліквідаційної процедури.
Ухвалене судом ліквідатором не виконано.
Пологівською МДПІ було заявлено суду, що арбітражний керуючий Домбровський Г.М. ігнорує листи МДПІ з вимогою надати інформацію про свою діяльність по справі, відповіді не надає, ліквідаційну процедуру не проводе, завдає шкоди інтересам кредитора.
ВАТ “Запоріжжяобленерго” в особі Чернігівського РЕМ у поданому до суду клопотанні від 20.06.2011 про заміну ліквідатора також зазначається про неналежне виконання ліквідатором своїх обовязків.
За приписами ч.8 ст.3-1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” невиконання або неналежне виконання обовязків, покладених на арбітражного керуючого згідно з цим Законом, що завдало значної шкоди боржнику чи кредиторам, може бути підставою для анулювання його ліцензії. Про невиконання або неналежне виконання обовязків, покладених на арбітражного керуючого, господарський суд може винести ухвалу, яка направляється державному органу з питань банкрутства.
За ч.9 тієї ж норми Закону невиконання або неналежне виконання обовязків, покладених на арбітражного керуючого згідно з цим Законом, за відсутності наслідків, передбачених цією статтею, може бути підставою для усунення арбітражного керуючого від виконання ним своїх обовязків.
Суд попереджав ліквідатора, що у відповідності до ч.5 ст. 124 та п.9 ч.3 ст.129 Конституції України одним із основних принципів судочинства є обовязковість рішень суду, а тому судові акти є обов'язковими до виконання на всій території України. Недотримання цього принципу порушує нормальну діяльність органів правосуддя, перешкоджає виконанню судових актів і тягне за собою відповідальність, яка встановлена чинним законодавством України.
Також суд попереджав ліквідатора, що згідно зі ст. 3-1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” невиконання або неналежне виконання обовязків, покладених на арбітражного керуючого, що завдало значної шкоди боржнику чи кредиторам, може бути підставою для анулювання його ліцензії.
Незважаючи на попередження, наголошення та вимоги суду, ліквідатор жодного разу в судові засідання у даній справі на виклик суду не зявився, будь-яких пояснень з цього приводу не надав.
Вимоги Закону та суду ліквідатором ігноруються, необхідні заходи для задоволення вимог кредиторів та завершення ліквідаційної процедури не вживаються.
Бездіяльність ліквідатора, невиконання покладених на нього обовязків порушення вимог Закону та суду призвели до затягування ліквідаційної процедури та розгляду справи, до порушення інтересів боржника та кредиторів. Інформація про хід ліквідаційної процедури ліквідатором не надається, заходи щодо виявлення, повернення майна банкрута та його реалізації не вживаються.
Відповідно до ч.8 ст.3-1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", суд знаходить підстави для винесення ухвали про неналежне виконання обовязків ліквідатора арбітражним керуючим Домбровським Г.М., що потягло за собою заподіяння значної шкоди кредиторам та боржнику.
З урахуванням обставин справи, викладених в ухвалі вище, слід визнати, що встановлене судом невиконання ліквідатором арбітражним керуючим Домбровським Г.М. обовязків, покладених на арбітражного керуючого згідно з Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", завдало значної шкоди боржнику та кредиторам, і тому є підставою для анулювання його ліцензії.
Згідно з п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2011 № 343 “Про ліквідацію урядових органів” ліквідовано, у тому числі Державний департамент з питань банкрутства. При цьому установлено, що урядові органи, які ліквідуються згідно з цією постановою, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень відповідним міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади. На сьогодні триває процес вжиття заходів, необхідних для початку виконання Міністерством юстиції України нової функції із забезпечення реалізації повноважень державного органу з питань банкрутства, покладеної на нього Указом Президента України від 06.04.2011 № 395, а тому дану ухвалу для вирішення питання про анулювання ліцензії арбітражного керуючого Домбровського Г.М. необхідно направити до Державного департаменту з питань банкрутства, а також до Міністерства юстиції України.
За викладених обставин, мають місце всі підстави для усунення арбітражного керуючого Домбровського Г.М. від виконання обовязків ліквідатора ТОВ “Мир”.
Арбітражного керуючого Домбровського Г.М. слід усунути від виконання обовязків ліквідатора ТОВ “Мир”
Кредитором-2 в засіданні 20.06.2011 подано клопотання про заміну ліквідатора у справі та призначення ліквідатором арбітражного керуючого Шонію М.В.
Арбітражним керуючим Шонією М.В., у свою чергу, подано заяву від 10.06.2011 на участь у якості ліквідатора банкрута у даній справі.
В судовому засіданні Шонія М.В. пояснила, що Пологівською МДПІ у телефонному режимі їй було запропоновано заявитися на участь у справі про банкрутство ТОВ “Мир”, повідомлено про місце і час чергового засідання у справі. В звязку з відсутністю заперечень щодо такого Шонією М.В. подано зазначену вище заяву та взято особисту участь в засіданні суду.
