ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09.09.2011 Справа № 5024/1327/2011
Господарський суд Херсонської області у складі судді Немченко Л.М. при секретарі Мальцевій О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Прокурора Генічеського району Херсонської області в інтересах держави в особі Генічеської районної державної адміністрації, м. Генічеськ Херсонської області
до Комунального підприємства "Муніципальний підрозділ" Щасливцевської сільської ради, с. Щасливцеве Генічеського району Херсонської області
про визнання недійсними договорів
за участю: Слідзюк В.В. - ст. прокурор відділу облпрокуратури
представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1. -н-к юр. відділу, дов. у справі,
від відповідача: не з'явився
Прокурор Генічеського району Херсонської області в інтересах держави в особі Генічеської райдержадміністрації (позивач) звернувся до суду про визнання недійним договорів:
- договір про виконання робіт з утримання об'єкта благоустрою пляжної території від 20 грудня 2009 року, укладений між Генічеською районною державною адміністрацією та Комунальним підприємством "Муніципальний підрозділ" Щасливцевської сільської ради (відповідач).
- договір про виконання робіт з утримання об'єкта благоустрою від 07 травня 2010 року, укладений між Генічеською районною державною адміністрацією та Комунальним підприємством "Муніципальний підрозділ" Щасливцевської сільської ради (відповідач) -договір про виконання робіт з утримання об'єкта благоустрою від 30 липня 2010 року, укладений між Генічеською районною державною адміністрацією та Комунальним підприємством "Муніципальний підрозділ" Щасливцевської сільської ради.
Позивач у судовому засіданні пояснив, що всі договори на день розгляду справи розірванні, тому він не підтримує позовні вимоги, заявлені прокурором.
Прокурор підтримав позовні вимоги, тому суд розглядає спір по суті у відповідності до ст.29 ГПК України.
Відповідач повторно не з'явився в судове засідання, хоча належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи. Справа розглядається у порядку ст. 75 ГПК України за наявними в ній матеріалами.
Після закінчення розгляду справи, в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши прокурора та представника позивача, суд
в с т а н о в и в:
Закон України "Про благоустрій населених пунктів" визначає правові, економічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини. Відповідно до статей 9, 15 цього Закону до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері благоустрою населених пунктів належить: забезпечення реалізації державної політики у цій сфері; участь у розробленні і виконанні державних і регіональних програм благоустрою населених пунктів; інформування населення про здійснення заходів з благоустрою населених пунктів. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів об'єктів благоустрою державної та комунальної форм власності.
Разом з тим, встановлено, що договором про виконання робіт з утримання об'єктів благоустрою від 07 травня 2010 року, укладеного між Генічеською районною державною адміністрацією та відповідачем надано об'єкт благоустрою, який знаходиться за межами населеного пункту села Стрілкове. Договір укладено на 49 років. Згідно акту приймання передачі від 07.05.10 Генічеською районною державною адміністрацією передано відповідачу об'єкт благоустрою: пляжна територія орієнтовною площею 0,3 га відповідно до план схеми.
Судом встановлено, що договором про виконання робіт з утримання об'єктів благоустрою від 20 грудня 2009 року, укладений між Генічеською районною державною адміністрацією та відповідачем надано об'єкт благоустрою, який знаходиться за межами населеного пункту села Стрілкове. Договір укладено на 49 років. Згідно акту приймання передачі від 20.12.09 Генічеською районною державною адміністрацією передано відповідачу об'єкт благоустрою: пляжна територія орієнтовною площею 0,12 га та 0,1050 га відповідно до план схеми.
Судом встановлено, що згідно з договором про виконання робіт з утримання об'єктів благоустрою від 30 липня 2010 року, укладеного між Генічеською районною державною адміністрацією та відповідачем надано об'єкт благоустрою, який знаходиться за межами населеного пункту села Стрілкове. Договір укладено на 49 років. Згідно акту приймання передачі від 30.07.10 Генічеською районною державною адміністрацією передано відповідачу об'єкт благоустрою: пляжна територія орієнтовною площею 0,675 га відповідно до план схеми.
