Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2011 р. справа № 2а/0570/15448/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Грищенка Є.І.
при секретаріЧерніковій О.Є.
за участю представників сторін
прокурора не зявився
від позивача Кравченко В.Г.
від відповідача Губанова Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора міста Горлівки в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Ізотовський» про стягнення суми штрафу у розмірі 5100 гривень за постановою Держенергонагляду від 02.06.2011 р. № 02/12-01-119, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор міста Горлівки звернувся до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Ізотовський» (далі «відповідач» або «КП «Ізотовський») про стягнення суми штрафу у розмірі 5100 гривень за постановою Держенергонагляду від 02.06.2011 р. № 02/12-01-119. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 24.05.2011 року державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Інспекції від 13.01.2010р. №02/12-11-0004 про усунення порушень законодавства про електроенергетику, про що складено акт перевірки від 24.05.2011 року №02/12-11-147. За невиконання вищезазначеного припису постановою №02/12-01-119 від 02.06.2011 року на відповідача накладено штраф в розмірі 5100,00 гривень. Суму штрафу відповідач у встановлений 15-денний строк з моменту отримання постанови не сплатив, у звязку з чим штраф підлягає стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного просив стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України штраф в сумі 5100,00 гривень.
До судового засідання прокурор не зявився, про час, дату та місце судового засідання повідомлявся належним чином.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, мотивуючи свою позицію тим, що загальна заборгованість КП «Ізотовський» на 01.05.2011 року складала 351191,00 грн., яка була стягнута з підприємства рішеннями Донецького окружного адміністративного суду. У звязку із необхідністю виконання рішень суду, підприємство не мало можливості виконувати поточні зобовязання господарської діяльності та виконувати вимоги Горлівського відділення ІДЕН у Донецькій області по акту № 02/12-11-004 від 13.01.2011 року, кожен пункт якого пов'язаний з фінансовими затратами. Вважає, що при прийняті Постанови № 02/12-01-119 від 02.06.2011 року про накладення штрафу Інспекцією не було враховано відсутність умислу щодо ухилення від виконання вимог припису Держенергонагляду, тому просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
Відповідач Комунальне підприємство «Ізотовський», зареєстровано як юридична особа Виконавчим комітетом Горлівської міської ради 19.07.2001 року, код ЄДРПОУ 31615065.
Здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999 року № 1573/99, покладено на Міністерство палива та енергетики України, яке є центральним органом державної виконавчої влади.
Згідно з Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Оскільки Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» та його структурних підрозділів, тому вимогу до відповідача заявляє саме Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Відповідно до п. 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії (далі - енергія).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 9 цього Закону Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, в тому числі, давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи.
В результаті обстеження Комунального підприємства «Ізотовський» з питань технічного стану та дотримання режимів споживання теплової енергії, експлуатації тепловикористовувальних установок і мереж, систем опалення, вентиляції, гарячого водопостачання та систем збору і повернення конденсату Горлівським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області видано припис №02/12-0004 від 13.01.2011 року (а.с.6-7), яким відповідачу приписано усунути виявлені порушення діючого законодавства України про електроенергетику, строк виконання найбільш тривалого заходу встановлено 11.04.2011 року.
Припис №02/12-0004 від 13.01.2011 року про усунення порушень законодавства України про електроенергетику відповідачем оскаржено не було та будь-яких доказів щодо його скасування, визнання протиправним, тощо суду не надано.
24 травня 2011 року, державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено позапланову перевірку відповідача, в результаті якої було встановлено, що підприємство не виконало в повному обсязі у встановлені строки зазначений припис, що було відображено в акті перевірки №02/12-11-147 від 24.04.2011р. (а.с.8-9).
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про електроенергетику» у разі порушення енергопостачальником, який здійснює постачання електричної енергії на закріпленій території, умов і правил здійснення ліцензованої діяльності з постачання електричної енергії та інших обов'язків, передбачених цим Законом, враховуючи зобов'язання щодо забезпечення захисту прав споживачів електричної енергії та проведення розрахунків за закуплену енергопостачальником електричну енергію, а також із суб'єктом підприємницької діяльності, який здійснює передачу належної енергопостачальнику електричної енергії, Національна комісія регулювання електроенергетики України застосовує до такого енергопостачальника такі санкції, зокрема, як штраф.
Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім того, порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику визначається Положенням про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312.
Відповідно до п. 2 цього Положення штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, в тому числі, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Інспекцією Держенергонагляду в Донецькій області постановою №02/12-01-119 від 02.06.2011 р. до відповідача за ухилення від виконання вимог припису Держенергонагляду №02/12-11-0004 від 13.01.2011 р. відповідно до ст. 27 закону України «Про електроенергетику» та ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» було накладено штраф в розмірі 5100,00 гривень (а.с.10-11).
Згідно п. 11 Положенням про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312, рішення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.
Постанова про накладення штрафу за порушення законодавства у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 02.06.2011 року була отримана відповідачем 09.06.2011 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 13).
Вказана постанова відповідачем оскаржена не була.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що Постанова Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної в теплової енергії у Донецькій області № 02/12-01-035 від 22.02.2011 року є чинною у розмірі 5100,00 грн.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача стосовного відсутності умислу в його діях при невиконанні припису, оскільки відповідно до п. 2 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312 передбачено, що штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за: неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи, технічного стану та організації експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж і споживання енергії; ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Тобто, у інспекції Держенергонагляду були всі правові підстави для винесення Постанова № 02/12-01-119 від 02.06.2011 року
Оскільки вказане рішення відповідачем у добровільному порядку не виконано, суд задовольняє позовні вимоги Прокурора міста Горлівки в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Ізотовський» про стягнення суми штрафу у розмірі 5100 гривень за постановою Держенергонагляду від 02.06.2011 р. № 02/12-01-119 в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-164, 167, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокурора міста Горлівки в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Ізотовський» про стягнення суми штрафу у розмірі 5100 гривень за постановою Держенергонагляду від 02.06.2011 р. № 02/12-01-119 - задовольнити.
Стягнути з Комунальної підприємства «Ізотовський» на користь Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100, поточний рахунок 31117106700018 УДК у м. Горлівка ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686448, одержувач Державний бюджет м. Горлівки) штраф в сумі 5100 (пять тисяч сто) гривень 00 копійок.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 27 вересня 2011 року у присутності сторін.
Постанова в повному обсязі складена 3 жовтня 2011 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Грищенко Є.І.