Єдиний державний реєстр судових рішень Копія
Справа № 2270/9711/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 вересня 2011 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіШевчука О.П.
при секретаріЗаїці О.В.
за участі:представника позивача
представника відповідачаПенкальської Г.П.
Малюзіна О.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом <в особі ><в чиїх інтересах >Колективного підприємства "Ресторан станції Хмельницький" <3-тя особа >до Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Хмельницькій області <3-тя особа >про скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 26.07.2011 року №221276, -
В С Т А Н О В И В:
Колективне підприємство "Ресторан станції Хмельницький" звернувся в суд з позовом до регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення №221276 від 26.07.2011 року про застосування фінансових санкцій в розмірі 3400,00 грн., яке прийняте відповідачем на підставі висновків викладених в акті про результати позапланової виїзної перевірки від 19.07.2011 року №105/22/32/02/04871016.
В обґрунтування позовних вимог вказує на те, що перевіркою встановлено відсутність в кафе наочної інформації щодо відведення місць для куріння або заборони куріння. З такими твердженнями не погоджується, оскільки в приміщенні кафе не курять, про що є наочна інформація щодо заборони куріння в приміщенні, а в акті перевірки вказується на те, що в кафе відсутня інформація щодо відведення місця куріння.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала та підтвердила обставини на які посилається у позовній заяві, просить суд задоволити позовні вимоги в повному обсязі. Вказує на те, що в приміщенні кафе не курять, оскільки в кафе-бутербродній №2 розміщена табличка із зображенням перекресленої цигарки, що в свою чергу забороняє курити в даному закладі.
Повноважний представник відповідача проти позову заперечує. Вказує на те, що позовні вимоги безпідставні та необґрунтовані, порушення згідно якого застосована фінансова санкція підтверджується актом перевірки від 19.07.2011 року №105/22/32/02/04871016. А саме встановлено, що в кафе відсутня наочна інформація щодо відведення місць для куріння або заборони куріння.
Заслухавши представника позивача, представника відповідача, покази свідка, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному звязку і сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню на підставі наведеного нижче.
Судом встановлено, що 19.07.2011 року працівниками Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПА України у Хмельницькій області відповідно до наказу в.о. начальника регіонального управління від 19.07.2011 року №146, направлення №104 від 19.07.2011 року проведено позапланову виїзну перевірку господарської одиниці кафе-бутербродна №2, яке розташоване за адресою: м.Хмельницький, вул.Привокзальна площа,2, субєктом господарювання якого є Колективне підприємство "Ресторан станції Хмельницький" з питань додержання суб'єктом господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, про що складено акт перевірки від 19.07.2011 року №105/22/32/02/04871016.
У вказаному акті перевірки зафіксовано, що перевіркою встановлено: факт реалізації 100 гр. коньяку "Містель" при цьому продавцем було вибито касовий чек №7554.
В ході перевірки встановлено, що в кафе-бутербродній відсутня наочна інформація про заборону куріння в закладі.
За результатами проведеної перевірки та на підставі акту перевірки 19.07.2011 року №105/22/32/02/04871016 в.о. начальника регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Хмельницькій області, згідно абз.10 ст.17 Закону України „Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” прийнято рішення від №221276 від 26.07.2011 року про застосування до Колективного підприємства "Ресторан станції Хмельницький" фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 3400,00 грн. за відсутність наочної інформації про заборону куріння в місці де куріння заборонено.
Рішення про застосування фінансових санкцій від 26.07.2011 року №221276 в сумі 3400 грн. базується на викладених в акті перевірки від 19.07.2011 року порушеннях позивачем вимог ст.15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»N481/95-ВР від 19 грудня 1995 року (далі-Закон), а саме: відсутності наочної інформації про заборону куріння в місці де куріння заборонено.
Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначено основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
Статтею ст.15-2 Закону визначено обмеження щодо споживання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів. А саме забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів: 1) у закладах громадського харчування; 2) у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ; 3) у приміщеннях закладів культури; 4) у приміщеннях закритих спортивних споруд; 5) у приміщеннях підприємств, установ та організацій всіх форм власності. У місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!".
У спеціально відведених для куріння місцях розміщується наочна інформація, яка складається із відповідного графічного знака та тексту такого змісту: "Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров'ю!". У закладах громадського харчування відводиться не менше 50 відсотків площі торгових залів таких закладів для обслуговування осіб, які не курять. Власник або уповноважені ним особи чи орендарі відповідних споруд, окремих приміщень зобов'язані відвести спеціальні місця для куріння, обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, а також розмістити наочну інформацію про розташування таких місць та про шкоду, яку завдає здоров'ю людини куріння тютюнових виробів. У місцях для куріння має бути розміщено прямокутний графічний знак із текстом такого змісту: "Місце для куріння" та інформація про шкоду, яку завдає здоров'ю людини куріння тютюнових виробів, із текстом такого змісту: "Куріння шкодить Вашому здоров'ю!".
Статтею 16 Закону встановлено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Статтею 17 Закону визначено відповідальність за порушення норм цього Закону. До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: необладнання спеціально відведених для куріння місць та нерозміщення наочної інформації, передбаченої статтею 15-2 цього Закону, - 3400,00 гривень.
Рішення про стягнення штрафів приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
У судовому засіданні свідок - ОСОБА_5 пояснила, що в кафе-бутербродній №2 курити заборонено, а місце для куріння обладнано на вулиці, а в самому кафе розміщена табличка із зображенням перекресленої цигарки, що в свою чергу забороняє курити в даному закладі.
Крім того, факт розміщення інформації в кафе щодо заборони куріння, підтверджується письмовими поясненнями бармена ОСОБА_6, яка була присутня на момент проведення перевірки, а також фото зображеннями, які приєднанні судом до матеріалів справи.
В свою чергу представник відповідача в судовому засіданні не спростував доводи позивача та всупереч ч.2 ст.71 КАС України, не довів факт відсутності наочної інформації у кафе щодо заборони куріння у видному, доступному для огляду місці.
Враховуючи суперечливі пояснення представників сторін в судовому засіданні, акт про результати позапланової виїзної перевірки від 19.07.2011 року, який слугував підставою прийняття рішення про застосування фінансових санкцій від 26.07.2011 року №221276, суд вважає неналежним доказом порушення позивачем ст.15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» N 481/95-ВР від 19 грудня 1995 року, оскільки він не містить достатньої інформації щодо порушення позивачем по справі норм Закону N 481/95-ВР, в ньому не було у належному вигляді відображено усі обставини, які мають відношення до факту порушення, що є предметом спору та не наведені докази (свідки), які б дане порушення підтверджували. Зокрема, з акту вбачається, що відповідачем не досліджувалось питання наявності наочної інформації про заборону куріння в приміщені кафе, акт перевірки не містить опису приміщення та його входу.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, суд вважає недоведеним факт порушення позивачем ст.15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» N 481/95-ВР від 19 грудня 1995 року, а відтак рішення про застосування фінансових санкцій від 26.07.2011 року №221276 в сумі 3400,00 грн..
Керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 11, 14, 71, 86, 104, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов колективного підприємства "Ресторан станції Хмельницький" задовольнити в повному обсязі.
Скасувати рішення Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Хмельницькій області про застосування фінансових санкцій від 26.07.2011 року №221276.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Повний текст постанови виготовлено 20 вересня 2011 року
< чи набрала законної сили ><Дата набрання законної сили >
Суддя/підпис/О.П. Шевчук
"Згідно з оригіналом" СуддяО.П. Шевчук