Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №2-а-2847/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01.08.2011 року Суддя Згурівського районного суду Київської області Хижний Р.В.
розглянувши у порядку скороченого провадження в смт. Згурівка адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЗГУРІВСЬКОМУ РАЙОНІ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ про визнання дії протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач 13 липня 2011 року звернувся з вищезазначеним адміністративним позовом, посилаючись на те, що він з 05.12.2007 року перебуває на обліку в ПФУ у смт. Згурівка та отримує пенсію по інвалідності внаслідок загального захворювання, інвалідам ІІІ групи. Перебуваючи на пенсії, позивач продовжує працювати.
01.02.2011 році позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії. Позивачу було здійснено перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік.
З вказаним перерахунком позивач не погоджується, оскільки неправомірно було застосовано показник за 2007 рік, замість показника 2010 року. На звернення позивача, йому було роз”яснено, що у відповідності до ст. 40,42 Закону «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058 у 2011 році позивачу було проведено перерахунок пенсії та застосовано показники середньої заробітної плати працівників у галузях економіки України за 2007 рік (1197,91 грн.), тобто показник середньої заробітної плати.
Рішенням Конституційного Суду України визнано неконституційним не зміст норм ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а спосіб внесення змін Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Тому позивач просить суд : 1) визнати дії Управління пенсійного фонду України в Згурівському районі Київської області щодо застосування в 2011 році при перерахунку його пенсії показника середньої заробітної плати за 2007 рік протиправними; 2) зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії у порядку визначеному до ч. 4 ст. 42, ст. 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для перерахунку пенсії, обчисленої в 2011 році та її виплату з урахуванням проведених виплат; 3) провести розгляд і вирішення адміністративного позову у його відсутність на основі наявних у суду матеріалів; 4) у відповідності до ст. 256 КАС України застосувати негайне виконання постанови суду.
Відповідач заперечень проти позову не надав, одержав копію ухвали про відкриття провадження у справі, копію позовної заяви та доданих до неї документів 19 липня 2011 року.
Позивач являється інвалідом ІІІ групи,знаходиться на обліку в УПФ України в Згурівському районі Київської області і отримує пенсію по інвалідності. Відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії із застосування показника середньої заробітної плати за 2010 рік. Відповідач в листі повідомив позивача, що проводить нарахування йому пенсії на підставі пп.3 п.ІІ постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530, а не на підставі ст. 42 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування (а.с.6-14).
До УПФ України в Згурівському районі про перерахунок пенсії позивач звернувся 01.02.2011 року. До суду позивач за захистом своїх прав звернувся 13.07.2011 року.
Суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково.
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення "Про Пенсійний фонд України" і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону Закон № 1058-ІУ рішення щодо призначення, донарахування, перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті пенсії позивачу, покладено на відповідні територіальні управління за місцем проживання позивача, а тому відповідач у справі є належним.
Статтею 42 Закону передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Підпунктами 9, 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»було внесено зміни до ст. ст. 40, 42 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Ріщенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10 рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»було внесено зміни до ст. ст. 40, 42 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Згідно із ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частина 2 статті 11 кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Згідно із ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Також виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами суд вважає, що при нарахуванні пенсії до застосування підлягає норма ст. 42 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» а не пп.3 п.ІІ постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530. Тому суд вважає, що дії відповідача Управління ПФУ щодо застосування в 2011 році при перерахунку його пенсії показника середньої заробітної плати за 2007 рік протиправними .
Враховуючи викладене вище, суддя вважає, що Управління ПФУ повинно здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії із врахуванням чч.1, 2 ст. 40 та ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування від 09.07.2003 року за №1058, із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2010 рік, починаючи з 01 лютого 2011 року по з урахуванням фактично проведених виплат. Оскільки позивачу перерахунок пенсії був здійснений 01 лютого 2011 року, то згідно ч. 2 ст. 99 КАС України до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позов підлягає до задоволення починаючи з 01 лютого 2011 року.
Звільнити позивача від сплати державного мита на підставі Декрету Кабінету Міністрів «Про державне мито».
На підставі ст. 40, 41, 42 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, керуючись ст. ст. 71, 86, 159 163,183-2, 256 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЗГУРІВСЬКОМУ РАЙОНІ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії - задоволити частково.
Визнати дії УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЗГУРІВСЬКОМУ РАЙОНІ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ щодо застосування у 2011 році при перерахунку пенсії ОСОБА_1 показника середньої заробітної плати за 2007 рік, починаючи з 01 лютого 2011 року протиправними.
Зобов'язати УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЗГУРІВСЬКОМУ РАЙОНІ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ, ідентифікаційний код 20622465, здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителю АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, нарахування та виплату пенсії в повному передбаченому Законом обсязі, відповідно до ч.ч.1,2 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2010 рік, починаючи з 01 лютого 2011 року з урахуванням фактично виплачених сум.
В задоволені решти заявлених вимог відмовити.
Зобовязати УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЗГУРІВСЬКОМУ РАЙОНІ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ виконати постанову негайно.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського адміністративного апеляцій ного адміністративного суду через Згурівський районний суд Київської області протягом десяти днів з моменту отримання копії поста нови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку є остаточною.
СУДДЯ Р.В. ХИЖНИЙ