ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 квітня 2011 р. Справа №2а-2452/11/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Александрова О.Ю., при секретарі Сидельової М.В., Представники сторін:
представник позивача – ОСОБА_1, довіреність № 65 від 17.08.2010р., посвідчення № 079625;
представник відповідача – не з’явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Джанкойської об’єднаної державної податкової інспекції в АР Крим
до Колективного сільськогосподарського підприємства «Альтернатива»
про стягнення
Суть спору: Джанкойська об’єднана державна податкова інспекція в АР Крим звернулася до суду з позовом до Колективного сільськогосподарського підприємства «Альтернатива» ЄДРПОУ 30389350 про стягнення податкової заборгованості у розмірі 493,56гривень.
Адміністративний позов мотивований тим, що Джанкойською ОДПІ в АРК складено акт невиїзної документальної перевірки щодо своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності по податковій декларації на 2010 рік, на підставі якого встановлено несвоєчасна сплата орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
У зв’язку з чим, позивач зазначає, що у відповідача існує податкова заборгованість перед державним бюджетом України в розмірі 493,56грн. за штрафними санкціями.
Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з’явився, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 32). Про поважність причин неприбуття у судове засідання суд не повідомив, заперечень на позов не надав.
Відповідно до ч.2 ст.40 КАС України, особи, які беруть участь у справі, свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі, які не можуть з поважних причин прибути до суду, зобов’язані своєчасно повідомити про це суд.
Згідно ч.6 ст.71 КАС України, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Враховуючи вищезазначені обставини, приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з’ясування обставин по справі, керуючись ст. 128 КАС України, суд вирішив за можливе розглянути справу за відсутності відповідача, на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, оцінивши докази по справі в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно ч. 1 ст. 2, ч. 3 ст. 6, п. 7 ч. 1 ст. 3, п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України, відповідно до яких визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.
Джанкойська ОДПІ АР Крим входить в систему органів податкової служби в Україні, є суб’єктом владних повноважень та контролюючим органом в розумінні ч. 1 ст. 1, ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” № 509 від 04.12.1990 р. із змінами і доповненнями, п.2.1.4. ст. 2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21,12,2000р. (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин), якa виконує в тому числі функції щодо здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); проведення перевірок фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України, а отже має право на звернення до суду з позовною заявою щодо вирішення спорів у сфері податкових правовідносин, що передбачено п.п.41.1.1 п. 41.1 ст. 41, п.п.20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України.
Судом встановлено, що Колективне сільськогосподарське підприємство «Альтернатива» є юридичною особою, державну реєстрацію якого проведено 26.05.1999року Красногвардійською державною адміністрацією, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 17.01.2011р. (а.с. 5-9).
КСП «Альтернатива» знаходиться на податковому обліку в органах державної податкової служби з 23.04.1999р. за № 581, що підтверджується довідкою від 14.01.2011 року № 05 (а.с. 16).
Також, відповідно до довідки Джанкойської ОДПІ № 73/4/29-0 від 14.01.2011 року КСП «Альтернатива» перебуває на обліку в Джанкойській ОДПІ.
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про плату за землю” від 03.07.1992 року № 2535 –ХІІ (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) і землекористувачі згідно з ч.2 ст. 2 Закону України “Про плату за землю” сплачують земельний податок та орендну плату.
Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Згідно зі ст. 14 Закону України “Про плату за землю” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до п. 5.1. статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п. п. 5.3.1 п.5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”(що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Судом встановлено, що КСП «Альтернатива» подало до Джанкойської ОДПІ в АРК податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2010 рік. вихід. № 1880 від 01.02.2010 року із зазначенням суми орендної плати.
Таким чином, відповідач був зобов’язаний кожного місяця сплачувати земельний податок у розмірах визначених у податкових розрахунках орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Посадовими особами Джанкойської ОДПІ в АРК проведено невиїзну документальну перевірку КСП «Альтернатива» своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності по податковій декларації на 2010 рік
За результатом перевірки складено акт № 561/15-03/30389350 від 22.10.2010 року, згідно з яким встановлено порушення Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року № 2535-ХІІ, а саме несвоєчасна сплата орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у сумі 987,12. Термін сплати 30.03.2010 року, фактична сплата 20.10.2010 року, таким чином прострочено сплату на 204 дні.
Судом встановлено, що на підставі акта перевірки Джанкойської ОДПІ в АРК № 561/15-03/30389350 від 22.10.2010 було складено податкове повідомлення-рішення від 22.10.2010 року № 0001291503/0 року, згідно з яким на відповідача накладено штрафні санкції у розмірі 493,56грн.
Зазначене податкове повідомлення-рішення відповідачем було отримано КСП «Альтернатива» 22.10.2010 року, про що свідчить відмітка про отримання на корінці податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов’язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до абз. 2, 3 та абз. 4 п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України 2181-ІІІ, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов’язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці, що є більшою 90 днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання – у розмірі п’ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, судом встановлено правомірність застосування податковим органом штрафних санкцій к платнику податків за не сплату узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничних строків.
Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України № 2181-ІІІ податкове зобов’язання, це зобов’язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та в строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону № 2181-ІІІ податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно з пп.5.2.1 п.5.2. ст.5 Закону № 2181-ІІІ податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту (апеляційного або судового оскарження).
Відповідно до пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону № 2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
На день вирішення спору відповідачем податкова заборгованість не сплачена, за відповідачем числиться податковий борг зі штрафних санкцій у розмірі 493,56грн.
Відповідно до п. 20.1.28. Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 р. органи державної податкової служби мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, для чого можуть звертатися до суду (п.п.20.1.18), що передбачено також п.11 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (зі змінами та доповненнями згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України" № 2756 від 02.12.2010 р.).
Примусове стягнення податкової заборгованості – передбачена законодавством України процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.
Як вказано у пункті 1.7 статті 1 Закону України № 2181-ІІІ активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Таким чином, приймаючи до уваги, що сума боргу у розмірі 493,56гривень не погашена відповідачем станом на момент розгляду справи, позовні вимоги Джанкойської ОДПІ в АР Крим підлягають задоволенню.
Оскільки, згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, Кодексу адмін істративного судочинства України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Колективного сільськогосподарського підприємства «Альтернатива» (ЄДРПОУ 30389350, адреса: 97045, АРК, Красногвардійський район, с. П’ятихатка, вул. Комарова, б. 55) заборгованість зі штрафних санкцій у розмірі 493,56грн. з рахунків у банках, обслуговуючих Колективного сільськогосподарського підприємства «Альтернатива» на рахунок № 33216812700148 місцевого бюджету Красногвардійського району П’ятихатська міська рада, ОКПО 34740494, ГУ ДК в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 13050200.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Александров О.Ю.