Постанова № 18394084, 23.09.2011, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2011
Номер справи
2а/2370/6435/2011
Номер документу
18394084
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2011 року Справа № 2а/2370/6435/2011

23.09.11

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Трофімової Л.В.,

при секретарі Левчуку А.С.,

за участю представників: позивача ОСОБА_1 за довіреністю; відповідача не зявився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до комунального підприємства «Водо-канал»про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків,

ВСТАНОВИВ:

Черкаське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулося до суду з адміністративним позовом до КП «Водо-канал»про стягнення 5 683 грн. 11коп., посилаючись на наявність у відповідача заборгованості зі сплати страхових внесків.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач, відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ зобовязаний вчасно та в повному обсязі здійснювати сплату страхових внесків. Відповідач свій обовязок не виконував належним чином, внаслідок чого утворилася заборгованість у сумі 5 683 грн. 11 коп., із яких 4319 грн. це - штраф та пеня та 1364 грн. 11 коп. прострочена заборгованість. Дану суму заборгованості позивач просить стягнути у судовому порядку.

Представник позивача позовні вимоги у судовому засіданні підтримала у повному обсязі.

Відповідач письмових заперечень проти адміністративного позову не подав, у судове засідання свого представника не направив.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»від 18 січня 2001 року № 2240-III (надалі за текстом «Закон № 2240-III»), що набрав чинності з 01.01.2001р.

Відповідно до статті 1 Закону № 2240-III загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок надходжень до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.

Статтею 5 цього Закону визначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, здійснюється, зокрема, за принципами обов'язковості страхування осіб, які працюють на умовах трудового договору контракту, та відповідальності роботодавців і Фонду за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом.

Згідно статті 22 Закону № 2240-III (що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) платниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є страхувальники та застраховані особи. Взяття на облік у виконавчих дирекціях відділень Фонду юридичних осіб (відокремлених підрозділів юридичних осіб) та фізичних осіб - підприємців здійснюється на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей робочими органами відділень Фонду.

Юридичні особи, фізичні особи, в тому числі підприємці, які використовують найману працю, набувають статусу страхувальника в такі строки: юридичні особи - з дня взяття їх на облік у робочому органі відділення Фонду; відокремлені підрозділи юридичних осіб - з дня взяття їх на облік у робочому органі відділення Фонду, за умови самостійного здійснення розрахунків по оплаті праці; фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, - в день одержання робочим органом відділення Фонду в установленому порядку від органу державної служби зайнятості повідомлення про реєстрацію трудового договору (контракту) між фізичною особою - підприємцем та найманим працівником; фізичні особи - підприємці, які не використовують найману працю, - з дня взяття їх на облік в робочому органі відділення Фонду, за умови виявлення бажання брати участь у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні з тимчасової втрати працездатності на добровільних засадах; фізичні особи, які не мають статусу підприємців та використовують найману працю, - з дня отримання від них робочим органом відділення Фонду відповідної заяви. Повідомлення про взяття на облік надсилається страхувальнику наступного робочого дня з дня набуття ним статусу страхувальника.

Комунальне підприємство «Водо-канал»зареєстроване в Звенигородській міжрайонній виконавчій дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, як страхувальник юридична особа, який використовує найману працю.

Звітом щодо коштів загальнообовязкового державного соціального страхуванням у звязку з тимчасовою втратою працездатності за І квартал 2011 року визначено суму не прийнятих до зарахування витрат у сумі 1 364 грн. 11 коп.

З огляду на викладені вище норми Закону № 2240-III відповідач є страхувальником в розумінні цього Закону та платником страхових внесків.

Відповідно до статті 27 Закону № 2240-III (що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) страхувальник зобовязаний, зокрема, нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Розміри внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначено Законом України «Про розмір внесків на деякі види загальнообовязкового державного соціального страхування»від 11 січня 2001 року № 2213-III (надалі за текстом «Закон № 2213-III», що діяв на момент виникнення спірних правовідносин), що спрямований на реалізацію Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»шляхом визначення розмірів внесків до фондів з даних видів страхування та внесення змін до окремих законодавчих актів з метою приведення їх у відповідність до норм вищезазначених законів.

Згідно статті 1 Закону № 2213-ІІІ розмір внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить для роботодавців 1,4 відсотка суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», та підлягають оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб.

Відповідно до підпункту 4.1 пункту 4 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 р. № 16, страхувальники щомісячно нараховують страхові внески у розмірах, встановлених чинним законодавством. Нарахування здійснюються без зменшення заробітної плати на суму податків та обов'язкових платежів.

Підпунктом 4.4. цієї Інструкції визначено, що перерахування коштів на рахунки Фонду страхувальниками-роботодавцями здійснюється одночасно з одержанням коштів на оплату праці в установах банків.

Відповідно до статті 9 Закону № 2240-III Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

За змістом статті 28 Закону № 2240-III страховик (Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності) має право: здійснювати перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам; одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від державних податкових органів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності відомості щодо використання страхових коштів; проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників; накладати фінансової санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.

