УКРАЇНА
Справа № 2-а – 349 / 07
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
вступна резолютивна
15 травня 2008 року м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого – судді Хаюка С.М..,
при секретарі Савчук Є.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства „Коростенський шляхзалізобетон” до Коростенської об”єднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом і просить скасувати податкові повідомлення-рішення № 0000761702/0 від 25.06.2007 року,№0000742301/0 від 25.06.2007 року, №0000732301/0 від 25.06.2007 року, №0001322302/0 від 25.06.2007 року,№0001312302/0 від 25.06.2007 року , мотивуючи тим, що перевірка була проведена з порушенням чинного законодавства, акт перевірки не надавався для ознайомлення, дані наведені в акті перевірки не відповідають фактичним обставинам та документам , які є в товаристві.
Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги повністю з підстав зазначених в позовній заяві.
Представники відповідача позов не визнали надали письмові заперечення на обґрунтування своїх доводів.
Вислухавши пояснення , дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що в задоволені позову необхідно відмовити із слідуючих підстав.
Судом встановлені наступні обставини і відповідні їм правовідносини.
На підставі направлень №211 від 27.04.2007 року ,№211/1 від 27.04.2007 року працівниками Коростенської об”єднаної державної податкової інспекції була проведена планова виїзна документальна перевірка відкритого акціонерного товариства „Коростенський шлях залізобетон” з питань дотримання вимог податкового,валютного та іншого законодавства за період з 1.01.2005 року по 31.12.2006 року за результатами якої складено акт №41/23-01/05422929 від 11.06.2007 року.
На підставі вказаного акта винесені податкові повідомлення-рішення №0000761702/0 від 25.06.2007 року про визначення податкового зобов”язання по податку з доходів фізичних осіб в сумі 771,48 грн., з яких 257,16 грн. за основним платежем та 514,32 грн. штрафних(фінансових) санкцій;
податкове повідомлення-рішення №0000742301/0 від 25.06.2007 року про визначення податкового зобов”язання по зборах за навколишнє природне середовище в сумі 170 грн. штрафних(фінансових) санкцій;
податкове повідомлення-рішення №0000732301/0 від 25.06.2007 року про визначення податкового зобов”язання по податку на прибуток в сумі 1366400 грн., з яких 683200 грн. за основним платежем та 683200 грн. штрафних(фінансових) санкцій;
рішенням про застосування штрафних (фінансових)санкцій №0001322302/0 від 25.06.2007 року за порушення п.1 ст.1, п.1,2 ст.3 Закону України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” застосовано фінансову санкцію в сумі 800 грн.;
рішенням про застосування штрафних (фінансових)санкцій №0001312302/0 від 25.06.2007 року за порушення п.3.1,п.2.8 п.7.41, п.5.2 Положення ”Проведення касових операцій у національній валюті в Україні” №637 від 15.12.2004 року ” застосовано фінансову санкцію в сумі 9405,34 грн.
Відповідно до пп..5.2.1,пп..5.2.10 п.5.2, пп..5.3.9. , п.5.9 ст.5, пп..8.1.2,п.8.1 ст.8, пп..11.2.1 п.11.2 ст.11 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств”9із змінами та доповненнями), суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих)
протягом звітного періоду у зв’язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3-5.7 цієї статті. Суми витрат, пов’язаних з поліпшенням основних фондів у межах, встановлених підпунктом 8.7.1 цього Закону, та суми перевищення балансової вартості основних фондів та нематеріальних активів над вартістю їх продажу, визначені у порядку, встановленому статтею 8 цього Закону . Виплату винагород або інших видів заохочень пов’язаним з таким платником податку фізичним чи юридичним особам у разі, якщо немає документальних доказів, що таку виплату або заохочення було проведено як компенсацію за фактично надану послугу (відпрацьований час). За наявності зазначених документальних доказів віднесенню до складу валових витрат підлягають фактичні суми виплат (заохочень), але не більші ніж суми, розраховані за звичайними цінами.
Не підлягають віднесенню до складу валових витрат суми збитків платника податку, понесених у зв’язку з продажем товарів (робіт, послуг) або їх обміном за цінами, що нижчі за звичайні, пов’язаним з таким платником податку особам.
