Справа №2а-25057/2011р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 вересня 2011 року
Суддя Краматорського міського суду Донецької області Клімов В.В., при секретарі Лізенко Х.А., за участю представника відповідача Ігнатенко О.М., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про зобовязання зробити перерахунок та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу «дітям війни», -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до УПтаСЗН Краматорської міської ради про зобовязання нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну соціальну допомогу як «дитині війни»за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року, з 01.01.2010 року по 30.11.2010 року.
Позов обґрунтував тим, що згідно зі ст.1 Закону України №2195-IV від 18.11.04. «Про соціальний захист дітей війни»він має статус «дитина війни». У звязку з цим згідно цього Закону йому повинні з 01 січня 2007 року виплачувати підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Однак, ця доплата до пенсії не проводилася. Просив суд поновити йому право на одержання пенсії як дитині війни відповідно до діючого законодавства України.
Позивач в судове засідання не зявився, але надав суду заяву, в якій просив справу розглянути в його відсутності та задовольнити в повному обсязі.
Згідно письмових заперечень представника відповідача вбачається, що позивач перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення та отримує державну соціальну допомогу як інвалід з дитинства 3 групи. Ця допомога виплачується відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам» № 1727 від 18.05.2004 року. Також Позивачу, як «дитині війни», відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», проводиться доплата у розмірі 49,80 гривень відповідно до Постанови Кабінету Міністрів «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»від 28 травня 2008 р. N 530 з 01.10.2008 року. Відповідно до ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Згідно п.5 ч.І ст.4 Бюджетного Кодексу України до нормативно-правових актів, які регулюють бюджетні відносини в Україні належать нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, які прийняті на підставі та на виконання Бюджетного кодексу та інших законів України. Фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією Закону України «Про соціальний захист дітей війни»здійснюється за рахунок державного бюджету. Статтею 95 Конституції України визначено, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які витрати держави на суспільні потреби, розмір і цільове призначення цих витрат. Також відповідно до ст. 52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», згідно якої розміри державних соціальних гарантій на 2010 рік визначаються залежно від прожиткового мінімуму та встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України. Таким чином, Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради діє виключно в межах діючого законодавства України. Так як виплати Позивачу як «дитині війни»здійснюються з 01.10.2008 року, то до цього моменту управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради є неналежним відповідачем. Також управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради вважає, що Позивачем пропущені строки позовної давності відносно позовних вимог з 09 липня 2007 року. Відповідно до ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України загальна Позовна давність встановлюється тривалістю у шість місяців. Згідно зі ст.100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду. Просить залишити позовні вимоги ОСОБА_2 з липня 2007 року по травень 2010 року без розгляду, а з червня 2010 року по 22 листопада 2010 року без задоволення у зв'язку з відсутністю підстав.
Суд, дослідивши вимоги та обґрунтування позову, надані докази, вважає, що позов підлягає задоволенню частково.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого Законом.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року, що вбачається з його паспорту громадянина України, має правовий статус «дитина війни», що підтверджується пенсійним посвідченням.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»від 18.11.2004 року, що набрав чинності 01.01.2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.
Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»дія ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»зупинена.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 положення ст.71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», якими була зупинена дія ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», визнані такими, що не відповідають Конституції.
Таким чином, за період з 01 січня 2007 року, за який заявлено позовні вимоги, положення ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»стосовно того, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком були чинними лише з 9 липня 2007 року (день ухвалення рішення Конституційним Судом України) до 31 грудня 2007 року.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року внесені зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема ст.6 цього Закону викладена в наступній редакції: «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни».
Відповідно до ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, іншим учасникам війни - на 10% мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Зазначені зміни в законодавстві були підставою для пенсійного фонду провадити виплату підвищення «дітям війни»саме у вищезазначеному розмірі у період з 01.01.2008 року до 22.05.2008 року.
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема п.41 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Зазначені положення, які визнані неконституційними, втрачають чинності з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.
Таким чином, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року була поновлена дія ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»в редакції від 18.11.2004 року, за якою «діти війни»мають право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Саме в такій редакції наведена норма закону перейшла як діюча на 2009 рік та на 2010 рік.
Відповідно до ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" від 26 грудня 2008 року №835-VI було надане право Кабінету Міністрів України у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни»залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата у 2009 році та у 2010 році дітям війни підвищення до пенсії повинно здійснюватися відповідно до норми ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Щодо виплат щомісячної державної допомоги «дітям війни»у 2011 році, слід зазначити, що на виконання пункту 7 Закону України від 14 червня 2011 р. N 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову від 06 липня 2011 року №745 («Урядовий курєр» №133 від 23.07.2011 року) про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету. Згідно ст. 6 Постанови КМУ №745 від 06.07.2011 року установлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту та "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,8 гривні.
Таким чином, починаючи з 23.07.2011 року підвищення до пенсії «дітям війни»повинно виплачуватися у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.99 КАС України позивач звернувся до суду з позовом 17.11.2010р. (згідно штемпеля на конверті).
Згідно зі ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку...
На підставі наведеного та в межах предявленого позову, суд вважає необхідним зобовязати відповідача зробити перерахунок за рахунок коштів державного бюджету України недоплаченого позивачу підвищення до пенсії як «дитині війни»за період з 18.05.2010 рік по 30.11.2010 рік відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Також відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України на користь позивача необхідно стягнути з Державного бюджету України судові витрати в сумі 3,40 грн.
Керуючись ст.ст. 6, 8, 11, 14, 94, 99, 100, 159, 183-2 КАС України, Законом України "Про соціальний захист дітей війни", суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про зобовязання провести перерахунок, нарахування та виплату соціального підвищення як «дитині війни»задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради по невиплаті ОСОБА_2 підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, передбаченому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», за період з 18.05.2011 рік по 30.11.2010 рік.
Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради зробити перерахунок та сплатити ОСОБА_2 підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, передбаченому ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», за період з 18.05.2011 рік по 30.11.2010 рік, з урахуванням виплачених сум.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 3,40грн. (р/р №31411537700059, отримувач місцевий бюджет м. Краматорська, ЄДРПОУ 34686652, МФО 834016, банк ГУ ДКУ у Донецькій області.
В задоволенні іншої частини позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанову винесено та надруковано в єдиному примірнику у нарадчій кімнаті.
Суддя