Порядок проведення перевірок страхувальників щодо коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, порядок прийняття рішень за результатами перевірок та процедуру оскарження рішень за результатами перевірок визначено Інструкцією Про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження (надалі за текстом Інструкція), затвердженою постановою № 29 від 22.12.2010р. правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Згідно пункту 3.12 Інструкції під час перевірок страхувальників перевіряються: здійснення заходів щодо усунення порушень, виявлених попередніми перевірками; стан заборгованості по страхових коштах; повнота та своєчасність сплати та повернення страхових коштів страхувальниками; правомірність призначення та виплати матеріального забезпечення застрахованим особам; правильність обчислення середньоденної заробітної плати, з якої обраховуються суми матеріального забезпечення застрахованим особам; правомірність заявлення і використання страхових коштів, які надійшли від органів Фонду; правомірність видачі та використання путівок на санаторно-курортне лікування працівниками та членами їх сімей та правильність ведення їх обліку, своєчасність сплати їх часткової вартості; дотримання вимог нормативно-правових актів Фонду щодо оздоровлення та позашкільного обслуговування дітей; правильність складання звітності по коштах Фонду та своєчасність її надання до органів Фонду; робота комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації; відповідність даних бухгалтерського обліку даним звітності по коштах Фонду та даним статистичної звітності.

Відповідно до пункту 3.13.1 Інструкції за результатами перевірки складається акт, у якому зазначаються: найменування, поштова адреса органу Фонду, дата складання акта (останній день перевірки), номер і дата направлення та наказу органу Фонду, які є підставою для проведення перевірки, вид перевірки (планова або позапланова), посада, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи органу Фонду, яка здійснила перевірку, період, за який проведено перевірку, повне найменування страхувальника, строк проведення перевірки; довідкові дані, а саме: номер реєстрації та дата взяття страхувальника на облік в органі Фонду, спосіб оподаткування, місцезнаходження страхувальника, код за Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб або реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, номер та серія паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку у паспорті), дані про наявність рахунків у банках та інших фінансових установах, середньооблікова кількість працівників на дату проведення перевірки; інформація про результати попередньої перевірки по коштах Фонду та заходи щодо усунення порушень (за їх наявності); інформація про наявність заборгованості за коштами Фонду, причини виникнення та правомірність її відображення; інформація про надходження страхових коштів, у тому числі від органу Фонду та від сплати часткової вартості за путівки, повноту та своєчасність перерахувань страхових коштів до Фонду; стан виконання вимог законодавства страхувальником у нарахуванні і виплаті матеріального забезпечення, використанні коштів Фонду, а також з інших питань, які перевірялися; порядок ведення бухгалтерського обліку та звітності по коштах Фонду; інформація про стан роботи комісії (уповноваженого) із соціального страхування; результати перевірки.

Судом встановлено, що Звенигородською МРВД 11.03.2011р. було проведено планову перевірку КП «Водо-канал»щодо повноти нарахування, своєчасного і повного перерахування страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та використання коштів за період з 01.01.2008р. по 01.01.2011р.

Перевіркою встановлено, що відповідач несвоєчасно сплачував страхові внески до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з 2008р. по 2010р. внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 4059 грн. та нараховано пеню у розмірі 260 грн. Крім того, встановлено факт неправомірного використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у сумі 1364 грн. 11 коп., внаслідок чого у відповідача не прийнято до зарахування у рахунок страхових внесків зазначену суму. Результати перевірки оформлено актом №3/21 від 11.03.2011р.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 07.09.2010 року у адміністративній справі № 2а-4068/10/2370 стягнуто з відповідача на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 1781 грн. 98 коп. заборгованості по сплаті страхових внесків за І півріччя 2010 року, постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 24.12.2010 року у адміністративній справі № 2а-6017/10/2370 стягнуто з відповідача на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 26 грн. 60 коп. заборгованості по сплаті страхових внесків за ІІІ квартал 2010 року та постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 07.07.2011 року у адміністративній справі № 2а/4658/2370/2011 стягнуто з відповідача на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 307 грн. 88 коп. заборгованості по сплаті страхових внесків за І квартал 2011 року.

Статтею 30 Закону № 2240-III визначено, що страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми. За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу. За порушення порядку використання страхових коштів, несвоєчасне або не в повному обсязі повернення страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону, несвоєчасне подання або неподання звітності про використання коштів Фонду, інших відомостей, передбачених цим Законом, страхувальник, інший отримувач страхових коштів несе відповідальність відповідно до закону. Своєчасно не сплачені та не відшкодовані страхові кошти відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону і фінансові санкції, передбачені частиною першою цієї статті, стягуються із страхувальника, іншого отримувача коштів Фонду у дохід Фонду в порядку, встановленому законом.

З огляду на викладені вище положення Закону № 2240-III та на підставі даних акту перевірки позивачем прийнято рішення № 21/282 від 18.03.2011р. про стягнення у вигляді донарахованих внесків, пені, неправомірних витрат на допомогу та штрафних (фінансових) санкцій із відповідача:

-штраф за порушення порядку витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у сумі 682 грн.;

-штраф за несвоєчасну сплату страхових внесків у сумі 3377 грн.;

-пеню у сумі 260 грн.;

-не прийнято до зарахування витрати у сумі 1 364 грн. 11 коп.

Таким чином, заборгованість КП «Водо-канал»перед Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності становить 5 683 грн. 11 коп.

Відповідно до статті 8 Закону № 2240-III спори, що виникають з правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в порядку, встановленому статутом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та у судовому порядку.

Приймаючи до уваги, що відповідач не виконав покладений на нього обов'язок та не сплатив у добровільному порядку страхові внески, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем субєктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 11, 86, 89, 94, 159, 162 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з комунального підприємства «Водо-канал»(19300, Черкаська область, смт. Лисянка, вул. Ватутіна, 1, ідентифікаційний код 32089853) на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (18016, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 18, к. 29, ідентифікаційний код 21355026) заборгованість зі сплати страхових внесків у сумі 5 683 (пять тисяч шістсот вісімдесят три) грн. 11 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, що може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 28 вересня 2011р.

Суддя Л.В.Трофімова