ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.09.2011 Справа № 5024/1312/2011
Господарський суд Херсонської області у складі судді Александрової Л.І. при секретарі Малацковській М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної екологічної інспекції в Херсонській області, м. Херсон
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Зоотехнологія", м. Херсон
про стягнення 30818 грн. 05 коп.
за участю представників
позивача: ОСОБА_1 - юрисконсульт, дов. № 09-8/786-500/11 від 18.04.11 р.
відповідача: ОСОБА_2 - бухгалтер, дов. №182 від 19.09.2011 р.
Строк вирішення спору продовжений до 22.09.2011 року ухвалою суду від 27 липня 2011 року за клопотанням позивача.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення після закінчення розгляду справи.
Державна екологічна інспекція в Херсонській області (позивач) звернулася з позовом, яким просить стягнути з відповідача 30818 грн. 05 коп. шкоди, заподіяної державі порушенням Закону України "Про охорону атмосферного повітря".
Позовні вимоги мотивовані тим, що при здійсненні позивачем перевірки дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства виявлено та зафіксовано факт наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря при роботі устаткування на підприємстві відповідача в с. Новорайськ без відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, про що складено відповідний акт №04-11/160 від 24 квітня 2010 року.
Позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідачем відзиву на позовну заяву не надано. Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував частково, посилаючись на те, що за здійсненим Державною екологічною інспекцією Миколаївської області розрахунком розмір шкоди завданої навколишньому природному середовищу становить меншу суму.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані до справи докази, заслухавши представників сторін,
в с т а н о в и в:
Відносини в галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються Конституцією України, Цивільним Кодексом України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", а також іншим спеціальним законодавством, зокрема Законом України "Про охорону атмосферного повітря".
Статтею 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", позивачу, як спеціально уповноваженому органу з питань екології та природних ресурсів, надано право здійснювати контроль за використанням та охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів, територіальних вод, дотриманням норм екологічної безпеки, а також подання позовів про відшкодування збитків, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Статтею 28 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" встановлено, що державний контроль в галузі охорони атмосферного повітря здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його територіальними органами, а також іншими спеціально уповноваженими на це органами виконавчої влади. Порядок здійснення державного контролю у галузі охорони атмосферного повітря визначається відповідно до закону.
Відповідно до Положення про державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 19.12.2006року №548, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.02.2007року за №120/13387, державна екологічна інспекція в Херсонській області здійснює реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, відтворення та охорони природних ресурсів.
В межах своєї компетенції, визначеної законом, позивачем здійснена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства товариством з обмеженою відповідальністю "Зоотехнологія". За результатами перевірки, здійсненої державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області Дудченко І.В. в присутності головного інженера відповідача Туріка В.В., складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №04-11/160 від 23 квітня 2010 року.
Відповідно до частини 5 статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Статтею 33 зазначеного Закону передбачено перелік видів порушень в галузі охорони атмосферного повітря, до яких зокрема віднесено і викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону.
Матеріалами справи, зокрема актом перевірки порушення природоохоронного законодавства №04-11/160 від 23 квітня 2010 року, встановлено, що для здійснення виробничого процесу товариством використовується допоміжне виробництво, а саме обладнання та устаткування в цехах. Є в наявності комбікормовий цех в якому встановлено два кормоподрібнювача, технічні паспорти не надано, здійснюється виготовлення бетонних щільових підлог, проводяться зварювальні роботи, є в наявності побутова пічка для опалення, а також бази обладнанні повітряними дефлекторами. Інвентаризація джерел викидів забруднюючих речовин на підприємстві в с. Новорайськ не проводилась. Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря не оформлявся, чим порушується абз. 5 ст. 11 ЗУ "Про охорону атмосферного повітря". На даний час підприємство працює, роботи технологічного процесу по розведенню свиней здійснюються у повному обсязі.
Згідно інформації відповідача від 18.03.2011 року №1307 (а.с. 9) позивачем 04.04.2011 року був здійснений розрахунок розмірів шкоди, яка заподіяна державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за період з 23.04.2010 року по 15.09.2010 року на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодувань збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Мінприроди України 10.12.2008 року за №639 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 року за №48/16064.
За здійсненим позивачем розрахунком від 04.04.2011 року розмір шкоди заподіяної відповідачем навколишньому природному середовищу становив 53066 грн. 20 коп.
21 квітня 2011 року позивач звернувся до відповідача з претензією про сплату вказаної суми шкоди.
У відповідь на претензію відповідач листом №72 від 11.05.2011 року повідомив, що не погоджується із здійсненим 04.04.2011 року позивачем розрахунку шкоди, у зв'язку з використанням невірних вихідних даних. Цим же, листом відповідаче повідомлено позивачу інші вихідні дані для здійснення розрахунку шкоди завданої навколишньому природному середовищу.
01 червня 2011 року позивачем здійснений інший розрахунок збитків, які заподіяні відповідачем державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за період з 23.04.2010 року по 15.09.2010 року, відповідно до якого розмір шкоди становить 30818 грн. 05 коп.
Статтями 33, 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" встановлено, що особи, винні в наднормативному викиді забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону, відшкодовують завдану шкоду в порядку і в розмірах, встановлених законом.
Статтею 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Пунктом 1.2. Роз'яснення Вищого арбітражного суду України №02-5/744 від 27.06.2001 року встановлено, що відповідно до статті 69 Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
На підставі вищевикладеного, позовні вимоги обґрунтовані і підлягають задоволенню в повному розмірі.
Заперечення відповідача проти розміру шкоди, з посиланням на те, що за здійсненим Державною екологічною інспекцією Миколаївської області розрахунком розмір шкоди завданої навколишньому природному середовищу становить меншу суму, не приймаються судом до уваги, оскільки документального підтвердження та доказів здійснення такого розрахунку суду не надано, що позбавляє суд можливості перевірити його правильність та порівняти з розрахунком здійсненим позивачем.
Судові витрати відповідно до ст. 49 ГПК України відносяться на відповідача в повному розмірі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України суд,
в и р і ш и в:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Зоотехнологія" (м. Херсон вул. Тираспольська, 31, офіс 409, м. Херсон, код ЄДРПОУ 32853429):
а) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Херсонській області м. Херсон провулок Козацький №10 та перерахувати до Фонду охорони навколишнього природного середовища м. Херсона на р/р 33110331700053 Новорайської сільської ради Бериславського району Херсонської області, МФО 852010, ККД 24062100, у ВДК у Бериславському районі Херсонської області, ЄДРПОУ 24103704 - 30818 грн. 05 коп. шкоди;
б) на користь держави в дохід державного бюджету - одержувач управління Державного казначейства у м. Херсоні р/р № 31119095700002 в Головному управлінні Державного Казначейства по Херсонській області МФО 852010 код 24104230, код призначення платежу 22090200 символ звітності банку 095 - 308 грн. 18 коп. витрат по сплаті державного мита.
в) в доход державного бюджету на рахунок р/р 31218264700002 банк ГУ ДКУ в Херсонській області МФО 852010, код ЄДРПОУ 24104230, отримувач платежу УДК м. Херсона, призначення платежу код 22050003, символ звітності банку 264 - 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Л.І. Александрова
Дата підписання
рішення 20.09.2011 р.