У разі коли сума виплат (заохочень) або її частина пов’язаним фізичним особам не визнаються валовими витратами, така сума (або її частина) є базою для нарахування внесків на соціальні заходи, передбачені пунктом 5.7 цієї статті.
Не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов’язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.
У разі втрати, знищення або зіпсуття зазначених документів платник податку має право письмово заявити про це податковому органу та здійснити заходи, необхідні для поновлення таких документів. Письмова заява має бути надіслана до/або разом з поданням розрахунку податкових зобов’язань звітного періоду. Якщо платник податку не подасть у такий строк письмову заяву та не поновить зазначених документів до закінчення податкового періоду, що настає за звітним, непідтверджені відповідними документами витрати не визнаються валовими витратами і на суму недосплаченого податку нараховується пеня у розмірі облікової ставки Національного банку України, збільшеної в 1,2 раза.
Якщо платник податку поновить зазначені документи у наступних періодах, підтверджені витрати (з урахуванням сплаченої пені) включаються до валових витрат податкового періоду, на який припадає таке поновлення. Датою збільшення валових витрат виробництва (обігу)
вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата списання коштів з банківських рахунків платника податку на оплату товарів (робіт, послуг), а в разі їх придбання за готівку— день їх видачі з каси платника податку; або дата оприбуткування платником податку товарів, а для робіт (послуг)— дата фактичного отримання платником податку результатів робіт (послуг).
Відповідно до п.п.6.3.3 „е” п.6.3 счт.6 та п.3.5 ст.3 Закону України „Про податок з доходів фізичнх осіб” податкова соціальна пільга не може бути застосована до інших доходів платника податку, якщо він отримує протягом звітного податкового місяця одночасно такі доходи, як: доходи самозайнятої особи від підприємницької діяльності, а також іншої незалежної професійної діяльності.
Відповідно до п.3.1, п.7.41, п.2.8, п 5.2 Положення „Про проведеня касових операцій у національній валюті в Україні”, касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карток, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів. Касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карток, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів. Установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі (додаток 2), що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі.
Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства— юридичної особи.
Підприємства, що розпочинають свою діяльність, а також підприємства, діяльність яких була пов’язана виключно з безготівковими розрахунками та які відповідно до встановленого законодавством України порядку отримують право на здійснення додаткового виду діяльності, що передбачає здійснення готівкових розрахунків, на перші три місяці їх роботи ліміт каси встановлюють згідно з прогнозними розрахунками. Установлений з урахуванням прогнозних розрахунків ліміт каси у двотижневий строк після закінчення перших трьох місяців їх роботи переглядається за фактичними показниками діяльності відповідно до вимог цього Положення.
Відповідно до п.1 ст.1, п.1.2 ст.3 Закону України „Про патентування деяких видів підпиємницької діяльності”, об’єктом правового регулювання згідно з цим Законом є торговельна діяльність за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток на території України, діяльність з обміну готівкових валютних цінностей (включаючи операції з готівковими платіжними засобами, вираженими в іноземній валюті, та з кредитними картками), а також діяльність з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг. Патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб’єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів. Під торговельною діяльністю у цьому Законі слід розуміти роздрібну та оптову торгівлю, діяльність у торговельно-виробничій (громадське харчування) сфері за готівкові кошти, інші готівкові платіжні засоби та з використанням кредитних карток.
Враховуючи викладене суд, прийшов до висновку ,що працівниками податкової інспекції перевірка проведена відповідно до норм діючого закнодавства, висновки визначені в акті перевірки грунтуються на положеннях діючого законодавтва , а тому підстав для скасування податкових рішень-попідомлень та рішень про застосування штрафних (фінансови) санкцій не вбачається.
Відповідно до Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств”, „Про податок з доходів фізичних осіб”, „Про ведення касових операцій у національній валюті України”, Про патентування деяких видів підприємницької діяльності”, „Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, керуючись ст. ст.6,9,70,71, 94, 158 – 163, 167, 254 КАС України,суд-
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити відкритому акціонерному товариству „Коростенський шляхзалізобетон” в задоволенні позову до Коростенської об”єднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень за безпідставністю.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.М.Хаюк