
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.06.08 Справа№ 13/109А
Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Станька Л.Л., при секретарі Малюшевському А.П., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовною заявою: ДПІ у м.Херсоні, м.Херсон
до відповідача: ТзОВ УЧ СП „РОЯЛ-ЛТД”, м.Львів
про стягнення 31062,5грн.
За участю представників сторін:
Від позивача: Пастернак Є.І. –ст.под.інсп.
Від відповідача: не з”явився
Відкрито провадження у справі за позовом ДПІ у м.Херсоні, м.Херсон до відповідача: ТзОВ УЧ СП „РОЯЛ-ЛТД”, м.Львів про стягнення 31062,5грн.
Позивачем в судовому засіданні позов підтримано з підстав, викладених у позовній заяві. Подано пояснення на заперечення відповідача.
Відповідачем явки представника в судовому засіданні не забезпечено, подано клопотання про відкладення розгляду справи, яке судом відхиляється через його необгрунтованість і непідтвердженість.
Суд вважає за можливе розглянути справу при відсутності пояснень (заперечень) відповідача щодо заявлених позовних вимог та представника відповідача у судовому засіданні, за наявними у справі матеріалами яких, на думку суду, достатньо для встановлення обставин справи і вирішення спору по суті.
З”ясовано:
ДПА в Автономній Республіці Крим, як контролюючим органом, проведено перевірку господарської одиниці - залу гральних автоматів, розташованого за адресою: м.Алушта, вул.Виноградна,1, що належить товариству з обмеженою відповідальністю Українсько-чешському спільному підприємству "Роял-ЛТД" (Херсонська філія), за наслідками якої складено акт перевірки від 13.03.2007р. за № 01020072/23-03. Акт складено в присутності представника підприємства-інженера Братченко В.В.
Перевіркою від 13.03.2007р. встановлені такі порушення: проведення розрахунків в сфері грального бізнесу з використанням гральних автоматів без використання реєстраторів розрахункових операцій на суму 1,50 грн. та 6 211,0 грн., що є порушенням п.1 ст.3 Закону України від 06.07.95 №265/95-ВР „Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (із змінами та доповненнями), у відповідності до п.1 ст.17 вказаного Закону сума фінансової санкції становить 6212,5x5=31 062,5 грн.
Проведення діяльності без використання РРО підтверджено записами в книзі обліку розрахункових операцій з 01.01.07р. Позивачем зазначено, що в акті вказана помилкова сума - 5524,0 грн., фактично згідно записів в КОРО - 6211,0 грн.
Рішення № 0002022305 від 29.03.07р. на суму 31062,5 грн. отримане директором підприємства в ДШ у м.Херсоні 04.04.07р.
Станом на день розгляду справи сума боргу не сплачена.
Відповідачем позов заперечено з підстав, зазначених у запереченні на позов (вх.№12418 від 30.05.08р.), зокрема зазначено, що: проведення перевірки є незаконним, бо відповідно до діючого законодавства ДПІ має право здійснювати виключно планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. В діючому законодавстві можливість проведення такого роду перевірок передбачена ст. 15 Закону України № 265/95 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а порядок проведення таких перевірок передбачені ст.11-1 та ст. 11-2 Закону України № 509 «Про державну податкову службу в Україні», який позивачем не дотримано, оскільки його не було повідомлено належним чином про проведення такої перевірки.
Також зазначено, що за Національним класифікатором України «Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2005, прийнятого наказом Держспоживстандарту №375 від 26.12.05 року, експлуатація гральних автоматів за кодом КВЕД 92.71.0. віднесена до діяльності у сфері відпочинку та розваг, а не сфери торгівлі та надання послуг, тому за своєю правовою природою не може кваліфікуватись як надання послуг.
Гральні автомати, які використовує відповідач обладнані купюро та монетоприймачами. Застосування РРО у даному випадку означає прийом купюр касиром та видачу чека про прийом грошових коштів, а це у свою чергу унеможливлює внесення купюри до купюроприймача з боку гравця.
У правовій площині ця технічна неможливість трансформується у непередбаченість чинним законодавством застосування РРО до такого типу гральних автоматів, оскільки відповідно до наказу Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом № 13 від 27.06.02 року, яким затверджено вимоги шодо реалізації фіскальних функцій гральними автоматами, дія цих вимог поширюється на гральні автомати в частині виконання ними фіскальних функцій і обліку кількості жетонів або їх замінників - кредитів які використовуються у грі на цьому автоматі.
