Постанова № 18393882, 21.09.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2011
Номер справи
10133/11/2070
Номер документу
18393882
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

21 вересня 2011 р. № 2-а- 10133/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосєльцевої О.В.

за участю секретаря судового засідання - Чубукіної М.В.

представника позивача - Немченка Д.О.;

представника відповідача - Сторожевої Т.Е.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом

Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова

до Державного науково-дослідного інституту організації і механізації шахтного будівництва

простягнення заборгованості ,

В С Т А Н О В И В:

Позивач Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив суд стягнути з Державного науково-дослідного інституту організації і механізації шахтного будівництва суму заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України „Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має науковий працівник, на користь Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова в розмірі 12055,54 грн.

В обґрунтування позову вказав, що відповідач, Український Державний науково дослідний інститут організації і механізації шахтного будівництва (“Укр. ДНДІ ОМШБ”) зареєстрований як платник страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в Управлінні ПФУ в Дзержинському районі м. Харкова та має заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату наукової пенсії. ОСОБА_5, ОСОБА_6 працювали в Українському Державному науково дослідному інституті організації і механізації шахтного будівництва (“Укр. ДНДІ ОМШБ”) та займалася науковою роботою. ОСОБА_5, ОСОБА_6 було призначено наукову пенсію згідно ст. 24 Закону України “Про наукову і науково технічну діяльність”. Управлінням ПФУ в Дзержинському районі м. Харкова була нарахована та виплачена пенсія ОСОБА_5, ОСОБА_6 Територіальний орган Пенсійного фонду України складав відповідні повідомлення передбачені Додатком до Порядку фінансування різниці між сумою пенсії №372 від 24.03.2004 року, в яких повідомлялася сума витрат на фінансування різниці між сумою пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчислених відповідно до інших законодавчих актів. Зазначені повідомлення отримувалися відповідачем, але кошти згідно повідомлень не сплачені. Сума заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України „Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають зазначені особи, за період з січня 2010р. - березень 2011 року складає 12055,54 грн.

Представник позивача у судове засідання прибув, позов підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, посилаючись на наступне.

Умовою обов'язку інституту ДНДЮМШБ по відшкодуванню витрат на виплату різниці між сумами пенсії передував обов'язок Управління ПФУ в Дзержинському районі м. Харкова направити повідомлення з розрахунками таких витрат на поточний рік до 20 січня поточного року. Управління ПФУ в Дзержинському районі м. Харкова, ігноруючи свої обов'язки по виконанню чинного законодавства, не направило до 20 січня поточних років розглянутого періоду в інститут ДНДЮМШБ повідомлень з розрахунками на рік розміру витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок підприємства у відповідності до п. 5 Порядку. Інститут ДНДЮМШБ повідомлень з розрахунками на рік не отримав. Повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумами пенсії пенсіонерів ОСОБА_6, ОСОБА_5 за період з січня 2010 року по березень 2011 року, яке було отримано 25.07.2011 року, було направлено відповідачу Управлінням ПФУ в Дзержинському районі м. Харкова лише 25.07.2011 року (вих.№16456-03/26 від 25.07.2011), тобто рік і сім місяців по тому, а не до 20 січня поточних років вказаного періоду, як того вимагає Порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. № 372. Загальна сума позову завищена і не обґрунтована документально, а також позивачем вказано період з січня 2010 року по березень 2011 року, але на час подання позову строк звернення до адміністративного суду пропущений, що є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову і відповідач наполягає на цьому, керуючись ст. 100 КАС України.

Суд, вислухавши представника позивача та представника відповідача. дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що Державний науково-дослідний інститут організації і механізації шахтного будівництва зареєстровано як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.

У Державному науково-дослідному інституті організації і механізації шахтного будівництва працювали працівники, зокрема ОСОБА_5 та ОСОБА_6, яким було призначено пенсію згідно ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (надалі Закон України № 1977 від 13.12.1991 року), які отримують призначену їм пенсію за місцем мешкання.

Зазначені пенсії призначені відповідно до довідок, які надав пенсіонерам Державний науково-дослідний інститут організації і механізації шахтного будівництва. Відповідач в судовому засіданні визнав, що вказані пенсіонери працювали в Інституті та займалися науковою роботою.

Відповідно до вимог абз. 3 ст. 24 Закон України № 1977 від 13.12.1991 року, різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:

- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІУ рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; - для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІП-ІУ рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ГУ рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ і організацій та вищих навчальних закладів ІП-ІУ рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 року (надалі Порядок).

