Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2а-21820/2011р.
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 вересня 2011 року місто Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
в складі головуючого судді Карпенко О.М.
при секретарі Аксеніної В.М.
за участю представника заявника ОСОБА_1
представника відповідача Потьомкіної М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Краматорського міського центру зайнятості про визнання протиправними дії Краматорського міського центру зайнятості з приводу недотримання ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»щодо визначення розміру, розрахунку та сплати допомоги по безробіттю, -
В С Т А Н О В И В:
20.07.2011 року ОСОБА_3 звернулася до суду із заявою про визнання протиправними дії Краматорського міського центру зайнятості з приводу недотримання ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»щодо визначення розміру, розрахунку та сплати допомоги по безробіттю.
Із заяви вбачається, що ОСОБА_3 є безробітною з 30.09.2010 р., що підтверджується записом у трудовій книжці. Протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, вона працювала на підприємстві ТОВ «Кріста»з 15.03.2010 р. по 30.09.2010 р. тобто 28 тижнів. Була звільнена на підставі ч.2 ст. 40 КЗпроП України. 09.03.2011 року позивачка звернулась до Краматорського міського центру зайнятості з заявою на отримання допомоги на випадок безробіття, та була зареєстрована у статусі безробітної 16.03.2011 року. Для розрахунку суми щомісячної допомоги на випадок безробіття позивачкою були надані усі необхідні документи, включаючи довідку про заробітну плату з останнього місця роботи, але при розрахунку допомоги на випадок безробіття їй була нарахована допомога з розрахунку менше мінімальної суми виплати, яка повинна дорівнювати прожитковому мінімуму. 07.04.2011 року позивачка направила до Краматорського міського центру зайнятості листа, у якому просила обґрунтувати прийняте ними рішення.12.04.2011 року Краматорський міський центр зайнятості надав відповідь на лист позивачки. Крім цього, з 01.06.2011 року позивачці було припинено виплату допомоги по безробіттю.
Позивачка вважає, що Краматорський міський центр зайнятості встановив розмір допомоги по безробіттю на підставі п. 2 ст. 22 ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»без урахування середньої заробітної платні та страхового стажу протиправно, призначивши виплату допомоги у розмірі менше встановленого законом мінімуму, та без будь яких підстав, зазначених у ст. 31 цього закону з 01.06.2011 року припинив виплату допомоги по безробіттю.
Позивачка просить суд визнати протиправними дії відповідача з приводу встановлення розміру допомоги по безробіттю у розмірі без урахування середньої заробітної платні, страхового стажу, та призначення виплати допомоги менше встановленого законом мінімуму, а також безпідставного припинення виплати допомоги по безробіттю з 01.06.2011р.; зобовязати відповідача встановити розмір допомоги по безробіттю з урахування середньої заробітної платні, страхового стажу, у розмірі не менше встановленого законом мінімуму встановленого на момент виплати з 16.03.2011 року; визнати недійсним та скасувати рішення відповідача щодо припинення виплати допомоги по безробіттю з 01.06.2011р.; зобов'язати відповідача зробити перерахунок суми допомоги по безробіттю починаючи з 16.03.2011р., та перерахувати недоотриману суму допомоги по безробіттю.
Представник позивачки у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, надав письмові заперечення. Посилалась на те, що ОСОБА_3 звернулась до Краматорського міського центру зайнятості 09.03.2011 року та була зареєстрована як шукаюча роботу. Під час реєстрації позивачкою була надана трудова книжка (серія БТ-І № 7886348), в якій вказано що ОСОБА_3 знаходилась в трудових відносинах з TOB «Кріста»(22024834) з 15.03.2010 року по 30.09.2010 року, тобто термін перебування у трудових відносинах за останні 12 місяців складає 28 тижнів. У даному випадку розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата для розрахунку допомоги по безробіттю є період з 01 квітня 2010 року по 31 серпня 2010 року. 16.03.2011 року ОСОБА_3 було надано статус безробітної. Під час прийому позивачкою була надана довідка про середню заробітну плату (дохід) № 1 від 14.03.2011 року. Згідно довідки з 01.08.2010 року по 31.08.2010 року заробітна плата не нараховувалась та страхові внески до Фонду загальнообов'язкового соціального страхування на випадок безробіття не сплачувались.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню на випадок безробіття та за який щомісяця сплачено страхові внески.
У зв'язку з тим, що термін сплати страхових внесків за останні 12 місяців складає 24 тижня допомога по безробіттю була призначена на підставі п.2 статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»без урахування страхового стажу. З 01.04.2011 допомога по безробіттю становить - 520 гри. відповідно до Постанови правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття від 16.12.2010 «Про мінімальний розмір допомоги по безробіттю у 2011 році».
07.06.2011 року позивачці було скорочено виплату допомоги по безробіттю у звязку з недотриманням безробітним рекомендацій щодо сприяння працевлаштування відповідно до Закону України «Про зайнятість населення», відповідно до п.п.«5»п. 5 ст. 31 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та п.п.5 п. 5.4 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності».
У додатку до ПК №1 ОСОБА_3 було заплановано семінар 01.06.2011р. та підбір підходящої роботи на 06.06.2011р. На семінар 01.06.2011 о 8:30 ОСОБА_3 не з'явилась, але з'явилась до спеціаліста о 15.50 в незапланований для неї час за особистою ініціативою.
На призначену дату 06.06.2011- підбір підходящої роботи ОСОБА_3 теж не з'явилась, відвідала КМЦЗ 07.06.2011р. та надала довідку про час звернення до лікувально-профілактичного закладу для осіб яки не визнані тимчасово непрацездатними. Спеціалістом центра зайнятості було відмовлено у прийнятті довідки, тому що ця довідка була дійсна тільки на термін вказаний в цій довідці та може бути пред'явлена тільки 06.06.2011, а не на наступний день.