Суд вважає, що відкладення розгляду справи, ліквідаційна процедура у якій триває понад три роки, є нераціональним.
Позиція кредиторів судом зясована.
Заперечень щодо кандидатури Шонії М.В. не надходило.
Інших пропозицій щодо призначення нового ліквідатора у справі від будь-кого не надійшло. Також не надійшло заяв на участь у справі від інших арбітражних керуючих..
У будь-якому разі остаточне рішення щодо призначення ліквідатора належить суду.
Розглянувши запропоновану кандидатуру арбітражного керуючого Шонії М.В., суд знаходить, що Шонія М.В. здатна належним чином виконати обовязки ліквідатора у даній справі, оскільки має достатній практичний досвід у процедурах банкрутства, відомі суду позитивні особисті та професійні характеристики, позитивні результати в роботі, належні технічні та організаційні можливості для виконання функцій ліквідатора у даній справі.
За таких обставин та враховуючи позицію кредиторів ліквідатором ТОВ “Мир” слід призначити арбітражного керуючого Шонію Маку Вячеславівну (ліцензія Міністерства економіки України серії НОМЕР_1; адреса листування: 69001, м.Запоріжжя, а/с 7978; ідент.№ НОМЕР_5), якою подано відповідну заяву на участь у даній справі.
Відкладаючи розгляд справи ухвалами від 26.04.2011 та від 07.06.2011, суд наголошував Пологівській МДПІ, що згідно з п.8.2 ”Інструкції про порядок обліку платників податків”, затвердженої Наказом ДПІ від 19.02.1998 №80, органом державної податкової служби у місячний термін після отримання інформації про відкриття ліквідаційної процедури приймається рішення про проведення документальної перевірки.
Про необхідність проведення позапланової перевірки банкрута в місячний строк також наголошується в листі Вищого Господарського Суду України №05-6/520/78 від 05.02.2010, оскільки кредитор в силу ст.25, 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” зобовязаний в місячний термін з дня отримання повідомлення про визнання боржника банкрутом заявити грошові вимоги до банкрута, то державна податкова інспекція повинна в цей термін здійснити позапланову перевірку банкрута.
Ст. 82 Податкового кодексу України встановлено, що тривалість позапланової виїзної перевірки не повинна перевищувати 15 робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, інших платників податків - 10 робочих днів. Подовження строків проведення позапланової виїзної перевірки можливе на термін не більш як 10 робочих днів для великих платників податків, щодо субєктів малого підприємництва - не більше як на 2 робочих дня, інших платників податків - не більше як на 5 робочих днів.
Ліквідаційна процедура ТОВ “Мир” триває з 20.03.2008, а перевірка МДПІ досі не проведена.
Також ухвалами від 26.04.2011 та від 07.06.2011 суд зобовязував Пологівську МДПІ представити письмову довідку про розмір заборгованості банкрута на дату судового засідання; письмову інформацію про здійснені планові чи заплановані податкові перевірки банкрута, надати довідку про наявність рахунків в банківських установах.
Крім того, суд зобовязував ДПІ спільно з ліквідатором вжити заходи до розшуку сільськогосподарської та автомобільної техніки, яка обліковується за банкрутом, звернутися до правоохоронних органів з відповідними заявами, надати суду підтвердження про передачу техніки фізичним особам-пайовикам колишнього КСП, чи її реалізацію, списання, зняття з обліку в органах МРЕВ ДАІ та держтехнагляду, розглянути на засіданні комітету кредиторів питання щодо включення до ліквідаційної маси зазначеної техніки чи її списання, тощо, в разі не скликання ліквідатором засідання комітету кредиторів провести засідання за ініціативою кредиторів.
Зауважується, що Пологівська МДПІ крім того, що являється ініціюючим кредитором, є основним кредитором боржника та має переважну кількість голосів, яка дозволяє зініціювати скликання зборів кредиторів.
Проте, вимоги суду Пологівською МДПІ не виконані, в засідання 20.06.2011 представник МДПІ не зявився.
За приписами ст.4-5 Господарського процесуального кодексу України господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обовязкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов. Невиконання рішень, ухвал, постанов господарських судів тягне відповідальність, встановлену цим Кодексом та іншими законами України.
За ст.22 Господарського процесуального кодексу України сторони зобовязані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та обєктивного дослідження всіх обставин справи.
В звязку з невиконанням Пологівською МДПІ приписів закону, проявом з боку ДПІ неповаги до суду, суд вважає за необхідне повідомити про це Державну податкову адміністрацію у Запорізькій області, ухваливши ДПА провести перевірку з питань невиконання Пологівською МДПІ вимог суду, порушення вимог нормативно-правових актів, низького рівня виконавчої дисципліни, невиконання службових обовязків, а також вжити заходів дисциплінарної відповідальності в разі встановлення підстав для того.
З тих же підстав та про ті ж обставини суд вважає за необхідне повідомити прокуратуру Запорізької області, ухваливши провести перевірку в порядку ст.97 КПК України з приводу невиконання Пологівською МДПІ вимог суду, порушення вимог нормативно-правових актів, невиконання службових обовязків.
Враховуючи викладене, суд відкладає розгляд справи до 04.08.2011.
Керуючись ст.ст. 3-1, 5, 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст.64, 77, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Визнати, що неналежне виконання обовязків ліквідатора по справі арбітражним керуючим Домбровським Г.М. потягло за собою заподіяння значної шкоди кредиторам, боржнику, що є підставою для анулювання його ліцензії.
Дану ухвалу для вирішення питання про анулювання ліцензії арбітражного керуючого Домбровського Г.М. направити державному органу з питань банкрутства.
Усунути арбітражного керуючого Домбровського Г.М. від виконання обовязків ліквідатора ТОВ “Мир”.
Ліквідатором ТОВ “Мир” призначити арбітражного керуючого Шонію Маку Вячеславівну (адреса листування: 69001, м.Запоріжжя, а/с 7978; ідент.№ НОМЕР_5).
Зобовязати арбітражного керуючого Домбровського Г.М. у триденний строк передати арбітражному керуючому Шонії М.В. документи щодо фінансово-господарської діяльності ТОВ “Мир” та щодо здійснення ліквідаційної процедури ТОВ “Мир”.
Зобовязати арбітражного керуючого Шонію М.В. здійснити ліквідаційну процедуру відповідно до закону.
Відкласти судове засідання до 04.08.2011 о 12.20.
Засідання відбудеться в приміщенні господарського суду Запорізької області за адресою: 69001, м. Запоріжжя, вул.Шаумяна,4/Тюленіна, 21, корпус 2, к.216.
Зобов'язати :
ліквідатора вжити заходи до стягнення дебіторської заборгованості, заявити позови до суду; спільно з кредиторами вжити заходи до розшуку сільськогосподарської та автомобільної техніки, яка обліковується за банкрутом, звернутися до правоохоронних органів з відповідними заявами, надати суду підтвердження про передачу техніки фізичним особам-пайовикам колишнього КСП, чи її реалізацію, списання, зняття з обліку в органах МРЕВ ДАІ та держтехнагляду; скликати комітет кредиторів, на якому розглянути звіт, ліквідаційний баланс, реєстр вимог кредиторів, надати їх суду разом з протоколом засідання комітету кредиторів, а також всі документи в підтвердження проведення ліквідаційної процедури;
Пологівську МДПІ виконати вимоги ухвали суду від 26.04.2011, надати суду письмову довідку про розмір заборгованості банкрута на дату судового засідання; надати письмову інформацію про здійснені чи заплановані податкові перевірки банкрута, чи заявлялися додаткові кредиторські вимоги до боржника, надати копії документів в підтвердження; надати довідку про наявність рахунків в банківських установах;
прокуратуру Запорізької області, прокуратуру Пологівського району провести перевірку з приводу невиконання Пологівською МДПІ вимог суду, порушення вимог нормативно-правових актів, невиконання службових обовязків та прийняти рішення згідно зі ст.97 КПК України; про результати перевірки невідкладно повідомити суд;
Державну податкову адміністрацію у Запорізькій області - провести перевірку з питань невиконання Пологівською МДПІ вимог ухвал суду 26.04.2011 та від 07.06.2011 у справі № 16/7/08, порушення вимог нормативно-правових актів, низького рівня виконавчої дисципліни, невиконання службових обовязків; акт перевірки представити суду; вжити заходів дисциплінарної відповідальності в разі встановлення підстав для того;
кредиторів - на засіданні комітету розглянути звіт ліквідатора, надати суду пропозиції по його затвердженню; надати довідку про розмір кредиторської заборгованості, її погашення за час здійснення ліквідаційної процедури; спільно з ліквідатором вжити заходи до розшуку сільськогосподарської та автомобільної техніки, яка обліковується за банкрутом, звернутися до правоохоронних органів з відповідними заявами, надати суду підтвердження про передачу техніки фізичним особам-пайовикам колишнього КСП, чи її реалізацію, списання, зняття з обліку в органах МРЕВ ДАІ та держтехнагляду, розглянути на засіданні комітету кредиторів питання щодо включення до ліквідаційної маси зазначеної техніки чи її списання, тощо; в разі не скликання ліквідатором засідання комітету кредиторів провести засідання за ініціативою кредиторів;
банк надати довідку про залишок коштів на рахунку боржника.
Явку в засідання суду прокурора, кредиторів, боржника, ліквідатора, ДПА у Запорізькій області визнати обов'язковою.
Примірники ухвали надіслати кредиторам (в т.ч. УПФУ в Чернігівському районі, Чернігівському районному центру зайнятості), боржнику, банку 1, ліквідатору, Домбровському Г.М., ДПА у Запорізькій області, відділу з питань банкрутства у Запорізькій області, прокуратурі Запорізької області, прокуратурі Пологівського району, Державному департаменту з питань банкрутства, Міністерству юстиції України.
СуддяР.Ніколаєнко