ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" липня 2008 р.
Справа № 05/96-2А.
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Птахокомплекс „Губин”, с.Губин Локачинського району
до відповідача Володимир-Волинської об’єднаної державної податкової інспекції, м.Володимир-Волинський
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення № 0000282301/2 від 06.03.2008 року
Суддя Бондарєв С.
при секретарі Мельник О.М..
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від позивача : Гарбар Ю.Р. – довіреність від 08.07.08р. №1-4/392
Кондратюк І.І. – довіреність від 26.03.2008р. №1-4/190
від відповідача: Куц С.О.. - довіреність № 144 від 10.01.2008 року
Представникам сторін в судовому засіданні були роз’яснені права та обов’язки передбачені ст.ст.49,51 КАСУ . Згідно клопотання технічна фіксація судового процесу не здійснюється, ведеться протокол судового засідання. Заяви про відвід складу суду не поступало.
Суть спору: Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю „Птахокомплекс „Губин”, с.Губин Локачинського району” звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати нечинним податковеповідомлення-рішення Володимир-Волинської об’єднаної державної податкової інспекції № 0000282301/2 від 06.03.2008 року, яким було зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за червень 2007р. на суму 738 432,00 грн.
Обґрунтовуючи заявлену вимогу зазначає, що висновок податкового органу про неправомірність заявлення бюджетного відшкодування ПДВ через неправильне формування податкового кредиту є неправильним, оскільки ТзОВ “Птахокомплекс “Губин” є сільськогосподарським підприємством, яке здійснює господарську діяльність з розведення курей та поставки переробним підприємствам м’яса курей живою вагою із застосуванням нульової ставки з ПДВ згідно п.п. 6.2.6 п. 6.2 ст. 6 Закону України “Про податок на додану вартість”; правила нарахування та сплати ПДВ встановлено виключно Законом України “Про податок на додану вартість”; Постановою КМУ від 02.04.2008 року № 300 Про доповнення п. 2 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплат дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м’ясо в живій вазі поновлено пункт 2 в редакції, що діяла до 28.03.2007 року, чим підтверджено правомірність дій товариства; ДПА України роз’ясненням від 07.04.2008 року № 7063/7116-1117 відкликає податкове роз’яснення від 07.11.2007 року, чим скасовує відмову у відшкодуванні вхідного ПДВ сільськогосподарським товаровиробникам.
В судовому засіданні, в поясненні відповідач повідомляє, що протягом червня 2008р. Володимир-Волинською ОДПІ отримано листи ДПА України від 10.06.2008р. №11816/7/25-0515 та від 24.06.2008р. №12704/7/25-0515 „Про надання інформації”, які вказують, що оскаржуванні рішення ДПА у Волинській області та податкові повідомлення-рішення Володимир-Волинської ОДПІ скасовано в частині зменшення бюджетного відшкодування ПДВ за серпень-жовтень 2007р., листопад 2007р., грудень 2007р. відповідно за рахунок невизнання в загальних деклараціях з ПДВ, по яких проводяться розрахунки з бюджетом, чим і визнає позовні вимоги.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд,-
в с т а н о в и в :
З 05.11.2007р. по 23.11.2007р. Володимир-Волинською об'єднаною державною податковою інспекцією Волинської області було проведено виїзну позапланову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Птахокомплекс'Тубин" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, задекларованого за червень 2007 року. За результатами перевірки оформлено Акт від 30 листопада 2007р. № 1178/23-31603002.
На підставі Акта від 30 листопада 2007р. № 1178/23-31603002 Володимир-Волинська ОДПІ прийняла податкове повідомлення-рішення №0000282301/2 від 06 березня 2008 року, яким зменшено від'ємне значення по ПДВ в сумі 738 432,00 грн.