Судом встановлено, що зазначені договори були укладені за результатами конкурсного відбору осіб (балансоутримувачів) з утримання об'єктів благоустрою рекреаційних територій за межами населених пунктів району, створеної за розпорядженням голови районної державної адміністрації від 26.11.09 за № 861.
Судом встановлено, що районні державні адміністрації здійснюють свою діяльність у межах повноважень, визначених ЗУ "Про місцеві державні адміністрації". Питання благоустрою у межах населених пунктів урегульовані ЗУ "Про благоустрій населених пунктів".
Судом встановлено, що ні Законом України "Про місцеві державні адміністрації", ні Законом України "Про благоустрій населених пунктів" та іншими нормативними актами не передбачено, що до повноважень районної державної адміністрації належить проведення конкурсного відбору осіб (балансоутримувачів) з утримання об'єктів благоустрою рекреаційних територій за межами населених пунктів району та укладання договорів про виконання робіт з утримання об'єктів благоустрою.
З цих підстав прокурором Херсонської області був внесений протест щодо незаконності винесеного розпорядження голови Генічеської районної державної адміністрації від 26.11.09 за № 861.
Судом встановлено, що на підставі протесту прокурора Херсонської області від 10 серпня 2010 року розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 01 вересня 2010 року № 773 "Про скасування розпорядження голови Генічеської районної державної адміністрації від 26 листопада 2009 року № 861" скасовано розпорядження голови Генічеської районної державної адміністрації від 26 листопада 2009 року № 861 "Про благоустрій рекреаційних територій району".
В зв'язку з скасуванням підстави, на якій укладалися вищезазначені договори, прокурор звернувся до суду з приводу визнання зазначених договорів недійсними.
Згідно із статтями 4 та 203 ЦК зміст правочину не може суперечити ЦК, іншим законам України. В ст.ст. 203,215 Цивільного кодексу України зазначено, у разі якщо зміст правочину суперечить законодавству, це є підставою визнання в суді правочину недійсним.
В силу статті 207 Господарського кодексу України, зі змісту якої вбачається, що господарське зобов'язання, яке не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка суперечить інтересам держави і суспільства, чи укладено учасниками господарських відносин з порушенням господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути визнано судом недійсним.
Виконання зобов'язання, визнаного судом недійсним, припиняється з дня набрання рішенням суду законної сили.
Відповідно до змісту договорів про виконання робіт з утримання об'єктів благоустрою від 20.12.2009, від 07.05.2010, від 30.07.2010 відповідачу надано об'єкти благоустрою, які знаходяться за межами населеного пункту села Стрілкове.
Між тим, діючим законодавством України, зокрема Законом України "Про благоустрій населених пунктів", на підставі якого сторонами було укладено данні угоди, передбачено правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою тільки населених пунктів. Тобто законодавством не передбачено здійснення благоустрою об'єктів, що розташовані за межами населеного пункту.
Відповідно до статей 9, 15 цього Закону до повноважень райдержадміністрації належить забезпечення реалізації державної політики у сфері благоустрою населених пунктів. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів об'єктів благоустрою державної та комунальної форм власності.
Таким чином, правовідносини та господарські зобов'язання, які витікають із вищезазначених договорів не можуть бути урегульовані ЗУ "Про благоустрій населених пунктів", а посилання на нього в п.1.1 договорів є безпідставне.
Суд, вивчивши матеріали справи, дійшов до висновку, що за зазначеними угодами позивачем фактично надано відповідачу в оренду земельні ділянки: пляжна зона між базами відпочинку "Меліоратор" та "Таврія" площею 0,8 га (угода від 20.12.2009), пляжна територія площею 0,75 га та прохід площею 0,3 га напроти бази відпочинку "Таврія" (угода від 07.05.2010), прохід між базою відпочинку "Строитель" та базою відпочинку "Таврія" площею 0,675 га (угода від 30.07.2010).
Відповідно до ст. 235 ЦК України удаваним є правочин, який вчинено сторонами для приховування іншого правочину, який вони насправді вчинили.
Тобто угоди від 20.12.2009, 07.05.2010, 30.07.2010 є нікчемними правочинами відповідно до ст. 235 ЦК України, оскільки вчинені для приховання інших правочинів - договорів оренди земельних ділянок, які насправді вчинено сторонами.