Згідно з п. 5 ст. 24 вказаного закону та ст. 2 “Порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково - педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково - педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств і організацій”, відповідно до Закону України “Про наукову і науково технічну діяльність”, та сумою пенсії, обчисленої на відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року № 372, підприємство повинно внести Пенсійному фонду України суму на покриття сум наукових пенсій.

Відповідно до п. 5 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно з законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. № 372, розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії, про що відповідному підприємству надсилається повідомлення.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках (абз.2 ч. 5 Порядку №372 від 24.03.2004 року).

Згідно з ч. 9 Порядку №372 від 24.03.2004 року різниця у розмірі пенсій наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІП-ІУ рівнів акредитації фінансується за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів згідно з пунктами 3-8 цього Порядку.

Державний науково-дослідний інститут організації і механізації шахтного будівництва відноситься до інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів Ш-ІУ рівнів акредитації на яких розповсюджуються вимоги Порядку №372 від 24.03.2004 року.

Судом встановлено, що відповідачу, територіальний орган Пенсійного фонду України складав та направляв відповідні повідомлення передбачені Додатком до Порядку №372 від 24.03.2004 року, в яких повідомлялася сума витрат на фінансування різниці між сумою пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчислених відповідно до інших законодавчих актів.

Керуючись абз.2 ч. 5 Порядку №372 від 24.03.2004 року, відповідач повинен самостійно нараховувати та щомісячно до 25 числа перераховувати Управлінню Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова (за місцем свого знаходження) відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії.

Сума заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України „Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають зазначені особи, за період з січня 2010р. - березень 2011 року складає 12055,54 грн.

Відповідно до Довідки щодо відшкодування УкрДНДІ ОМШБ Управлінню ПФУ в Дзержинському районі м.Харкова виплаченої пенсії ОСОБА_5 у період з січня 2010 р. по березень 2011р. загальна нарахована сума пенсії склала 2629,28 грн.

Відповідно до Довідки щодо відшкодування УкрДНДІ ОМШБ Управлінню ПФУ в Дзержинському районі м.Харкова виплаченої пенсії ОСОБА_6 у період з січня 2010р. по березень 2011р. загальна нарахована сума пенсії склала 9426,26 грн.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Суд відмічає, що відповідачем не подано допустимих та належних доказів в розумінні ст.70 КАС України незаконності нарахованої суми заборгованості.

Суд вважає хибним твердження позивача про бездіяльність органів Пенсійного фонду України, яка призвела до пропущення строку звернення до суду, оскільки із матеріалів справи вбачається, що 06.04.2011 року УПФУ України у Червонозаводському районі м. Харкова (де знаходяться на обліку вказані пенсіонери) було направлено відповідачем довідки про суми призначеної пенсії. 25.07.2011 року УПФУ України у Дзержинському районі м. Харкова було направлено відповідачу відповідні повідомлення про фінансування різниці нарахованої пенсії вказаним пенсіонерам.

Оскільки, вказані суми у добровільному порядку сплачені не були, то 03.08.2011 року позивач звернувся до суду з даним позовом.

Крім того, суд зауважує, що з 29.12.2009 року між сторонами ведеться листування з приводу відшкодування виплачених пенсій, які відповідачем у встановленому законом порядку не сплачуються і не оскаржуються.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

З наявних у справі документів витікає, що у спірних правовідносинах позивач забезпечив дотримання вимог ч.3 ст.2 КАС України, оскільки діяв в межах та у спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України.

Факт порушення прав та охоронюваних законом інтересів відповідача судом не встановлено, матеріалами справи не підтверджено, а відтак суд дійшов висновку що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова до Державного науково-дослідного інституту організації і механізації шахтного будівництва про стягнення заборгованості обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню сум заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України „Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має науковий працівник

На підставі викладеного, керуючись, Законом України “Про наукову і науково технічну діяльність”, Порядком фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково - педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково - педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств і організацій, ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова до Державного науково-дослідного інституту організації і механізації шахтного будівництва про стягнення заборгованості задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з Державного науково-дослідного інституту організації і механізації шахтного будівництва (61045, м. Харків, вул. Отакара Яроша, 18 р/р 26009301865256, Філії “Дзержинське від. ПІБ м. Харкова”, МФО 351395, код ЄДРПОУ 00174131 ) суму заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України „Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має науковий працівник, на користь Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова (61166, М.Харків, пр. Леніна, 40 р/р 256073012098 в ВАТ "Державний ощадний банк України" в Харківській області, МФО 351Н23, код ЄДРПОУ 22655247 ) в розмірі 12055,54 грн. (дванадцять тисяч п'ятдесят п'ять гривень 54 коп).

3.Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

4.У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 26.09.2011 року.

СуддяСтаросєльцева О.В.