Перевіркою встановлено, що в порушення п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. З, п.п. 6.2.6. п. 6.2. ст. 6, пп. 7.2.6, пп. 7.2.8, п.7.2, пп. 7.4.1 п.7.4, пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7, п. 11.21, п. 11.29 ст. 11 Закону України № 168/97-ВР від 03.04.1997 р. "Про податок на додану вартість"; п.2 Порядку нарахування виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №805 від 12.05.1999р.; позивачем завищено заявлену суму бюджетного відшкодування за червень 2007р. на суму 738 432,00 грн.; позивач не мав права застосовувати нульову ставку по ПДВ в розмірі вартості одноденних курчат, які підприємство придбавало, оскільки придбання добових курчат ТзОВ „Птахокомплекс „Губин” для наступної відгодівлі не належить до діяльності, що пов’язана з біологічними процесами її вирощування. На думку відповідача процес вирощування починається з моменту початку догодівлі отриманих курчат. Отриманий приріст є вирощеною товариством часткою і тільки реалізація цієї частки може оподатковуватись за нульовою ставкою. Тобто Володимир-Волинська ОДПІ вважає, що реалізацію позивачем птиці живою вагою переробному підприємству він має розділити на складові частини та оподатковувати по різних ставках ПДВ (0 та 20 %).
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд встановив:
ТзОВ „Птахокомплекс „Губин” є сільськогосподарським товаровиробником займається розведенням птиці та реалізацією її у живій вазі переробному підприємству - ТзОВ "Полтрекс" на підставі укладеного договору поставки від 17.05.2005 року.
ТзОВ "Птахокомплекс "Губин" є платником фіксованого сільськогосподарського податку та проводить господарську діяльність.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про стимулювання розвитку сільського господарства", сільськогосподарський товаровиробник - це фізична або юридична особа, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції, переробкою власно виробленої сільськогосподарської продукції та її реалізацією. Виробництво сільськогосподарської продукції - це вид господарської діяльності з виробництва продукції, яка пов'язана з біологічними процесами її вирощування.
Згідно п.5 ст.1 Закону України „Про сільськогосподарську кооперацію", сільськогосподарський товаровиробник - фізична або юридична особа незалежно від форми власності та господарювання, в якої валовий доход, отриманий від операцій з реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, за наявності сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень тощо) та/або поголів'я сільськогосподарських тварин у власності, користуванні, в тому числі й на умовах оренди, за попередній звітний (податковий) рік перевищує 75 відсотків загальної суми валового доходу. Це обмеження не поширюється на осіб, які ведуть особисте селянське господарство.
п.1 ст.2 Закону України „Про фіксований сільськогосподарський податок", положеннями встановлено, що особи можуть бути зареєстровані як платники фіксованого сільськогосподарського податку, якщо такі особи є сільськогосподарськими підприємствами різних організаційно-правових форм, передбачених законами України, селянські та інші господарства, які займаються виробництвом (вирощуванням), переробкою та збутом сільськогосподарської продукції, а також рибницькі, рибальські та риболовецькі господарства, які займаються розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах), у яких сума одержана від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік перевищує 75 відсотків загальної суми валового доходу.
Суть діяльності позивача полягає у тому, що добове курча (орієнтовна вага 38-40 г.) протягом періоду 40 - 45 днів перетворюється на дорослу істоту вагою 2 - 2,2 кг.
Законом України "Про податок на додану вартість" в п.п. 3.1.1. п. 3.1. ст. З та п.п. 6.2.6. п. 6.2. ст. 6 встановлено, що об'єктом оподаткування є операції платників податку з: поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України, в тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору) для погашення заборгованості заставодавця, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у користування лізингоотримувачу (орендарю); поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання.
Зазначені правові норми чітко визначають, що об'єктом оподаткування є реалізація товару (а не його частки). У випадку наявності бажання законодавця оподатковувати різні частки єдиного товару в Законі про ПДВ був би зазначений механізм розрахунку вартості часток (пропорційно вазі, вхідній ціні або інший критерій).
Відповідно до Листа Волинської Торгово-промислової палати №19-22/01-3/273 від 24.07.2006 року, в п.4 якого вказано, що відгодівля курчат-бройлера до кондиційної ваги в групі УКТ ЗЕД (0105) півні і кури класифікуються масою не більше як 2000 г (код 01059300) у живому вигляді, безумовно відноситься до сільськогосподарського виробництва.
А також згідно Роз'яснення Волинського Державного університету імені Лесі Українки в листі №1/4618 від 21.12.2006 року, де зазначається, що біологічний процес вирощування птиці розпочинається по завершенні однієї доби з моменту вилуплення. Після вилуплення з яйця курчата протягом однієї доби не живляться. За належних умов утримання біологічний процес вирощування розпочинається з другої доби життя курчат. Процес вирощування розпочинається з моменту споживання кормів та води. Вищевказаним підтверджується повний цикл біологічного процесу вирощування на ТзОВ "Птахокомплекс "Губин".