Виходячи з викладеного, представник відповідача просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення представника позивачки, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, за наступних обставин.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 є безробітною з 30.09.2010 р.; протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, вона працювала на підприємстві ТОВ «Кріста»з 15.03.2010 р. по 30.09.2010 р.; 09.03.2011 року звернулась до Краматорського міського центру зайнятості та була зареєстрована як шукаюча роботу.(а.с.6-8)
Наказом від 17.03.2011 року № НТ110317 Краматорського міського центру зайнятості було призначено допомогу по безробіттю з 16.03.2011 року по 09.03.2012 року, тривалістю 360 календарних днів, на підставі п.2,4 ст.23, п. 2 ст.22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».(а.с.17)
Згідно наданої довідки про середню заробітну плату (дохід) № 1 від 14.03.2011 року з 01.08.2010 року по 31.08.2010 року заробітна плата не нараховувалась та страхові внески до Фонду загальнообов'язкового соціального страхування на випадок безробіття не сплачувались. (а.с.19)
Відповідно до статті 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню на випадок безробіття та за який щомісяця сплачено страхові внески.
У зв'язку з тим, що термін сплати страхових внесків за останні 12 місяців складає 24 тижня, допомога по безробіттю була призначена на підставі п.2 статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»без урахування страхового стажу.
Згідно п. З розділу VIII «Прикінцеві положення»ЗУ ««Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», розмір виплат, передбачених частиною другою та четвертою статті 23 визначається правлінням фонду.
З 01.04.2011 допомога по безробіттю становить - 520 гри. відповідно до Постанови правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття від 16.12.2010 «Про мінімальний розмір допомоги по безробіттю у 2011 році».(а.с.20)
Наказом від 07.06.2011 року № НТ110607 Краматорського міського центру зайнятості ОСОБА_3 було скорочено виплату допомоги по безробіттю у звязку з недотриманням безробітним рекомендацій щодо сприяння працевлаштування відповідно до Закону України «Про зайнятість населення», відповідно до п.п.«5»п. 5 ст. 31 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та п.п.5 п. 5.4 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності»на строк від 15 к.д. до 90к.д.: з 06.06.2011 року по 05.07.2011 року. (а.с.18)
У додатку до ПК №1 ОСОБА_3 було заплановано семінар 01.06.2011р. та підбір підходящої роботи на 06.06.2011р. На семінар 01.06.2011 о 8:30 ОСОБА_3 не з'явилась, але з'явилась до спеціаліста о 15.50 в незапланований для неї час за особистою ініціативою.
На призначену дату 06.06.2011- підбір підходящої роботи ОСОБА_3 теж не з'явилась, відвідала КМЦЗ 07.06.2011р. та надала довідку про час звернення до лікувально-профілактичного закладу для осіб яки не визнані тимчасово непрацездатними. Спеціалістом центра зайнятості було відмовлено у прийнятті довідки, тому що ця довідка була дійсна тільки на термін вказаний в цій довідці та може бути пред'явлена тільки 06.06.2011, а не на наступний день.
Згідно з Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян особам, не визнаним тимчасово непрацездатними, лікарем лікувально-профілактичного закладу видається довідка довільної форми з позначкою про час звернення до лікувального-профілактичного закладу. Тобто на 06.06.2011 позивачка не була визнана тимчасово непрацездатною, тому і отримала довідку довільної форми, а не довідку для тимчасово непрацездатних осіб.
Відповідно до п.5 п.5 ст.31 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»виплата допомоги по безробіттю скорочена у зв'язку з недотриманням безробітним рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню.
Згідно з п. 13 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, № 219 від 14.02.2007р. (далі-порядок) громадяни, зареєстровані у державній службі зайнятості такі, що шукають роботу, і безробітні, повинні відповідно до письмових рекомендацій працівників державної служби зайнятості сприяти своєму працевлаштуванню, відвідувати центр зайнятості у визначений і погоджений з ними час.
Згідно з п. 14 Порядку громадяни, які з поважних причин, підтвердженої відповідним документом, не змогли своєчасно звернутися до центру зайнятості у строк, установлений для відвідування повинні звернутися до центру зайнятості у день, що настає після видужання чи закінчення обставин, зумовлених іншою поважною причиною. Тобто якщо ОСОБА_3 не була визнана тимчасово непрацездатною, тобто не хворіла, вона повинна була з'явитися до спеціаліста центра зайнятості після відвідування лікаря впродовж дня, а не наступного дня.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що відповідач, відповідно до ст. 71 КАС України довів у судовому засіданні правомірність своїх дій, тому позовні вимоги ОСОБА_3 задоволенню не підлягають.
На підставі наведеного, Закону України «Про зайнятість населення», ст.ст. 21, п.2 ст. 22, п.2, 4 ст. 23, п.п. 5 п. 5 ст. 31, п.3 розділу VIII «Прикінцевих положень»Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Постанови правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття від 16.12.2010 «Про мінімальний розмір допомоги по безробіттю у 2011 році», п.п. 5 п.5.4 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності», Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, п. 13, 14 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, № 219 від 14.02.2007р., керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 8, 9, 17, 71, 72, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ::
В позовних вимогах ОСОБА_3 до Краматорського міського центру зайнятості про визнання протиправними дії Краматорського міського центру зайнятості з приводу недотримання ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»щодо визначення розміру, розрахунку та сплати допомоги по безробіттю - відмовити в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя:
Постанова ухвалена в нарадчій кімнаті та надрукована в єдиному екземплярі.
Суддя: