Постанова № 18393943, 20.09.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2011
Номер справи
2094/11/2070
Номер документу
18393943
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

20 вересня 2011 р. №2а-2094/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого судді - Ізовітової - Вакім О.В.,

при секретарі судового засідання - Шевчук А.В.,

за участю: представника позивача - Байбак О.В.,

представників відповідача - Проскуріна Є.Г., Ястребової Л.Л.,

прокурор - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Чугуївського міжрайонного прокурора Харківської області в інтересах держави в особі Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області до Комунального житлового ремонтно - експлуатаційного підприємства м.Чугуєва про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому, з урахування уточнених позовних вимог, просить суд стягнути з Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства м.Чугуєва заборгованість перед бюджетом у сумі 1 318438,15 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила суд адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Представники відповідача - Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства м.Чугуєва - у судовому проти задоволення адміністративного позову заперечували, вказавши на його необґрунтованість та безпідставність, просили суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Чугуївський міжрайонний прокурор Харківської області у судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлявся своєчасно та належним чином, у відповідності до вимог статей 33, 35 КАС України, що підтверджується матеріалами справи.

Керуючись вимогами ч.4 статті 128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності прокурора, за наявними в ній доказами.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані сторонами документи, зясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Комунальне житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство м.Чугуєва зареєстровано як суб'єкт господарської діяльності Виконавчим комітетом Чугуївської міської ради Харківської області 08.04.1994 року, як платник податків перебуває на обліку в Чугуївській ОДПІ з 10.03.1995 року за №14.

Як вбачається із розрахунку позову, даних облікових карток платника податків та зданої звітності, у Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства м.Чугуєва (код 22647162) на час розгляду справи лічиться заборгованість в сумі 1318438,15 грн., у тому числі:

-податковий борг з податку на прибуток у сумі 33590,00 грн., штрафна санкція з податку на прибуток у сумі 8925,73 грн., пеня з податку на прибуток у сумі 31057,99 грн.

-податковий борг з податку па додану вартість у сумі 617370,75 грн., штрафна санкція з податку на додану вартість у сумі 575920,13 грн., пеня з податку на додану вартість у сумі 51573,55 грн.

Судом встановлено, що Комунальним житловим ремонтно-експлуатаційним підприємства м.Чугуєва самостійно задекларовано зобовязання з податку на прибуток, а саме: за декларацією №22015 від 07.08.2009 року у розмірі 12504,00 грн., за декларацією №31779 від 19.11.2009 року у розмірі 5799,00 грн., за декларацією №41431 від 19.02.2010 року у розмірі 5699,00 грн., за декларацією №11306 від 06.05.2010 року у розмірі 9588,00 грн. (а.с. 20 - 28).

Відповідно до поданих до Чугуївської ОДПІ податкових декларацій, відповідачем задекларовано податкові зобовязання з податку на додану вартість, а саме: за декларацією №12572 від 19.05.2010 року у розмірі 82771,00 грн., зобовязання сплачено на суму 7336,25 грн., сума заборгованості складає 75434,75 грн., за декларацією №14075 від 18.06.2010 року у розмірі 75571,00 грн., за декларацією №18317 від 19.07.2010 року у розмірі 65812,00 грн., за декларацією №21674 від 13.08.2010 року у розмірі 80601,00 грн., за декларацією №23292 від 17.09.2010 року у розмірі 81007,00 грн., за декларацією №27775 від 20.10.2010 року у розмірі 77916,00 грн., за декларацією №31601 від 19.11.2010 року у розмірі 81974,00 грн., за декларацією №32827 від 17.12.2010 року у розмірі 79055,00 грн. (а.с. 29 - 64).

Суд зазначає, що положеннями п.5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000р. (у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Підпунктом 5.3.1 п.5.3 ст.5 вказаного Закону визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

На підставі вищевикладеного, податкове зобов'язання з податку на прибуток та податку на додану вартість самостійно визначене платником податків у податкових деклараціях є узгодженою сумою податкового зобовязання у розумінні Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", та підлягає сплаті до бюджету у передбачені Законом строки.

Під час розгляду справи судом встановлено, що Чугуївською ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати податку на прибуток КЖРЕП м.Чугуєва (код 22647162), за результатами якої складено акт перевірки №1301/1521/22647162 від 28.10.2010 року. У висновках вказаного акту зазначено про порушення позивачем абз.1 п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та абз.1 п.16.4 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платником податку на прибуток КЖРЕП протягом граничних строків несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкового зобовязання з податку на прибуток (а.с. 18 - 19).

На підставі акту перевірки №1301/1521/22647162 від 28.10.2010 року, Чугуївською ОДПІ винесено податкове повідомлення рішення №0002091521/0 від 05.11.2010р., яким за затримку на 1128 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання у розмірі 17851,45 грн., застосовано до відповідача штраф у розмірі 50 % у сумі 8925,73 грн. Вказане податкове рішення було вручене 05.11.2010 року особисто під підпис головному бухгалтеру КЖРЕП м.Чугуєва Ястребовій Л.Л. (а.с. 17).

Як вбачається із матеріалів справи, Чугуївською ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобовязань КЖРЕП м.Чугуєва (код 22647162), за результатами якої складено акт перевірки №1418/1522/22647162 від 16.11.2010 року (а.с. 66 - 73).

На підставі висновків вказаного акту перевірки, Чугуївською ОДПІ винесено податкове повідомлення рішення №0001911522/0 від 24.11.2010р., яким за затримку на 421 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання у розмірі 1151840,26 грн., застосовано до відповідача штраф у розмірі 50 % у сумі 575920,13 грн. Вказане податкове рішення було вручене 24.11.2010 року особисто під підпис начальнику КЖРЕП м.Чугуєва Стогодюк О.П. (а.с. 65).

Суд зазначає, що положеннями підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що податкове зобов'язання платника податків нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження (абз. 3 п.п.5.3.1 п.5.3 статті 5 Закону України №2181-III).

Враховуючи той факт, що визначені контролюючим органом суми податкових зобовязань за податковими повідомленнями-рішеннями не були оскаржені платником в адміністративному чи судовому порядку, вони є узгодженими сумами податкового зобовязання в розумінні Закону України №2181-III.

У звязку з непогашенням відповідачем протягом встановлених строків узгодженого податкового зобов'язання, на суму боргу податковим органом було нарахововано пеню, в порядку статті 16 Закону України Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме: пеня з податку на прибуток у сумі 31057,99 грн., пеня з податку на додану вартість у сумі 51573,55 грн.

Під час розгляду справи судом також встановлено, що у відповідності до вимог п.6.2 ст.6 Закону України №2181-ІІІ від 21 грудня 2000 року, у звязку з непогашенням узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничного строку її сплати, Чугуївською ОДПІ Харківської області винесено та направлено платнику першу податкову вимогу №1/50 від 09.11.2001 року та другу податкову вимогу №2/24 від 19.02.2002 року, в яких зазначено про наявність податкового боргу у розмірі 119630,88 грн.

Зазначені вимоги були вручені уповноваженим особам КЖРЕП м.Чугуєва 16 листопада 2001 року та 27 лютого 2002 року відповідно, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень (а.с.87 - 88).

12 грудня 2007 року в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, відповідно до абз.2 п.п.8.2.1. п.8.2 ст.8 Закону України №2181-ІІІ, зареєстровано податкову заставу на активи платника податків КЖРЕП м.Чугуєва, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 84).

Положеннями п.п.10.1.1 п.10.1 ст.10 Закону України №2181-III встановлено, що у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків.

Стягнення коштів та продаж інших активів платника податків провадяться не раніше тридцятого календарного дня з моменту надіслання йому другої податкової вимоги.

Продаж інших активів здійснюється на підставі рішення податкового органу, підписаного його керівником та скріпленого гербовою печаткою податкового органу.

01 квітня 2002 року начальником Чугуївської ОДПІ Харківської області було прийнято рішення №40 по відношенню до КЖРЕП м.Чугуєва про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу (а.с. 86).

Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку, що податковим органом було здійснено заходи по стягненню податкового боргу платника податків, передбачені діючим законодавством, однак вони не призвели до погашення в повному обсязі податкового боргу.

Положеннями статті 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

З 1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до п.п.16.1.4 статті 16 якого, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно положень п.п.20.1.28 п.20.1 статті 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

Податковим боргом є сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (п.п.14.1.175 п.14.1 статті 14 Кодексу).

Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509-XII від 04.12.1990р. (зі змінами та доповненнями), державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції виконують такі функції: подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Положеннями п.95.1 статті 95 Кодексу передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги (п.95.2 статті 95 Податкового кодексу України).

Відповідно до облікової картки платника податків (зворотній бік) та розрахунку позову, у Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства м.Чугуєва (код 22647162) на час розгляду справи лічиться заборгованість в сумі 1318438,15 грн.

На час розгляду справи вказана сума боргу відповідачем у добровільному порядку не сплачена, доказів самостійної сплати заборгованості відповідачем до суду не надано.

Беручи до уваги наведене, суд вважає позовні вимоги Чугуївської ОДПІ Харківської області до Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства м.Чугуєва про стягнення суми заборгованості у розмірі 1318438,15 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8-14, 71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області в інтересах держави в особі Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області до Комунального житлового ремонтно - експлуатаційного підприємства про стягнення заборгованості - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства м.Чугуєва (код ЄДРПОУ 22647162, юридична адреса: 63503, Харківська область, м.Чугуїв, вул. К.Лібкнехта, буд.57) на користь Чугуївської обєднаної державної податкової інспекції Харківської області (код ЄДРПОУ: 24668621, юридична адреса: 63503, Харківська область, м.Чугуїв, вул.Щорса, буд.1а, р/р 0104016140004714 в Чугуївському ВДК) заборгованість перед бюджетом у розмірі 1318438.15 грн. (один мільйон триста вісімнадцять тисяч чотириста тридцять вісім гривень 15 копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 27.09.2011 року.

Суддя Ізовітова-Вакім О.В.