Незалежним аудиторським висновком від 21.12.2006 року, що наданий ТзОВ "Алекс - Аудит", зазначено, що твердження працівників ДПА про подвійний об'єкт оподаткування та можливість застосування при реалізації єдиного (неподільного) об'єкта оподаткування - живої птиці двох різних ставок податку на додану вартість є помилковим. При реалізації птиці живою вагою переробному підприємству має застосовуватись „0" ставка податку на додану вартість із всієї вартості птиці, а не окремих її частин.
Згідно Висновку Інституту птахівництва Української академії аграрних наук № 707 від 30.05.2007р., в якому зазначено, що наукова діяльність Інституту птахівництва УААН в галузі птахівництва дає підстави для висновку, що кінцевим продуктом племінного птахівництва є гібридне племінне яйце та/або добовий молодняк. Незалежно від форм власності та господарювання племінні підприємства, інкубаторії та сільськогосподарські товаровиробники є по суті різними у своїй діяльності. Сільськогосподарський товаровиробник - є споживачем кінцевої племінної продукції (генетичного ресурсу), яка є сировиною для отримання сільськогосподарської продукції у вигляді м'яса птиці та харчових яєць, що свідчить про те, що сільськогосподарський товаровиробник м'яса птиці має власний цикл виробництва продукції птахівництва.
Класифікатор видів економічної діяльності містить такий вид діяльності в галузі сільського господарства як розведення птиці.
Виду діяльності такого як дорощування (догодівля) в галузі сільського господарства і в будь-якій іншій галузі Класифікатор не містить.
ГОСТ 18473-88 "Птицеводство. Терминьї и определения", який встановлює терміни і визначення понять в галузі птахівництва також не містить терміну дорощування (догодівля).
Відповідно, ТзОВ "Птахокомплекс "Губин" не займається неіснуючим видом діяльності.
Крім того, ТзОВ «Птахокомплекс «Губин» є сільськогосподарським товаровиробником і уже понад 5 років займається розведенням птиці та реалізацією її у живій вазі. Отримувало відшкодування з бюджету податкового кредиту, тому що відповідно до чинного законодавства України податковий кредит відносився до загальної декларації з ПДВ, за якою ведуться розрахунки з бюджетом по операціях з поставки продукції не власного виробництва, молока та м'яса в живій вазі, реалізованих переробним підприємствам (пп. 6.2.6 ст.6 Закону «Про ПДВ»), по операціях з продажу підакцизних товарів, за якою позитивне значення суми ПДВ перераховується до державного бюджету, а від'ємне відшкодовується у встановленому законодавством порядку.
Проте Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 року №596 «Про внесення змін до Постанов Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1999 року №271 і від 12 травня 1999 року №805» Кабінет Міністрів України постановляє внести зміни у Постанову Кабінету Міністрів України від 12 травня 1999 року №805 і виключити друге речення пункту 2, де говориться про те, що податковий кредит, що складається із сум податку на додану вартість, сплачених сільськогосподарськими товаровиробниками у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу власних валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації, включається до податкової декларації платника податку за звітний період, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом, з відшкодуванням з бюджету податкового кредиту за цією декларацією. Разом з тим, Постановою КМУ від 02.04.2008 року № 300 Про доповнення п. 2 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплат дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м’ясо в живій вазі поновлено пункт 2 в редакції, що діяла до 28.03.2007 року, чим підтверджено правомірність дій товариства.
Законом же передбачено обов'язковість ведення окремого обліку за операціями, що підпадають під дію спеціальних пільгових режимів оподаткування ПДВ, встановлених п. 6.2.6 ст.6, п.11.21 та 11.29 ст. 11 Закону та щодо іншої діяльності, операції за якою оподатковуються у загальновстановленому порядку. За результатами такого окремого обліку сільськогосподарські підприємства складають та подають окремі декларації щодо спеціальної діяльності, за якими не здійснюються розрахунки з бюджетом, та щодо іншої діяльності, за якими такі розрахунки проводяться, а саме: декларацію з ПДВ (скорочену) №1, за якою не здійснюються розрахунки з бюджетом по операціях відповідно до спеціального режиму, передбаченого частиною другою п.11.21 ст.11 Закону сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також: за молочну продукцію та м 'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва; декларацію з ПДВ (скорочену) №2, за якою не здійснюються розрахунки з бюджетом по операціях відповідно до спеціального режиму, передбаченого частиною другою п. 11.29 ст. 11 Закону „зупинити дію пункту 7.7 статті 7, пунктів 10.1 і 10.2 статті 10 цього Закону в частині сплати до бюджету податку на додану вартість щодо операцій з поставки товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, за винятком операцій з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою, що здійснюються сільськогосподарськими товаровиробниками незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, в яких сума одержана від поставки сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний(податковий) рік, становить не менше 50 відсотків загальної суми валового доходу підприємства;» декларацію з ПДВ (загальну) №3 по операціях з поставки продукції не власного виробництва, молока та м'яса в живій вазі, реалізованих переробним підприємствам (пп. 6.2.6 ст.6 Закону), по операціях з продажу підакцизних товарів, за якою позитивне значення суми ПДВ перераховується до державного бюджету, а від'ємне відшкодовується у встановленому законодавством порядку.