Договори оренди земельних ділянок, які сторони мали на увазі, також є недійсними, оскільки суперечать вимогам законодавства.Згідно ст. 19 Конституції України, ст. 24 "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування, його посадові особи повинні діяти тільки на підставі та в межах повноважень і засобами, які передбачені Конституцією та Законами України. Відповідно з ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Порядок надання земельної ділянки юридичній особі здійснюється відповідно до статті 12, частини 2 статті 116, статей 120, 123, 125 Земельного кодексу України.
П. 2 ст. 116 Земельного кодексу України встановлено, що набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою або технічної документації із землеустрою щодо складання документа, який посвідчує право користування земельною ділянкою.
У абзаці 3 частини 1 статті 1 Закону України "Про землеустрій" наведено визначення терміну "документація з землеустрою", відповідно до якого - це затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо.
Процедура надання земельних ділянок встановлена у ч.ч. 2-11 ст. 123 Земельного кодексу України, яка безпосередньо включає необхідність подачі клопотання до місцевої ради або районної державної адміністрації разом із документами, передбаченими ст. 151 Земельного кодексу України, розробку проекту відведення земельної ділянки, узгодженого із контролюючими органами, отримання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи, отримання рішення про надання земельної ділянки.
Між тим при наданні земельних ділянок відповідачу передбачені законодавством заходи для одержання в користування земельної ділянки не вживалися, тому у КП "Муніципальний підрозділ" Щасливцевської сільської ради відсутні будь-які правові підстави на користування земельними ділянками.Згідно з частиною 3 статті 215 Цивільного кодексу України, пунктом 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 р. № 9 "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" та пунктом 4 Роз'яснень Вищого арбітражного суду України від 12.03.1999 р. № 02-5/111 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням угод недійсними" (із змінами і доповненнями) вимога про визнання правочину недійсним може бути заявлена як однією з його сторін, так і іншою заінтересованою особою, права та законні інтереси якої порушено його вчиненням.
На підставі викладеного, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог та визнання недійсними договорів від 20.12.2009, від 07.05.2010, від 30.07.2010, які було укладено між Генічеською райдержадміністрацією та Комунальним підприємством "Муніципальний підрозділ" Щасливцевської сільської ради. Що стосується проведення реституції у зв'язку з визнанням недійсними договорів, то суд її не проводить, оскільки зазначені договори за інформацією позивача розірванні, а земельні ділянки повернуті їх власнику - Генічеській райдержадміністрації
Керуючись ст.ст.82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1. Позовні вимоги задовольнити
2. Визнати недійсними:
- договір про виконання робіт з утримання об'єкта благоустрою пляжної території від 20 грудня 2009 року, укладений між Генічеською районною державною адміністрацією та Комунальним підприємством "Муніципальний підрозділ" Щасливцевської сільської ради.
- договір про виконання робіт з утримання об'єкта благоустрою від 07 травня 2010 року, укладений між Генічеською районною державною адміністрацією та Комунальним підприємством "Муніципальний підрозділ" Щасливцевської сільської ради.
- договір про виконання робіт з утримання об'єкта благоустрою від 30 липня 2010 року, укладений між Генічеською районною державною адміністрацією та Комунальним підприємством "Муніципальний підрозділ" Щасливцевської сільської ради.
3. Стягнути з Комунального підприємства "Муніципальний підрозділ" Щасливцевської сільської ради (75580 Херсонська область, с. Щасливцеве, вул. Леніна,26, код 34270289):
б) на користь держави до Держбюджету на рахунок р/р 31119095700002 банк ГУ ДКУ в Херсонській області, МФО 852010, ЄДРПОУ 24104230 отримувач платежу УДК м. Херсона, призначення платежу код 22090200 символ звітності банку 095 - 255 грн. державного мита
в) на користь держави до Держбюджету - на рахунок р/р 31218264700002 банк ГУ ДКУ в Херсонській області МФО 852010 код ЄДРПОУ 24104230 отримувач платежу УДК м. Херсона, призначення платежу ККД 22050003 символ звітності банку 264) 236 грн.00 коп. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Л.М. Немченко
Дата підписання рішення
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 12.09.2011р.