Окрім того, штрафні санкції за ст. 17 Закону № 265/95 є адміністратвино-господарськими які передбачені відповідно ст. 216-218 ГК України. Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Законодавством не розроблено порядок застосування РРО у сфері грального бізнесу, що підтверджується також і Порядком реєстрації й ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000р. №614 яким не встановлений навіть порядок реєстрації книг розрахункових операцій для гральних автоматів. Зазначена обставина унеможливлює законне використання цих розрахункових книжок і книг обліку розрахункових операцій, а тому відсутня і об”єктивна сторона правопорушення.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, господарським судом відзначається наступне:
проведеною ДПІ перевіркою встановлено, що в господарській одиниці - залі гральних автоматів, який розташований за адресою: м.Алушта, вул.Виноградна,1 та належить ТОВ УЧ СП „Роял-Лтд” порушено вимоги п.1 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 01.06.2000 р. № 1776-ІП (із змінами та доповненнями) (далі - Закон України).
Слід зазначити, що Постановою Кабінету Міністрів України "Про термін переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" № 121 (із змінами та доповненнями), передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють такий вид діяльності як використання гральних автоматів - переводяться на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій з 31 грудня 2006р.
Відповідно до статті 3 Закону України № 265/95 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (п. 1 ст. 3 Закону України);
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції (п. 2 ст. 3 Закону України).
Стосовно віднесення до класифікації видів економічної діяльності, про що зазначається відповідачем, слід вказати, що відповідно до Закону України № 265/95 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», розрахункові операції –це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця. Таким чином, господарські операції, які проводить відповідач, належать до розрахункових, а тому підпадають під дію вказаного Закону та повинні проводитись через РРО, тому, посилання відповідача на класифікацію видів економічної діяльності та ст.259 ГК України є безпідставним.
Як визначено статтею 17 вказаного Закону України, за порушення вимог цього Закону, до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки (п. 1 ст. 17 Закону України).
Державним комітетом України з питань регуляторної політики та підприємництва у листі від 08.12.2002 р. № 5-532/5378 визначено, що відповідно до статті 5 Закону України від 23.03.96 р. № 98/96-ВР "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" патентуванню підлягають операції з надання послуг у сфері грального бізнесу, які здійснюються суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами. Під гральним бізнесом у цьому Законі слід розуміти діяльність, пов'язану з влаштуванням казино, інших гральних місць (домів), гральних автоматів з грошовим або майновим виграшем, проведенням лотерей (крім державних) та розіграшів з видачею грошових виграшів у готівковій або майновій формі.
На сьогодні Державним реєстром реєстраторів розрахункових операцій, затвердженим протокольним рішенням Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом від 27.06.2002 р. № 13, передбачено лише три моделі, які можуть застосовуватися для здійснення розрахунків у сфері грального бізнесу, а саме: 5АМ8ЦЖ} ЕК 350Р-ІІА.01І (спеціалізований), МАРІЯ 301МТМ.01 та УНІВЕРСАЛ М-302. ПКП.22.
Враховуючи вищевикладене, суб'єкти підприємницької діяльності, які надають послуги у сфері грального бізнесу, повинні застосовувати вузькоспеціалізовані реєстратори розрахункових операцій, відповідно до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.
Що стосується зауважень відповідача щодо незаконності проведення перевірки, то вони не можуть бути взяті до уваги, оскільки перевірка була передбачена у плані роботи ОДПС і проведена у присутності представника платника податків, що підтверджується його підписом на акті перевірки. Крім того, слід зазначити, що до даної перевірки вимоги ст.11-1 та 11-2 Закону України № 509 «Про державну податкову службу в Україні»не застосовоуються, а застосовуються вимоги Закону України № 265/95 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», який є спеціальним законодавчим актом, що регулює дані правовідносини, а не правовідносини з питань дотримання податкового законодавства.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.122-124,127,130,135,143,151-154,160,161,163,167 КАС України, суд, -
постановив:
1.Адміністративний позов задоволити повністю.
2.Стягнути з ТзОВ Українсько-чешського спільного підприємства „Роял-ЛТД” (м.Львів, вул.Під Голоском,4, код ЄДРПОУ 14338599) в доход державного бюджету (р/р 31111104600002, код платежу 3023030100, Держказначейство у м.Херсоні, код ЗКПО 24104230, в установі банку УДК у Херсонській області, м.Херсон, МФО 852010) 31062,50грн. штрафних санкцій.
3.Виконавчий лист видати після вступу постанови в законну силу.
4.Строк і порядок набрання постановою законної сили та її оскарження здійснюються згідно вимог ст.ст.186 та 254 КАСУ.
Суддя