Так, як ТзОВ «Птахокомплекс «Губин» є сільськогосподарським товаровиробником та підпадає під дію спеціальних режимів оподаткування податком на додану вартість згідно пп. 11.21 та 11.29 Закону, оскільки здійснює діяльність з «Розведення курей» - код за КВЕД 01.24.0 та «Вирощування зернових, технічних та інших культур» - код за КВЕД 01.11.0.
Податковий орган робить висновок про неправомірність заявлення бюджетного відшкодування ПДВ в порушення пп. 6.2.6 ст.6, пп. 7.4.1 п. 7.4 ст.7 та п. 11.21, п.11.29 ст. 11 Закону через неправильне формування податкового кредиту, тобто «зайве віднесення до податкового кредиту декларації №3 ПДВ, які потрібно було віднести до податкового кредиту декларації №1»
Однак вимога формування податкового кредиту згідно декларації №1, яка заповнюється та подається до податкового органу відповідно до спеціального режиму, передбаченого п. 11.21 ст.П Закону, для підприємства ТзОВ «Птахокомплекс «Губин» є невірною, оскільки ТзОВ «Птахокомплекс «Губин» є сільськогосподарським підприємством, яке здійснює діяльність з розведення курей та поставки переробним підприємствам м'яса курей живою вагою із застосуванням нульової ставки з ПДВ відповідно до пп. 6.2.6 ст.6 Закону України «Про податок на додану вартість».
Формування податкових зобов'язань та податкового кредиту в межах однієї господарської операції повинно відбуватись виключно за однією податковою декларацією, неможливо відносити податкові зобов'язання та кредит в різні податкові декларації, призначені для відображення різних господарських операцій.
Крім того, ДПА України було прийнято рішення результати розгляду повторних скарг №5648/6/25-0515 від 04.06.2008р., яким ДПА України скасовує податкові повідомлення-рішення Володимир-Волинської ОДПІ по аналогічних правах в частині зменшення бюджетного відшкодування ПДВ за рахунок невизнання в загальних деклараціях з ПДВ, по яких проводяться розрахунки з бюджетом, податкового кредиту і нульової ставки ПДВ по операціях з вирощування (догодівлі) птиці і реалізації переробки підприємством м’яса птиці живою вагою.
На підставі викладеного, суд вважає, що позивач, яке має статус сільськогосподарського товаровиробника та займається розведенням птиці, правомірно застосував нульову ставку по ПДВ в розмірі вартості придбаних одноденних курчат, а також має право на податковий кредит.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підставні і підлягають до задоволення, тому слід визнати нечинним податкове повідомлення-рішення Володимир-Волинської об’єднаної державної податкової інспекції від 06.03.2008 року № 0000282301/2.
Керуючись Законом України "Про податок на додану вартість", Закону України № 2238 від 18.01.2001 р. "Про стимулювання розвитку сільського господарства"; Законом України № 414-ХГУ від 03.02.1999р. "Про фіксований сільськогосподарський податок", Закон України №469/97 від 17.07.1997р. „Про сільськогосподарську кооперацію", ст.70,71,76,86,87,89,94, 157,159,160-163 господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення Володимир-Волинської об’єднаної державної податкової інспекції від 06.03.2008 року № 0000282301/2.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАСУ –з дня складання в повному обсязі . Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Львівського апеляційного господарського суду України.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення.
Суддя Бондарєв Сергій Васильович
Дата виготовлення повного
тексту постанови 14.07.2008р.
Суддя